» »

Nakup rutarja

Nakup rutarja

Boris14 ::

Pozdravljeni!

Zanimam se za nakup rutarja in ker sem čisti začetnik pri tem (prej sem uporabljal voljo preko telefona za dostop na internet:D ).

Sedaj uporabljam Siol. Rad bi se zaščitil in poleg tega povezal še kakšen računalnik.
Kakor sem prebral pretekla vprašanja na forumu, pomeni da ima rutar še požarni zid (FW), ki ga stikalo (swich) ne vsebuje.
Poleg tega je rutar priključen 24 ur na dan in ni potrebno vedno znova vzpostavljati dial up.

Rad bi priključil kakšne tri računalkike (preko žice) in uporabil 1 brezžični prenos (npr za prenosnik ali dlančnik) z FW.
Ali je razred do 15 k SIT zadosti?
Kaj mi predlagate za nakup? Glede na to da sem začetnik, zahtevam čim lažjo nastavitev in inštalacijo (po možnosti s kakšnim čarovnikom)
Po spletnih trgovinah sem zasledil "NAT" funkcijo pri rutarjih, kaj pomeni?

Za pomoč že v naprej hvala!

BlackHole ::

Za začetek ti povem, da ni rutar ampak je "ruter" oz router.
LP Marko

#000000 ::

rutar pa pika :D

Men se zdi da zdej siol daje (za modri paket sem 99.9% da je tako) modem ki ima switch že vgrajen, in lahko nanj priključiš do 4 računala. Če imaš tak modem, izkoristi to. če ne pol pa druga pesem. LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

steev ::

Ja. Switch je že vgrajen. Tko sem vidu pr frendu. Samo pol če maš dva tv-ja ti pobere dva priključka, npr.
:|

BlazP ::

Oba modema, ki se dobita v modrem paketu - Sagem in Ganymede - imata poleg WAN porta se 4 Eth porte, ki jim lahko tudi dolocis funkcijo. Lahko so vsi stirje za data in gor prikljucis 4 racunalnike

Yacksy ::

Lahko vzameš Sagema, ampak da te posvarim, če boš kakšen P2P gor obesu te BO zajebavalo. Ganymede je še zmeraj zakon.
Kolk si pa pripravljen dat za USMERJEVALNIK? (nobenih rutarjev ...).
Shit happens

Boris14 ::

Naj povem, da nimam najnovejšega paketa od SIOL-a, zato na modem lahko priključim samo en PC.Torej moj modem ni usmerjevanik.
Ker pa se je pojavila potreba po dodatni zaščiti (FW) in dodatni priključitvi še enega PCja, sem si zamislil usmerjevalnik.

Ker mi je zaščita na 1. mestu sem se premislil o osmerjevalniku brez brezžičnega prenosa.
Ali je kakšna razlika v požarnih zidih usmerjevalnikih različnih proizvajalcev? Oz ali dražji pomeni boljšo zaščito?

Ker bom uporabljal VPN me zanima ali za to potrebujem posebni usmerjevalnik?
Za usmerjevalnik mislim dati do 25 kSIT (kar je več mislim da je pretiravanje).
Gledal sem ASUSA enega za 6 kSIT drugega pa za 22 kSIT, ki je omogočal VPN.Ali ima kdo izkušnje z ASUSom? Naj povem da ne bom uporabljal P2P.

Že v naprej hvala za vaše odgovore!

jan01 ::

Boris kupi si router, ki ima dobro podporo firmwarov, saj ta predstavlja routerjevo dejansko vrednost/kakovost!
Izbiraj med trenutno najboljšim asusom wl-500gP (P pomeni premium), linksys wrt54gL in buffaloma: WHR-G54S in WHR-HP-G54.

Ker mi je zaščita na 1. mestu sem se premislil o osmerjevalniku brez brezžičnega prenosa.

Wireless lahko pri vseh onemogočiš, vsak router od prej naštetih ima še 4 navadne(žične) priklope.

Originalni firmwari so bolj zanič(namenoma, da lahko prodajajo dražje routerje s podobnim hardwarom, a boljšim firmwarom). Na srečo obstajajo alternative(dd-wrt, thibor, openwrt,.......

Npr pri dd-wrt firmwaru različne verzije, zate mogoče dd-wrt.v23_sp1_vpn.zip - all features (without radvd, samba, and kaid) + OpenVPN

Drugače pa poglej še firmware openwrt, kjer imaš res veliko možnosti...

Boris14 ::

Hvala lepa za napotke jan01!

Ko si omenjal ASUSa ali si mislil na model z oznako "SL500" (da se ga nabavit v Comtronu ASUS SL500).
Kje pa prodajajo ' linksys wrt54gL ' pa nisem našel.

Vem, da je to malce nasprotujoče ( želim veliko zaščito in nezahtevno inštalacijo), toda zanima me ali pri nastavitvi ASUSa SL500 obstaja kakšen čarovnik. Bil sem na uradni strani ASUSa in goji je bilo veliko user-manuala.
Ali ima kdo izkušnje z nastavitvijo SL 500?

Lepo pozdravljeni!

Boris14 ::

Še tole...

Ali ima kdo izkušnje z NETGEAR FVS114?
Ni mi jasno zakaj je napisano kot stikalo, pa čeprav ima vgrajen FW? Zanimiv se mi pa zdi, ker ima čarovnika za namestitev.

delfinus ::

Boris14 Asus SL500 ni enako Asus WL-500gP. Specifikacija - KLIK.. Router ima carovnik in nastavljanje je enostavno. Sam sem ga samo priklopil na T-2 modem in je ze delovalo brez posebnih nastavljanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

router ..nimam pojma

Oddelek: Kaj kupiti
71372 (1211) jan01
»

Kateri wireless router?

Oddelek: Kaj kupiti
71825 (1638) suntrace1
»

Potrebujem "dober" navaden router s kablom v rangu 20-23k

Oddelek: Kaj kupiti
163069 (2637) jan01
»

Wireless router (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
545374 (4354) Kilgore T
»

Nakup brezžičnega routerja

Oddelek: Omrežja in internet
283714 (3043) opajec

Več podobnih tem