» »

Potrebe po več kot 4GB rama!?

Potrebe po več kot 4GB rama!?

«
1
2

pac3k ::

Torej, kupujem računalnik, na katerem bom potreboval ogromne količine pomnilnika - RAMa.
Težava je v tem, da so plošče omejene na 4GB pomnilnika. Meni pa to ne zadostuje. Pomislil sem že, da bi kupil strežniško osnovno ploščo (tisto, katero sem jaz videl, je bila krepko čez 100k), vendar moj žep ni tako globok, pa še težko so dosegljive.
Ali obstaja matična plošča, dobavljiva v sloveniji ali italiji, ki bi imela več kot 4 slote za pomnilnik?
Res ne vem, kako bi rešil to težavo :S

Mi je pa vseeno, kater procesor lahko pripnem na matično ploščo, naj bo le i386 kompatibilen.
Zakaj bom računalnik potreboval pa ni več vaša stvar, lepo prosim zgolj za pomoč zgoraj opisane težave.
LP!:\

zee ::

kot si že ugotovil, potrebuješ ploščo za strežnik.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Tarzan ::

Zakaj potrebuješ več kot 4GB pomnilnika?

Če imaš dovolj sredstev za ves ta RAM ga boš pa ja še nekaj malega napraskal za dobro Opteron based matično ploščo, IMHO.

pac3k ::

4GB rama nanese 100k, dvoprocesorska plata pa nekje 120k, tolko dnarja pa trenutno ni na zalogi. Sploh pa to resitev ze poznam, zanimalo me je, ce obstaja kaksna cenejsa varijanta...

Poldy ::

Mislim da ni "home or office" plate ki bi podpirala nad 4GB rama. Če bi bil malo manj skrivnosten in povedal zakaj računalnik rabiš, bi ti lahko več svetovali...

IceIceBaby ::

Mogoče bi za spodobno ceno dobil kakšnega rabljenega powermaca G5. Tam imaš lahko do 8GB rama (mogoče celo 16gb z 2gb moduli, nisem prepričan).

CCfly ::

Morda bi se dalo tvoj problem rešiti z gručo več računalnikov. O čem specifično je govora ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Tarzan ::

To vprašanje sem mu že na samem začetku postavil, pa izgleda, da še sam ne ve. Morda sploh ne rabi toliko pomnilnika za svoje potrebe... dokler ne vem točno za kaj bi računalnik rabil, ne verjamem, da toliko pomnilnika res rabiš. 4GB so dovolj že za precej zmogljiv strežnik, 3D modeliranje,...

krneki0001 ::

Jst mam 3Gb, pa je dovolj za normalno delo z vsemi orodji, celo na starih pentiumih.

CCfly ::

Zakaj bom računalnik potreboval pa ni več vaša stvar, lepo prosim zgolj za pomoč zgoraj opisane težave.
Še vedno lahko opišeš domeno problema, drugače pač poceni strojne rešitve ni in lahko z debato kar zaključimo.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

schurda ::

Ja, tista rešitev s 5 duroni za 100kSIT je bila super zadeva, se spomnim. In hitrejša kot vsak 2 proc sistem.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

hrosc ::

borut25 ::

enkrt sem v eni rac. reviji zasledil da obstaja ena komponenta na pci ali pci-x 1x;
na katero se da dat do 8 giga rama, nisem pa siguren ce je ze v redni prodaji.

ker je od tega ze kar nekaj casa in ce sm se slucajno zmotil naj me kdo popravi

krneki0001 ::

Ja te kartice so v prodaji, samo ne vem če v sloveniji. Je pa zanimiva zadeva, da daš lepo v PCI slot kartico z 4Gb rama in imaš orenk makino doma. Ne vem pa kako deluje ta zadeva.

Tarzan ::

Zadeva tako deluje, da imaš RAM-disk, s kapaciteto recimo 4 GB. Nima enake hitrosti, kot je hitrost pomnilnika, saj je velika omejitev PCI / X vodilo, je pa precej hitrejša rešitev, kot katerikoli SCSI disk. Dvomim, da gre v njegovem primeru za potrebo po temu, lahko pa tudi, kaj pa mi vemo, če še sam ni pogruntal. ;)

gumby ::

ram na PCI slotu?

vic dneva ane? malo primerjajte hitrosti...:D

krneki0001 ::

A to pomeni, da je ta ram samo za uporabo kot disk? To pol sploh ni uporabno sej maš usb ključe, ki so skor hitrejši in večji od tega potem.

Edino če bi imel ta ram potem za pagefile not spravit.

krneki0001 ::

Gumby ne boš verjel vendar to delajo in to ni vic.

schurda ::

Če se prav spomnem, je Gigabyte delal to kartico, da si lahko napraviš ramdisk in da imaš gor sistem ki se požene zelo hitro. Pa še baterijo ima, da ram ne izgubi napetosti.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Tarzan ::

Nikakor ne more biti USB hitrejši od PCI-X vodila. Flash pomnilnik (usb ključki in podobne zadeve) pa sploh ni primerljiv z DRAM pomnilnikom. Na ta način dobljen disk ima super odzivni čas, dostopni čas in vse, vendar le omejeno uporabnost za tiste, ki zadevo potrebujejo.

Seveda pomnilnika ne vtakneš direktno v režo PCI, tja gre razširitvena kartica z nekaj čipi in parimi režami za pomnilnik. Za večino ljudi neuporabna zadeva in precej dražja od klasičnega trdega diska, za nekatere pa lahko najboljša stvar po narezanem kruhu :D .

krneki0001 ::

schurda, ja nekaj takega - pa še en kabel za flopi ti porabi, ker ga rabi za dodatno napajanje

krneki0001 ::

Tarzan - jsz sem stalno misli da je ta zadeva kot nek dodatni ram, sicer orenk počasnejši, ampak še vedno ram, sploh nisem vedel, da je to kot ramdisk.
Se pravi, če bi dal gor 8Gb rama, bi gor lahko imel kr cel sistem z vsem skupaj in bi se iz tega bootal?

To pomen orenk pohitrenje sistema, pa potem še ene 3Gb rama pa zadeva deluje ultra hitro.

Tarzan ::

Tako je, zadeva je v vseh pogledih v sistemu zaznana kot trdi disk, kot takega pa ga lahko tudi uporabljaš. Kako je z napajanjem ne vem, da se ohranja vse informacije v recimo štirih dvogigabajtnih modulih po mojem porabiš kar nekaj elektrike, tako da so baterije na kontrolerju le začasna rešitev. Zadeve od blizu še nisem videl, me sicer zanima in bi zadevo stestiral, ampak če povem po pravici, se mi ne zdi toliko uporabna, da bi si jo res želel imeti. Uporabno bi bilo verjetno pri kakem strežniku, da bi imel vse podatkovne baze na takih diskih, pri katerih zaradi narave dostopanja do podatkov hiter dostopni čas še kako pomaga. Poleg tega pri branju manjših delov datotek, ki so raztreseni po klasičnem trdem disku lahko pri določenem številu branj/iskanj do tega, da trdi disk enostavno več ne more s svojimi glavami slediti zahtevkom in pride do zabasanja I/O, strežnik pa takrat skoraj v eni točki naenkrat počepne. Tu je zadeva uporabna, kot je uporabno tudi RAID polje in podobni načini izogibanja tem težavam.

Če mi ga kdo podari, ga z veseljem temeljito stestiram ;).

il ::

Tu je test Gigabytovega i-Ram diska.

Adrijan0 ::

Nekateri vidim da veliko veste itd.. in da 4 gb rama nimaš za kaj rabit. Če imaš server na katerem maš cod2 serverje npr. ti vsak cod2 server porabi 160mb rama (približno). To se pravi, da če bi on rad imel 30 cod2 sreverjev mu 4gb rama ni dovol in rabi več. Pa ne govorit neumnosti in se delat pametne da ne ve zakaj bo rabil pc, ali bo za server itd..

LP.

Tarzan ::

Če bi vedel, bi povedal. No, če gre za zadevo, s katero bi gostil toliko igralcev, pa naj le nabavi eno solidno matično ploščo, ter nanjo obesi 16GB pomnilnika. Za strežnik bi jo kuppil tudi sam, ampak je zaenkrat to predrago in tudi pomnilnika je zaenkrat 4GB še dovolj. Komur ni dovolj, pa naj le izvoli.

zee ::

pri računalništvi je mogoče še toliko bolj pomembno, da oseba, ki jo nekaj zanima, pove, čemu bo naprava/komponenta služila. Nenazadnje je težko nekomu svetovat, koliko naj rama naj nameče v računalnik, če ti ta oseba ne pove, zakaj ga misli uporabljat. V tem se povsem strinjam s Tarzanom.

Če dam svoj primer, v službenem računalniku imam zaenkrat 2 GB rama. Naročil sem še 2 GB, vendar sem od naših računalničarjev dobil eno škart robo, ki je moja matična ne mara. Ja, skupaj bom imel potem 4 GB rama; če bom rabil več, bom pa kupil serversko matično ploščo in kakšnega Opterona. Ram pa potrebujem, zato da lahko naložim večje količine (~2-4 GB) podatkov in jih potem pregledujem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

4G rama zadevo že skoraj upočasnjuje +pagefile moraš pravilno nastaviti
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

krneki0001 ::

Pagefile izklopiš pri tok rama.

MUC ::

Page file ne smeš nikol izklopit, tut če maš 1234GB rama .. v bistvu lohk, samo je bolš da ne

Poldy ::

To, da se postavljajo skrivnostna vprašanja res ni pametno, ker nimaš pojma kaj bi svetoval. Sploh se mi zdi čudno, da za nekoga, ki se očitno z nečim profesionalno ukvarja (več kot 4GB rama ne potrebuje amater) potem misli investirati samo 100k sit za matično in rame. Pa tudi če bi delal tiste cod serverje, bi mu lahko "skupnost" nabrala denar za server.

Potrebna bo večja investicija, strežniške plošče imajo celo "stranico" rezervirano za rame.

opeter ::

Zdaj pa vprašanje za tiste, ki se na to poznajo: kako moram pravilno nastaviti Pagefile v Winsih? Trenutno imam pri 2 GB RAM-a nastavljeno na 4095 MB obe vrednosti (torej tačetna in največja velikost). Več pa na eno particijo ne morem.

Moja trenutna konfiguracija je taka:

Disk 1:
C particija - programi in OS (12 GB)
D particija (vel. 4,5 GB) - Pagefile - nastavljeno na 4095 MB

Disk 2:
E particija - Arhiv 200 GB

Ali je razlika, če:
1.) imam Pagefile na istem disku na isti particiji kot OS
2.) isti disk, vendar OS je na prvi particij, pagefile na drugi particiji
3.) dva diska - disk 1, na eni particiji je OS, disk 2 - na particiji je Pagefile

katero od teh je pravilno?
Kolikšno vrednost moram nastaviti pri 2 GB RAM-a, kaj pa pri 3, 4 GB? Kaj treba nastaviti, da bodo Winsi in programi lahko naslavljali 3 GB-e RAM-a.
Vse to vprašujem, ker načrtujem investicijo v dva dodatna palčka po 512 MB RAM-a.

Hvala za odogovore!

LP,
crnapika
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

alesrosina ::

Apple Power Mac G5 Spec

512MB of 533MHz DDR2 SDRAM (PC2-4200); supports up to 16GB

krneki0001 ::

Crnapika jst imam 128Mb pagefile na drugem disku pri 3Gb rama, pa zadeva špila veliko hitreje kot takrat, ko sem imel 5Gb pagefilea.

Če imaš na drugem disku pagefile sistem hitreje dostopa do njega, ker na sistemskem šari za podatki.

krneki0001 ::

MUC lahko razložiž zakaj bi bilo slabo če bi izklopil pagefile pri 4Gb rama?

Smorny ::

ker nekateri programi preprosto zahtevajo pagefila in nočejo delati brez njega. Ne sprašuj zakaj je tako..
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

schurda ::

Mimogrede eno vpršanje malo off: Imam W2k 1GB rama, 128MB pagefile. In kaj mi javlja: low virtual memory. Poraba rama pa je 300MB se pravi še 900MB fraj. Kaj zdej, a nej še povečam pagefile ali nej kreiram iz rama virtualni disk in dam gor 512MB pagefile?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

Tarzan ::

Zaradi same zasnove OS, ga ne moreš popolnoma izklopiti, vedno lahko pride do kakih komplikacij. Windowsi so glede tega še veliko bolj problematični, saj mislim da na Linux sistemih, ki premorejo ogromno RAMA, skoraj ni težav. Sam sem imel tudi več kot teden swap memory na 0B.

Pri večjih količinah RAMa ne velja več, da mora biti navideznega pomnilnika 2× količina fizičnega pomnilnika. Pri recimo 4GB sam nikakor ne bi namenil več kot en ali dva gigabajta diska navideznemu pomnilniku.

mercutio ::

Enkrat sem dobil na Googlu tole: Virtual RAM je dober tudi zato, ker vsak program, ki ga zaženemo, zahteva da Windows zanj zasedejo določen del pomnilnika (za katerega pa ni nujno, da ga bodo celega uporabili). Zdej če nimaš pagefile-a na disku ti bodo Windows-si potreben pomnilnik za program rezervirali v tapravem RAM-u in s tem drugim programom onemogočili njegovo uporabo. Če pa maš pagefile se ti stvar porazdeli, del rezerviranega pomnilnika gre na disk in ostane več RAM-a za druge programe.

schurda ::

Sej lih v tem je fora: Linux zna s tem delati, on zapolni RAM, šele nato gre na swap (paging file). In RAM je pod Linuxom vedno napolnjen do kraja, swap pa vedno prazen.To pomeni bistveno hitrejše delovanje, kot takojšen poseg na paging file. W$-i zahtevajo 2GB rama, uporabiti ga pa znajo 0.5. En moj kolega je enkrat dobro rekel: najdražji ram je tisti, ki ni uporabljen.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

gumby ::

ja saj... winsi so cist debilni, kar se memory managementa tice

sem ravno probal na w2k in 1GB ram-a nastavit swap na 64M.
poraba se bo rebootu ustavi nekje na 136MB, nato zalaufam guildwars (en srednje memory-potraten spil pac) in poraba naraste na nekaj cez 500MB.
obenem se winsi zacnejo jokat, da ni dovolj swapa in zraven crkne par ostalih programov. mem usage se spusti nazaj na 420MB.

zurka, ane? :P

Adrijan0 ::

Joj Zee, kaj ma to veze za kaj bo rabu mašino, njega briga samo kako bi čim več rama not dal, in kaj se kr neki hvališ kaj maš ti nevem kje, kot da bi imel nevem kaj, namesto da bi pomagali kar neke neumnosti govorite. Če se ne spoznate na serverje, delovne postaje itd.. raje bodite tiho.

LP.

Tarzan ::

Adrijan, ne seri klanf. Mislim, da o strežnikih večina teh, ki smo odgovarjali vemo precej več, kot pa boš ti, oziroma uporabnik, ki je temo načel, kadarkoli vedela. Verjetno zato vemo tudi to, da je strežnik zelo specifična zadeva, da se ga sestavi v bistvu večinoma po meri in da če nekdo reče, da bo potreboval več kot 4GB pomnilnika, zato obstaja razlog.
Ker o tem nekateri nekaj vemo, smo pač vprašali, kakšno aplikacijo bi na mašini uporabljal, oziroma za kakšno vrsto strežnika bi bila zadeva namenjena, saj roko na srce, za karkoli drugega razen game server, je preko 4GB navaden overkill. Kaj če bi človek v bistvu rabil samo manjši strežnik, pa mu je kolega povedal, da rabi ogromno RAMa, v bistvu ga bi zadostovalo pa že tudi manj kot 2GB? Človeku svetovati ponavadi ni pametno, če vsaj približno ne veš, kaj bi rabil.

Kar se tiče pa odgovora... Obstajajo dvoprocesorske Opteron matične plošče s 16 GB podprtega DDR pomnilnika. V začetku lahko poganja le en procesor, saj za dva verjetno niti nima dovolj sredstev, kasneje pa lahko poleg 16 orjaških GB RAMa vpreže še dodaten procesor. 4 jedra, če se odloči za dvojedrne optije. Po mojem se potem ni potrebno bati za kvaliteto sistema in bo lahko poleg skrivnostne naloge mašina tekoče poganjala tudi minolovca. Z vsem pomnilnikom, pa bo sistem stal preko milijončka slovenskih dolgolasih pesnikov. Nekateri tolko vtaknejo v domače namizne računalnike.

AndrewSmith ::

Jst bi si pa malo sposodu
to temo,ki vidim da ste se
v njej oglasli bolj profi
folk ki obvlada workstatione.
Zanima me kak PC bi vi predlagali
za uporabo v pro tools-ih in produkcijo
elektronske glasbe.
Seveda me tudi zanima na kaj je treba pri
tovrstnem hardware-ju posebej pazit.
Meja za kisto nekje okoli 500k sit.
V mislih sem mel Opteron 165/170 in
2GB (kvalitetnega)rama,vendar ne vem katera plata je
naj za te stvari.
Seveda me mika da pi pocakal na Intel Conroe,
saj se mi z nakupom ne mudi,ker te stvari
komaj spoznavam in verjetno bi blo boljse pocakat
da se prihajajoce novosti se malo izpopolnejo in razsirijo.
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

Adrijan0 ::

Tarzan ja se vidi lepo zgori kaj veš. LOL, na tvojem mestu bi vsaj molčal, močno!

LP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Adrijan0 ()

Tarzan ::

Adrijan0, pojej sklečko lumpija, od lakote se ti že megli pred očmi.

ASmith, če se ne mudi, počakaj na Conroe, če ne drugega bo prevetril cene, ki utegnejo krepko pasti.

Adrijan0 ::

Tarzan, govoriš da veš nevem kaj in praviš o običnih stvareh ki jih ve usak. Niti ne veš (kot se je vidlo zgroaj) koliko porabi sploh kakšna zadeva na serverju. Tukaj nekaj govoriš, ubistvu kar neki, sam pa nisi še postavil niti enega serverja, naj bo za kar že hoče, saj zato tudi nimaš pojma o potrebah serverja. RES ne razumem kako lahko rečeš da znaš nevem kaj če pišeš bedarije kot največji n00bi, raje molči. In ena 2 procesorka plošča, ki je kaj vreda za opterona je od 130k naprej. Dobi se jih tudi za 60k, ampak kaj ko so le za 2 procesorja in imajo samo 4 slote za ram.
Tarzan ni se ti treba delati, da znaš nevem kaj, če ne znaš in govoriti, da jaz ne znam nič ker niti ne veš kdo sem, sam si pa n00b.

LP.

jype ::

Tarzan> saj roko na srce, za karkoli drugega razen game server, je preko 4GB navaden overkill

Uh, madonca smo zeleni :)

Pravzaprav obstaja cela vrsta razlicnih streznikov, ki jim 16GB+ rama pride se kako prav. Ce bi slo-tech imel toliko pomnilnika bi zagotovo delal desetkrat hitreje, seveda pod pogojem, da bi se primozu ljubilo (ne vem, ce se mu je ze) uporabljat memcached in podobne tehnologije.

Je pa res da bi sprasevalec lahko povedal, za kaj ta spomin potrebuje, ker je za dobro svetovanje zelo pomembno, da poznamo osnovni problem. Ce tega noce, potem mu lahko svetujemo samo nakup nove maticne plosce, na katero lahko vtakne do 4 2GB module in bo srecen.

Tarzan ::

јуре, absolutno server lahko potrebuje tudi 16GB RAMa, noben problem ni, več kot ga imaš na voljo, bolje lahko stran optimiziraš, več stvari lahko pospraviš direktno v pomnilnik in manj je počasnega brskanja pa počasnih diskih. Ampak pomisli z drugega aspekta, kako velik obisk mora stran imeti, da se dejansko pokaže potreba po tako veliki količini pomnilnika? Za navadnega uporabnika, ki bi na Slo-techu iskal informacije glede tega absolutno nikakor ne.
Obstajajo strežniki, ki si s 16 GB pomnilnika ne morejo veliko pomagati, res je, obstajajo celi clusterji strežnikov, ki potem simultano obdelujejo en in isti problem, celo za "navadno" spletno stran je včasih potrebnih ogromno strežnikov, od katerih so vsi namensko sestavljeni, eni za www, drugi za podatkovno bazo,... Tukaj sem jaz rekel, da je overkill imeti toliko pomnilnika samo iz enega razloga, sem absolutno prepričan, da večini uporabnikov slo-techa, ki sicer v velikem številu imajo svoje spletne strani, vendar te ne dosegajo obiska oziroma kompleksnosti, ki bi takšno količino pomnilnika zahteval.
Slo-tech je precej velika stran, ima orjaški forum z ogromno vnosi. V memcache bi lahko porinil celotno bazo, ampak če ne veš kaj delaš ti to ne pomaga veliko. Sem prepričan, da Primož ve kaj dela in da uporablja memcache, pač ne za celotno bazo, temveč za tiste dele strani, ki so v danem trenutku najbolj obiskane. Keširati celotno bazo v pomnilniku, kljub temu, da je 90% ne bo nihče niti povohal pa je, verjemi, trapasto. Zaradi tega ne potrebuješ 16GB+.

Adrijan0, sam sem že sestavil kar nekaj strežnikov, tako da se mi zdi, da nekaj vem. Prav tako sem pri izbiri strežnikov z nasveti pomagal tudi že drugim. Lahko je svetovati, če veš, kaj bo strežnik poganjal, če ne veš, lahko predpostavljaš, glede na to, kaj večina ljudi potrebuje - to sem v tem primeru tudi naredil. Karkoli rečeš, da bi uporabnik, katerega tema je tole resnično potreboval za spletno stran več kot 4GB pomnilnika ni mogoče. 0,1% verjetnost morda obstaja, če že ima super narejeno spletno stran na strežniku, ki je postal pretesen, ampak ne vem zakaj dvomim, da gre v tem primeru za nekaj takega ;) .

Adrijan0 ::

Tarzan s tem, kar si na koncu reku se popolnoma strinjam. Ampak 100% 5er ne bo rabil toliko rama zaradi spletne strani.

LP.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

16 GB rama

Oddelek: Strojna oprema
303679 (2708) hojnikb
»

Virtualni spomin

Oddelek: Pomoč in nasveti
413348 (2482) WarpedGone
»

Nadgradnja RAMa?

Oddelek: Kaj kupiti
406664 (6311) loader335
»

Swap ali pagefile?

Oddelek: Operacijski sistemi
493380 (2182) MrStein
»

Forcanje, da PC uporablja RAM namesto pagefile.sys

Oddelek: Operacijski sistemi
292066 (1690) Microsoft

Več podobnih tem