» »

Kako odstranit en operacijski sistem, drugega pa pustiti?

Kako odstranit en operacijski sistem, drugega pa pustiti?

deejay2 ::

Najprej sem imel na eni particiji instalirane XP-je, kasneje pa sem instaliral se Visto na drugo particijo. Sedaj me pa zanima, kako bi se lahko znebil Viste? Bo kaj narobe, ce enotavno formatiram particijo, kjer je Vista? Bojim se, da mi zarad tega se XP-ji potem ne bodo vec delali.
  • spremenil: deejay2 ()

deejay2 ::

Noben ne ve? Kje ste racunalnicarji :D ?

M-XXXX ::

Ti samo veselo formatiraj particijo z visto! Sam sem tako naredil in je delalo BP:D Če pa slučajno nebi hotelo pa samo vstaviš Win. XP cd ter reperaš!>:D

Paramedic ::

Ne, samo v recovery konzoli napišeš FIXMBR, da ti da XP-jev boot manager nazaj. Ne vem točno, ali še Vista uporablja boot.ini na c:. V tem primeru samo izbrišeš vrstico, ki zažene Visto, tisto za XP pa pustiš. Vse mape od Viste lahko potem zbrišeš.
End transmission.

deejay2 ::

in kje dobis to recovery konzolo?

Paramedic ::

Bootaš računalnik iz Windows XP CD-ja, in te vpraša, če hočeš zagnati recovery console (tipkai R) ali inštalirati windows, tako nekako. Potem izbereš slovensko tipkovnico in vpišeš admin geslo. Potem pa samo še fixmbr vpišeš.
End transmission.

deejay2 ::

Kasno admin geslo to mislis? A serial key?

Paramedic ::

Geslo za uporabnika Administrator...:|
Izbral si si ga pri inštalaciji windowsa, lahko pa da imaš brez gesla.
End transmission.

deejay2 ::

Jest sem lepo formatiral particijo od Viste. Ampak je problem sedaj. Se vedno mi daje na izbiro ali naj XPje ali Visto zazene. Kako naj se tega znebim? Sem bootal tudi iz cdja od XPjev ampak tam ni nobene konzole oz. R za izbrat, ampak me avtomatsko vrze na instalacijo (tja kjer izberes na kateri disk oz. particijo ti naj instalira). Kako se tega pri rebootu znebim? Bojda tudi s fajlom boot.ini, samo sem dal da mi ga poisce, a mi ga ne najde.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: deejay2 ()

Paramedic ::

Prvo v Explorer->Tools->Folder options poišči nastavitev, da ti prikaže vse zaščitene sistemske datoteke, potem pa lahko domnevno najdeš boot.ini na c:, razen če Vista uporablja drugačen način. Iz boot.ini zbriši samo eno vrstico, tisto ki je zaganjala Visto.
End transmission.

deejay2 ::

Hja, zdej pa ne vem, kaj je potrebno zbrisat v temu boot.ini. Evo v njem je napisano tole:

;
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
;
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /NOEXECUTE=ALWAYSOFF

Paramedic ::

Boot.ini pusti kot je, poglej kaj je ta program bcdedit.exe, poišči ga in zaženi, mogoče ga moraš zagnat v dos oknu (cmd).
End transmission.

deejay2 ::

problem je, da mi ne najde tega BCDEDIT.exe fajla. Tuki ko imam vkloplen dostop do skritih fajlov. Hm..

Paramedic ::

Aha, ne najde, ker si Visto že formatiral.
Ostane ti edino, da daš gor windows xp boot manager. Na mojem originalnem Windows CD-ju deluje recovery konzola, lahko pa jo inštaliraš iz cdja.
Link1
Link2.
End transmission.

deejay2 ::

Spet mam problem. Ko hocem pognati to konzolo iz cdja mi napise, da so trenutni xpji novejsi od tistih na cdju. Na cdju pac nimam XP-jev s service packom in verjetno ga to moti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: deejay2 ()

bili_39 ::

bootaj s CDjem od winxp, tako kot ti je že eden zgoraj napisal. nato izbereš opcijo Recovery console (ne nameščaj na novo Windowse). Vprašal te bo na katero inštalacijo windowsev se hočeš prijavit - izbereš tisto, kjer imaš XP. Vpišeš administratorsko geslo (izbral si ga ob inštalaciji WIn XP - lahko je prazno),

nato napišeš fixboot in potrdiš z y (yes)

Ta zadeva na novo namesti XP boot loader.

Nato restaraš in sistem se naloži brez vprašanj. V WinXP nato pobrišeš:
$Recycle.bin
Boot (folder)
Boot.bak
bootmg
Bootsect.bak

vse na rootu sistemskega diska.

deejay2 ::

bili_39 sej to so mi ze napisali, samo problem je, ko bootam iz cdja mi gre potem direktno na instalacijo XP-jev. Da mi na voljo, na kateri disk naj instalira xpje. Tam pa ne morem izbrat te konzole.

Lahko da mi zato da kar instalacijo, ker moji XP-ji, ki so nalozeni na disku, niso bili nalozeni iz tega cdja, iz katerega sem bootal. Moji nalozeni XP-ji so kolikor vem najnovejsi (s SP2), tisti na cdju pa nimajo nobenega SP-ja nalozenega in so pac tisti najbolj osnovni.

Highlag ::

Servis pack misim, da tukaj nima veze. Verjetno ima Vista prste vmes.
Never trust a computer you can't throw out a window

bili_39 ::

A te ne vpraša nekje, če hočeš popraviti ištalacijo, ali inštalirat na novo?
Tam bi moral odgovoriti z R (repair).

Paramedic ::

Lej, konzolo lahko običajno zaženeš iz CDja, lahko pa jo inštaliraš na disk. Poglej linka iz mojega posta višje.
End transmission.

deejay2 ::

Nic me ne vprasa, da bi lahko dal R.

Kje na zgornih linkih pa je download do instalacije? Sem oba pogledal, ampak najdem samo neka navodila, kako iz cdja to naredis. Tam pa meni ne dela.

bili_39 ::

Čakaj, ti Windows CD zaganjaš ob vklopu računalnika ali iz Windowsev?

Sposodi si drug CD, mogoče imaš kakšnega prirejenega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bili_39 ()

deejay2 ::

CD sm pognal in v XP-jih in ob BOOT-anju. Nikjer mi ne dela. Kako naj pa to konzolo instaliram brez cdja? Ce se sploh da..

Paramedic ::

Ah, če ne gre drugače poišči Paragon Partition Manager, pa si prenes trial verzijo, pa z njim sigurno lahko popraviš MBR. Mogoče lahko tud narediš boot cd, pa z njega popraviš MBR.
End transmission.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem s kloniranjem - Boot D, Winsi na C

Oddelek: Pomoč in nasveti
7925 (782) Oldi
»

windows XP in windows 7

Oddelek: Operacijski sistemi
272457 (2155) Jebac18
»

Kako odstraniti dual boot?

Oddelek: Pomoč in nasveti
92009 (1797) z3ro
»

prenehanje izbire operacijskega sist. ob zagonu pc-ja

Oddelek: Pomoč in nasveti
141446 (1321) lovro1a
»

Vista Buisiness in XP Professional skupaj

Oddelek: Operacijski sistemi
81454 (1278) 5er-->

Več podobnih tem