» »

Razpadel sistem bankomatov in POS terminalov

Razpadel sistem bankomatov in POS terminalov

Sc0ut ::

http://24ur.com/naslovnica/novice/slove...

Glavno da se kasira 80 sit.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

MaCoFaCo ::

"Terminali potrjujejo transakcije samo tistim kupcem, ki plačujejo s plačilnimi in kreditnimi karticami Banke Koper"

hehe

d0rK ::

Faking gkupo je to.


Sm sou u shoping pa nism mogu niti ene stvari kupt.

marvin42 ::

vedno se splača imeti nekaj gotovine pri sebi... zdaj je trajalo par ur, pa je bila panika... kaj če bi bilo tako stanje npr par dni ali pa cel teden ali še več? :)
Mostly Harmless

sid911 ::

Mama je rekla da že dolgi niso na banki imeli take gužve kot danes...
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

BigWhale ::

"V ta sistem se na da vdreti," je zatrdil Kurtevski.

Hee hee hee.

Se vidi, da je CEO.

sverde21 ::

OMG sam si pa človk upa... me prav zanima kako se bi(bo) odzval, če bi (bo) čez čas eden vdrl noter in jim mal transakcij opravu >:D . Noben sistem nima 100% zaščite, vedno se najde kakšen bolj pametn.
<?php echo `w`; ?>

krneki0001 ::

Glavno da se kasira 80 sit.


Bankart ima čez vse bankomate in sistem je bankartov in ne pd bank. Provizijo pa računajo banke zato , ker jim bankart daje bankomate v najem - torej če imaš ti skb račun in prideš na NLB bankomat plačaš provizijo, ker je ta bankomat v najemu od NLB-ja in je denar od NLB-ja v njem. Pač plačaš provizijo za uporabo bankomata.

Kar se pa tiče pos terminalov in bankomatov pa vse to vodi bankart - banke s tem nimajo nič, tko da se za vse žalite samo na bankart.

balocom ::

Kaj pa če bankart sistem ni povezan v internet? Kako boš pa pol not vdrl?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

kriko1 ::

Kaj pa se je v resnici zgodilo? Zakaj je sistem sploh padu?

kekz ::

Klinc, očitno še en monopolist z vsemi slabostmi. To je pa res fajn, da ima kartični sistem v celi državi v rokah ena sama firma. ;(

Vdira se lahko tudi v sisteme, ki niso v Internetu. Saj so vdirali tudi v pred Internetskih časih ;)
Za vdor v bistvu sploh ni treba, da je v katerem koli netu. Gre tudi drugače. Mene so v moji karieri že najemali, da sem vdiral v sisteme. Bilo je kar uspešno in tudi nekaj hude krvi s strani domnevno prizadetih. 8-)

kriko1 ::

Kako pa je bankomat sploh povezan z banko? Prek telekomovega omrežja ali kako drugače, je to ISDN, PSTN...?

balocom ::

najeti vod...
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

sverde21 ::

Do banke so povezan z navadnim telefonskim priključkom (PSTN). Imo še moddema nimajo 56k ampak kaj bolj počasnega.

@balcom: ne zej z najetim vodom... kaj ti bo najeti vod za en bogi bankomat, ki požre neki minimalni bandwidth, to je BV metanje denarja stran.

Pa tudi bankomate se da shekat ne skrbet. Ne vem zakaj bi moral bit v internet povezan... si že slučajno slišu, da so prvi hekerji hekal telefonske govorilnice, v času ko o internetu še duha ne sluha ni bilo...
<?php echo `w`; ?>

miko 55 ::

nekje sem prebral, da je nekdo preprogramiral bankomat. namesto 5 dolarskih bankovcev je ven vrgu 20, racunal pa 5. fino

oja, vse potrebno je dobil na spletni strani proizvajalca bankomata.

Tr0n ::

Heh, kaj ste mislili, da so taki sistemi 99% varni?

No f way m8s.

kekz ::

Pri nas je bila znana bankomatska fora, da po nekem času, če nisi vzel denarja, ga je iz varnostnih razlogov potegnilo nazaj in storniralo transakcijo. Eni so to pogruntali in iz šopa denarja vzeli samo sredinske bankovce. Bankomat tega ni mogel registrirati in je kljub temu storniral celo transakcijo.

Potem so zaradi tega spremenili softver, da denarja ni več vzel nazaj, medtem ko kartico še vedno vzame, če jo predolgo pustiš v reži.

krneki0001 ::

Miko 55
nekje sem prebral, da je nekdo preprogramiral bankomat. namesto 5 dolarskih bankovcev je ven vrgu 20, racunal pa 5. fino


Ni res. Denar je zamenjal tisti, ki opolni bankomate in je bankomat nevede dajal 20 dolarske bankovce ven namesto petakov.
Noben pa ni hacknil bankomata.

Je pa obstala ena možnost - da se bi priklopil na telefonsko linijo in bi ti dajal odgovore namesto glavne mašine in bi za vse potrdil dvige.

MEDENA ::

hahhaha

"Razmere v našem trgovskem centru so grozne, kupci stojijo v vrstah in puščajo blago v vozičkih," je dopoldan povedala prodajalka v Supermarketu Tuš v mariborskem Radvanju. "Plačujejo lahko samo tisti potrošniki, ki imajo pri sebi gotovino."

bogi narod se mi smili, važen, da je plastika.....patetičen narod. gotovina all the way, če mam zapravim, če nimam pač ne >:D

kekz ::

Mene čudi cena denarja.
V praksi je gotovina brezplačna, na plastiko se plačujejo razne provizije.
Glede na to, da je plastika sledljiva, gotovina pa ne, je v interesu države, da se plačuje čimveč s plastiko in čim manj z gotovino. Pri gotovini vedno obstaja potencialna možnost proanja denarja, utaje davkov itd. Zato je čudno, da ni gotovinski promet dodatno obdavčen in plastični promet čisto brezplačen. Najbrž iz zgodovinskih razlogov.

Tudi banke imajo več dela in odgovornosti (neugotovljivost napake) pri gotovinskem prometu, pa kljub temu zaračunavajo plastičnega.

Jaz gotovino sovražim in jo imam pri sebi samo za kakšno pivo ali dva. V preteklosti sem celo ljudem posojal ali plačeval s čekom in ne z gotovino :D

kekz ::

Ponavadi, če plastika ne deluje, postane ljudem strašno nerodno in so vsi osramočeni tam pri blagajni.

Jaz reagiram čisto nasprotno. Če moja plastika (za katero vem, da ima stanje in ji nič ne fali) ne deluje je to problem trgovca. Če ne zna urediti (npr. z ročnim slipom), pač ne bom kupil. In bom kupil kasneje drugje.

Ravno zdaj je bil tak problem. Jaz sem imel pri blagajni en kup zimskih cunj, ki stanejo kar nekaj denarja, imam 4 različne plastike in nobena ni prijela. Mislim, da se trgovcu še danes kolca, ker ni našel nadomestne rešitve in mi pač ni nič prodal.

Majhna trgovina v skoraj najbolj zakotnem kraju, jaz pa sem mu v pol ure delal prometa za skoraj 100 jurjev. In je padlo v vodo. Žal zanje, jaz se ne sekiram.

Poldi112 ::

>Ni res. Denar je zamenjal tisti, ki opolni bankomate in je bankomat >nevede dajal 20 dolarske bankovce ven namesto petakov.
>Noben pa ni hacknil bankomata.

Narobe. Človek je na google-u našel user manual in ker je imel bankomat default geslo ga je brez problema preprogramiral.

http://www.eweek.com/article2/0,1895,20...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

sverde21 ::

Neki sm slišu da naj bi bil za izpad kriv M$ operacijski sistem bankomata, ker je avtomatsko prestavil uro...
<?php echo `w`; ?>

V-i-p ::

Ura se je prestavila v soboto ponoči, izpad pa se je zgodil v ponedeljek, kje bi tu bila povezava?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

BigWhale ::

Ura se je prestavila v nedeljo zjutraj. :)

frudi ::

če tudi bi bilo krivo to, da je OS samodejno prestavil uro, gre za krivdo nesposobnega admina in ne OSa, kjer se da avtomatsko prestavljanje ure izklopit s tremi kliki.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

V-i-p ::

BW, če rečem da se je ura prestavila v soboto ponoči, mislim isto kot ti, v bistvu v nedeljo, ampak zame je še vedno v soboto ponoči ;)
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

sverde21 ::

ja ura se je prestavla v nedeljo zjutraj ampak baje noben ni glih upazu v nedeljo, da stver ne dela, ker v nedeljo skoraj nobeden ni šel na bankomat, ker je večina potem v ponedeljek bila doma, pa so mel cajt v pon v trgovine it... in tedi je bil naval zaradi dopustov in sigurno da so opazli an...
<?php echo `w`; ?>

MeGreat ::

Pa ti sploh veš kakšna gužva je bila že v nedeljo v trgovinah?

sverde21 ::

Ne 0:) .
<?php echo `w`; ?>


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Euronet bankomati, očitno prihajajo k nam :( (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18224634 (13644) CyberPunk
»

avtomatski polog gotovine - bankomat

Oddelek: Loža
167303 (6785) St235
»

Pohekani bankomati na štajerskem (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6616890 (11953) solatko
»

Nateg*** me je bankomat - problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6619136 (14131) Invictus
»

Izkušnje s slovenskimi bankami v tujini

Oddelek: Loža
102114 (1843) fosil

Več podobnih tem