» »

[Matura] Slovenscina

[Matura] Slovenscina

d0rK ::

Zdravo,


imam vprasanje za tiste, ki ste se ze soocili s slovenscino na maturi. Zanima me koliksen obseg slovnicne snovi moram znati.

Za knjizevnost ze imam seznam besedil in trenutno se drugic prebiram Visosko kroniko ter Zlocin in kazen.
Problem pa nastane pri slovinci. V Maturitetnem predmetnem katalogu ne pise nic koliko le-te moram znati.

Torej, mi lahko nekdo pove koliko slovničnega znanje je potrebnega na maturi in iz kje ste se sami učili.


Hvala.

lymph ::

Vse je treba znati, kupi si slovnico na maturi (al neki tazga)
"Belief is immune to counter example."

Matek ::

Emm takole. Visoško in Zločin&Kazen le dobro preberi, najbrž veš, pač pišeš esej. Dobro je prebrati še kake knjižice z analizo del, opisi likov, itd. Vso ostalo književnost moraš znati za ustni izpit, s slovnico je pa takole. Najprej pišeš en test, na katerem je vse iz jezika. Podčrtovanje stavčnih členov, lastnosti besednih vrst, pravopis, pravorečje, analiza besedil, oblikovanje neumetnostnega besedila, ... To je glavni slovnični del, moraš pa znati par malenkosti še za ustni izpit, tam te sprašujejo določena vprašanja o jeziku (tudi zgodovina in razvoj), ni pa nujno, da boš to dobil.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

5er--> ::

Za tisti test pri slovenščini si kupi zbirko bivših matur, ki jo je izdal RIC.
Pri ustnem delu pa pride v poštev tole:





Edit: Sem šele zdaj prebral, da tole že imaš.:8)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: STASI ()

d0rK ::

Mislita, da je v knjigah Na pragu besedla vse kar moram znati?

5er--> ::

Ja. (Za tisti test.) Kupi si tisto od RIC-a pa boš takoj dobil občutek kaj/koliko rabiš. Ker npr. mi v šoli nismo dali preveč teže fonetičnemu zapisu besed, tukaj pa je skoraj v vsaki maturi (za kar velike točke).

Matek ::

Na pragu besedila je 100% vse zajeto, to so standardni učbeniki, po katerih se obdeluje snov v gimnazijah.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

d0rK ::

Ok, dobr..Se bom ucu iz teh knjig, Na pragu besedila. Sej ubistvu ni veliko slovnice.
Je književnost veliko bolj obsezna.

Pa tudi knjigo s starimi polami grem jutri kupit. Za matematiko in zgodovino jo ze imam.


Ce imas v mislih od RICa Pretmetni katalog, ti moram povedati da notri ni najboljse razlozeno koliken obseg slovnice je na maturi.
Je stvar prosto dosegljiva na njihovi spletni strani.

Tole pise za "Jezik":





Zgleda mi nekam mal.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: STASI ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matura (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8111009 (8321) Zajec123
»

Ustni izpit iz slovenščine na maturi? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5223953 (14191) lebdim
»

Matura 2007

Oddelek: Šola
184357 (3223) t3hn0
»

Konec z maturo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
957014 (5411) Zeberdee
»

driver nujno

Oddelek: Strojna oprema
91602 (1504) mafia_boss

Več podobnih tem