» »

[Fizika] Poševni met

[Fizika] Poševni met

urosz ::

prosil bi za pomoč, saj se mi je pri reševanju naloge pojavila težava.. pri primeru d) in e)
ge za poševni met

v0 = 30 m/s
α = 47°

a) t=? (2,19 s)

b) h=? (24,06 m)

c) D (domet)=? (89,7 m

d) Kolikšna je hitrost po 2,3 s ?

e) Kolikšen je x in y (s in h) po 2,3 s ???

Lepo bi prosil tudi enačbo, po kateri lahko dobim rezultat in se že zdaj vnaprej zahvaljujem

lp, uroš

steev ::

Pri tvojih izracunih je veliko napak. Kako ti vstavljas v kalkulator. Ker meni D pride 0,6 m dalj. In kaksen cas imas pod a), ali je cas dvigovanja ali pa je cas pristanka?
:|

urosz ::

ta cas je cas dvigovanja..

sam mislim da je to kar mam pravilno, saj smo v šoli s profesorjem reševali na tabli, za zadnja 2 primera pa je zmanjkalo časa, zato moram naredit doma =)

DOMET: KLIK

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

Tloramus ::

d.)

Po pitagorovem izreku velja

v^2 = v(x)^2 + v(y)^2

pri čemer je v(x) vodoravna komponenta hitrosti, v(y) pa navpična. Vodoravna komponenta je ves čas enaka

v(x) = v(0)*cos(47)

saj na telo ne deluje nobena sila v vodoravni smeri. v(0) je začetna hitrost. Navpična komopnenta hitrosti je pa enaka

v(y) = v(0)*sin(47) - g*t

in se torej spreminja s časom. Za v(y) po 2.3-eh sekundah v zgornjo enačbo za čas pač vstaviš 2.3 sekunde. Tako dobiš v(x) in v(y) v trenutku, ki te zanima. Potem uporabiš še pitagorov izrek in dobiš rešitev.

e.) V smeri x se telo giblje s konstantno hitrostjo v(x), zato je pot, ki jo naredi s to hitrostjo linearno sorazmerna s časom

s = v(x)*t

V y smeri pa hitrost do najvišje točke kaže gor, od tam naprej pa dol. Od tal se najprej oddaljuje, potem pa se jim zopet začne približevati. Oddaljuje se s hitrostjo, ki pada sorazmetno s časom(to poznamo iz d.)):

v(y) = v(0)*sin(47) - g*t

Če je v(y) pozitiven, pomeni da se telo še vedno dviguje, če je negativen, pomeni da pada. Dobljeno hitrost vstaviš v enačbo

v^2 = v(0)^2 + 2as

kar bi s tvojimi podatki zgledalo

v(2.3)^2 = (v(0)*sin(47))^2 + 2*g*h

Iz tega izraziš h in to je tvoja višina.
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

urosz ::

torej d nalogo rešim tako:

KLIKNI Z OBČUTKOM

enota je seveda m/s in ne s =) škrat je bil poleg ..

a je prav?

pa hvala ti

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

urosz ::

http://php.ledina.org/racunalo.php?go=PosMet

ta kalkulator kaže da nisem prav naredil . . . =)

W * F ? ? ?

Tloramus ::

d je prav. Pri prejšnjih izračunih ste pa malo očitno zaokroževali in se rezultati zato razlikujejo od tistih, ki jih dobiš na fizikalnme portalu.
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

urosz ::

oprosti ker sem tečen ampak pri y mam probleme (x sem rešil =)) )

kar nekaj enačb sem našel . . .

reševal sem tako:

KLIK

=(

Tloramus ::

Vsi trije načini so pravi. Prvi in tretji sta čisto ista, ampak si narobe v kalkulator vtipkal pa ti je drugače prišlo. 0:)

Pri prvi si se zmotil pri sin(47)*69m.. to ni 8.52m.
Pri drugi ti je prišlo prav.
Pri tretjem poskusu si pa preveč zaokroževal, saj ne pride 24.21m, ampak 24.013m. Razlika med maksimalno in tole je pa: 24.06 - 24.013 = približno 0.05. Kar je približno toliko kot ti pride pri drugem načinu. Razlika je glede na točnost podatkov zanemarljiva. Podatki so v metrih, napaka pa v centimetrih. Manj kot 1% vglavnem.
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

urosz ::

ok hvala, res si mi zelo pomagal . . . sin47*69 res ni 8.52, kar sem ugotovil po tem, ko sem resetiral kalkulator, saj mi je ven metal 8.52 . . . nekaj ni vredu z njim ampak ok =)
lp

urosz ::

69*sin47 = 50,46 m

50,46 m - 26,45 m = 24,01 m (24 m) in to je to =)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

diferencialna enačba

Oddelek: Šola
71818 (1038) lebdim
»

Fizika - Naloga

Oddelek: Šola
132154 (1932) Wisse
»

Fizika - sile

Oddelek: Šola
62958 (2847) gzibret
»

Vaje za fiziko

Oddelek: Šola
62678 (2487) gzibret
»

Problem iz PSS (postulati)

Oddelek: Loža
161382 (1192) jeti

Več podobnih tem