» »

Dodajanje RAMa v laptop

Dodajanje RAMa v laptop

Anduril ::

Živ.

Ma kdo kaj izkušenj z navedeno tematiko? Zanimam se namreč za upgrejd RAMa v mojem Dellu Latitude D510 in sem po malce iskanja ugotovil, da so cene v Sloveniji naravnost bolane (ne bolne, bolAne, nadstopnja od bolne :P). Konkretno, 1gb uradnega Dellovega RAMa v Sloveniji stane 67k, v Ameriki pa 30k. Juhu!

In me zato zanima:

a) se splača vzeti originalni RAM ali ni problemov s 3rd party zadevami?
b) kje v Sloveniji se sploh dobi kaj konkretnega glede laptop RAMov?
c) vaše izkušnje glede teh zadev (recimo, a če sam zamenjaš RAM razsuješ garancijo?)

Fenk ju veri mač.

elasto_mania ::

mislim da ode garancija če sam to delaš če serviser to dela pa ne.
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

Fizikalko ::

Menjat je simpl ko pasulj, cene so na ST in Bolhi so++dosti cenejše - torej kupi rabljen ram.

M-XXXX ::

Jst sm gledal za mojga gericoma ki je bil kupljen a anni da bi nabavu se 512mb ddr2 rama. Njihov uradni servis ma take rame po 30k v jae sem jih pa najdu za 14k. Sem poklical na ani in so mi rekl da lahko na servisu odprejo- unicjo nalepko in dajo svoj ram notri- garancija bo se veljavna. Mal se v tej smeri pozanimaj!

Jackal ::

Ne vem zakaj bi šla garancija... Če ni nobene "garancijske nalepke", ki bi ti to preprečevala. Je pa dobro malo pogledat prej kakšen ram sploh imaš v računalniku - če imaš že vse slote zasedene in celo kakšen ram imaš. Sva zadnjič s kolegom vzela stran pokrovček na njegovem prenosniku in presenečeno ugotovila, da ima kar navaden ddr ram.

IceIceBaby ::

Pri Applih in HPju garancija sigurno NE gre, če sam zamenjaš ram.

Poceni 1GB module dobiš pa na: http://www.macpc.net/ Nazadnje mislim, da je bila cena okoli 100eur.

Anduril ::

E, hvala za vse odgovore.

Torej lahko mirne duše odje*** uradni Dellov RAM in ciljam na kakšne cenejše rešitve? Za RAM pa vem, da je DDR2 PC2-4200, po vsej verjetnosti na 533 Mhz .. moram pa vsekakor prej prečekirat, a imam trenutno notri 2x 256 ali 1x 512.

Aja, Dell povsod poudarja, da so njihovi laptopi optimizirani za delo z dvema enotama enakega RAMa in da so precej boljši rezultati, če imaš zasedena oba RAM slota, ne samo enega. Kdo, ki se bolj spozna - je kaj resnice v tem?

SepoX ::

Ni je ...

ZLOky ::

Po moje je ista fora, kot pri namiznih abakusih. 2 RAMa pač v praksi niso pokazala neke pohitritve, nekje celo upočasnitev (zanemarljivo). Pohitritev je v strogonamenskih programih za merjenje hitrosti RAMa. Do prib. 60% (teoretično bi morala biti 100%). To vse velja za namiznike (ne vem zakaj ne bi za prenosnike, saj uparabljajo isti RAM), samo oblika je malce drugačna.

SepoX ::

Na centrinotih ni važen Dual channel.

Race_84 ::

Pozdravljeni

Nekje sem bral, da v HP prenosnikih delujejo samo originalni HP ram-i, zdaj pa me zanima ali je to res?
Imam namvreč hp-ja nx6125, pa bi rad nadgradil ram. Razlika v ceni je občutna. Link (Ram HP) in pa Link (Ram Viking) (še večja če bi vzel 2x512)
Originalni RAM za HP je pri EnaA nedobavljiv.
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Race_84 ()

Anduril ::

Oukej, hvala vsem za pomoč. You've been most helpful. :)

VASkO ::

To ni res

IceIceBaby ::

Ni res, v HP 6125 imam en original hpjev modul in enega čist kontra.

Daedalus ::

Nekje sem bral, da v HP prenosnikih delujejo samo originalni HP ram-i, zdaj pa me zanima ali je to res?

RAM je RAM. Če uporablja DDR ram, bo v njemu delal DDR ram za prenosnike kateregakoli proizvajalca, ajde, obstaja majhen % možnosti težav zaradi kake nekompatibilnosti dveh različnih modulov. 99% primerov dela bp. Isto vela za vse druge vrste RAM-a, edino, kar je treba pazit, je to, da je RAm deklariran za delovanje pri privzeti frekvenci/zakasnitvah, ki jih računalo uporablja. To pa za privzete vrednosti itak izpoljnjujejo vsi RAM moduli novejše izdelave. Fora "preverjenega" RAM-a je pa v tem, da je pač posebej testiran, pa namenjen obiranju owc, ki hočejo met vse "original." Izdeluje pa "original Dell" module, tak ko ene Viking al pa Patriot verjetno ista rižojedna tovarna.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ynos ::

Jaz imam tudi HP nx6125 in nameravam kupiti 512MB.


Se pravi, če jaz kupim 512MB rama (npr. Viking), doma sam vgradim, ne zgubim garancije?


Garancija mi velja do konca oktobra.


@tisti, ki je že nadgrajeval nx6125: Kateri ram si kupil in kje?

IceIceBaby ::

Jaz sem dal not 512mb modul, link do trgovine sem dal pa par postov višje.

ynos ::

No uspelo mi je porihtati.


En modul v neki trgovini mi ni prijel... potem sem šel v drugo trgovino in je po začetnih težavah, kasneje lepo zalaufalo (Kingoston ram).


Zrihtal mi je pa eden od moderatorjev tukaj na slo-techu. Hvala za prijaznost. Zaslužiš si pivo. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ynos ()

Grega_ ::

Jaz imam HP nx6125, pa sem noter vgradil 1Gb PQI ramov in dela BP. Pa še poceni sem jih dobil (okoli 100 EUR).

Lp

Anduril ::

Ok, očitno spadam v tisti 1% možnosti, da sem ravno fasal probleme z RAMom.

V petek sem se končno spravil upgrejdati RAM (beri prvi post, star skoraj eno leto) in sem nabavil še 1 GB extra ( tegale), ga vtaknem v laptopa, prižgem in neprijetno presenečenje - že pri BIOSu fašem vertikalne linije po ekranu ( slika), kot da bi ga kej srala grafa in po naložitvi BIOSa še error msg ( slika). Ojej. Zamenjam modula in voila, dela brez problema.

Fast forward do danes popoldne, ko prižgan, a ne-uporabljan (samo preko mreže se je z njegovega diska streamal film) laptop freezne. Hard rebootam, se začne prižigat, še ne pride do BIOS ekrana in umre. Medtem mi začne srati nekaj še baterija, a to uspem nekako zrihtati, komp pa se ob različnih kombinacijah RAMa zbudi samo, če ni obeh modulov notri.

Par ur kasneje se spravim postat tole na Slo-Tech, si rečem, da bom še enkrat mal sprobal, kdaj dela in kdaj ne - dam notri oba modula in voila, dela. Zamenjam modula, spet črte. Zamenjam nazaj, se spet ne zbudi. Trenutno ne dela več tudi s samim novim modulom, tako da sem spet na 512. Ampak ne dvomim, da bo čez par ur spet delal z novim modulom.

Meni ni nič jasno. Je slučajno komu drugemu? Probal bom še updejtati BIOS, to je pa edina ideja, ki mi pade na pamet.

Aja, RAMa sta (kaj piše na njima):

512 mb (originalni) = HYS64T64020HDL-3.7.-A, 2Rx16 PC2-4200S-444-11-A0
1 gb = PSD21G5332S, 1GB PC2-4200 CL4 SoDimm

zcetrt ::

Hmm... Moj laptop je ravno na servisu zaradi podobne napake. Vzorčki na ekranu, ugasne se ekran in računalnik zmrzne. Takojšen ponovni zagon ni mogoč, po določenem času pa se spet zažene.

Ko sem ven vzel en ram, je delalo tako dolgo, da sem že upal, da je šel le ram, pa je spet crknil na enak način. Potem sem pa odnesel na servis. Če bi tole vedel, bi še malo permutiral dve ploščici rama, ki ju imam v računalniku. Upam pa, da so na servisu kaj popedenali. Za pregrevanje po mojem ni šlo, saj se je ventilator ugašal, temperatura grafične kartice pa je bila normalna.
4.

ant ::

čao

mislim, da te črte na ekranu nimajo kaj dosti skupnega z novim ramom, ampak prej z grafično oz. matično plato. možno je, da si z vstavljanjem rama povzročil kakšno iskro zaradi statične elektrike pa se matična počasi poslavlja.
upam, da maš garancijo in kar lepo peli na servis, pa ne omenjaj upgradanja rama:)


LP

Anduril ::

Hm, glede na to, da se črte pojavijo samo ob točno določeni konfiguraciji RAMa, ob vseh ostalih pa ne, se mi po kmečki logiki zdi to bolj malo verjetno. :)

Turboslav ::

Jaz sem v svojega nx6110 dal Kingstonov RAM, pa ni nobenega problema, hitrosti pa nisem testiral, ker mi je bolj ko ne vseeno, glavno da je 1GB:D
Sir je dober

Han ::

Mislim, da si brcnil v temo s Patriotom. Kot je omenil Turboslav, je KINGSTON najbolj varen (kompatibilen) nakup. Tudi original Samsung ali Micron bi morala delovati.

ant ::

sej če si kupil preko neta lahko v roku 14 dni vrneš ali pa se zmeniš za zamenjavo, ker ti pač ne deluje.
mislim, da pri enaa nebi smelo biti problemov, pa še kingstona bi ti lahko nabavli v najboljšem primeru.

p.s. sem bolj na hitro prebral in sem mislil, da ti sedaj še s starim ramom dela probleme.

LP

Anduril ::

Hvala vsem za svetovanja, mam že zmenjeno v enaa.com, da jim ga prinesem nazaj. Pridni strici. :)

Turboslav (ozr. kdorkoli), kje si pa ti dobil Kingstona?

McBoby ::

Za kolega sprašujem, kakšni rami gredo v prenosnik HP nx6125? Na kaj moram biti pozoren? A bodo delovali "Pomnilnik (RAM) za prenosnik Kingston DDR SO-DIMM 512MB 333MHz"

jukoz ::

>> Za kolega sprašujem, kakšni rami gredo v prenosnik HP nx6125? Na kaj moram biti pozoren? A bodo delovali "Pomnilnik (RAM) za prenosnik Kingston DDR SO-DIMM 512MB 333MHz"

Ta prenosnik po mojih izkušnjah požre skoraj vse, tko da ni problema. Samo pazi da boš kupil resnično delujoč ram: ko ga vgradiš ga stestiraj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri ram za prenosnika?

Oddelek: Kaj kupiti
9929 (795) ant
»

Mnenja o HP Compaq 6235 (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
766348 (4517) cbelica
»

Prenosnik za okoli 200 000 sit

Oddelek: Kaj kupiti
352420 (1766) mitjaje
»

Razlika med sodimm 400MHz in 333MHz

Oddelek: Strojna oprema
191595 (1309) Grega_
»

Izbira zanesljivega prenosnega računalnika?

Oddelek: Kaj kupiti
363057 (1865) Rešpetlin

Več podobnih tem