» »

Računalnik za deset let, komponente

Računalnik za deset let, komponente

Daniel ::

In sicer:

Gigabyte GA-965P-DQ6
INTER CORE 2 DUO E6600 2.4GHZ 4MB
GEIL VALUE DDR2 1024Mb PC 5300
LC POWER P-4 550W z 140mm ventilatorjem
Gigabyte ATI radeon X1300 128mb Pci express

Pri tem bi rad omenil da nameravam po potrebi kasneje grafično kartico menjati ali že sedaj dodati kako poceni ki bi podpirala DX9, brez ventilatorja, mogoče tudi VIVO (svetujte), sedaj mi je le važno da bo zadeva koristna vsaj naslednjih deset let,tišina je zelo cenjena. Računalnik primarno ne bo namenjen igram

Bi vi kaj spremenili v tej konfiguraciji,mogoče kaka Asus P5W DH,važno da kondenzatorji zdržijo,
mnenja...

Okvirna cena okrog 210.000 Sit
  • spremenil: Daniel ()

AndrewSmith ::

Maticna Asus P5W DH Deluxe
Rame 2x1GB goodram 800mhz
Grafo 7600GS ali GT
Napajalnik Enermax 500W
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

Zgodovina sprememb…

_marko ::

A ti se šališ z 10imi leti?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

overlord_tm ::

Če je koga zanimalo čemu se reče optimizem ...

sthep ::

10 let....a si ti z marsa padu.če bo 5let bo velik...ups..ogromen
Ne morš verjet kok je en folk optimističen????????????????

gfighter ::

Ne moreš verjet kolk je en folk za...khm...zagledan sam vase?? Vsi ne uporabljajo računalnika samo za igre, poznam kar nekaj posameznikov (in firm, ampak ti so drugo poglavje) ki jim kišta take starosti še vedno služi. En znanec ima celo 486 DX4 in ne boste verjeli, človek pravi da več ne rabi...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

KandazaR ::

Pomisli koliko so compi napredovali v 10 letih. Leta 1996 so šele začeli prihajati pentium 1 proci. Nvidie še spolh ni blo itd. Tak da nevem kaj misliš s temi 10 leti. Še avto ti ne zdrži tolk časa pa bo comp. Itaq bo plata v 3-4 letih crknila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

_marko ::

gfighter:
Zdaj pa naredi tole primerjavo.

Privzami eksponentno rast kumputinga in potem izračunaj kaj je pomenilo imeti enak računalnik prejšnih 10 let in kaj bo pomenilo imeti enak rač. naslednih 10 let. Upam, da razumeš.

Ni folk zagledan sam vase, ampak samo realen. Vsaj v tem primeru.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gfighter ::

Dobro razumem, tudi mene je še nekaj let nazaj fasciniralo od kje ljudem ideja, da je tako star računalnik še uporaben. Mislil sem si, pa saj za majhen denar dobiš 5x boljši računalnik. Vendar je v praksi drugače in človek, ki ima računalnik dlje časa in se ne ukvarja z njim večino časa, ne bo menjal le-tega zgolj zaradi tega ker so zdaj pač računalniki toliko hitrejši. Tu je še težavnost prehoda na nov OS, nove programe in s tem na nove probleme. Pa pustimo kaj je za koga težavno ali ne, dejstvo je, da je ena stvar če kupuješ računalnik zato da ti bo služil dokler ga ne boš vrgel v smeti in nekaj povsem drugega če kupuješ price/performance + malo za igrice malo za brskanje po netu. Sicer v našem primeru ne vemo, kaj od tega želi Daniel, vendar zaradi tega mu jaz res ne bi strollal teme.

Daniel: Če res kupuješ računalnik s tem namenom, ti priporočam prostorno ohišje (npr. kakšnega chiefteca) ter kvaliteten napajalnik ala Tagan, Enermax. Prav tako malo glej tudi na firme, sicer to ni zagotovilo da bo zadeva delala res brez okvar, vendar je pri priznanih firmah tako, da dobiš support za njihove produkte še dolgo potem, ko stvari sploh ni več na policah. Pa vloži malo denarja še v boljše ventilatorje ter mogoče še v kakšen hladilnik.
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gfighter ()

Yohan del Sud ::

Ali pa druga skrajnost. Tu pod nogami imam 10+ let star ceneno nabildan P2 233 ki mi služi kot poštni, http in ftp strežnik, ter ruter...

Ampak se ga bom znebil, ker mi je postal glasen... Tišina je prva.

Če povzamem pisce nad mano. Išči robustnost. Tale moj primer je bolj nenamerno srečniški... Tak ko pes doživi 32 let ali kaj takega...
www.strancar.com

frudi ::

P2 233 sigurno ni star 10+ let, kvečjemu 9 :). sredi 1996 so se šele pojavili Pentiumi 150-200.
sicer jih marsikdo še danes uporablja, in tudi današnje računalnike bo še kdo uporabljal leta 2016. ampak niti približno se ne da zagotovit, da bo zadeva čez 10 let dejansko še delala. čez 5+ let v trgovinah več ne boš dobil nadomestnih delov v primeru okvare (in nisem edini, ki se mu zdi, da se današnje komponente kvarijo pogosteje kot tiste izpred 10 let).
ko se pa enkrat moraš ubadat z iskanjem 'rezervnih delov' po malih oglasih in lastno vgradnjo, pa smiselnost uporabe tako starega računalnika hitro izgine.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

kopernik ::

Moja kišta bo imela januarja 5 let. Zaenkrat nimam problemov in niti ne razmišljam o novem računalniku. Se pa strinjam - če crkne kakšna bistvena zadeva (npr. motherboard), je hudič najti kaj primernega za zamenjavo. No, še vedno ostane bolha :-)

BendeR ::

Jaz sem mel do pred kratkim PC star 5.5 let in je kr ql delalo. Pač iger nisem mogo igrat, drugače pa je služo svojemu nameno. Brskanje, word, filmi. :D

No, zdaj sem se razpršo in nabavo nekaj bolj konkretnega. Pač prihaja nov sim city in vista. :D :D

P.S. Če je za daljši čas ... vsaj 5 let (da bi ostal uporaben) naj bo vsaj 2gb rama, če ne kr 4gb. Samo 10 let je vseeno malo preveč. Razen, č bo zadnjih par let kak mini server. >:D
:=)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BendeR ()

opeter ::

čez 5+ let v trgovinah več ne boš dobil nadomestnih delov v primeru okvare


Hehe, jaz pa sem ravno v tem letu za svojega PowerMaca G4 (letnik 2001) kupil čisto nov Upgrade CPU procesor (Freescale PowerPC G4 7457/Apollo 7 serija 1400 MHz/2 MB L3/133 FSB).
Dajo se še komponente dobiti, vprašanje je le cena.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

we_are_borg ::

Za dobo deset let bi seveda izbral
Mac Pro. :)


Two 3GHz Dual-Core Intel Xeon 5100 series processors.

4 x Nvidia GeForce 7300GT 256MB

16GB (8 x 2GB),667MHz DDR2 ECC fully-buffered DIMM

4 x 500GB Serial ATA 3Gb/s; 7200-rpm; 8MB cache

30-inch Apple Cinema HD Display :D
death is irrelevant

mtosev ::

Jaz mam en 486 40mhz TI comp pa še vedno dela.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Cveto ::

Leta 96 sem kupil P150 z 32MB RAM-a, 1 MB grafiko itd... Računalnik še danes uporabljam v službi kot pomožni računalnik, edino kar se dodal je bila grafična kartica (Voodoo 1), 64 MB RAM-a in CD-R enoto. Nameščene imam Win98 SE, Office 97, en stari Paint shop Pro in en o staro verzijo Corela.

In kaj lahko še danes delam na tem compu:

-Pišem dopise (word)
-Urejam preglednice (excel)
-Urejam slike (PSP)
-izdelujem razne nalepke (Corel)
-Programiram mikrokontrolerje (preko COM porta)
-prebiram E-mail (mozilla)
-brskam po internetu (outlook express)
-snemam cd-je
itd...

fora je pač v uporabi starejši programov, ki so napisani tako da delajo dobro tudi na starejšem hardwaru...

AndrejS ::

brskam po internetu (outlook express) >:D

;-) ::

Cveto:D
-brskam po internetu (outlook express)
-prebiram E-mail (mozilla)


Vrjamem da delaš na tem, sam pol delaš kot črnogorec...eno uro dela, 3 počitka.

Za vsako ko kaj odpreš npr. EXCEL ali WORD ko ma par strani napisanih čakaš pol minute +.

zee ::

računalnika za 10 let se po mojem mnenju ne splača kupovati, vsaj pri razvoju računalništva, ki smo mu danes priča.

bi pa v primeru nakupa za več let vnaprej vzel kakšnega Opterona 2xx (strežniški procesor iz enega od obeh taborov) pa vsaj 4 GB rama, matična plošča bi morala imeti čimveč SATA priklopov in PCI(e) rež.

EDIT: nekaj črkovanj in besednih zvez
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

IceIceBaby ::

Bolj se splača v tem času 3x kupiti rabljen računalnik za 1/3 cene, ki jo nameravaš plačati za nov računalnik. Ali pa kupiš kar nov računalnik v kakšnem sparu, se da že za 50, 60k sit dobiti delujoč in povsem spodoben sistem.

Drugače pa za dolgo življenjsko dobo priporočam kakšnega maca. Pod mizo imam 7 let starega iMaca, ki je še vedno povsem uporaben za surfanje po netu, pregledovanje pošte, pisanje seminarskih, poslušanje glasbe itd.

Izi ::

Se strinjam z kst.
Ta denar (210k) razdeli na tri dele in kupi sedaj en računalnik nižjega razreda za 70k, ostali denar pa daj na banko in ga veži za tri leta. :D
Po treh letih vrži računalnik v smeti, ker ne bo vreden nič več. Vzami denar iz banke in za polovico vsote zopet kupi računalnik nižjega razreda, ki ti bo služil naslednje 3 leta. i.t.d.

Tako boš imel računalnik, ki bo vseh 10 let uporaben, boš lahko uporabljal in preizkušal tudi novejše stvari in boš vedno kolikor toliko v koraku z časom.

Če pa sedaj kupiš računalnik višjega razreda za vseh 210k SIT pa boš sicer užival prvi dve leti. Po dveh letih bo to postal računalnik nižjega razreda, ki bo sicer še uporaben vendar bo po zmogljivosti že isti kot tisti drugi izmed treh, ki bi jih kupoval na tri leta.
Po 5. letih pa boš imel samo še kišto muzejske vrednosti ne kateri ne boš mogel probati nič novega in vse po vrsti ti bo začelo crkovati in tako boš nakoncu ostal popolnoma brez računalnika.

5 let je maksimalna doba za računalnik, ki ga dejansko uporabljaš.

Sicer računalniki zdržijo tudi 10 let, če jih prižgeš 1-krat na teden, da pregledaš e-mail in napišeš kakšno pismo, ampak v takem primeru računalnika sploh ne potrebuješ.
Tiste e-maile lahko pregledaš tudi z vsemi novejšimi telefoni, 20 dopisov na leto pa tudi lahko natipkaš na pisalni stroj >:D

Edit:
Pa se ti sploh zavedaš kako dolga doba je 10 let?
Čez 10 let boš imel družino in otroke in če bo sreča verjetno tudi službo.
Če ti stanovanje avto, žena in otroci ne bodo pobrali vsega denarja si boš pa že našparal za en računalnik na vsakih par let.
Cena računalnika je namreč zanemarljiva proti ostalim stroškom, ko boš zapravil 210k SIT vsak mesec samo, da boš nahranil sebe in družino in plačal vse položnice. >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Cveto ::

Hehe, kaj ste se pa tako razburili... ;)

Pa sej jest sem skoz polega tega še druge, precej modernejše računalnike...

Pač ta starega največ uporabljama za programiranje raznih mikrokontrolerjev, upravljanje z laserji ki jih delam itd.., predvsem zato, ker je com port malo problematičen v XP-jih in pa mi ne bi slučajno skurilo moje DFI UltraD plate.

Bom pa jutri za foro v službi pomeril, koliko časa rabi da odpre isti file (recimo eno excel preglednico) na naslednjih računalnikih:

P150, 96MB Ram-a, 40 HDD, WIN98SE
Sempron 2800+, 256 MB Ram-a, 80GB HDD, XP HOme (to je recimo računalnik za 60 jurjev, ima pa ga sodelavka)
A643500+@2700Mhz, 1 Giga Ram-a, 250GBSataII HDD, XP Pro

Za primerjavo pa še: :D

Asus Server: 2 x Intel Xeon, 2 x WD Raptor 36GB v Raid, 2 giga Ram-a, Win 2003 server

kronik ::

Odgovor na prvi post: ta racunalnik je ze zdaj zastareli :D

Daniel ::

U, to pa so odgovori, sploh kar se komponent tiče :D Glejte, prvi računalnik ko sem ga imel sem imel dve leti, tega ki ga imam sedaj je star sedem let (Celeron 600 a ga moram menjat ker je pričel z nenapovedanimi rebooti, drugače bi še ostal na tem) Tako da sem nekako pomislil da bi moral naslednji zdržati vsaj okrog deset let. Bi bila za matično boljša Asusova plošča ali Gigabyte? Vse razen matične in procesorja lahko kasneje še dodam, menjam, tak da sta mi to najpomembnejši komponenti ki morata biti kvalitetni, ostalo je lahko za začetek bolj šibko, bomo kasneje menjal.

Antares88 ::

Ja za E6600 vzemi raje ASUS (P5B Deluxe, P5W DH Deluxe), za Allendale-a pa Gigabyte DS3/DS4.

BoLhCa ::

Keri debilni posti...

A če bo kupil zdej E6600 in bi ga rad mel 10let, 2let gor dol, mu bo čez 4 leta k bo zastarel, kaj počasneje odpiral? Mislim kera bedna logika no. Imam prijatelja, ki poseduje Duron-a 600MHz @ 900MHz>:D pa mu čist zadostuje, pa ne prebira samo mailov, ampak šopa tud kak Corel & stuff, igric ne igra. Menjal bo, ko mu bo crknil in to je to. Tako verjetno načrtuje tudi avtor te teme...

U glavnm... Daniel, kupi si E6600 in eno plato zanjga od Intel-a, tako boš vedu da ne bo krepalo zarad čip sranja nalotanega gor:P

EDIT: Typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BoLhCa ()

AndrewSmith ::

Se strinjam z bolhco
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

Daniel ::

Katero ploščo pa od intela? Tukaj okrog trgovci zelo hvalijo gigabyte, kako se pa te obnesejo?

AndrewSmith ::

Ti je par postov visje antares88 odgovoril.
Sicer bi jst v vsakem primeru vzel Asus P5B deluxe.
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

dolenska ::

mam celeron 333A. no pa dela se zdj str je pa 8 let. ima 128MBrama ter Vodoo 3 2000.
je zelo pocasn in kr norim k ga prizgem. no sj ga ima sestra za seminarske pisat pa musko poslusat
za to je pa tut dobr

Daniel ::

Kaj pa DQ6 namesto DS3 DS4? Solid State kondenzatorji in 12 fazno napajanje?
Računalnik je večinoma prižgan cele dneve, le zvečer ga ugasnem zaradi tišine.

igor0203 ::

Asus P5B Deluxe naj bi bla boljša od Gigabytk. Tudi od DQ6. Na XS sem gledal eno primerjavo med Asusko in Gigabytko in je Asuska kar precej hitrejša, čeprav imata isti chipset. Tko da, le kupi Asus P5B Deluxe. ;)

Daniel ::

Ni toliko važna hitrost kot zanesljivost oz. trajanje, zraven P5W DH nikjer ne piše če ima Solid State Kondenzatorje, a ve kdo če jih ima?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

BoLhCa ::

Tudi DS3 in DS4 plate imajo Solid State kondenzatorje, ampak še vedno ustrajam da kupi Intel-ovo ploščo:D

Daniel ::

Bolhca: Katero?

Loki ::

a lahko vprasam, zakaj ne mislis nic menjavati naslednjih 10 let?
I left my wallet in El Segundo

koyotee ::

lol @ topic...
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Pyr0Beast ::

Gigabytove platke so podn sodeč po svojih izkušnjah.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero matično ploščo za E6600?

Oddelek: Kaj kupiti
272332 (1404) Kezman91
»

računalnik gre v predelavo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
786653 (4528) aodius
»

Gigabyte s suhimi kondenzatorji

Oddelek: Novice / Matične plošče
224034 (2533) RejZoR
»

Conroe procesorji so med nami (strani: 1 2 3 439 40 41 42 )

Oddelek: Strojna oprema
205198416 (32284) asus
»

Core 2 duo sistem

Oddelek: Kaj kupiti
372906 (1704) Cinderela

Več podobnih tem