» »

Zakaj tretji harmonik prispeva toka v ničelnem vodniku

Zakaj tretji harmonik prispeva toka v ničelnem vodniku

Fave ::

Zanima me, če zna kdo razložiti zakaj tretji, šesti, deveti... harmoniki dajejo prispevek toka v ničelnem vodniku? Govorimo o trifaznem 50 Hz sistemu.:\
My mind's a hyper tool that fixes everything.

F2_Silberpfeil ::

Nisem nek expert v večfaznih sistemih samo kolker jaz to razumem je takole:

V trifaznem sistemu so 3. harmoniki vseh treh vej v fazi. Zato ne morejo povzročiti medfaznih tokov. Premikajo pa ničlišče,kar povzroči tok v ničelnem vodniku.

More pa bit obvezno simetrično breme. Pa frekvenca je lahko kakršnakoli in ne samo 50 tako kot si napisu.

Če sem kaj zamuštru naj me prosim kdo popravi.

gumby ::

tok v nicelnem vodniku je odvisen samo od simetrije - tako napajalne napetosti, kot bremena.
sama oblika napetosti (= velikost harmonikov) ni pomembna
my brain hurts

trek@s ::

sama oblika napetosti (= velikost harmonikov) ni pomembna


O seveda je. Harmoniki, deljivi s tri, so v trifaznem sistemu sofazni, zato se npr. VH 1. faze ne more zaključit v 2. ali 3. fazo. Ravno zato potrebuješ nični vodnik, če hočeš imet sistem če čisto simetričen, drugače pa pride do premika ničlišča oz ničlišče začne rotirati - opletati.

gumby ::

ups, my bad:8)

sem racunal, da so tud harmoniki zamaknjeni za 120 stopinj (v tem primeru bi bil tok 0)
my brain hurts

Fave ::

Super! Hvala!

Bi pa imel še eno vprašanje. Zakaj so najbolj problematični harmoniki, ki so praštevila 3, 5, 7, 11, 13...?

Fave ::

trek@s: Kaj pomeni VH? Višji harmonik?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

trek@s ::

Ja, VH=višji harmonik

Ni rečeno, da so ti najbolj problematični. Odvisno kje se pojavljajo. Ali je to naprimer sinhronski, asinhronski stroj, transformator, kakšna druga naprava...

Fave ::

To je res. Ampak če delaš meritve v distribucijski transformatorski postaji (ali pa v priključni omarici stanovanjske hiše), recimo nekje kjer ni kakšnih večjih strojev priključenih, so te harmoniki (praštevila) skoraj praviloma izrazitejša, kot ostali. Pred sabo imam graf, kjer je 15 harmonik nižji kot 17 in 19 ter enak kot 23. Pa ni to samo ta graf, ampak sem to že večkrat opazil.

Fave ::

Zgoraj napisano velja za harmonske napetosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop vtičnice ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4816204 (5423) starfotr
»

Prekinjena nula v hišnem razdelilcu (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6812701 (10679) starfotr
»

Električni tokokrog

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
376561 (4665) lara2
»

vprašanje glede nule (N) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7920288 (18464) lovro535v2
»

Priklop KZS

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2713774 (13386) telexdell

Več podobnih tem