» »

Kontaktne leče

Kontaktne leče

««
11 / 28
»»

marjan69 ::

RejZoR je izjavil:

14 dnevne leče za 3-4 mesece in še spiš redno v njih? Človek, ti se resno igraš s svojim zdravjem oči...

Bodi prepričan, da zelo dobro vem kaj delam in da je z mojimi očmi vse v najlepšem redu.

marjan69 ::

gansta je izjavil:

marjan69 je izjavil:

Jaz uporabljam 14 dnevne kontaktne leče in en par nosim nekje 3-4 mesece, s tem, da redno tudi spim z njimi. Ven jih vzamem samo takrat, ko jih je potrebno očistiti in si jih nato takoj vstavim not. Nimam nobenih problemov z očmi.

Pa kaj te oči čisto nič ne pečejo, ali pa po mesecu, bi morale začeti tudi že malo "špikati"....

Takoj ko opazim, da me začnejo leče na kakršenkoli način motiti, jih zavržem in vzamem nove, to pa je kot rečeno, nekje po 3-4 mesecih. Ne peče me čisto nič, pa tudi pika ne. Mogoče sem jaz medicinski fenomen:), ampak tako pač je.

RejZoR ::

marjan69 je izjavil:

RejZoR je izjavil:

14 dnevne leče za 3-4 mesece in še spiš redno v njih? Človek, ti se resno igraš s svojim zdravjem oči...

Bodi prepričan, da zelo dobro vem kaj delam in da je z mojimi očmi vse v najlepšem redu.


Močno dvomim da veš kaj delaš. Če bi kaj takega povedal kakšnemu oftalmologu al pa optometristu bi se najprej do solz nasmejal, pol pa bi te nadrl. Tud kako veš da nimaš keratitisa? Dost je oblik kjer jih praktično sam ne zaznaš ampak pod pravo opremo pa se vidi. In taka prikrita zadeva te lahko s časom stane vida. Ne se igrat.
Moraš razumet, da se se material s časom iztroši in poškoduje in ti potem uničuje roženico. Da ne omenjam nalaganja škodljivih proteinov in bakterij. Dvomim da uporabljaš kakšno dobro tekočinoo glede na to kako jebivetrski donos imaš, še manj pa verjamem, da uporabljaš hidrogen peroksid. Ampak hej, smo te opozoril, naprej pa je tvoja stvar. Sam ne pol jokat če boš imel kakšno hudo infekcijo al pa boš celo oslepel. Oči so eni najbolj delikatnih organov in se s tem enostavno ni za hecat. Ko enkrat zajebeš ni več vrnitve nazaj in tud sodobna kirurgija ti ne bo mogla kaj dosti pomagat.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

marjan69 ::

Pričakoval sem takšne komentarje in namenoma nisem takoj napisal, da nosim kontaktne leče že 20 let in imam toliko izkušenj na tem področju, da bi lahko na to temo knjigo napisal. Nosil sem že skoraj vse vrste kontaktnih leč in sprobal raznorazne tekočine za čiščenje... Ko leča več ne služi svojemu namenu, oko to takoj zazna in tukaj ni nobene filozofije. Imam enako dioptrijo že skoraj 30 let. Pred nekaj meseci sem bil na pregledu pri svojem okulistu in vse je v najboljšem redu. Nočem se prerekati z tabo, ker vidim, da si samo dober teoretik, ki misli, da edini ima prav, vse kar pa je drugače od tvojega razmišljanja, je nepravilno, jebivetrsko...
Pred 20 leti, ko sem jaz začel nositi kontaktne leče, še ni bilo pri nas dnevnih, 14 dnevnih ali mesečnih kontaktnih leč, pravtako si imel eno tekočino za čiščenje in drugo za izpiranje, da o ceni in stroških sploh ne govorim. Za en par leč si dal približno pol plače... Materijali takrat in danes pa se sploh ne dajo niti primerjati.

Lonsarg ::

Mal si preveč prepričan v nenevarnost početja. Res da dosti pretirava pa ne znajo bit realni, ko govorijo o grozni nevarnosti takega početja. Namreč če si realen, ti je jasno da z takom početje si zvišuješ statistično možnost, da bo kdaj kaj dobil, to je vse. En lahko tut kadi celo življenje pa na koncu reče, da lažejo za rak ker ga on ni dobil.

Statistično možnost za zaplete na očesu si si ti dvignil ziher za par faktorjev. To je svobodna izbira, tudi kajenje je svobodna izbira, 4/5 kadilcev nima nikol v lajfu niti najmanšpe posledice kajenja. Jaz namreč tudi podaljšam nošenje leč za kar precej, ne grem pa pretiravat, 90 dni nosit 14 dnevne leče je pač malo huda, razen če si tako visoko številko dobil tako, da ne nosiš vsak dan leč. Namreč 14dnevne leče se mi bi zdelo zdravo do tam mesec pa pol uporablat, če se med vikendi gre na pavzo.

miraldi ::

marjan69 je včeraj ob 20:00:52 izjavil:

Jaz uporabljam 14 dnevne kontaktne leče in en par nosim nekje 3-4 mesece, s tem, da redno tudi spim z njimi. Ven jih vzamem samo takrat, ko jih je potrebno očistiti in si jih nato takoj vstavim not. Nimam nobenih problemov z očmi.


Pa kaj te oči čisto nič ne pečejo, ali pa po mesecu, bi morale začeti tudi že malo "špikati"...

Marjan 69 to kar počneš ni dobro. Zdaj nevem al nas sam mal drkaš v glavo al res nosič po 100 dni 14dnevne leče, če jih res nosiš tako dolgo in te oči nič ne pečejo špikajo al pa kakor koli pol si res medicinski FENOMEM. Jaz uporabljam 14dnevne leče maksimalno 21dni pa še to ne usak dan po več kot 10ur imam jih tudi na sparingu pri boksu in use brez problema itak so mehke sem dobil že močne direkte pa ni padla ven ali se kkaorkoli poškodovala ampak po teh 21dnevih pa čutim da niso več ok slabši vid itd. Ponavadi jih še prej zamenjam, Pa to da spiš v njih redno usako noč mi je neverjetno. To je nevarno početje kar delaš.
i7 12700k
RTX 4070ti
32Gb

marjan69 ::

Ne gre primerjati kajenja in nošenja kontaktnih leč.
RejZoR, mi lahko prosim pojasniš kakšne so to dobre tekočine za kontaktne leče? Nisem namreč vedel, da dandanes obstajajo dobre in slabe tekočine. Mislil sem, da je dobra tista, ki pač odgovarja določenemu posamezniku, po tvojem mišljenju pa je verjetno dobra tista, ki je za nekaj € dražja od ostalih. Pa o keratitisu pišeš, a nimaš pojma o njem!
Oko, stanje očesa, njegov odziv na nošenje kontaktnih leč, so najboljši pokazatelji ali je zadeva v redu ali pa pač ne. Eno je teorija in povsem nekaj drugega je praksa. Iz svojih prebogatih izkušenj pa vem, da ne delam čisto nič narobe. Veliko je tudi pri psihi posameznika.Poznam primere, ko zavržejo lečo samo zato, ker je minil tisti predpisani čas uporabe in se podzavestno prepričajo, da leča enostavno ne more biti več dobra. Oko se takoj odzove in javlja, kdaj leča ni več funkcionalna in jo je treba zavreči.

Tody ::

Jest pa Marjanu vrjamem, smo taki ki komaj prenašamo leče in smo srečni če lahko kak fuzbal odigramo brez očal in ste očitno taki ki lahko pač živite z lečami, sicer nevem točno zakaj bi spal z njimi ampak če te ne motijo zakaj pa ne?

RejZoR ::

marjan69 je izjavil:

Ne gre primerjati kajenja in nošenja kontaktnih leč.
RejZoR, mi lahko prosim pojasniš kakšne so to dobre tekočine za kontaktne leče? Nisem namreč vedel, da dandanes obstajajo dobre in slabe tekočine. Mislil sem, da je dobra tista, ki pač odgovarja določenemu posamezniku, po tvojem mišljenju pa je verjetno dobra tista, ki je za nekaj € dražja od ostalih. Pa o keratitisu pišeš, a nimaš pojma o njem!
Oko, stanje očesa, njegov odziv na nošenje kontaktnih leč, so najboljši pokazatelji ali je zadeva v redu ali pa pač ne. Eno je teorija in povsem nekaj drugega je praksa. Iz svojih prebogatih izkušenj pa vem, da ne delam čisto nič narobe. Veliko je tudi pri psihi posameznika.Poznam primere, ko zavržejo lečo samo zato, ker je minil tisti predpisani čas uporabe in se podzavestno prepričajo, da leča enostavno ne more biti več dobra. Oko se takoj odzove in javlja, kdaj leča ni več funkcionalna in jo je treba zavreči.


Boš rekel, da ti z "izkušenj" veš več kot pa vsi doktorji, oftalmologi in farmacevti skupaj, ki so delal raziskave na več tisoč uporabnikih leč? Močno dvomim. Zato ne piši kot da je to neka splošna resnica, da ne bo kdo drug poskušal česa podobnega in nakoncu zjebal oči zaradi take neumnosti. Ker to kar ti opisuješ je zgolj neverjetna sreča ali pa imaš tako sluznico, da slučano bolj efektivno preprečuje infekcijo. Leče kot jih poznamo danes obstajajo kakšnih 40 let give or take in verjemi, da so v tem času dobro preučili vse povezano z njimi. S stvarmi, ki vključujejo tud uporabo mikroskopa in analizo celic, ne samo pogled v ogledalo in lastno prepričanje, da je z očmi vse ok.

In ja, so precejšnje razlike med tekočinami, od sestavin, ki so lahko za nekatere alergene, dodatnih lubrikantov za udobje, efektivna dezinfekcija in odstranjevanje deponiranih proteinov, staining, ki ga povzročajo itd itd. Leče niso hec, kjer vtakneš v uč en par 14 dnevnih in ga nosiš pol leta in sem in tja nahitro mal splakneš s tekočino in daš spet nazaj not. Poglej mal kakšne dokumente o učinkovistosti sredstev, pa boš videl, da je celo priporočen minimum 4 ure namakanja v tekočini goli minimum, najbolje je pustit vsaj 6-8 ur za pravi efekt, pa še v tem primeru se ne pobije vseh vrst Acanthamoeb, ki so sploh najbolj trdovratne in lahko povzročijo največ škode očesu.

Kar pa se tiče rokov trajanja je to načeloma zgolj zaščita družbe pred možnimi tožbami. Je pa v ozadju sigurno tud raziskava, kjer se je pač pokazalo, da se po določenem času začnejo kazat znaki deteriacije materiala oz se učinkovitost sredstev s časom zmanjšuje (kar še posebej velja pri že aktiviranih peroksidnih sredstvih kjer nimaš posebej nevtralizacijskih tablet).

Kot sem rekel, zarad mene lahko ti nosiš 1 dnevne leče po pol leta ampak vsi ostali ki to berete, zaboga ne posnemajte ga, ker si lahko naredite več škode kot pa je vredno tistih nekaj prišparanih evrov.
Raje pejte manjkrat na kavo in pir ter skadite kakšno škatlico cigaret manj kot pa da šparate pri lečah.
Al pa si raje omislite očala če se vam ne da držat nekih rutin.

@tody
To ni čist res. V tvojem primeru, če jih težko prenašaš boš sigurno uporabljal dnevne, ker jih uporabljaš samo občasno. Torej tisti dan ko greš na fuzbal jih daš not in kasneje zavržeš. V tem primeru je strošek tako ali tako relativno nizek zaradi redkosti nošenja, tekočin ne rabiš ker jih zavržeš, edino kar moraš v tvojem primeru pazit je na higieno rok pri vstavljanju.
Ampak to še vedno ne spremeni pomena skrbi za higieno. Mislim, moraš razumet, da je oko povezan z odprto sluznico, ki je za bakterije idealna vstopna točka. Sej ima telo obrambne mehanizme, ampak oko tekom evolucije ni predvidevalo, da bo na površini nalepljen sintetični material v katerega se nabirajo proteini, bakterije in ostala nesnaga. Zato je pametno skrbet za leče kot je predpisano in ne poslušat "izkušenj" enega osebka, ki ima zgolj neizmerno srečo in nič drugega. O njegovih kvazi izkušnjah raje ne bi.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

Tody ::

Rejzor, mislim da se brez veze kle razburjaš, vsi okulisti h katerem gredo novinci da bi dobil leče pač povejo kako in kaj je z lečami imajo uvajanje in povsod "lepe" plakate kaj se zgodi z učem če ni higijene. Marjan naj dela kar mu paše, ti pa še naprej lepo skrbi za svoje oči.

RejZoR ::

Ne, ne razburjam se brezveze ker hočem obvarovat kakšnega nedobudneža, ki bi probal isto bedarijo in si s tem uničil oči. Bolje je bit mogoče mal pretirano skrben kot pa mal šlampast.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

marjan69 ::

Sem napisal zelo obširen odgovor, vendar se je pri pošiljanju nekaj zataknilo.
RejZoR, tebi svetujem, da še naprej prebiraš brošure in ostalo literaturo v zvezi z kontaktnimi lečami, ostalim pa dovoli, da izrazijo svoje izkušnje, mnenje... Seveda je za tebe 20 let nošenja leč izkušnja v narekovaju in pa kvazi izkušnja, ker drugače niti ne veš razmišljati in vse kar se razhaja z tvojo prakso, je nepravilno, nevarno, bedarija... Po vsem tem kaj si napisal je še pravi čudež, da ni vsaj vsaki 10 uporabnik leč že slep ali pa tik pred tem, da to postane.

marjan69 ::

Pa še ena zadeva malo v razmislek. Če upoštevamo, da lahko mesečno lečo nosimo 30 dni, 14 dnevno dva tedna in pa dnevno en dan, potem bi to v praksi pomenilo, da je letna leča 12x bolj kvalitetna od mesečne, 24x bolj od 14 dnevne in 365x od dnevne, kar pa seveda ni niti približno tako!

RejZoR ::

Ne vem zakaj pol ne kupuješ kar dnevnih in jih nosiš 6 mescev, če praviš, da je vse en in isti drek...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

marjan69 ::

RejZoR je izjavil:

Ne vem zakaj pol ne kupuješ kar dnevnih in jih nosiš 6 mescev, če praviš, da je vse en in isti drek...


Mislim, da nisva na istem forumu, ker ne vem, kje sem napisal, da je vse en in isti drek?! Sicer pa pričakovan odgovor, glede na vse tvoje prejšnje komentarje. Vidim, da si res strokovnjak svetovnega formata na področju kontaktnih leč in da ti vsi ostali ne segajo niti do kolen. Edino in izključno tako je, kot ti napišeš, ker drugače sploh ne more biti in šteje le tvoje mnenje, prepisano iz spleta in raznorazne literature. Sicer pa sem jaz potem resnično medicinski fenomen, ker kljub jebiveterskem odnosu do nošenja kontaktnih leč in kvazi izkušnjam, imam tudi po 20 letih uporabe in nošenja leč še zmeraj brezhiben vid in zdrave oči.

RejZoR ::

Zdej vem zakaj optometrist še ni podal nobenega komentarja. Namreč sumim, da je umrl od smeha...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

marjan69 ::

Ti je zmanjkalo argumentov, ali pa rabiš pomoč optometrista, da te podpre v tvojih komentarjih? Ne želim se spuščati na tvoj nivo, ker se imaš za enega blaznega pametnjakoviča in z takimi nikoli ne prideš do konca. Kaj moremo, tudi taki morate živeti.

RejZoR ::

Sej človek ne ve več s čim naj ti argumentira ko pišeš take bedarije in zavržeš karkoli nasprotnega.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Yoda Master ::

Jaz 14 dnevne uporabljam tud kak tad/teden potegnem, ampak se mi zdi da enkrat začne leča zgubljat obliko (ko jo jemljem ven iz škatljice ne gre tok lepo na prst, jo je treba popravljat) pa zamenjam. Ampak ja, respect da maš lahk tok dolg, jaz mam že cel dan problem, če moram bit več kot 2h pred računalnikom (suhe oči :(). Trenutno sem lih zarad foruma na Ever Mois tekočini, sam mi je AoSept plus bolj všeč. Leče mam pa Acuvue Oasysy Hydraclear. Eno rundo sem bil na Air Optix, pa mi niso ble tok všeč.
There is no emotion, there is peace. There is no ignorance, there is knowledge. There is no passion, there is serenity. There is no death, there is the Force.

marjan69 ::

RejZoR je izjavil:

Sej človek ne ve več s čim naj ti argumentira ko pišeš take bedarije in zavržeš karkoli nasprotnega.


Napisal sem svojo izkušnjo, ne vsiljujem jo nobenemu in prosim te, da mi pojasniš, kje jaz to zavračam karkoli nasprotnega? Ravno to počneš ti celi čas. Kaj ti ni jasno? Pred kratkim sem imel sistematski pregled oči in vse je v najlepšem redu. Moraš se zavedati, da na svetu nisi sam, da poleg tebe obstajajo tudi drugi ljudje, z drugačnimi izkušnjami in da pa mogoče le nisi najpametnejši na svetu. Vsak mora sam naštudirati kakšne leče in tekočine mu odgovarjajo, koliko časa in v kakšnih pogojih jih lahko nosi... Nobeden strokovnjak, še manj pa jaz ali pa ti, ne moremo to narediti namesto nekoga drugega. Danes so leče in tekočine tako kvalitetne, da je prava pravljica, če primerjam z 20 in več let nazaj, ko si dobil praktično eno vrsto leč in eno vrsto tekočine. Obstajal je lentaset, manjši je bil za čiščenje leče in pa večji za izpiranje. To je bilo zelo nepraktično, pa še malokdo je dobro prenašal to tekočino. Teh univerzalnih čistil, ki obstajajo danes, takrat ni bilo. Danes so vse tekočine, ki jih je moč kupiti pri nas kvalitetne, vprašanje je samo, katera komu pač bolj odgovarja. Ti pa pišeš tam o nekih nekvalitetnih tekočinah... Ne spuščaj se v področja, o katerih ne veš nič in nimaš z njimi izkušnje.

>>><<< ::

Eno butasto vprašanje - katero milo uporabljate, ko si umivate roke za vstavljanje leče?

V navodilih piše, da mora biti blago in ne sme biti kremno milo. Pa kao, da so dozirniki za neparfumirana tekoča mila bolj priporočljivi od trdih mil zaradi bakterij. V trgovini nisem našel nobenega mila brez parfuma... Problem je v tem, da ko si dam gor tekočino za leče in jo malo razmažem po roki, se mi začnejo delati pene, ne glede na to, da si roke do suhega obrišem. Ne bi rad leče zajebal in raje vprašam ;((
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

RejZoR ::

Jezst imam za menjavo leč posebej eno malo brisačo, ki jo bolj pogosto menjam. Roke si umivam s čist navadnim tekočim milom s poudarkom na konicah prstov s katerimi se največ dotikaš leč in potem dobro sperem z vodo. Otresem roke in se obrišem v brisačko, pol pa še dlani in konice prstov podrgnem mal drug ob druge, ker od frotirja verjetno ostane mal "prahu" na koži, ki na lečah ni zaželen.
Med tem in vstavljanjem leč pa se izogibam prijemanja stvari z rokami, ker pol umivanje nekak nima smisla...

Kar pa se tiče penjenja, po testiranju parih tekočin, BioSoak se ne peni niti če zadevo močno pretresaš. RepleniSH, EverMoist in BioTrue pa se kar fino penijo (to lahko sprobaš če daš mal tekočine v posodico za leče, zapreš in pretreseš). Enako se slednji penijo že med samim drgnenjem leč (pri čiščenju). Sicer ne vem v kakšni meri misliš penjenje ampak se opazijo bele pene med uporabo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

>>><<< ::

Male bele pene so, ja. Zgledale so isto kot ko se milo peni. V posodi so pene brezbarvne, zato me je zmedlo. Bo zgleda kar od tekočine.

Zdaj mi je žal, da sem enkrat bral in gledal slike okuženega očesa preko kontaktne leče. Skrbi me tak kot detektiva Monka glede čistoče.
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

RejZoR ::

Napisano sicer zveni kot huda antibacilna paranoia ampak gre zgolj za pametno rutino, ki v realni rabi ne vzame nič več časa kot nekdo, ki si z umazanimi tacami tlači leče v oči. Res ne vem zakaj bi povečeval možnost za komplikacije če ni potrebno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

>>><<< ::

Tisto glede Monka sem pretiraval. Če jih normalno neguješ, se ti valda nima kaj zgodit. Drugače jih tak niti prodajali ne bi, verjetno...
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

marjan69 ::

RejZoR, ne straši ljudi. Nošenje leč je zelo prijetno in to kar pišeš ti je antipropaganda kontaktnih leč.

clix ::

antipropaganda bo, ko boš ti začel jambrati, da maš probleme zaradi leč...

RejZoR ::

marjan69 je izjavil:

RejZoR, ne straši ljudi. Nošenje leč je zelo prijetno in to kar pišeš ti je antipropaganda kontaktnih leč.


Če bi širil propagando proti uporabi leč jih sam ne bi nosil in drugim svetoval kaj probat in kaj spremenit ter jih vsesplošno priporočal pred uporabo očal, ker so enostavno tolk fajn.
Ne vem iz kje si potegnil bedarijo o antipropagandi, če ljudem samo svetujem za skrb okoli higiene. Glede na to kakšne stresaš močno upam, da nisi prodajalec v deliakatesi, kuhar al pa kirurg, ker so boge tvoje stranke... pacek. Še dobro da folk ima nekaj pameti v glavi in te ne posluša in upam, da pri tem tud ostane.
Ti nimaš problemov, good for you. Zdej pa nehi širit svoj bullcrap kot neko vsesplošno resnico.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

marjan69 ::

Najdi si enega dobrega psihiatra, pa se redno zjoči, ker to resnično pomaga. Včeraj sem skoraj umrl, ko sem bral tvoje komentarje! Nabavi si še eno malo brisačo, za vsako roko posebej. Ko boš ti dobrih 20 let nosil leče brez komplikacij, potem se lahko pogovarjava o higieni.

RejZoR ::

Načeloma nisem nevoščliv ampak teb bi pa prav privoščil eno tako mega ogabno infekcijo očesa, da bi že enkrat utihnil s širjenjem neumnosti. Zdej pa pejt nazaj umirat s svojimi neverjetnimi 20 leti izkušenj, ki jih v vsakem jebenem postu poudarjaš kot da si zdej odkril ameriko. Geez.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

marjan69 ::

Spet ne ubogaš!! Sem ti rekel da si poišči dobrega psihiatra, ker si ga res potreben, verjemi mi. Prej ko se boš sprijaznil z tem, boljše bo za tebe. Fantek, še dosti brisačk boš moral umazati, da bi se lahko enačil z mano. To ne moreš verjeti kakšne paciente premore današnji svet.
Jaz tebi ne privoščim nobene infekcije, bog ne daj, ker že brez tega imaš preveč problemov!!

RejZoR ::

Faceplant... tolk ignorantskega osebka pa ne vem če sem kdaj videl v življenju.

Ciba Vision, proizvajalci leč AirOptix (navodila za uporabo):
http://www.cibavision.co.uk/eye-health-...

Alcon Labs, proizvajalci sredstva za čiščenje Opti-Free (navodila za uporabo):
http://www.opti-free.com/soft-contact-l...

Bausch & Lomb, proizvajalec leč PureVision in sredstva BioTrue (navodila za uporabo):
http://www.bausch.com/en/Our-Products/C...

Johnson & Johnson, proizvajalci leč ACUVUE (navodila za uporabo):
http://acuvue.com/wearing-apply-remove

Torej vsa ta podjetja nimajo pojma kaj proizvajajo, ker ima očitno vsak lulček, ki si 20 let nekaj tlači v oči instantno več izkušenj kot oni. Skoraj vsa ta podjetja obstajajo od sredine 18. stoletja in se že od ustanovitve ukvarjajo z optičnimi pripomočki in izdelki. In pol nam ti tle flancaš, da imaš več izkušenj kot mi, ki povzemamo navodila STROKOVNJAKOV. Tako, mislim da zdej že vsi vejo, da si en ignorantski bebo in te lahko začnem ignorirat. Enjoy your eye infection.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Tody ::

Njih lahko tožijo Marjana ne :)

bluefish ::

Brez nadaljnjih osebnih napadov. Opozorilo obema.

Shakespeare ::

Zdravo

Kar nekaj let sem nosil navadne mesečne bausch-lomb softlens 59 leče. Potem ko sem začel hodit na fax in s tem jih tudi bolj pogosto uporabljal, kot prej, sem opazil po enih 3 tednih da me te mesečne leče že motijo in sem se odločil za 14-dnevne. Ko sem pač odšel k okolistu mi je predpisal 14-dnevne acuvue oasys leče. Za nošenje bistvo boljše, veliko bolj udobne. Sem pa po občutku opazil da če kaj opazujem da se mi večkrat zamegli. Tako kot da bi šlabše videl, čeprav imam leče pravilne dioptrije. Kaj bi lahko bilo narobe?
Hvala za odgovor.

Zgodovina sprememb…

jure98 ::

Shakespeare probaj za kakšnih 10 sekund zamižat, meni pomaga.

clix ::

oz, večkrat pomežiknit. to meni najbolj pomaga. mam pa tut sam oasys hydraclear plus

RejZoR ::

Pomoje je največji problem bazna krivina in pa kombinacija sredstva za čiščenje leč in vgrajen vlažilec v ACUVUE Oasys lečah. Bazna krivina je največkrat kriva, da se leča ne prilega lepo očesu in je neudobna in vid se lahko kdaj pa kdaj zameglji. Določene kombinacije sredstev za leče in vlažilci pa se ne zastopijo najbolje pri določenih ljudeh. Oz če kombiniraš različna sredstva takisto ne. Sam sem first hand izkusil nezdružljivost Alcon EverMoist in B&L BioTrue. Če prideta ti dve tekočini naenkrat v stik z lečo se bo slednja grdo meglila (sem imel ta problem z AirOptix in PureVision 2). Celo če sem leče temeljito spral z novo tekočino se je stvar vseeno pomešala s starim čistilom v očesu in je bilo isto sranje. Tko da moraš pri takih menjavah leče dobro sprat in zdrgnit z novo tekočino ter bit vsaj pol dneva samo z očali oz brez, da se ti površina očesa očisti starega sredstva. Potem pa bo ok.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

optometrist ::

Vidim da je v nekaj dneh ko sem bil malo odsoten nastal cel halo.

V glavnem se strinjam s tem da je primerna vsaka tekočina ki ti "odgovarja" vendar pa še ne pomeni da je vsaka tekočina enako učinkovita proti mikroorganizmom. V preteklosti so celo nekatere firme tekočine jemale iz trga ker so ugotovili da ni dovolj učinkovita. Mislim da je bila ena afera okrog Renuja če se ne motim.


Seveda dopuščam možnost da bi določena oseba po temeljitem večkratnem pregledu solznega filma ter same leče lahko 14 dnevne leče nosila nekaj dni več kot je predpisano vsekakor pa menim da noben optometrist ali oftalmolog pri zdravi pameti nebi nekomu dovolil oz. svetoval da en par leč nosi 3-4 mesece. Pred pol leta nazaj sem imel tudi sam srečanje z osebo ki je ravno tako nosila en par 3 mesece. Seveda je bila ta leča pod biomikroskopom podobna vsemu drugemu razen leči ne.

Od takrat sem si izdelal stojalo da na biomikroskop namestim fotoaparat in oko fotografiram, ko je to potrebno. Tako lažje podkrepim svoje izjave saj je včasih zelo težko nekomu dopovedati da si škodi če sam ne občuti bolečine ali neudobja. Končna odločitev je pa še vedno na uporabniku če bo to upošteval ali ne. Ob naslednji priložnosti (ko dobim dovoljenje stranke) bom kakšno tako fotografijo objavil tudi na forumu.
www.oke.si

Shakespeare ::

Sedaj za bazno krivino mislim da bi mojim očem morala odgovorjat, ker mi je pri pregledu ko sem zamenjal leče pač okolist pogledal s tisto napravo ko ti gleda in sveti v oči ti pa moraš mežikat če se ti leča normalno prilagaja. Glede tekočine za čiščenje leč pa uporabljam tisto kot prej; Bio true in Renu multiplus.
Je pa boljš npr. ko parkrat pomežiknem. Sam se mi pač zdi da pri prejšnih mi tolikrat ni blo treba.

Naj bolj me zanima kaj bi bilo lahko narobe, če bi s tem lahko dodatno kvaril oči in bi moral nujno zamenjat leče ali ni potrebno?

RejZoR ::

ReNu je dost beh tekočina. BioTrue sicer povzroča relativno visok staining ampak kakor sem bral B&L whitepaper naj bi bila zadeva bolj učinkovita od Alcon RepleniSH (za EverMoist ni podatkov).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

optometrist ::

@Shakespeare te težave se lahko pojavijo če imaš nekoliko bolj suho oko saj ga leče še dodatno izsušijo do te mere da že vpliva na refrakcijo. S tem seveda ni nič narobe v kolikor ni preveč moteče.

Če pa te to preveč moti bi na tvojem mestu preizkusil Air optix ali Night&Day od Cibe ker vsebujejo manj vode in posledično se tudi manj izsušijo. Začetno udobje sicer ni enako kot pri Oasys vendar pa se sčasoma manj spremeni.
www.oke.si

Shakespeare ::

optometrist je izjavil:

@Shakespeare te težave se lahko pojavijo če imaš nekoliko bolj suho oko saj ga leče še dodatno izsušijo do te mere da že vpliva na refrakcijo. S tem seveda ni nič narobe v kolikor ni preveč moteče.

Če pa te to preveč moti bi na tvojem mestu preizkusil Air optix ali Night&Day od Cibe ker vsebujejo manj vode in posledično se tudi manj izsušijo. Začetno udobje sicer ni enako kot pri Oasys vendar pa se sčasoma manj spremeni.


Sam čudno se mi zdi, ker glede tistih leč ki sem jih prej nosil (Bausch & Lomb SofLens 59) vsebujejo bistveno več vode kot te leče. Sej drgač za nosit so super. Nič rdečih oči in manj utrujene kot npr. po dolgotrajni nošnji prejšnih leč. Zmoti me samo to npr. ko sem v kakšnem prostoru ki res ni tako osvetljen, se mi zdi da če opozujem kakšen napis se mi vsako toliko časa zamegli, kot da ne vidim jasno. Potem ko pa parkrat pomežiknem pa je v redu. Pač občutek imam takšen kot da na trenutke ne vidim jasno. Samo leče bi se mi morala prilagajat, ker je okolist z tem biomikroskopom pogledal če se leča prilagaja očesu.

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

BTW, kako grozno je biti na 'vetru' z odprtimi očmi brez dodatnih zaščitnih očal? Le-te sem lani izgubil in še nisem kupil novih, se pa kar pozna na biciklu, ko 10 do 15 minut leti na polno z minimalno mežikanja (pač iščeš linijo, MTB seveda). Se mi je že parkrat zgodilo, da sem moral mežikati ko zmešan, da se je stanje normaliziralo, ker sem imel občutek, kot da bi se leča odlepila, premaknila, itd.

Je kaj na tem?

optometrist ::

@Shakespeare glavna razlika je v materialu prejšnjih in sedajšnjih leč. Tudi soflens se izsušijo vendar pa se to pokaže na nekoliko drugačen način kot pri SH lečah (rdeče oči zaradi draženja) ker so hydrogelne leče bolj hidrofilne od SH leč.
To kar opažaš je povsem normalno pri prehodu iz enih leč na druge. V kolikor se na to navadiš oz. se stanje ne izboljša ti svetujem da preizkusiše leče ki sem ti jih opisal drugače pa naj ostane tako kot je. Si sigurno bistveno na boljšem kar se zdravja oči tiče

@PIPI ob pravilnem fitanju se leča ne sme premikati toliko da moti vid. V nasprotnem primeru je seveda možno kar opisuješ.
www.oke.si

Shakespeare ::

optometrist je izjavil:

@Shakespeare glavna razlika je v materialu prejšnjih in sedajšnjih leč. Tudi soflens se izsušijo vendar pa se to pokaže na nekoliko drugačen način kot pri SH lečah (rdeče oči zaradi draženja) ker so hydrogelne leče bolj hidrofilne od SH leč.
To kar opažaš je povsem normalno pri prehodu iz enih leč na druge. V kolikor se na to navadiš oz. se stanje ne izboljša ti svetujem da preizkusiše leče ki sem ti jih opisal drugače pa naj ostane tako kot je. Si sigurno bistveno na boljšem kar se zdravja oči tiče

@PIPI ob pravilnem fitanju se leča ne sme premikati toliko da moti vid. V nasprotnem primeru je seveda možno kar opisuješ.


Moral bi biti, ker mi je okolist preveril tudi dioptrijo. Je pa res, da imam po novem na enem očesu za 0.25 večjo dioptrijo kot prej, ko sem imel na obeh očesih enako diaptrijo.

PrimozR ::

optometrist je izjavil:

@Shakespeare glavna razlika je v materialu prejšnjih in sedajšnjih leč. Tudi soflens se izsušijo vendar pa se to pokaže na nekoliko drugačen način kot pri SH lečah (rdeče oči zaradi draženja) ker so hydrogelne leče bolj hidrofilne od SH leč.
To kar opažaš je povsem normalno pri prehodu iz enih leč na druge. V kolikor se na to navadiš oz. se stanje ne izboljša ti svetujem da preizkusiše leče ki sem ti jih opisal drugače pa naj ostane tako kot je. Si sigurno bistveno na boljšem kar se zdravja oči tiče

@PIPI ob pravilnem fitanju se leča ne sme premikati toliko da moti vid. V nasprotnem primeru je seveda možno kar opisuješ.

Razen če se mi je oblika očesa spremenila je fit dober. Bolj me zanima, če se lahko pozna, da se leča izsuši. So pa dnevne Bausch & lomb.

optometrist ::

Seveda se lahko tudi roženica nekoliko spremeni, da to vpliva na fitanje. Vendar je to manj verjetno.

Če se oči izsušijo je lahko vid nekoliko meglen, oči so lahko malo rdeče, leča pa je moteča. Seveda veter zadevo še dodatno poslabša, tako da bi čim bolj zaprta sončna očala verjetno precej pomagala ni pa rečeno da bo s tem problem v celoti rešen.
www.oke.si

mikko ::

prosim za en resen in hiter odgovor.
Nujno potrebujem kapljice za oči, ki so primerne za leče in so brez konzervansov, ker grem jutri v tujino za nekaj časa.
Zasledil sem te: http://www.lekarna24ur.com/si/zdravila-...
So morda kakšne druge boljše, katere priporočate?

optometrist ::

Optive so fajn vendar pa niso čisto brez konzervansev, res pa je da so ti razgradljivi tako da tudi dolgotrajno jemanje ne povzroča težav.

Brez konzervansev so recimo Bepanthol ki so pakirane v ampulah za enkratno uporabo...
www.oke.si
««
11 / 28
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Leče preko interneta - kje kupujete?

Oddelek: Loža
122246 (1886) Kleemen
»

Kontaktne leče

Oddelek: Loža
161659 (1144) buttcrack
»

Kontaktne leče pozno v noč!

Oddelek: Loža
61416 (1162) chort
»

Prilagoditev na kontaktne leče? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6717257 (14413) BigWhale
»

Kontaktne leče

Oddelek: Loža
205029 (4297) JanK

Več podobnih tem