» »

Cene slovenskih nepremičnin

Cene slovenskih nepremičnin

Tomi ::

Ko takole iz dneva v dan bolj obupujem nad cenami nepremičnin (v Lj), posebej, ko vidim, da imamo cene primerljive z Dunajem, Helsinki (pri recimo 0,3-0,5 njihovega BDP-ja) in recimo dražje kot normalni deli Dubaja, me zanima, če ima kdo podatke, koliko ima investitor dejansko stroškov, oz. kolikšen delež vrednosti (iz)tržene nepremičnine predstavljajo celotni stroški od ideje, načrtovanja, dovoljenj, ipd do prodaje?

Recimo en normalen blok, 30 stanovanj, ustrezna garaža in ne stavba tipa Dalmatinova, Kapitelj ali Šumi...
metrodusa.blogspot.com

kopernik ::

Mnogo, mnogo doprinese h končni ceni lokacija. Probaj kupiti 1000 kvadratov zazidljivega zemljišča v Lj - cene, da te kap.

perci ::

Tomi: Center Dunaja ima neprimerljivo višje cene kot center LJ.

Poglej si cene v Londonu, Rimu, Parizu...dol padeš.

Senitel ::

Ker si moram itak še poiskat eno sobico v Londonu...
Najdražja hiša, center Londona (SE1), ki sem jo našel (res da sem samo na eni strani gledal): £439950 = 154.422.450 SIT
Link
Pogledam na bolho in najdem najdražjo v Ljubljani v Trnovskem naselju: 312.702.000 SIT
Link
Precej podobno pri stanovanjih...
Najdražje kar najdem v Londonu (E14 - en ekstrem iz centra): £349995 = 122.848.245 SIT
Link
V Ljubljanskem centru pa: 85.000.000 SIT
Link
V centru Londona (N1) se pa najde stanovanje za maksimalno tam okrog: £289999 = 101.789.649 SIT
Link
Če si za malo cenejše variante... Stanovanje v centru Londona (SE1): £164950 = 57.897.450 SIT
Link
Garsoniera v centru Londona (E1) te pa pride: £210000 = 73.710.000 SIT
Link

V bistvu se mi zdi da niti ni take blazne razlike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Senitel ()

Daliborg ::

ewo aktualni primera kok pocen te pride (ce imas denar seveda):
(vsi ostali podatki kot so imena podjetij in tocno doloceni zneski ostanejo anonimni zal)

-na Stajerskem so zgradili 2 bloka skupno 105 stanovanj (1, 2, 3 sobna ter garsonjere)
-60 stanovanj pokrije "VSE" stroske
-45 stanovanj prinese cistega dobicka

Lp!
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Doman ::

Če bi se lahko tako močno zapufal bi šel takoj v tak biznis:))

Mati ::

Normalno je, da je strošek okoli 60% od prodajne cene. Procent se lahko giblje med 50 - 65% odvisno od lokacije, kaj več pa ne.
V Mariboru se bodo začela poleti prodajati stanovanja v centru. 66m2 stane 40 mio SIT, verjetno bodo cene še narasle.

Zaradi tega vsi investitorji iščejo lokacije za gradnje, kot so Radvanje (pod Pohorjem, kjer je že skoraj vse pozidano, pred 10 leti ni stala 1 bajta tam), center, Tomšičev drevored itd...ker doprinese precej večjo razliko h končni ceni.

Arrivo ::

Po gradbenih kalkulacijah ( SCT-ja ) so vsi stroški, ki pridejo potem na 1 m2 stanovanjske površine v Ljubljani cca. 400 EUR ( IV. gradbena faza ) .

Ocena je jasno povprečna in lahko varira od velikosti objekta in stroškov parcele, na kateri stavba stoji .
Ja ja to drži !!!

balocom ::

Čakkkkkk, tisto je hiša, ne pa en beden blok:\
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

perci ::

senitel: hruške pa jabuka mešaš

Če bi šel gledat najdražje vile v londonu bi hitro videl cene nekaj miljonov funtov.
Pa tista garsonjera na koncu ni garsonjera :).

Pa to kar ti gledaš ni center. Center je tisto kar je znotraj circle linea, tisto kar je pa na koncu bakerloo je pa širši center. Kar ni dostopno s tubeom je ze suburb. Kar je podobno kot da bi se pri nas z vrhnike vozil.

balocom ::

Se mi je zdelo da je vse skup nekam vlko>:D
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

jeti51 ::

Tomi, a stanovanje kupuješ?:D

Jaz bolj kot razmišljam o tem, bolj se mi zdi sprejemljiv en tak miselni preskok - zakaj zaboga za vsako ceno ostati v Lj, če pa grem lahko živeti nekaj 10km stran (dobre pol ure vožnje z vlakom) in prihranim vsaj 5mio. SIT ali še več. Npr. za eno navadno dvosobno stanovanje bi dal v Ljubljani 25 mio., v kakšnem Logatcu pa 18 (groba ocena glede na nekatere oglase). Potnih stroškov je recimo 300-400k SIT na leto, kar v dolgih petnajstih letih znese šele kakšnih 5 milijonov. Še vedno dosti manj kot je bila razlika v ceni stanovanj, da ne omenjamo dejstva, da lahko tisto razliko med cenama vložiš v kakšen zelo konzervativen in varen sklad in si potne stroške pokriješ že z nizkimi donosi. Še zmeraj se lahko potem v LJ človek preseli kasneje (če si to sploh še želi), ko ima že dobro plačano službo in dobro finančno zaledje, ne pa da se svež s faksa in ne tako visokomi dohodki do vratu zakreditira za nadaljnih 10-15 let.

Moje razmišljanje...:)

balocom ::

Jst se neb nikol preselu v Lj, tut če tam dobim službo, pa bi se moral pol vozet vsak dan v Lj:8) .
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: balocom ()

BigWhale ::

Mansardna hisa, 'na kljuc', sezidana, skupaj s parcelo z vsemi prikljuci, v Slovenski Bistrici, ~40mio SIT.

Stanovanjske povrsine cca 220 kvadratov, parcela v velikosti 720 kvadratov.

kopernik ::

Zanimivo, jaz pa nikoli ne zamenjam luksuza, da grem lahko peš s sinom do vrtca in nadaljujem peš v službo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

perci ::

Klik - mogoče bi tole znalo biti interesantno za BigWhalea.

BigWhale ::

Uf, vrstne hise. :( To je potem prakticno isto, kot blok.

perci ::

Bemu duš, pa kaj si res tak asocialnež, da rabiš dva hektarja travnikov okol bajte?

Doman ::

In kje nej ena mlada družina stakne 500 milionov?:D

BigWhale ::

perci:

V bistvu ne, samo je tko:

a) zelim si, da imam lahko 3m visoko ograjo med sabo in tatecnim sosedom
b) da lahko ob pol enih zjutraj vrtam luknjo v steno
c) da mi plevel rast 2m v visino, brez da mi sosed tezi, da se mu polzi nabirajo na vrtu
d) in tako naprej.. zasebnost...

perci ::

Doman: 500 miljonov? Si prezgodaj vstal? :)

Doman ::

Sem eno ničlo preveč dodal. Moja napaka:8)

gkovac ::

Kupil sem (oz. ga kupujem) novo stanovanje.. Mengeš, 87 kvadratov z dvema parkiriščema v kleti, lift, klima, na ključ in to za 34 miljonov. Za enako stanovanje v Ljubljani bi dal okoli 70 (give or take a few, da me ne boste za jezik vlekli)... pregledal sem mali miljon oglasov, gledat sem šel ene 15 stanovanj, hiš, barak, prikolic in tako naprej... vse kar sem gledal je bilo slabše od drugega ali pa za tako nenormalno ceno, da te skoraj zadane kap. Cene so katastrofa!

samo ena brezvezna banalna primejrava: V okolici Celja dobiš VILO! z 650 kvadrati stanovanjske površine, bazenom in tenis igriščem pa že z 3000 kvadrati zemljišča za 100 miljonov... v Ljubljani pa stanovanje (?) za 70.... logika??

kar se pa tiče cen drugje po svetu.. perci dej mal poglej kakšna je plača v Londonu in kakšne so cene stanovanj. Če pogledamo razmerje cena stanovanja - povprečna plača trdim, da so pri nas cene stanovanj dražje.

btw. je kdo gledal cene v Zagrebu? tam je pa še veliko huje kot v Ljubljani!
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

perci ::

kar se pa tiče cen drugje po svetu.. perci dej mal poglej kakšna je plača v Londonu in kakšne so cene stanovanj
Plač nisem komentiral. Vtaknil sem se samo v izjavo, da so pri nas nepremičnine dražje kot v drugje v evropi.
Če pogledamo razmerje cena stanovanja - povprečna plača trdim, da so pri nas cene stanovanj dražje.
Jst pa lahko trdim nasprotno. Kaj nama to pomaga? Fajn bi blo kako raziskavo na to temo priložit.

muzičar ::

Evo fantje sem se malo pozanimal in info je sledeč:
- povprečen londoneraš zasluži na mesec 903.700 SIT (na leto 30.984 Funtov)
- povprečen slovenec zasluži BRUTO: 277.279 SIT; NETO: 176.311 SIT

Zdaj pa sami kalkulirajte

perci ::

povprečen ljubljančan zasluži več

Doman ::

@perci
So to preverjene informacije, kajti jaz se nebi strinjal z tvojo trditvijo?

Vajenc ::

Perci jaz sem en "povprečen" Ljubljančan in zaslužim 175.000,00 sit neto z malico vred (iščem novo službo :D ).
Tista primerjava z Dragomljem, je sicer ugodna, vendar je to III.podaljšana faza(notri je treba še vse zrihtat-ometi,tlaki,razporeditev predelnih sten-če ti niso po godu...), in potrbuješ še kar kakšnih 10.000.000,00 sit.

perci ::

Link.
Sej je logicno, da imajo zaposleni v najrazvitejsem delu slovenije visje place od povprecja. A ni?

Doman ::

Moja mati kot diplomirana medicinska sestra zasluži približno 160k neto, oče pa kot delavec 70k:8)
Kako/z čim naj si kupijo stanovanje saj nimajo nobenih nepremičnin v sloveniji:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Doman ()

muzičar ::

Saj vem zato sem pa napisal da v sloveniji. Samo perci še vedno je to velika razlika med plačami. Razlika med nepremičninami pa ni. Tako da je res da imamo zelo drage - predrage - nepremičnine. Sicer je pa splošno znano da smo draga država. Pa še dražjo hočjo narest.

perci ::

Ceno določa trg. No, v Ljubljani jo določa še MOL, katerega uradnike je treba lepo podmazovati, da lahko dobiš vsa potrebna dovoljenja za gradnjo. Zato je tako drago, ker podkupljena mestna uprava, zelo restriktivno podeljuje vsa potrebna dovoljenja za gradnjo. Potem pa tisti, ki jim je uspelo dobiti vse potrebno za gradnjo tako situacijo jasno izkoristijo.

So mi pa nekoliko smešne napovedi o nepremičninskem balonu, ki bo bojda enkrat kmalu počil. Naj bi že par let nazaj, pa še kar nič od tega. Se mi zdi, da je tale balon kar dobro raztegljiv in še ne namerava kaj kmalu počit.

Vajenc ::

Barabe direktorske, zvišujejo povprečje. Moja npr. dela v javni upravi z 7. stopnjo (4 letni faks) in dobi 180.000,00 sit ali manj z malico in seveda brez prevoza (slabost domovanja v centru). Izplača se, da kupiš stanovanje nekje na obrobju Lj. npr. Mengeš, dobiš v firmi za prevoz, voziš pa se z kakim sosedom(ali on s taboj) in si delita stroške.

perci ::

Jst delam pripravnistvo z diplomo pravne fakultete v državni upravi za 170k z malco in prevozom vred (ce ne rabis prestopat, ti po defaltu priznajo dva zetona za lpp na dan).

Pa kaj cmo javkat. Jst tut ne mislim bit tak dolgo tu. Bomo svoje firme odprli, pa bo.

Vajenc ::

Iz tvojega tipkanja, v božja očesa ;).

Go-ahead ::

Progresivna obdavčitev nepremičnin !

1 neprewmičnina 0%
2. nepremičnina 25%
3. nepremičnina 50%
4. nepremičnina 100%

od neke osnove.


Ob dovolj veliki osnovi bi se ponudba drastično povečala in posledično cene padle!

Posledice katastrofalne.

BigWhale ::

Delni problem je v hoardanju ja. To je res.

Vajenc ::

A se tale osnova misli kot kakšno povprečno vrednost nepremičnin. Verjetno ne, ker potem ne vem, kam se bo prodalo tolkoooo vikendic po naših hribih in dolinah.

perci ::

Ni šans, da bi se kaj takega zgodilo. Zakaj ne?

Zato, ker so lastniki večih nepremičnin v veliki večini bogataši z določenim obsegom politične moči. Ko se združijo, komot preprečijo sprejem takega zakona.

balocom ::

Ej BigWahle, nis edini z z takimi predskodki o živlenju v hiš>:D
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: balocom ()

Tomi ::

jeti: ja, začel se razmišljati o tem. Prej ali slej se bom moral preseliti (sedanjega najetega stanovanja sem se naveličal, pa še nič kaj mi ne nudi) in vse cene nepremičnin, ki bi jih najel (da ustrezajo mojim pogojem in željam), so okoli 150k na mesec s stroški. Kar se mi zdi preveč, če lahko namesto najemnine plačuješ kredit in si enkrat na svojem. Sicer odvisno, kako se bo razvila moja kariera in kje se bom zaposlil.

Sicer sem se pa zadnjič v službi pogovarjal s starejšimi kolegi, ki so precej dobro seznanjeni s problematiko in smo ugotovili, da vsaj v približnem centru Ljubljane ne morejo narediti tako dragega stanovanja, da ga nihče ne bi kupil. Primer so Hiša bo na Dalmatinovi (4000€/m2) in Šumi (6000€/m2). In kot je perci jasno povedal, slovenski nepremičninski lobij ne bo mirno sprejel jemanja pogače. Saj ne, da v Ljubljani ne bi bilo dovolj stanovanj, samo preveč jih je v rokah zasebnikov, ki jih lahko kupujejo vedno več, ker imajo osnovni kapital (finančni ali nepremičninski). In potem pridemo do začarenega kroga.

Recimo, na Dunaju je država lastnika nekaj 100.000 stanovanj, ki jih za zmerne cene oddaja za nedoločen čas. Samo je pa res, da je miselnost drugačna. V Sloveniji bi vsak imel vse svoje (+najboljše je, da je boljše kot sosedovo), v tujini pa ljudje manj silijo v mesta (mogoče je tudi urejenost javnega prometa nezanemarljiv dejavnik).

Preveč kompleksen problem, da bi bil rešljiv čezu noč.
metrodusa.blogspot.com

Jan987 ::

jah če bi mela recimo večino stanovanj država in bi jih po razumni ceni oddalaja za nedoločen čas, bi mel vsak rajši najmniškega, ker ti ga ni trba uzdrževat!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hiše se prodajajo precej hitro...

Oddelek: Loža
4911199 (7668) PreviousUser
»

Nakup stanovanja kot naložba (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
504109815 (62788) tommy300
»

Stanovanjski problem mladih! (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
668349 (6949) Mati

Več podobnih tem