» »

transformator

transformator

Knof ::

A mogoče gdo ve kakšen transformator imajo 30cm računalniške neonke ker mi ga je zaradi zamenjave polov prebilo na njem pa ni nobenih podatkov!!!
Jebi ga sej smo na morju! Tih bot pa plavej naprej!

Azrael ::

Zadeva nima samo transformator, zraven je še nekaj malega druge elektronike in se imenuje inverter, primer.

Popravijo je načelno možno, pod pogojem, da nisi pri napačnem priklopu napravico pekel preveč časa...

Še nekaj povezav, kjer so uporabniki popravljali inverteje:
1, 2, 3, 4
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Knof ::

Hvala!
No kokr sm jst pomeru inverter je skurjen samo trafo (za to sm 100%) drugo se mi zdi da je vredu!
Iz linkov sm razbrau da rabim trafo nekje 12/ 100+V! Takšen trafo naj bi se nahajal v napajalniku če se ne motim?
Jebi ga sej smo na morju! Tih bot pa plavej naprej!

VolkD ::

Ni vsak trafo enak "trafotu" ! Najprej preveri kakšno je jedro originalnega. Inverterji običajno deljujejo na frekvencah med 30 in 100KHz. V te namene pa imajo transformatorje z feritnimi jedri. Taki transformatorji so skorajda neuničljivi. Če že potem se pokvari navitje z lakirano žico. In to zaradi pregrevanja. Torej: najdi žico in se loti previjanja.
Zamenjava takega transformatorja z transformatorjem z železnim jedrom ne bo dala željenih rezultatov - razen če se navdušuješ nad ognjemeti!
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Pyr0Beast ::

A bi z navadnim jedrom sploh zosciliral na 30kHz ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

VolkD ::

Odvisno od vezja. Če oscilator ni izveden preko jedra ampak je samostojno vezje, potem bi nekaj oscilacij prišlo. Žal premalo, da bi stvar delovala. Lahko pa bi se zgodilo, da bi stvar potegnila hudo velik tok. tranzistor (oz.FET) bi v tem primeru dobesedno raztalilo.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Pyr0Beast ::

Se mi zdi, da imajo push-pull vezje.

Sam kako bi trafo prebilo mi pa še vedno ni jasno. Kvečjemu je tisto diodo, ki je noter sežgalo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Knof ::

Ja trafo je prebil zaradi pregrevanja se je izolacija na žicah stopila!
Jebi ga sej smo na morju! Tih bot pa plavej naprej!

Azrael ::

Če je skurjena izolacija na transformatorju, je pokvarjen (prebit) vsaj še eden od tranzistorjev, menjati moraš itak oba, če gre za push-pull varianto, ki je najbolj pogosta, lahko pa je pokvarjeno še kaj drugega.

Glede samega transformatorja: Edina pot, da bi ta trafo popravil je, da odviješ poškodovano žico in naviješ novo. Upaj, da je tuljavnik še uporaben, v nasprotnem boš moral izdelati novega. Obvezno štej ovoje in kam je kateri konec navitja priklopljen, važna je tudi smer navijanja na jedro in sam razpored navitij.

Vse to si nedvoumno pribeleži! in novo žico navij točno tako, kot je bila stara, drugače inverter zelo verjetno ne bo delal dobro.

Tudi v primeru, da bi raje kar zgradil drug inverter (npr. tistega enostavnega iz linka) ti navijanje transformatorja ne uide, saj takih transformatorjev, kot rezervni del, v prosti prodaji praktično ni zaslediti.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::

Za okoli 1k SIT najbrž dobiš že nov inverter.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Knof ::

Ne nocega inverterja se ne da kupit sm že iskau pa ne najdem! Kaj pa transformator iz napajalnika če se ne motim je noter poseben rafo 110/12V ta bi biu primeren?
Jebi ga sej smo na morju! Tih bot pa plavej naprej!

Pyr0Beast ::

Jah, zraven žarnice ga dobiš.
Mogoče bi se splačalo preveriti elektroniko v kakšni varčni žarnici.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Orchestra ::

1.Zanima me, kero vrednost je treba vzet za primar, 220 ali 230V(v stekarju mamo 230V).
2.Previjam nek trafo, pa je trenutno 220/28 z dvojnim navitjem na sekundarju in jst hocem imet 220 oz. 230/22V. A morm samo sekundar previt ali kako?Se pravi nekaj 10 navojev odvijem(recimo da bodo kabli se zmeraj dovolj debeli)?
3.Da bom vedel koliko navojev dat stran morm vedet kolk ovojev na volit afaik...
To je pa tole, če prov misnem: n=45/S[ovojev/volt]

LP

Pyr0Beast ::

1. Vzemi raje 240.

Če rabiš enosmerno, se da napetost še vedno kar lepo spustiti.

Lahko uporabiš samo eno diodo namesto Gretza.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Orchestra ::

Zdele sm odvil sekundar, pa je bilo 161 navojev za 28 voltov.Po izračunih mi je prišlo okoli 5.2navoja/Volt, sedaj ko sem pa zadevo odvil pa preštel pa pride 5.7navoja/Volt.

Torej, če hočem dobit iz 28V na 22 voltov na sekundarju samo odvijem nekaj navojev... 8V * 5,2ovoja na volt=41,6 ovoja, right?

VolkD ::

Orchestra, popolnoma pravilno !
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Pyr0Beast ::

Ne vem, ali se mi samo zdi, ali pa se bo ta trafo res grel. Primar je dimenzioniran za večjo moč, kot sekundar.

Tistih 0.6 ovoja lahko brezskrbno odbiješ.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Orchestra ::

Ok, zdej bi me zanimalo kolikšen mora biti presek žice na sekundarju, da prenese večji tok, ker je manjša napetost glede na to da mora prenesti moč 60W.

Torej Usekundar=22V, P=60W torej je Imax=2,7A (pred tem je bilo 60W/28V=2,1A).Zdej ne vem, če se teh 0.6A ker pozna, da bi mogel uporabit debelejšo žico.

Pyr0Beast ::

1mm^2 se mi zdi, da bo več kot dovolj, lahko se pa motim.. ..in najbrž se.
Vseeno velja, da je bolje vzeti malce večji premer drata (še posebej če imaš kakšne sunkovite porabnike). Najbolje je, da ko greš navijati, naviješ nekaj več ovojev, saj je lažje tistih nekaj ovojev odviti, kot pa nekje na sredini 'štukati' drat, da dobiš željeno napetost.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

transformator od mikrovalovke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
102381 (1861) lovro535v2
»

Transformator iz napajlnika, predelava za ojačevalnik tda7294

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163325 (2901) jjedat
»

napajlanik od pcja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61373 (1251) stromar
»

dušilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212881 (2612) stromar
»

Kako Narediti/popraviti napajalno vezje za neonko?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
264866 (4574) Azrael

Več podobnih tem