» »

Intel Nehalem - vrnitev Hyper-threadinga

Intel Nehalem - vrnitev Hyper-threadinga

VR - Zone - Na VR-Zone so objavili nekaj zanimivih informacij o Intelovih procesorjih naslednje generacije, temelječe na arhitekturi Nehalem in izdelanih v 45-nanometrski tehnologiji. Med drugim poročajo tudi o vrnitvi vsem dobro znanega Hyper-threadinga. Poleg tega naj bi procesorji imeli integrirani pomnilniški krmilnik, zaradi katerega bodo procesorji dobili novo podnožje Socket B s 1366 nožicami.

Več na VR-Zone.

13 komentarjev

Izi ::

vrnitev Hyper-threadinga ?
Nič mi ni zano, da bi sploh kam odšel.
Ali ne uporabljajo vsi Intelovi procesorji Hyper-threading?

V originalnem članku nič ne piše o vrnitvi ampak, da bo Hyper-threading od sedaj naprej malo bolj napreden in seveda bo spet potreben nov socket za procesor.
Tokrat bo to Socket B z 1366 contakti.

sid911 ::

V Core arhitekturi ga ni.
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

Matako ::

V Core arhitekturi ga ni.


Saj v bistvu je HT pri večjedrnih procesorjih res malo odveč, če ni že itak. Sicer je zvita ideja in dejansko lahko poveča učinkovitost procesorja ima pa nekaj slabosti, zaradi katerih, se po mojem, ne izplača.

Na primer:

1. Čeprav en HT CPU lahko zunanjemu svetu glumi kot več procesorjev to seveda ni. Še vedno imaš enako število vseh procesorjevih enot, le da se sedaj tiste, ki niso v uporabi uporabijo za izvajanje drugega toka ukazov (s kao drugega od npr. dveh virtualnih procesorjev). Na prvi pogled je sicer ta ideja super in po svoje tudi je, ker sedaj v istem času DEJANSKO narediš več po drugi strani pa je to slabo, ker imaš sedaj manj možnosti pri izvajanju ukazov (večina današnjih procesorji imajo out-of order izvajanje in je to zelo pomembno).

Potem je tukaj še cache - ki ga je treba tudi deliti, plus še kup drugih enot, ki se jih NE DA deliti, se pravi si s HT efektivno zmanjšuješ pretok podatkov oz. celo fašeš kako čakanje. Zaradi tega je zelo možno, da HT CPU recimo en n-niten program izvaja počasneje kot klasičen CPU brez HT (ki ima seveda v danem trenutku v splošnem na voljo več prostih resursov).

2. Ker so sedaj vse enote bolj uporabljene, tak HT CPU žre več toka - kar je dandanes velik problem.


Vse to naj bi bilo bolj kot ne preteklost s prihodom večjedernih procesorjev, samo očitno ni - bo pa fino videt 4 CPU-metre namesto 2, ljudje imajo to radi!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

MrStein ::

Pentiumi 9xx tudi nimajo HT (razen mogoeče kake extreme verzije).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Looooooka ::

je mozno ampak v praksi do zdej se je hyperthreading dobr obnesu...in zdej ce ne bojo spet ponovil kksnega netburst-like poloma bi znal tole bit ok.
ce ne jih bo pa spet za kksn let amd pojedu....

grega90 ::

A je že kej znano kdaj pride nov socket ???

Tarzan ::

.in zdej ce ne bojo spet ponovil kksnega netburst-like poloma bi znal tole bit ok


Točno zaradi specifičnosti arhitekture NetBurst in njegovih megalomanskih cevovodov, je bila uporaba Hyperthreadinga mogoča. Pri Core procesorjih, oziroma Core Duo, pa gre za popolnoma drugačno arhitekturo, ki bi imela od "Hipernitenja" bore malo. Upam, da nimajo v mislih spet novega Netbursta..

Matako ::

Upam, da nimajo v mislih spet novega Netbursta..


No, na severni polobli se bliža zima, 4 jedrni HT Netburst CPU bi prišel prav, zdajle!
/\/\.K.

Bistri007 ::

Core2 ima več izvajalnih enot kot A64. In očitno niso vse polno zasedene. S hyperthreadingom se poveča njihova "utilizacija".
Novi scheduler od Viste je že lepo napisan in ve, kaj je logični procesor in kaj fizični procesor...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

RejZoR ::

HyperThreading mora bit on the fly opcija, ki deluje paralelno s fizičnimi procesorji. Se pravi ko rabiš nizke latence in visoko prepustnost brez zabijanja podatkov se zadeva enostavno izklopi, ko rabiš premlevanje konstantnih streamov podatkov in so ti latence zadnja briga se zadeva vklopi. Do zdej se je dalo to delat samo v BIOSu, če bi se zadeva znala sama pametno prilagajat pa bi potolkla vse pred sabo.
V špilih bi delalo na polno, pri recimo kodiranju in renderiranju pa bi pač koristilo HT. Sam ne me spraševat kako bi se dalo to izvest ker se mi ne sanja. Zgolj teoretična stvar (vsaj zaenkrat).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

snow ::

Kolikor se spomnim online Intelovih marathon matches na topcoder.com noben od zmagovalcev ni nikoli uporabljal hyperthreadinga. Pa je zelo huda konkurenca tam.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Bistri007 ::

To je krivda thread schedulerja, ne samega hyperthreadinga. Saj sem rekel, da ima Vista boljšega :D
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Jst ::

Koliko casa nazaj sem razlagal, da ima XP piece of shit scheluder, pa so me vsi napadali??

HT pri p4 je recimo pri mysql-u (na linuxu) pripomorel k 25-30% izboljsavi. postgresql je tudi delal hitreje, vendar nisem testiral, kot sem pri mysql (select iz vec tabel / na stirih racunalnikih - klient je laufal na windowsih).

Ampak AMD tabor me je takoj oznacil za *(vse_mogoce_zaljivke)* ter Intel fanboya, ki slepo verjame njihovim white-paper-tech. Nekako v stilu mtosev-a.


Bistri: uuuu, spremenil si mnenje, glede xp scheduler-ja. Je bilo kar nekaj let potrebno, a? (ce me spomin ne vara, si bil tudi ti moj "nasprotnik". V kolikor sem se zmotil/te zamesal s kom drugim, se iskreno opravicujem)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nVidia: GeForce 8800 GT in osvežena GTS

Oddelek: Novice / Grafične kartice
445663 (4017) Jst
»

DirectX10 kartic za AGP le ne bo?

Oddelek: Novice / Grafične kartice
303827 (2676) ender
»

Težave GeForce 8800 GTX

Oddelek: Novice / Grafične kartice
74202 (3300) igooor
»

Informacije o Intel Kentsfield

Oddelek: Novice / Procesorji
93516 (2531) kopriwa
»

FX-51 že navijajo

Oddelek: Novice / Procesorji
132406 (2406) bozicek

Več podobnih tem