» »

Nastavitev grub-a za win & suse linux

Nastavitev grub-a za win & suse linux

Blinder ::

Pozdravljeni!

Na racunalniku sem imel instalirana oba OS(xp & suse10.0). Potem sem moral na novo instalirat Windowse in od takrat dalje ne vidim vec linuxa(grub-a ne boota vec). Nekako mi uspe prit do linuxa, ce vstavim cd od linuxa in dam "repair system".... potem mi uspe prit do konzole, vtipkat "grub", dalje pa ne vem kako.
Kako naj nastavim grub?

particije:
hda1 - windows
hda2 - na tej particiji so podatki, ni nobenega OS na njej
hda5 - windows(imam dva win)
hda6 - swap od linuxa
hda7 - root od linuxa(reiserfs)


Lp

Blinder ::

Noben ne ve?

ank ::

Verjetno nihče ne napiše, ker je bilo to že prevečkrat napisano. Uporabi iskanje.

kriko1 ::

Daj not cd / dvd, izberi namestitev, nato ko ti ponudi opcije namestitve izberi repair, custom / expert, repair grub.

Blinder ::

Sem uporabil iskanje, samo noben ni imel tocno tak problem kot jaz(win povozili suse)...

Jaz dam not cd, pol "repair system", nato se prijavim kot root. Potem vtipkam "grub", in pridem v neko "konzolo gruba". Z "-help" dobim vse mozne ukaze. Sem provaval napisat "root(hd0,0) ipd(tudi oglate oklepaje), samo vedno javi "error 27: unrecognized command".

*Ukaz "fdisk -l" pa mi pokaze 4 particije, od teh so 3 ntfs, in ena w95(imam xp-je). Particije swap in root od linuxa ne pokaze.

Kaj naj še provam?
-root(hd(0 do 7), 0(vedno 0 ali provam tudi kaj drugega?))....

lp

ank ::

win vedno povozi ostale boot loaderje. Ko prideš v grub napišeš:

root (hd0,6)
setup (hd0)
quit

Presledki so med komandami in (hd... In pa uporabi tabulator potem, ko napišeš root in ti bo pokazal seznam vseh particij. V tvojem primeru bi moralo biti hd0,6 ker začne šteti z 0

kriko1 ::

Sem reku izberi namestitev, ne repair, tako grafično potem lahko izbereš odpravljanje težav, preberi še enkram moj prejšnji post.

Blinder ::

Sem proval dat "install" ali "install ~safe~", pa me je sprasevalo v bistvu za novo instalacijo. Tam sem imel tudi neki za izbirat o grubu, samo nisem nikjer nasel kak "repair grub"...

Ce pa v "rescue system/grub" konzoli vpisem "root(hd0,6)", mi napise "no such partition". Isto napise za hd0,(3,5,7).
Ce vpisem "root(hd0,0(ali 1,2,4))", mi napise "filesystem type unknown partition type 0x7".

Je mozno, da linuxa sploh nimam vec na disku??

kriko1 ::

Tam ko ti ponudi new install, boot, update... je en gumb, piše advanced, more options... ali nekaj podobnega, tam potem dobiš repair.

Blinder ::

@Kriko: pod "advanced options" imam se na voljo izbiro o resoluciji in neki cdrom. Nisem nikjer nasel nobenega repair. Razen tistega "repair system", ki sem ze prej napisal kam pripelje.......
Ve kdo kako se nastavi? Bi si dal na novo linuxe, samo mam na njihovi particiji shranjenih nekaj filmov.

karafeka ::

Jaz bi naredo to:
zagnal linux iz cdja
priklopil root particijo prvotnega linuxa (+ boot, če jo imaš posebej)
se chrootal tja noter
si namestil grub na mbr

Če pa hočeš samo filme rešit, potem je pa to odivisno od tvojega datotečnega sistema na linuxu (ali si imel ext2/3 ali reiserfs). Potem si inštaliraš program za okna, ki ti lahko prebere to in si presnemi filme na okensko particijo.

kriko1 ::

Tega ti ne prikaže:

?

Če ti ne, potem ni prepoznalo particij, poglej če še obstajajo.
Če particije so a jih samo ne razpozna, potem izberi rescue system iz cd/dvd-ja ter kot je karafeka napisal naredi chroot.
Od tukaj naprej lahko poskušiš uporabit yast v konzoli ali prebereš man od grub za namestitev.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

Blinder ::

Ne, tega mi ne pokaze. Kar se particij tice... z ukazom fdisk -l mi pokaze samo 4 particije, ena je w95, ostale 3 so ntfs. Kaj to pomeni?

kriko1 ::

Da linux partcij ni več. Razen če si nameščal na ntfs :P
Verjetno si jih med namestitvijo win pobrisal in ustvaril ntfs.

Blinder ::

Z drugimi besedami.... pri ponovni namestitvi xp-jev sem nehote povozil linux?
Torej bo treba na novo dat linux gor... in adijo filmi. Kaj sem naredil narobe pri namestitvi?

Stratus ::

Narobe je že to da si inštaliral windows za tem ko si imel linux gor, druga napaka pa je verjetno bila da je windows setup sicer zaznal neke particije vendar jih ni prepoznal in jih je videl kot prazen del diska. Sploh če je bil linux inštaliran na prvi particiji ki jo windows vidi kot C:, takrat windows ob instalaciji na katerokoli drugo particijo razen C: formatira tudi C: zato da namesti boot sektor.
Nije žvaka za seljaka !

A ma kdo žvečilni :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Stratus ()

Blinder ::

Prvic ko sem instaliral sem pravilno instaliral. Samo potem so se mi windowsi zaceli sesuvat, in sem jih moral dat na novo gor.

Ce si zdaj instaliram linux bo spet vse v redu? Na kaj moram bit pozoren(da ne bom nehote zbrisal particije)?

SasoS ::

grub-install ne dela ? :\

hm..aja...če si povozil pol res ne dela :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SasoS ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako instalirati Linux in xp?

Oddelek: Operacijski sistemi
62306 (2227) Blinder
»

Iz Linuxa v Windows -> MBR (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
624412 (3747) WarMaker
»

XPji povozili Grub--kaj zdaj?

Oddelek: Operacijski sistemi
9996 (854) Gost
»

Gentoo, Grub -> reboot -> error

Oddelek: Operacijski sistemi
121498 (1418) CCfly
»

Multi-boot problem

Oddelek: Operacijski sistemi
141370 (1285) CCfly

Več podobnih tem