» »

Transformator

Transformator

pato90 ::

naredil bi transformator dc-dc iz 12 V na 40V. zanima me kakšen material bi rabu pa če lohka kakšen postopek izdelave.


L.P.

steev ::

Ne bo slo. Rabis iz AC na AC.
:|

pato90 ::

samo še nekaj tukaj sem itak začetnik a bi se slučajno dalo iz 12dc na 40ac

steev ::

Ce hocemo transformirat, potrebujemo izmenične veličine. Lahko bi naredil iz 12V AC na 40V AC, teh 40V AC pa potem z usmernikom na DC
:|

miko 55 ::

Brez zamere steev ampak ne pametuj začetniku!!!!!!!!!!!!!!!
Obstajajo dc-dc converterji itd. in v vsej literaturi piše DC-DC converter, le ta pa potem uporablja izmenični tok za pretvarjanje.


Pato90: Povej za katero stvar to rabiš...ojačevalec ali kaj kar je porabi manj toka itd....
LP
2 GOOD 2 B 4GOT10
NAJPREPROSTEJŠA RAZLAGA JE NAJVERJETNEJŠA

Jackal ::

Iz 12V DC na 40V DC se da naredit, le da tega ne moreš naredit s transformatorjem, kot lahko to narediš pri izmeničnih (AC) napetostih.

Vezju se reče "Step up DC converter". Če te zanimajo osnove DC converterjev - Veselo branje
Za majhne tokove (nekaj miliamperov) se dobijo tudi že v integrirani obliki. Ponavadi je potrebno dodati samo še kakšno tuljavo, kondenzator, upor... Za večje tokove pa ti ostane samo gradnja iz diskretnih elementov.

Nočem ti vzet poguma, samo kot začetniku bi ti razmišljanje o kakšnem diskretnem step up DC konverterju raje odsvetoval. Bo treba najprej osvojit bolj osnovne stvari.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

steev ::

Nič ne pametujem. Samo to sem mu povedal, kar znam. Vi pa mu nadaljujte z raznimi pretvrniki itd.
:|

pato90 ::

ja ubistvu to bi rabu za ojačevalec v avtu
L.P.

miko 55 ::

No tle maš en link SMPS to je v bistvu switch mode power supply sam ti priporočam da je bolš če si kupiš kkšn ojačevalc za v avto k ti bo bolš delu pa še lepš bo narjen.

No pa še link do načrta za avto ojačevalc 200W. Če se boš že odločil za samogradnjo ti priporočam da potem narediš kar projekt z drugega linka.

LP
LP
2 GOOD 2 B 4GOT10
NAJPREPROSTEJŠA RAZLAGA JE NAJVERJETNEJŠA

pato90 ::

hvala za odgovore
pa če mi lahko še razložite postopek izdelave transformatorja ac/ac

Azrael ::

Transformator

Transformator lahko narediš doma, vendar boš lažje in hitreje in nenazadnje boljši izdelek kupil oz. naročil pri specializiranih izdelovalcih, kot je npr. Hitelektronik ali trgovinah.
Nekoč je bil Slo-tech.

pato90 ::

zanima me pa še kako izračunaš koliko je waten transformator

Azrael ::

Če gre za transformator, ki ima jedro iz železne pločevine in dela s frekvenco 50Hz (je direktno priklopljen na el. omrežje, brez vsake elektronike), je določitev moči takega transformatorja enostavna. Izkustvena formula pravi tako:

P = S2

P = moč v Wattih
S = presek železnega jedra v cm.

Formula velja za enofazne transformatorje majhnih moči (do 1kW).

Za transformatorje s feritnimi jedri (za switcher napajalnike) pa je potrebno poznati parametre feritnega jedra in pripadajoče elektronike. Tam je precej razvlečena formula.
Nekoč je bil Slo-tech.

pato90 ::

kje bi lahko dobil EI jedra

Azrael ::

Pri podjetjih, kjer izdelujejo majhne transformatorje, tudi tuljavnike boš dobil tam. Je pa vprašanje ali ni potem bolj smotrno, da jim samo prineseš listek s podatki, kakšen trafo hočeš, saj boš za izdelavo rabil še lak žico. Za nameček ročno navijanje nekaj sto ali tisoč omojev ni užitek.
Nekoč je bil Slo-tech.

VolkD ::

Lahko jih snameš iz starih transformatorjev. Ogromno takih imam jaz. Lahko ti jih odstopim, a moraš priti ponje. Pošiljanje tega železja po pošti namreč res ni nekaj ekonomičnega.
Prednost uporabe starih transformatorjev je še v tem, da imaš še tuljavnik zraven. Z malo sreče pa že tudi navit primar.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ATX napajalnik- stabiliziran usmernik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
938230 (6567) h25
»

Napajanje PCja v avtu (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6810428 (7694) stromar
»

transformator iz 12V na 19V KUPIM

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71563 (1503) egomez
»

12v napajalnik za notebook

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81441 (1340) slawc

Več podobnih tem