» »

Mala šola digitalne fotografije

Mala šola digitalne fotografije

R33D3M33R ::

Pred kratkim sem si nabavil nov digitalni fotoaparat Sony Cybershot S40. S starim mi je šlo fotografiranje kar dobro. Sicer nisem ustvarjal mojstrskih fotografij, ampak med mnogimi zmazki se je našla tudi kakšna odlična - vsaj jaz sem ponosen nanjo :). Novi fotoaparat pa mi povzroča preglavice in ker bi rad začel malo resneje fotografirati naokoli bi rabil par nasvetov.

Od starega se razlikuje po tem, da ima več megapixlov (4M) in da podpira višje resolucije. Pri starem s 2.1 megapiksli sem imel vedno vklopljeno resolucijo 1024x768. Slike sem namreč uporabljal izključno za uporabo na spletu in vsaka resolucija višja kot 1024x768 se mi zdi enostavno brezveze. Pri novem pa te resolucije ni. Ima pa tri približke in sicer 1280x960, 2048x1536 in 2304x1728. Pri vseh je razmerje 4:3, torej lahko vse pomanjšam na 1024x768.
Zanima me s katero resolucijo je najbolje slikati? 1280x960 je še najbližja 1024x768, ampak kaj če pa uporabim 2304x1728 in dam resize, bo kaj boljša slika ali mogoče celo slabša ali tako nima veze, če bom vse pomanjšal na 1024x768?

Potem sem imel na starem ročni makro in je bil res odličen, uspelo mi je par super fotografij. Tu pa tega nimam, aparat naj bi imel samodejni makro pri 12 cm oddaljenosti. Khm. Ne vem če je to res makro, ampak res so pri 12cm ali večji oddaljenosti majhni predmeti koliko toliko jasni. Prelistal sem celotni manual iskal po internetu pa nisem našel nič o makru načinu. Mogoče kdo ve kaj več? Fotoaparat je Sony Cybershot S40.

Zanima me še kakšne trike uporabljate, da ostane fotoaparat pri miru. Stojalo bi seveda bila rešitev, ampak stojalo stane in nepraktično ga je vlačiti za sabo.

To je zaenkrat vse. Hvala za vsak nasvet.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

bluefish ::

pri tem, da fotoaparat stoji pri miru lahko uporabiš kakšen objekt, ki je na voljo zunaj (avto, ravna površina,...). Če slikaš z krajšimi zaklopnimi časi (okoli sekunda ali dve) lahko slikaš tako, da komolce upreš v telo in preden pritisneš na sprožilec zajameš sapo ali pa izdihneš. Sicer pa stojala niso več astronomsko draga. Za 15k dobiš že kar ustreznega. Sam sem imel srečo, da sem našel enega na omari.

bond007 ::

Lahko ti jaz svetujem - čeprav ravno profi tudi nisem :) . Tudi jaz imam sonya s40 -

Zanima me s katero resolucijo je najbolje slikati? 1280x960 je še najbližja 1024x768, ampak kaj če pa uporabim 2304x1728 in dam resize, bo kaj boljša slika ali mogoče celo slabša ali tako nima veze, če bom vse pomanjšal na 1024x768?


No če boš rabil res samo tako malo resolucijo - ampak, da si res prepričan in da recimo nimaš ravno velike kartice - zaenkrat so memory stick-i še relativno dragi, potem slikaj v 1280*960. Digitalec najprej slika v polni kvaliteti - torej uporabi ves CCD senzor (in ne samo del CCDja) in sliko naknadno pomanjša v željeno resolucijo. To naredi praktično eako kvalitetno, kot če bi slika ti pomanjšal na računalniku...


Potem sem imel na starem ročni makro in je bil res odličen, uspelo mi je par super fotografij. Tu pa tega nimam, aparat naj bi imel samodejni makro pri 12 cm oddaljenosti. Khm. Ne vem če je to res makro, ampak res so pri 12cm ali večji oddaljenosti majhni predmeti koliko toliko jasni. Prelistal sem celotni manual iskal po internetu pa nisem našel nič o makru načinu. Mogoče kdo ve kaj več? Fotoaparat je Sony Cybershot S40.


S40 nima posebej dedicated macro načina. Kot si opisal je najbližje, kar lahko prideš 12cm - no tudi to je recimo zame čisto dovolj - en primer recimo


Zanima me še kakšne trike uporabljate, da ostane fotoaparat pri miru. Stojalo bi seveda bila rešitev, ampak stojalo stane in nepraktično ga je vlačiti za sabo.


Si mislim za kakšne probleme gre tukaj. Torej ker ima ta digitalec relativno majhno svetlobno vrednost objektiva, rabi zato dlje časa odprto zaslonko, da dobi neko zadostno količino svetlobe, da je slika dovolj osvetljena. No daljši čas zajema slike pomeni, da so slike tudi ob minimalnem tresenju rok neostre in razmazane . Proti temu se lahko boriš na različne načine. Lahko tako, kot si omenil kupiš stojalo - btw ni ti potrebno kupiti zelo drago stojalo. Meni recimo pride zelo zelo prav mini stativ - stal je 1,5k sit - velik recimo okoli 10-15 cm in se obnese zelo dobro, pa še povsod, ga lahko sabo vzameš...
No ampak stativ ti pomaga, da ti ne treseš digitalca - nič pa ti ne pomaga, če se recimo ljudje premikajo - še vedno kljub uporaabi stativa pridejo slike ljudi razmazane (v slabših svetlobnih pogojih seveda). To lahko delno odpraviš z povečanjem obutljivosti - ISO. Pri večji občutljivosti rabi digitalec manj časa za zajem zadosti svetlobe in je tako manj možnosti za streseno sliko... Vendar ima povečanje občutljivosti drugo težavo - namreč šum pri slikah. NA srečo je tvoj digitalec še dokaj dober pri tem - in lahko brez problema slikaš na recimo iso 400 - sploh, če boš slike pomanjšal na skoraj pol manjšo resolucijo.... Tam šum ne bo opazen... No seveda, če lahko uporabiš flash - je to še najbolša rešitev v boju proti razmazanim slikam.

Nekaj mojih slik s tem digitalcem si lahko ogledaš tukaj in tukaj

Matev ::

Od starega se razlikuje po tem, da ima več megapixlov (4M) in da podpira višje resolucije. Pri starem s 2.1 megapiksli sem imel vedno vklopljeno resolucijo 1024x768. Slike sem namreč uporabljal izključno za uporabo na spletu in vsaka resolucija višja kot 1024x768 se mi zdi enostavno brezveze.


tudi 1024x768 je za na splet več kot preveč

za internet je itak potrebno sliko obdelati

priporočam fotošop

jype ::

Gimp je malenkost ugodnejši od Photoshopa, je pa res da na nekaterih področjih ni čisto dorasel profesionalni rabi, a obdelava fotografij zagotovo ni njegova šibka točka.

S kakšno ločljivostjo fotografiraš je seveda odvisno od tega za kaj sliko potrebuješ, a z večjo resolucijo pride tudi večja svoboda pri popravljanju fotografije.

bluefish ::

z večjo resolucijo pride tudi večja svoboda pri popravljanju fotografije.

se strinjam. Vidiš več podrobnosti, ki jih lahko popraviš in s tem narediš sliko bolj prijazno očem kritičnim ocenjevalcem :D .

kajpravis ::

Tudi jaz imam tak aparat in sem zelo zadovoljen z njim. To je moj prvi digitalec in z drugimi nimam izkušenj, vendar smo v službi primerjali slike in so moje zelo lepe proti drugim aparatom. Jaz vedno slikam na 1M in tudi po razvijanju slik pri fotografu sem bil zelo zadovoljen. Vse imam nastavljeno na auto in vse samo nastavi. Moti me le reakcijski čas aparata.

R33D3M33R ::

Najprej vsem hvala za nasvete.

bond007: Kupil sem si 1 GB veliko kartico, saj sem vedel, da lahko pride do stiske s prostorom. Včasih kako situacijo posnamem večkrat, predvsem ker včasih pride do tresenja in naredi sliko bolj ali manj neuporabno :/. Napravil si odlične slike moram reči. Meni je recimo s starim res zadovoljivo uspela tale fotografija. Sedaj bi rad poslikal še kaj podobnega, zato sprašujem glede makro načina. Očitno bom rabil še precej vaje.
Mogoče se mi je samo zdelo, ampak zdi se mi, da si ozadje na oni sliki modificiral. Dobra ideja, glede na to da je pomembna le tista šapa. Kakšen efekt pa si uporabil?
Takle mini stativ bi tudi prišel prav. Še posebej pri makro načinu bi lahko lepo držal tistih 12 cm minimuma. Kje si ga pa kupil, če smem vprašati?

Za obdelavo slik pa uporabljam Paint Shop Pro, včasih sem uporabljal tudi GIMP. Photoshopa pa nisem nikoli uporabljal.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Matev ::

ozadje je zamegljeno zaradi oddaljenosti

kar se pa tvpje slike tiče - ti pa ni nikakor uspela - pajek je v senci in veliko preveč ozadja imaš - pa še ostro je in moti glavni objekt

Matev ::

smem vprašat koliko si star?

R33D3M33R ::

Jah kakor za koga, meni je slika dobra glede na to da fotografiram zelo zelo redko. Moraš vedeti, da se je pajek premikal in to precej hitro. Pri miru je bil le za delček sekunde in takrat sem imel ravno srečo, da sem sprožil. Če bi bil na miru bi ga seveda lahko slikal z dvajsetih različnih kotov. Poleg tega slike nisem obdeloval, ampak sem jo enostavno vrgel na internet. Slika je pa bila posneta pred dvemi leti, stari aparat sem takrat imel slab mesec...

Star sem pa 20, mi piše tudi v profilu.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Matev ::

in kaj naj sedaj rečem da je slika dobra
pač je zanič in pika


... kar se tiče pomoči - poskusi z metulji, ti so dokaj na miru in znajo biti lepih barv

pa še nekaj primerov pajka:
http://images.google.si/images?svnum=10&hl=sl&lr=&q=macro+spider&btnG=Iskanje

bond007 ::

Stativ sem kupil tukaj. Ravno so imeli - no še imajo 50% znižanje, tko da se kr splača. No glede slik - zaenkrat še ne spreminjam svojih slik, mi je pa sicer zanimivo, kaj vse se da narediti v
photoshopu, če le imaš pravilno tehniko in znanje - lep primer
Glede makro slik: Zamegljenost ozadja nastane zaradi DOF. Pri moji makro sliki je DOF bolj izrazit zato, ker je bilo ozadje relativno daleč, glede na fokusiran objekt. Nasploh je dober DOF zelo težko dosežti pri kompaktnih digitalcih z majhnim zoomom (da se recimo uglavnem pri macro slikah)

Slika pajka je sicer videti zadovoljivo ostra ostra, vendar mogoče nisi bil dovolj blizu in si mogoče malo podosvetljiv pajka in zato je njegova rit malo preveč v senci:D. Verjetno je bila slika nareto z avtomatskimi nasavitvami? No pri kompaktnih digitalcih je včasih tudi problem premali dynamic range, kar pomeni recimo pri tvoji sliki - če bi želel pravilno svetlobno izpostaviti pajka, bi se ti lahko zgodilo, da bi prežgal (preveč osvetljen) tisti kamen nad njim ( no verjetno se to ne bi zgodilo pri tvoji sliki - ampak dajem samo extremen primer). Premali dynamic range je lahko problem pri scenah z velikimi kontrasti (svetlo-temno) in tam je potreben kompromis - no ponavadi se odločiš, da pravilno izpostaviš objekt, ki predstavlja bistvo slike.

Edit še nekaj: s40 ima funkcijo - mislim da se reče center evaluate exposure - ki izmeri in pravilno osvetli objekt, ki je na sredini slike. Do te funkcije prideš, če v recimo program mode (to ne dela v auto mode) pritisneš desni gumb in pokaže se ti križec na sredini ekrana...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

jype ::

Drugič daj fotoaparat na tla poleg pajka. Saj pri kompaktnem to ni tolk težko.

Evo, še kar ok in malo slabša makro fotografija.

R33D3M33R ::

Matev: in kaj naj sedaj rečem da je slika dobra


Nihče ni rekel, da je treba sliko oceniti ali je dobra ali ne. Lahko bi se vzdržal in ne rekel nič :|.
Podal sem jo kot primer kake slike hočem posneti tudi z novim digitalcem. Če vsebuje slika napako tu, napako tam, jo pač vsebuje, meni je všeč.

bond007: hvala za informacije. Glede te zamegljenosti sem vprašal, ker me spominja na en efekt, ki sem ga že uporabil v PSP, vendar se trenutno ne spomnim kako se je imenoval.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Matev ::

mogoče blur?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova anketa: ali si v gospodinjstvu lastite vsaj en digitalni fotoaparat?

Oddelek: Novice / Ankete
454464 (3680) MrM
»

kratka o mega-pikslih

Oddelek: Loža
101577 (1334) aljazh
»

Odločitev med 2 in 3Mpixli

Oddelek: Kaj kupiti
212103 (1629) R33D3M33R
»

Kateri digitalni fotoaparat kupiti?

Oddelek: Kaj kupiti
211965 (1486) Vanich

Več podobnih tem