» »

Linux in 64bitni dvojedernik

Linux in 64bitni dvojedernik

TeraSonic++ ::

Zanima me kakšne so vaše izkušnje z linuxom pod 64bitnim dvojedernikom?
Kako je z driverji in programi poskrbljeno na linuxu glede tega?
Zanima me v okviru desktop verzij (Predvsem Ubuntu katerega mislim v bližni prihodnosti namestit (live cd sm že sprobu in je blo kr kul)).

hvala!
...........................................................
Life is only a computer simulation
"veritas vos liberabit"

zee ::

Za Ubuntu mislim, da je na voljo 64-bitna različica.

sam uporabljam Gentoo in vse dela bp. sama inštalacija je potekla z bistveno manj problemi kot na mojem prenosniku.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

TeraSonic++ ::

ja 64bitna verzija že obstaja (sm sprobu live cd) me pa zanima na splošno gldede driverjou in pa opensoure programje kako je kaj podprto.

Aja še to malo neumesno ampak vselej, zanima me tut če bo po inštalaciji možno brat fajle k so na drugemu disku, ki ga sedaj pod winsi xp uporabljam kot storage?
...........................................................
Life is only a computer simulation
"veritas vos liberabit"

zee ::

komot. zadeva preverjeno dela: moj prenosnik je običajen Pentium M, osrednja kišta pa je x2 4200+ AMD, ki se prav dobro razumeta med sabo.

velika večina gonilnikov je že na voljo v 64-bitni različici.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Quikee ::

Vsi open source programi so bolj ali manj podprti na 64 bitih - ceprav nekateri programi imajo bug-e znacilne le, ko je skompilan za 64 bitni sistem. Za vecprocesorsko podporo si pa nadoknadno instaliras jedro optimizirano za tvojo arhitekturo - mozno je, da je vecprocesorska podpora vkljucena ze v standardno 64 bitno jedro, se ne spomnim vec tocno. Lahko pa takoj vidis ce je privzeto jedro "Preemptive SMP".

Glede na moje izkusnje bi raje priporocal 32 bitno razlicico - ne vem zakaj ampak moje izkusnje so, da je 32 bitni Ubuntu hitrejsi in bolj stabilen - sploh kombinacija XGL/Compiz in tudi drugace mi je na 64 bitnem Ubuntu dostikrat KDE enostavno zruzil, kar se zdaj na 32 bitnem ne dogaja. Seveda je mozno, da je to bilo znacilno le za moj sistem.

jype ::

Ja, ce so open source, potem jih pac prevedes za 64 bitni cpu in zdravo. Nobenih tezav, razen ce je bil programer tolk neuk da je naredil program, ki dela samo na enem procesorju (in takih ni veliko, v tipicni linux distribuciji pravzaprav ni nobenega takega programa).

TeraSonic++ ::

Kako prevedeš? (morda zveni noobovsko samo zaenkrat nimam izkušenj z linuxom):8)
...........................................................
Life is only a computer simulation
"veritas vos liberabit"

zee ::

v Ubuntuju ti ni treba nič prevajat :'(
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

CCfly ::

Programe prevedeš iz izvorne kode (kar sicer počne sam sistem portage v Gentoo-ju). Ubuntu na primer ti servira že prevedene programe (binaries), ki so ponavadi optimizirani za P6 arhitekturo (Pentium II, K6) pri x64 različici pa za Athlona 64 in Intel EMT64.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

dr.J ::

V službi imam nekaj Athlonov X2 in 64 bit Linux na njih dela kot urca že skoraj eno leto.

Edino pluginov (java, flash) ni v 64 bitni izvedbi, zato pač vzameš 32 bitno verzijo brskalnika in obstoječe 32 bitne plugine.

jype ::

TeraSonic, izberi distribucijo, ki ponuja x86_64 binarne pakete, pa bo. Nasteli so ti jih ze cel kup, pa itak bos tezko nasel distribucijo, ki tega nima.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Chrome za Windows postal 64-bitni (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7335111 (29072) Tr0n
»

Mozilla ukinja 64-bitno različico Firefoxa za Windows (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5215989 (13249) Glugy
»

Luknja da noter padeš (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
5111611 (8473) Rias Gremory
»

Kako prisiliti prehod na 64bit

Oddelek: Programska oprema
292118 (1270) blackbfm
»

server mirrors

Oddelek: Operacijski sistemi
15736 (669) Daedalus

Več podobnih tem