» »

Kako narediti iskro?

Kako narediti iskro?

daljaz ::

Pozdrav!

Mene pa zanima kako bi lahko naredil s čim bolj preprostimi komponenti čim bolj preprosto, poceni in prenosno (pomembno, ker bi mel to na čim manj baterij) zadevico, ki bi naredila tako iskro, da lahko vžge plin (povzroči eksplozijo le-tega).

Jaz sem razmišljal, da bi preprosto vezal en kondenzator (elektrolit 4700uF, 35V - pobral ven iz napajalnika za en star ojačevalec) in dve 9v bateriji, tko da bi se najprej napolnil kondi in nato naredil v tisti komori (combustion chamber) dve žički ki bi ju lahko potem toliko staknil skupaj, da bi se zaiskrilo...

ta verzija je sicer alternativa piezoelektričnemu kristalu, takemu kot so v kakšnih starih šprogetih na plin... en tak bi bil idealna rešitev, le da se nikakor ne dokopljem do enega ;(
kako nej bi prb. zgledal tak "igniter":


to je moja get-rich-fast rešitev... kaj pa vi kaj predlagate (lahko tudi kje bi dobil kristal)?

Hvala za odgovore:D

Brane2 ::

In kaj je narobe s farecajhom, ki ga držiš v roki ?

Za kaj pa to sploh rabiš ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

DimmniBurek ::

Pomoje bi fante rad kej razstrelu in nebi rad s farcajhom okol buril duhov...

Ena preprosta bomba:D
V kanto nardiš luknjo za grlo od žarnce, notr daš eno žarnco kateri razbiješ steklo, naliješ liter frišnega benza, mešaš, daš na sonce da se napihne, in prklopš na štrom >:D

Don't try this at home ;)
There Is No Stronger Drug Than Reality

radiator ::

Potem pa ne poči.
Kaj je jutri že bilo?

madboy ::

Iskra pa je >:D >:D >:D
js pravm sam buh var da se slama uname!

MChip ::

Poizkusi vzeti iz vžigalnikatisti elektronski del ven.....Mogoče imaš tam še sam ta problem kr mislim da boš hotel sprožiti zadevo mal bolj od daleč...poizkusi s tem.....ali pa tale rešitev je tudi bolj priljubljena ampak ni tako poceni....razen če imaš kakšnega radodarnega dedeka ki trenutno ne potrebije ali pa ima namen vrš v stran kakšen fotoaparat!
mogoče lahko poskusiš s kakšno svečko od avtomobila/motorja - so sem se akr na hitro spomnil....malo boš še moral dodelat zadeve....drugače je pa




ali domača predelava

http://www.i-hacked.com/content/view/18...


pa ko si že pravkar omenil bombo...in to vse skupaj....zakaj ne poskusiš to vžgati z šibico okoli njene glavice pa kakšno žarilno nitko?....najboljše so tiste ko jih dobiš za rezanje stiropora! vse skupaj pripelješ na nek rele itd...potem pa še napišep programček za timer za kakiga atmela/pica itd...sprogramiraš.....nastaviš odštevalni čas.....postaviš zadevo pred šolo in pošlješ vse skupaj tja gor kjer je doma tisti v katerega verujemo :D :D :D....to sem že naredil (razen tistega zadnjega dela :D :D :D )......če ti pa programiranje ne leži kaj preveč od rok....pa imaš na internetu ogromno ogrrrooomno pojektov za uro ki so narejeni z logičnimi vratami...in timerjem 555!!!! Tako da samo sprjkalnik v roke pa je to to! :D

Lep eksplozivni pozdrav!8-)
Pero
Laško je zakon

MChip ::

http://www.electronics-lab.com/projects...

Še en link! Tu imaš popolnoma vse za cel timer!:D
Laško je zakon

DimmniBurek ::

Vidm da smo takoj vsi zagreti ko je treba kej v zrak vržt >:D
There Is No Stronger Drug Than Reality

PaX_MaN ::

Magnezijev trak:D

daljaz ::

Hej! sory, k tok časa nisem odpisal... I'm still with you! :D
Ja torej to kar mi pravte je že vse super in fajn, clo ene par meni novih idej za kej razstrelit sem prebral... ampak jest konkretno nucam iskro... pa ja nejbolš bi blo, če bi vzel iz vžigalnika un del k iskro dela (sm sprobal na manjši verziji mojga projekta), sam fora je da je tisto trikrat prešibko in se preveč hitro obrabi.

Delam pa tole :
Spud gun @ Wikipedia
http://science.howstuffworks.com/spud-g...
http://members.aol.com/sph911/spud/comb...
http://spud.rose00.com/
http://www.neospud.com/cannons.html

:D nazorno? torej jest bi bil jako vesel če bi lahko nekje staknil kaj takega: http://www.neospud.com/piezo.html

stvar niti ni nujno na daljavo, ker sem itak mislu met to fiksirano na samem topu, mora pa bit ''čisto'' (brez unih variant z razbiro žarnico) in predvsem zaprto! (da mi ne bo vsega skup raz***al v fris) zato tudi nisem probal z vžigalnikom, ker bi to pomenilo imet luknjo v izgorevalni komori, kjer navsezadnje tut ven butne določen del vžganega plina:D . kar pa ni dobro. tista točka bi bla pol kritična in najobčutljivejša in tam bi se tut najprej vseskup sesul.:'(

torej... razprava teče??? :8) hehe, sej če pa nikomur nič na pamet ne pade, bom pa mal drugačno metodo poskusu. (precej dražja in tehnično skoraj neizvedljiva, ampak je pa dobra za backup plan)

Lp in hvala za odgovore!

SSH ::

Pa sej to sploh ni panike. Kar moreš naredit je recimo 1 switcher ki bi ti pretvarjal neko napetost nekje do recimo (od oka) 20kV. rabiš pa zelo majhen transformatorček saj so tokovi zelo mali. (iskra potrebuje le nekaj J energije)


lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

Pyr0Beast ::

Piezzo element je daleč prešvoh za tako uporabo. Pod tlakom ti sploh ne bo prebilo, pa tudi sama jakost iskre ni omembe vredna.

Ti potrebuješ nekaj močnejšega:
Tole

Malo za šalo malo za res ... :D

Svetujem ti, da obiščeš lokalno trgovino s gorilci za peči ali pa da kupiš že kakšen rabljen/uničen gorilec. Poišči za visokonapetostni transformator za vžig (ponavadi že z elektrodami).
Njegova moč je odlična za kaj takega. razmak elektrod pa mora biti okoli 3mm kar je več kot dovolj, če gledaš, da se tam sprosti okoli 20W
Samo je težava, ker deluje samo na 240V (mogoče bi potegnu, če bi zvezal ene 4 9V baterije zaporedno, pa prekinjal tok s tipko)
Vžig je s tem trafotom zagotovljen.

Vžigalna tuljava od kakšnega motorja/avta bi bila tudi odlična, saj bi komot lavfala na 12V (razen če ni za 6V)
Mogoče bi ti celo svečko uspelo montirati v tulec.

samo 1 nasvet. Tistega tulca NIKOLI! ne drži v roki! Ni prijeten občutek, če ga raznese. Verjemi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

TEDY ::

Nekje dobodi kakšno vžigalno tuljavo (lahko tudi kakšen trafo od monitorja) in narediš en astabilni multivibrator, ter priklopiš na 12V.
nekaj primerov tukaj

Husqvarna ::

Par baterij zaporedno vežeš, da dobiš 12V pa SuperBosno 50, pa bo. Sicer se bo hitro spraznalo vseskupi, ampak delalo bo. Aja pa svečka mora met maso, drugače ne bo delalo :)

daljaz ::

SSH: še eno vprašanje! kakšni transformatorji iz napajalnika za komp so neuporabni ane? Ker so baje tm zelo velike frekvence al nekej tazga... Sej na wikipediji velik o tem piše, ampak ker sem jest bolj n00b blede tega nisem čist vsega štekal... ++, nimam pojma kakšen trafo sploh držim v rokah :| . Mislim mam jih še ene pet... pa tut previjat mi jih ne bi blo problem, če bi blo treba (lakirano žico mam, izolir trak mam... :D ) sam ne vem če bi delovalo... mislm lahk bi tko naredu tole iskro, da bi napolnu kondenzator z mal večjo napetostjo (200v 680uF) kar bi pomoje nardil večjo iskro... sam morm pol iz ene par baterij dobit 200v ven da napolnem kondija

no... to so moje misli. Drugač sm pa vidu da v conradu prodajajo en transformator (al kr kol je že tisto... zgleda k en black-box s 4imi žičkami :D ) k pretvori 18v DC v 2kV (al nekej tazga... par kilovoltov). tist bi blo tut pomoje kul za iskro nardit :D

robinson33 ::

Za iskro ti zadošča tudi elektrolitski kondenzator, ki ga napolniš na na primer 24V. Recimo 2200uF/24V ti nudi čisto solidno iskro...

Pyr0Beast ::

Ja, pretvornik za neonke bi bil čisto uporaben, samo bi mu moral (preprosto) potrojiti napetost in odstraniti nekaj blokad. :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

TESKAn ::

Lahko si dobiš eno trotlkamero za enkratno uporabo in ji odstraniš fleš. Potem vežeš štarter tja, kamor je vezana žarnica, vklopiš vezje in sprožiš fleš. Meni je leta nazaj delovalo:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

SSH ::

rabiš recimo trafo z razmerjem 1:1000

Torej 10 ovojev na primarni in 10000 navojev na sekundarni strani. narediš astabilni multivibrator z timerjem 555 na izhodu pa uporabiš kakšne mosfete.

če napajaš vezje z 12V bi dobil na izhodu nekje 12kV kar bi že moglo zadostovat za neko spodobno iskro. 8-) 8-O


Kar pa se tiče PC Switcherskih transformatorjev dvomim da bi bili OK. Raje poglej v kak star TV/monitor. Boš našel ta prav trafo ravno tam.


lp, FReAK.
MSI NEO4 SLI PLATINUM, A64 3000+@2500mhz, 2048mb geil 2.5-3-3-5 245mhz,
MSI NX7800GT 256DDR3, 300GB maxtor 16MB cache, LC6420 (420W)

TEDY ::

a13misko ::

AssHole a mogoče veš kje lahko dobim take cevi ker bi rad delal hidravlični spud gun

daljaz ::

cevi sem jest kupil navadne pvc za vodovod (malo večje sicer...)
kupil sem jih pa kar v merkurju :D. tukaj mislim da ni kakšne večje filozofje kakšne cevi naj bodo, le glej, da ti jih ne raznese (to pomeni, najprej stestiraj, pa brez kakšnih hudih udarcev po cevi, da se ne naredijo razpoke...) pač, do your homework, preden se lotiš dela.

cevi pa dobiš povsod, merkur, bauhaus, pomoje celo baumax, pa tudi kakšna lokalna trgovinica.

daljaz ::

@SSH: ej kaj pa če bi jest to hotel naredit na 220v? Sam tko, da nardi ene par isker, dokler je priklopljen, ker bi ga itak nahitro ugasnil (tko kot una stvar pri plinskih šporgetih, ki iskro dela).
Trafo sem dobil en (sej pomoje je dober tak, ki je bil v 12v adapterju, samo da ga obrneš okrog ???) lahko ga tut previjem po možnosti, al pa kšn toroid, če bi bil ta boljši... pol pa bi bil vesel če bi kdo kakšno shemo dal tle gor, al pa link... sm iskal velik po netu, pa stric google je moj prijatelj, samo je preveč enih neuporabnih stvari na netu...

Hvala, Lp!

Brane2 ::

Če ti dela take težave že navaden farecajh, se nikar ne lotevaj eksplozivnih stvari, razen če mogoče ne ciljaš na kako častno mesto na http://www.darwinawards.com
On the journey of life, I chose the psycho path.

TESKAn ::

Če kdo hoče kaj z elektriko vžgat, naj si kupi električne štarterje za modelarske rakete.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Azrael ::

Visoke napetosti so zopne, hitro lahko kje pride do preboja in potem stvar dela, ne dela. Zelo pogosto, če trafo naviješ sam. Zato je dobro, če je trafo že v osnovi mišljen za tak namen.

Za omrežno napetost uporabi el vžigalnik za plinske štedilnike. Dobi takega, ki ima 3 priključke, saj imajo ti vso potrebno vsebino že notri in samo priklopiš fazo, nulo in ozemljitev (priključki so običajno jasno označeni) in že dela. Seveda je naprava mišljena za nekaj sekundno uporabo, ne pa 24/7.

Tisti s 5 priključkov rabijo zunanje tipkalo in pošljejo samo eno iskro vsakič, ko pritisneš tipkalo.

Baterijska zadeva, dobi vžigalno tuljavo od avta, skupaj s kondenzatorjem. Dobi še tipkalo in zveži tako kot mora biti za baterijski vžig. Vsakič, ko boš pritisnil in spustil tipko boš dobil iskro.

Ali pa zgradi el. pastirja.

Vendar ne pretiravaj, malo smole in bo tako kot sem ti napisal v tisti temi v Loži. Čeprav je tema mišljena bolj funny, je treba visoke napetosti jemati z vso resnostjo.
Nekoč je bil Slo-tech.

*ziga* ::

Jaz bi naredil tak. Vzel bi tist del ko naredi iskro vn iz vzigalnika in potem podalsal tisto zicko za kaksne 10m se skril v grmovje in BOOOOOOOM!!! Potem pa ce jo se malo ostane pa k sebi povleces pa je :P

jype ::

Mi smo včasih delali vžigalnike za modelarske rakete tako, da smo vzeli eno nitko iz visokotokovne bakrene žice (približno desetinko milimetra debelo bakreno nitko), reč oblikovali v U in nalepili na kos selotejpa, nastrgali gor vžigalične kapice, na oba konca žice zavozlali navaden električni kabel (~3-5 metrov) in reč zvalili v ~3mm debel stožec, iz katerega je štrlel kabel.

Ko si na to reč priključil 4.5V ploščato baterijo si efektivno naredil kratek stik, ki je prežgal bakreno nitko, ob tem pa se je (v veliki večini primerov, ne pa vedno) vžgal tudi prah iz vžigaličnih kapic, ki je vžgal zmes v raketnem motorju.

Tako smo prototipe lahko izstreljevali izza ustreznih zaklonov, ne da bi pri tem trošili razmeroma drago vžigalno vrvico.

svizec75 ::

Cinšpula in svečka od mopeda in 555 astabilni multivibrator. Dela nekje iz 6V, čeprav po moje že mnogo prej dobiš iskro. Stvar razmika elektrod. Če bi rad pa kontinuirano iskrenje, potem pa naredi tole..
:D:D:D:D
Verbae volant, scripta manent. Labor omnia vincit improbus.

gruntfürmich ::

za prižgat kaj je za prvo silo tudi ok če vzameš iz kakšnega minjaturnega elektromotorja ali pa transformatorja kot las tanko bakreno žičko, če te skrbi za kontakt jo malo pobrusi s finim šmirgl papirjem, in potem namotaj na navaden olupljen kabel. potem pa to enostavno priklopiš na 220V. v trenutku se zabliska. pa tudi recimo da nastane iskra. za prižgat plin mislim da bi bilo čisto ok, za kakšno trdno snov pa morda malo prilagodi konstrukcijo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

CeSTbon ::

AssHole-----> Tudi mene skrbi isti problem vse mam narejeno vendar ni električnega vira da bi naredilo booom. Nekje sem zasledil da prodajajo-----> http://www.neospud.com/piezo.html------> Va trgovinah kje prodajajo rezervne dele za peči oz Gril.

Zanima me če kdo ve kako trgovino kje prodajajo rezervne dele.

CeSTbon ::

link ni pravi..... JAZ se probal z vžigalnikom ki je za prižigati sveče....ki ima malo dalši vrat nekaj takega http://www.gds-trade.com/node/1025 v cev sem zvrtal lukno tako da je vžigalnik pasal not in potem sem vžigalnik zalil z silikonskim kitom in je delovalo

:D:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Končan high current trafo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
403429 (2354) VolkD
»

napetostni transformator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
63156 (3014) KajtimarXXX
»

CRT monitor trese sliko

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
232718 (2279) Azrael
»

Navaden ATX sem predelal da dela na 12V vhodu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
416828 (5079) DimmniBurek
»

Teslin Transformator (aka Tesla Coil)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
57561 (7449) 4DFX

Več podobnih tem