Forum » Znanost in tehnologija » Zakaj so električni avtomobili prava stvar
Zakaj so električni avtomobili prava stvar
Temo vidijo: vsi
joez7 ::
Ja, eni smo v vuko... kjer je el. in voda dobrina. S sabo jo mam za občutek varnosti, v osnovi pa gledaš kje je javna polnilnica.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.
Marsikdaj se motim, zato prosim me popravi.
Marsikdaj se motim, zato prosim me popravi.
iKst_ ::
Ok, se strinjam, legit razlog, če se počutiš bolj mirnega.
Samo, realno gledano je večja možnost, da nekje blizu najdeš vsaj 11kW polnilnico, kot, da boš v taki vukojebini našel 220V in čakal tam ure in ure, da se nafila za par 10km.
Samo, realno gledano je večja možnost, da nekje blizu najdeš vsaj 11kW polnilnico, kot, da boš v taki vukojebini našel 220V in čakal tam ure in ure, da se nafila za par 10km.
codeMonkey ::
Kaj je blizu? To so tudi polnilnice kjer moras avto pustiti po vec ur tam. To ti je za vecino priblizno 50 km dosega na uro. Nekaj kar je blizu z avtom, je hitro dalec pes.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
kow ::
Ker bo avtomobilov vse vec, bo verjetno vse lazje polniti avtomobil. Nekdo bo vedno imel kabel, pa mu stisnes 10e in ti pusti polniti na dvoriscu. Itak se vsi poznajo v manjsih krajih.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: kow ()
BigWhale ::
Ok, vikend še nekako razumem, čeprav bi osebno tudi v tem primeru raje fiksno namontiral šuko priključek.
Pri sorodnikih pa verjetno res ne polniš? :) Na poti se ustaviš na superchargerju, pa napolniš v 10 minutah kolikor rabiš.
Zakaj je to v avto? Zato ker ne zavzame nobenega pametnega prostora in ni nobene skode, ce je v avtu? Pa zato, ker se vcasih odpravimo kam kjer v neposredni blizini ni hitrih polnilnic, in namesto, da delamo ovinke, raje pocasi polnimo na destinaciji in se potem odpeljemo domov.
Ne vem, no. Na dopustu je meni najblizji SC pri Zadru, ampak to je 30km ovinka in avtomatsko pomeni dva postana na SCju. Ce polnim na cilju, to pomeni 0 postankov na SCju in se nekaj drobiza prihranim.
deco16 ::
iKst_ ::
Jaz imam kable za javno polnilnico tudi v frunku iz istega razloga. V prtljažniku imam vedno kaj, pa je dostop do "kleti" otežen.
kow ::
Danes sem izvedel da lastniki VW nimajo dostopa do servisne knjige. Razen na servisu. In to imenujejo digitalna servisna knjizica.
kow ::
Nimam pojma. Ampak zame je to prevara. Lastnik avtomobila bi moral imeti dostop preko spleta. Kupec je sel iz papirja na digitalno. In na slabse.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: kow ()
bm1973 ::
Nimam pojma. Ampak zame je to prevara. Lastnik avtomobila bi moral imeti dostop preko spleta. Kupec je sel iz papirja na digitalno. In na slabse.
Ideja za tožbo...
Saj za VW ne bo prva...
Hlapci! Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni, ustvarjeni za hlapčevanje.
Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet
skrivljen, biča vajen in željan! [Ivan Cankar]
Gospodar se menja, bič pa ostane, in bo ostal za vekomaj; zato, ker je hrbet
skrivljen, biča vajen in željan! [Ivan Cankar]
codeMonkey ::
Jaz se nisem imel prvega servisa, ampak preko appa na mobitelu si lahko naredim digitalni certifikat in tam imam vknjizeno pripravo vozila ob prevzemu pri 0 km, trenutne kilometre ipd. Tezko ponaredis tole si predstavljam, ker bi se moralo dati online preveriti, ce so podatki tocni.
Kilometri so celo skozi cas na grafu, kar je super za kupca rabljenega vozila.
Kilometri so celo skozi cas na grafu, kar je super za kupca rabljenega vozila.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
codeMonkey ::
Takole zgleda to
https://youtube.com/shorts/bdo3-pRaIPM?...
Malo imate cudne zakljucke za tehnicni forum
https://youtube.com/shorts/bdo3-pRaIPM?...
Malo imate cudne zakljucke za tehnicni forum
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
kow ::
App mi ne dela. Ne samo, da mi ne dela. Napise naj reinstalliram aplikacijo, ker je ocitno programiral idiot, ki je to nastavil za msg, namesto da bi pojasnil kaj tocno je problem. Edini razlog, da sem hotel namestiti app je ravno, da bom notri nasel servisno zgodovino. Pa bojda tega ni notri, vsaj tako mi je bilo receno.
Kakorkoli, v spletnem vmesniku ne vidim nicesar. Ampak dobro, bom sel na servis in sprintal. V vsakem primeru je software neverjetno sranje (overengineered) z veliko prevec nastavitvami. Avto se lepo pelje sicer.
Kakorkoli, v spletnem vmesniku ne vidim nicesar. Ampak dobro, bom sel na servis in sprintal. V vsakem primeru je software neverjetno sranje (overengineered) z veliko prevec nastavitvami. Avto se lepo pelje sicer.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: kow ()
Utk ::
Sem precej prepričan, da je zgodovina, ki jo kaže aplikacija, vezana na username, ne pa na avto. To je najbrž pri vseh. Če bi že kaj videl v aplikaciji, bi samo videl ali si še v garanciji ali kaj podobnega.
codeMonkey ::
Uporabnik dodaja avtomobile v app. Ima jih lahko vec. Zakaj bi bili podatki avtomobila vezani na uporabnika?
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
Utk ::
Če prodaš avto in nov uporabnik naloži aplikacijo, ne bo kar videl tvoje zgodovine poti itd. Normalno, na avto tudi vezano, ne SAMO na uporabnika.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: Utk ()
kow ::
Jasno, da ne bos videl osebnih podatkov. Ampak servisna zgodovina niso osebni podatki (oziroma se ne bi smeli tako tretirati). Ce se fizicno avtoriziras kot lastnik avtomobila, bi moral imeti dostop do servisne knjizice.
Utk ::
Eh, jaz imam aplikacijo od novega avta in vidim vse, pa vseeno ne vidim nič. Samo kdaj je bil narejen servis in km, ne pa podrobnosti. Kaj so delali, računi, itd. Tako da to je itak brez veze.
codeMonkey ::
Ta certifikat je locen. S klikom se ti pripravi pdf, z linkom in qr kodo za kontrolo. Nobenih osebnih podatkov. Resno dvomim da ga ima samo prvi lastnik.
Buggy ::
Zeeker tudi v seriji X (RWD ali AWD) ponuja kar veliko za svojo ceno. Problem pa je sledec. Kitajcki tako hitro posodabljajo isti avto, da se zna zgoditi da narocis avto, ko ga dobis + par mesecev pa je ze obcutno izboljsan in cenejsi model istega modela na trgu. Vsec mi je skandinavski design in CN tech kombo, odbija me SUV oblika, celo 7GT karavan scenam, ker sem ze v fazi, da s svojo ne rabiva vec prostora - mulci so konco samosvoji. Tesla 3 (highlind) like od Zeekerja cakam...pa me majo. BYD Seal mi ne potegne! Mora biti pa AWD seveda.
Zdej pa vprasanje. A to da EV-ji v EU nimajo V2H ali V2G je kaksna dejanska omejitev ali samo nesposopbnost in nacrt GLOBOKE DRZAWE v EU...ker v CN je to dost normalna zadeva, sam priklop ni certificiran v EU + vse ostale omejitve.
Zdej pa vprasanje. A to da EV-ji v EU nimajo V2H ali V2G je kaksna dejanska omejitev ali samo nesposopbnost in nacrt GLOBOKE DRZAWE v EU...ker v CN je to dost normalna zadeva, sam priklop ni certificiran v EU + vse ostale omejitve.
Zgodovina sprememb…
- spremenil: Buggy ()
DamijanD ::
kow: Avto uporabljaš kot baterijo za backup hiše.
Buggy a to velja za vse evropske avte? Je potem informacija na tej strani napačna: https://ev-database.org/car/2135/Renaul... Naj bi imela V2H in V2G
Buggy a to velja za vse evropske avte? Je potem informacija na tej strani napačna: https://ev-database.org/car/2135/Renaul... Naj bi imela V2H in V2G
LorD_DDooM ::
V2H bi še nekako šlo. Oprema obstaja in nekateri avti podpirajo.
V2G pri nas niti slučajno. Že za sončne elektrarne komplicirajo z dovoljenji in odobritvami, V2G bi zadevo še poslabšal.
V2H ima smisel pod določenimi pogoji, ker lahko deluje kot dodatna baterija.
Odprto vprašanje je še zavarovanje. Že pri polnjenjU EVjev je siva cona, ker kasko ne pokriva okvar med polnjenjem. Podobno je pri zavarovanju hiše, če pride do okvare napeljave med polnjenjem avta, lahko pozabiš na odškodnino. Nekatere zavarovalnice ponujajo dodatne zavarovalne možnosti specifično za EV (z namenom lupljenja strank seveda).
V2H in V2G pa niti ne vem kako bi legalno to spravil skozi.
V2G pri nas niti slučajno. Že za sončne elektrarne komplicirajo z dovoljenji in odobritvami, V2G bi zadevo še poslabšal.
V2H ima smisel pod določenimi pogoji, ker lahko deluje kot dodatna baterija.
Odprto vprašanje je še zavarovanje. Že pri polnjenjU EVjev je siva cona, ker kasko ne pokriva okvar med polnjenjem. Podobno je pri zavarovanju hiše, če pride do okvare napeljave med polnjenjem avta, lahko pozabiš na odškodnino. Nekatere zavarovalnice ponujajo dodatne zavarovalne možnosti specifično za EV (z namenom lupljenja strank seveda).
V2H in V2G pa niti ne vem kako bi legalno to spravil skozi.

Musashi ::
Zeeker tudi v seriji X (RWD ali AWD) ponuja kar veliko za svojo ceno. Problem pa je sledec. Kitajcki tako hitro posodabljajo isti avto, da se zna zgoditi da narocis avto, ko ga dobis + par mesecev pa je ze obcutno izboljsan in cenejsi model istega modela na trgu. Vsec mi je skandinavski design in CN tech kombo, odbija me SUV oblika, celo 7GT karavan scenam, ker sem ze v fazi, da s svojo ne rabiva vec prostora - mulci so konco samosvoji. Tesla 3 (highlind) like od Zeekerja cakam...pa me majo. BYD Seal mi ne potegne! Mora biti pa AWD seveda.
No tako pogosto ne posodabljajo, vsaj za svetovni trg ne. Kar mene pri Zeekr bolj moti je njihova politika ločenega software za Volvo in Zeekr (osnova pa je enaka X =ex30) . Digitalni ključ na Zeekr recimo ne dela na androidu, na Volvu imaš Google platformo z Gemini, Zeekr ima nek butast ai ki nič ne razume in ne zna...

Musashi ::
Pa prodajale Zeekr te bo sigurno prepričeval da je UI od Zeekr boljši od Volvo. Ti iz prve roke povem da niti pod razno.
DamijanD ::
Reno je najavil facelift megana, ki bo dobil 67kWh LFP baterijo (prej 60kWh) in malo hitrejše polnjenje (165kWh). Ker je baterija fizično večja, so cel avto morali povišat za 2cm.
Ganon ::
Na našem koncu videvam čedalje več twingov, ljudje so ga vzljubili. Najlepši mi je srebrn. Z dizajnom so zadeli v polno.

endelin ::
Renault je res zadel z novimi modeli.
ampak naj bi nehali z retro modeli v bodoče
Twingo je sicer preveč "ženski" avto.
Ampak renault 5 je že precej druga stvar
ampak naj bi nehali z retro modeli v bodoče
Twingo je sicer preveč "ženski" avto.
Ampak renault 5 je že precej druga stvar
codeMonkey ::
Cez nekaj minut bodo predstavili Skodo Peaq, ki naj bi bil fagship model:
https://www.youtube.com/live/QHDn546Lch...
Nek velik SUV na zalost. Bi bilo super nekaj v stilu ID.7 kot elektricni Superb.
https://www.youtube.com/live/QHDn546Lch...
Nek velik SUV na zalost. Bi bilo super nekaj v stilu ID.7 kot elektricni Superb.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
Gregor P ::
Si napisal FAGship?!?
P.S.: se razume, da si se zatipkal :-)
P.S.: se razume, da si se zatipkal :-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
black ice ::
Zeekr je ze kdo testiral? Sicer je trenutno na voljo samo 7x, mene bolj zanima 7GT kateri pride enkrat julija.
codeMonkey ::
Si napisal FAGship?!?
Zgleda ja :) ampak to se v mojih koncih slisi kot VAGship.. hm… bolje?
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
codeMonkey ::
Zgleda kot prakticna zadeva za vecje druzine, ce imas mulce znotraj pravega starostnega okna (verjetno ze kaksne polnoletne, ko so obcasno zraven in nekoliko mlajse):
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
codeMonkey ::
Vem da obstaja nek podoben Peugeot, ker en pogosto pobira hci in njene soplavalce na tekme z njim. Tudi ne zgleda slabo, samo komaj vedno zapre prtljazna vrata, ko ima vsak po eno sportno torbo, podlogo in kaksno vrecko za malco. Hitro zmanjka ce uporabljas klop zadaj.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
iKst_ ::
Škoda zgleda super, ampak, ni mi jasno zakaj je tako težko narediti frunk pa zakaj zadaj pod dnom prtljažnika nima nobenega prostora.
Izgubljena priložnost, če mene vprašaš. Pri Tesli so na silo stlačili not tisto zadnjo klop, pa imaš na račun frunka in globokega prtljažnika skoraj 500 litrov prostora za prtljago, ko je vseh 7 sedežev postavljenih.
Se mi zdi, da nekateri proizvajalci še vedno ne morejo iz svoje kože in delajo v resnici ICE avtomobile z električnim pogonom.
Izgubljena priložnost, če mene vprašaš. Pri Tesli so na silo stlačili not tisto zadnjo klop, pa imaš na račun frunka in globokega prtljažnika skoraj 500 litrov prostora za prtljago, ko je vseh 7 sedežev postavljenih.
Se mi zdi, da nekateri proizvajalci še vedno ne morejo iz svoje kože in delajo v resnici ICE avtomobile z električnim pogonom.
codeMonkey ::
Platforma. MEB je tako zasnovan. Sem pa jaz kupil Skodo tudi zato ker je zelo okretna in je Tesla odpadla, ker ni. Verjetno z globokim frunkom to ni mozno.
In ne gre za to da ne morejo iz svoje koze, ampak da pac namenoma prozivajajo x modelov na enaki platformi, da se jim tak pristop splaca. Pri Tesli optimizirajo na specificen model. Ampak nimas pa neke izbire pri njih. Vsega ne mores imeti. Na PPE ga imajo, ko ne cilja vozil nizjega segmenta.
In ne gre za to da ne morejo iz svoje koze, ampak da pac namenoma prozivajajo x modelov na enaki platformi, da se jim tak pristop splaca. Pri Tesli optimizirajo na specificen model. Ampak nimas pa neke izbire pri njih. Vsega ne mores imeti. Na PPE ga imajo, ko ne cilja vozil nizjega segmenta.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
Bolibri ::
Spremlja kdo bolj podrobne informacije npr o stanju baterije z aplikacijo na telefonu, kot jo ima npr. Bjorg? S kakšno?
iKst_ ::
In ne gre za to da ne morejo iz svoje koze, ampak da pac namenoma prozivajajo x modelov na enaki platformi, da se jim tak pristop splaca. Pri Tesli optimizirajo na specificen model. Ampak nimas pa neke izbire pri njih. Vsega ne mores imeti. Na PPE ga imajo, ko ne cilja vozil nizjega segmenta.
Meni se to zdi, da "ne morejo iz svoje kože". Na MEB platformi je kar nekaj družinskih avtomobilov, kjer je prostor precej pomemben. Pa sploh v 7 sedežni konfiguraciji, kjer je prtljažnik večinoma zelo omejen. Frunk in "klet" res konkretno izboljšata uporabnost v tem primeru.
Razumem tvoj pomislek glede okretnosti, Model Y ima res zanič rajdni krog, ampak dvomim, da je glavni razlog frunk. Če prav vidim ima id7 touring celo slabšega od Model Y, tako, da očitno nekaj prostora za optimizacijo je.
Poleg tega to ne pojasni odsotnosti "kleti" pod dnom prtljažnika.

Musashi ::
Ma frunk je totalno overrated. Sam sem fliknu noter kable, ki jih tako ali tako nikoli ne rabim (še nisem filal na polnilnici, ki nima kabla, zelo verjetno tudi ne bom) in ga od prvega dne nisem več odprl.
billy ::
bolj je pametno dajati zadaj v prtljažnik frekventno robo ja, kot v frunk...vsako odpiranje malo vpliva na dolgoživost mehanizmov in raje sem, da mi odpove zadaj, kot spredaj :)
codeMonkey ::
In ne gre za to da ne morejo iz svoje koze, ampak da pac namenoma prozivajajo x modelov na enaki platformi, da se jim tak pristop splaca. Pri Tesli optimizirajo na specificen model. Ampak nimas pa neke izbire pri njih. Vsega ne mores imeti. Na PPE ga imajo, ko ne cilja vozil nizjega segmenta.
Meni se to zdi, da "ne morejo iz svoje kože". Na MEB platformi je kar nekaj družinskih avtomobilov, kjer je prostor precej pomemben. Pa sploh v 7 sedežni konfiguraciji, kjer je prtljažnik večinoma zelo omejen. Frunk in "klet" res konkretno izboljšata uporabnost v tem primeru.
Razumem tvoj pomislek glede okretnosti, Model Y ima res zanič rajdni krog, ampak dvomim, da je glavni razlog frunk. Če prav vidim ima id7 touring celo slabšega od Model Y, tako, da očitno nekaj prostora za optimizacijo je.
Poleg tega to ne pojasni odsotnosti "kleti" pod dnom prtljažnika.
Optimizacija ni smiselna, ker prakticno iznici namen deljene platforme. Zadaj so tudi omejeni z vzmetenjem. In ce pogledas katere avtomobile vse MEB pokriva, je jasno da cudezi niso mozni. Vsekakor potrebujejo se kaksno. Imajo sicer zdaj tudi MEB+ za Polota ipd. kjer je zadaj torzija in motor spredaj, ampak vseeno ne bos imel optimizarno pri vecjih modelih. Z vidika tega avta se strinjam, da ni idealen, ampak ko gledas celo sliko, pa je pac nameren kompromis. Point je, da lahko dajo ven stevilne razlicne modele, pa ceprav ni vsak zase optimalen. Nekako tako kot bos pri BMW i4 zadaj imel tisti kanal vmes. Za gred, ki je ni (ko je ni).
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()
codeMonkey ::
Ma frunk je totalno overrated. Sam sem fliknu noter kable, ki jih tako ali tako nikoli ne rabim (še nisem filal na polnilnici, ki nima kabla, zelo verjetno tudi ne bom) in ga od prvega dne nisem več odprl.
Jaz pa pogosto polnim na 11kW, ampak meni je mreza za kabel pod polico, kot ima to reseno Skoda, odlicno. Zadaj odpres in vzames in takoj zraven imas itak priklop kabla na avtu. Ne verjamem da bi po tej izkusnji hodil naprej po njega, tudi ce bi ga lahko tam hranil.

Musashi ::
Ja, ker si na Dunaju. Dvomim da v Sloveniji kdo pogosto (razen doma) polni na public 11kW.
PARTyZAN ::
Razumem tvoj pomislek glede okretnosti, Model Y ima res zanič rajdni krog, ampak dvomim, da je glavni razlog frunk. Če prav vidim ima id7 touring celo slabšega od Model Y, tako, da očitno nekaj prostora za optimizacijo je.
Ne vidiš prav. ID7 Touring ima pri 16.5cm večji dolžini vozila in 8.1cm večji medosni razdalji obračalni krog 10.9m, Model Y pa 12.1m.
codeMonkey ::
Je pa hecno vcasih. Na Elroqu je nekaj pod 10 m, ce nima motorja spredaj, in to ko volan navijes do konca, prav slisis kako gume bocno drsijo naprej in tudi cutis da avto nenavadno zaniha. Moras biti relativno nezen v takih primerih z gasom.
Zgodovina sprememb…
- spremenilo: codeMonkey ()