» »

Linux

Linux

norden ::

Vem da postavljam neumna vprašanja, ampak prosim če mi lahko kdo pomaga.

Nevem zakaj mi Ubuntu linux noče zagnat nobene datoteke. Al je datoteka na CD al na disku , nič mi noče odpret.
Prosim za pomoč.
Mitja

kriko1 ::

Preveč ohlapno napisano.
Kaj ti ne odpira? Textovnih datotek, exe, ...?
Kakšno namizje uporabljaš (KDE / Gnome ...)?

norden ::

Hvala
Ne odpira exe datotek.
Za namizje pa ne vem.
Mitja

roli ::

Ja glede .exe datotek je pa čisto enostavno.Saj jih linux ne podpira.
http://www.r00li.com

norden ::

To je res. Se strinjam, kaj pa je glede datotek, ki je download za OS linux. Tudi tiste noče odpret.
Mitja

Quikee ::

Povej natančno kaj bi rad instaliral oz. katere datoteke te mučijo.
Če hočeš instalirat kakšen progrm uporabi Synaptic package manager in ga tam poišči. Še prej pa omogoči universe in multiverse repository. klik

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Quikee ()

kriko1 ::

Za exe rabiš wine:
http://www.winehq.com/

Za rpm nameščat:
>sudo rpm -hvi datoteka.rpm

Za poganjat sh, run:
>sh datoteka.sh
>sh datoteka.run

Če si lastiš širokopasovni dostop, uporabi raje Synaptic package manager (kot je Quikee napisal). Najlažji način nameščanja.

camx ::

rpm paketki ne pridejo kaj dosti v upoštev, razen če jih pretovri prej z alienom v .deb
drugače pa:
> sudo dpkg -i imepaketka.deb

fx ::

Ker je naslov teme splošno napisan bom kar tukaj vprašal.
Jaz imam SuSE 10.1 in imam sledeči problem. Med inštalacijo mi je zaznal omrežno kartico (bil sem ves vesel) po namestitvi lepo vtakname utp kabel v vtičnico in dobim hladni tuš, linux mi noče na internet, prvo sem mislil da je kablin kriv (nekje našo 1 m starega kabla) in ni bil ker pod win je delo, sedaj pa me zanima kje bi bil lahko problem.

Lp,

kriko1 ::

Yast->Network devices->Network card->configure
Izberi traditional method with ifup ali with network manager, skonfiguriraj.

fx ::

Sem naredil kot si mi napisal samo na net pa še ne morem vedno. Napredek je že to da mi na switchu LED-diode svetijo.

Lp,

roscha ::

Konzola...
Root..

ipconfig
route

rezultate prilimaj tle gor

fx ::

Rezultat :
eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:90:F5:39:A9:A4
UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:404 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packeta:102 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:29360 (28,6 Kb) TX bytes:13620 (13.Kb)
Interrupt:11 Base address:0xa000

lo ta pa je za localhost to pa dela

Lp,

roscha ::

Mreža ni nastavljena.. Kenede :D

vi /etc/network/interfaces

Notri hočeš imeti nekaj takega:

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.1.2
netmask 255.255.255.0
network 192.168.1.0
broadcast 192.168.1.255
gateway 192.168.1.1

V promeru DHCPja pa

auto eth0
iface eth0 inet dhcp

ostalo odpade...

še kak /etc/init.d/ifupdown pa bo?

kriko1 ::

Kaj si izbral v yast-u ifup metodo ali networkmanager? Dej raje ifup.
Potem pa:
Pod general izberi:
FW zone: external
Activation: Boot time
In daj kljukico pri User Controlled.

Pod Address pa:
izberi DHCP če ga imaš, drugače pa Static IP address in nato vpišeš spodaj v polja.
Npr:
192.168.0.2
in mask:
255.255.255.0
Klikni next in nato finish
Mrežna skonfigurirana
Če imaš DSL:
Potem pa pe v yastu izbereš DSL (pod isto kategorijo)
In pod dsl devices izbereš zaznano in klikneš edit. Če hočeš da se ti povezava vzpostavi ob zagonu, izberi pod device activation At boot time.
Naprej pa sam, ker nima adsl-ja.

fx ::

Jaz imam adsl samo na net dostopam preko router-ja.

Edit: to pišem iz linuxa, problem je bil v routerju ker sem imel diseblan DHCP server. Hvala vam za pomoč in samo bi še nekaj vprašal, katera slo knjiga je dobra za pomoč pri delo z linux-om?

Lp,

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fx ()

kriko1 ::

Knjiga? Ne, vem.
Ampak google najde odgovor na vsak problem.

MarkV ::

Knjiga.

Linux z namizjem KDE, Založba Pasadena.
Super knjiga za zčetnike, pa tudi za malo bolj zahtevne. Lepo uvede v konzolo in predstavi vse najpomembnejše programe za Linux. Toplo priporočam.

fx ::

Naložil sem si Gaim-1.5.0 (uporabljam google.talk in MSN) in ko se prijavlam za MSN mi javi napako da MSN potrebuje SSL podporo. za talk.google pa mi javi da strežnik ne uporablja nebene podprte methode overovitve. Zanimivo pa je to, da mi je pred tem delalo, potem pa sem se nakaj igral v linuxu in mi po novi nastavitvi linuxa mi ne gre več se povezat.

Probla sem s tempa mi ni šlo.

Kaj je lahko še narobe?

Lp,

RedStar ::

Meni se tudi ni hotel povezati na MSN (vendar v winsih) zaradi nekega buga. Na njihovi strani si poglej najnovejšo novico o tem - klik.
Sicer piše, da se bug pojavlja večinoma v windowsih ampak nevem. Tako, da sem pol dal gor verzijo 2.0.0beta3.1 in vse dela normalno. Mogoče to lahko reši tvoj problem. Za Google Talk pa nevem.

riba43 ::

Pozdravljen,

morda ti bo pomagalo tole:
http://www.google.com/support/talk/bin/...

pozdrav

fx ::

riba43 poznam to stran in te napake mi javi Gaim1-1.5.0. v linuxu, ki sem jih naštel.

fx ::

Napaka je bila da nisem omogočil SSH med namestitivijo.

Imam pa drugi problem. Napisal sem program, ki bere podatke iz serijskih vrat in jih piše v mysql bazo in sem program prevedel in zagnal, delal brez problemov, ker pa sem želel da se mi program zažene tudi takrat ko mene ni pri pc in vmes štorma zmnjka in sem napisal naslednje ukaze

cp program /etc/init.d/Myprogram
chmod 755 /etc/inir.d/Myprogram
chkconfig --add Myprogram
chkconfig --level 35 Myprogram on

Zadeva deluje lepo, vsaj program se zažene samo ne takrat kot sem jaz mislil. Zažene se takrat ko še mysql baza ni pognana in se ne more povezat in zažene se še kar ko se celotni sistem ne naloži. Ker sem še bolj zelen v linuxu sem mislo da bo se zadnji izvedel, ker sem ga zadnjega namestil oz. dodal v init.d ampak ne. Sedaj me zanima kako ga odstranit da se ne zažene ob začetku ali kako to popravit da se bo zagnal čisto zadnji ali pa da se zažene zadnji in dela nekje v ozadju programa ali pa imate kako drugo idejo ali pa veste kako to rešit.

Lep pozdrav,

kekz ::

Je to res program ali shell skripta?
Načeloma so kot servisi na /etc/init.d shell skripte, ki bi jim moral v glavi v komentarju povedati, kaj naj bi prej že teklo.

Lahko pa ročno.
Greš na poddirektorija rc3.d in rc5.d. Tam je link na tvoj servis kot S{številka}program.
S tisto številko lahko kontroliraš, katera po vrsti se zadeva izvede, saj jih izvaja po vrsti.
Torej preimenuješ link na večjo številko (za mysql link).

fx ::

Program je.

Kaj pa naredim K(stevilka)ime_programa?

Torej izvaja se od večje številke proti manjši?

Iste številke dam pod rc3.d in rc5.d?

Lep pozdrav,

kekz ::

Izvaja se po abecedi, tako kot ti pokaže ls (od manjših proti večjim). Pri bootu se zaženejo S* in pri shutdown K*

Lahko daš iste številke, ni pa nujno. Poglej vrstni red ostalih servisov.
Zadeve na rc3.d se izvedejo pri tekstovnem zagonu (level 3) in z rc5.d se zaženejo pri grafičnem zagonu linuxa (level 5).

fx ::

Hvala za pomoč bom sporočil če sem bil uspešen.

Lep pozdrav,

fx ::

S01MYprogram sem preimenoval v S14MYprogram mysql ima S12mysql in isto. K* sem zbrisal ker ni potrebe da se ustavlja. Iz rc5.d sem tudi izbrisal moj program, ker ni potreba da se nalaga, ker nimam grafičnega načina, prikazovanja podatkov (to delo pravlja php s pomočjo mysql).

Kaj še je lahko narobe?

Lep pozdrav,


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dnsmasq problem

Oddelek: Omrežja in internet
121673 (1413) poweroff
»

Ubuntu 10.10 SIOL IPTV in nastavitev dveh kartici

Oddelek: Pomoč in nasveti
103766 (3640) prastroj
»

Ubuntu problem z mrežno 3com 3c509

Oddelek: Operacijski sistemi
192102 (1852) krofko
»

T-2 in Linux

Oddelek: Omrežja in internet
143489 (2699) roscha
»

VDSL in Debian - problem

Oddelek: Omrežja in internet
131506 (1253) HAM

Več podobnih tem