» »

Hipno sporočanje na mobilnih telefonih

Hipno sporočanje na mobilnih telefonih

Reuters - Petnajst največjih svetovnih operaterjev mobilne telefonije - med njimi Vodafone, Orange, T-Mobile, Telefonica in China Mobile - je najavilo, da bodo svojim uporabnikom ponudili hipno sporočanje (instant messaging – IM) na mobilcih. Mobilno hipno sporočanje naj bi bilo po značilnostih zelo podobno servisom za IM na osebnih računalnikih, temeljilo pa naj bi na odprtem standardu, poroča agencija Reuters.

Servis seveda ne bo brezplačen, čeprav predstavniki operaterjev niso želeli razkriti cenovne politike. Zaenkrat je jasno predvsem to, da bodo operaterji zaračunavali le poslana, ne pa tudi prejetih sporočil. Hipno sporočanje naj bi bilo za mobilne operaterje močan vir prihodkov na področju prenosa podatkov, kjer je doslej prevladovalo pošiljanju tekstovnih sporočil SMS.

Zaenkrat je moč za namene IM nadgraditi le dražje, pametne mobilne telefone, na katere je nameščen Microsoftov operacijski sistem ali Symbian. Seveda so želje operaterjev drugačne: hipno sporočanje naj bo omogočeno tudi na osnovnejših modelih.

31 komentarjev

Apple ::

A ni boljši prevod: neposredno sporočanje.

Hipno se sliši, kot da bi želel nekoga hipnotizirati :D .
LP, Apple

CWIZO ::

Sam a ne bo to pol nekako iznicilo SMSe, sploh ce bo tole sporocanje cenejse (ker pac 20flk na poslano vrstico glih ne more bit).
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Matrin ::

Če ta stvar uspe potemse sveta ne da več rešit. Razumel bi da bi to kdo uporabljal če bi bilo zastonj. Vendar za kaj bi plačeval da nekomu pišeš, oz še slabše, da se z nekom pogovarjaš tako da pišeš, če se lahko za podobno ceno resnično pogovarjaš s to osebo.

SMS-si so mi čist kul, kr včasih je pač bol poceni, pa stvar počaka na naslovnika, če ta ni dosegljiv. Tole je pa čist mimo. Tej nej rajš nardijo skupinsko telefoniranje, da se lah z večimi naenkrat pogovarjaš na eni liniji.

sverde21 ::

Ja wau 8-O kera pogruntavščina ej, že zj lahk na smart phone naložiš modbilno različico MSNa, kaj še hočeš več :P
<?php echo `w`; ?>

Jernej L ::

če bo sporočilo po 2-5 sit potem OK..

Jux ::

Tocno to, tele so pa res za casom - vsak symbian/java enabled telefon ima podporo za hipno sporocanje. Z GPRSom je za povrh vsega se zelo poceni!
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

bond007 ::

pa ne 2-5 sit... to je dosti preveč. Recimo si preko mobilnika z gprsom na netu pa maš naložen gor messenger za telefon, pa se ti obračunava recimo pri mobitelu 0.1 sit/KB pri študentskem paketu. Za en tolar lahko res veliko napišeš :)

Keyser Soze ::

Ja. Fajn ne. Zakaj že? /un smeško, ki se praska po glavi/

Ne ga srat no. Saj imaš SMSe. Ki so skoraj "hipni" in omejeni v dolžino. Enako kot vsi IM servisi, ki jih jaz poznam.:\
Poleg tega, da IM uporabljaš recimo pri delu z računalnikom in na hitro nekomu nekaj natipkaš. Pač v izi čat na internetu, pogovor med zaposlenimi, partnerji, ipd. Na mobiču boš pa kaj? Pri delu z mobitelom(pisanjem ene PP prezentacije) še na hitro nekomu napisal eno sporočilo?

Jaka83 ::

Hja, ravno novica to ni. Sej ne da bi Messengerja na telefonu uporabljal redno, samo včasih pa se prijavim gor, če je kaj nujnega. Pobere pa zelo malo ... začetna avtentikacija s strežnikom je največji strošek, potem pa je tekst takorekoč đabe. Tako za en daljši tekstovni pogovor porabiš recimo 15 SIT al pa mogoče mal več ... odvisno od računa ki ga uporabljaš (naročnina/prepaid).

Sam se je pa res nerodno tako pogovarjat, sploh če počasi tipkaš na telefon. :D

C_maniak ::

Tej nej rajš nardijo skupinsko telefoniranje, da se lah z večimi naenkrat pogovarjaš na eni liniji.

sej že obstaja konferenčni klic (do 8 naenkrat?).

pivmik ::

Na vsak malo bolj sodoben java mobilnik (ni treba da je pameten telefon), ki ima podporo za javo in GPRS lahko namestiš mobilno razlicico MSN messengerja in se pogovarjaš zelo zelo poceni. Sej so napisali tdi tisit pred mano. Spet se delajo te fime pametne in delajo neumne stvari za neumne ljudi. Samo, da čim več cekinov poberejo. Majo nas za budale, namesto da bi bili fer do uporabnikov - na tak naćin bi na dolgi rok vsi pridobili.

Če jim uspe ta ripp-off instant messaging stvar potem je svet res v vagini.
LP, Gregor GRE^

Jaka83 ::

Svet je že itak v vulvi, zarad tega ne bo nič kaj bolj.

Bistri007 ::

Jaz tega novega poslovnega modela ne razumem. Jaz imam mobilni telefon za:
1) sinhrono komunikacijo - govor
2) asinhrono kominikacijo - SMS & MMS

Kam naj bi torej ta IM spadal? Saj pri nas imaš Simobilov Orto smart s 5SIT/SMS in si lahko za jurja kar fajn prste znucaš. Res ne vem, kaj na bi bila prednost tega.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Jaka83 ::

Trenutno prednost Messengerja na telefonu vidim samo in le v tem, da če SLUČAJNO nimaš v bližini cyber kafiča, lepo poženeš Messenger in takoj tipkaš z željenim kontaktom (če je seveda prijavljen). Zdej če bo pa ta IM vezan na telefonske številke, potem bo pa to bl kot ne brezveze, ker je u bistvu isto kot SMS.

Macketina ::

Razen za oglasevanje, kar ste vsi mirno spustili. IMHO je ta stvar narejena za trzenje... ne pozabite, da imajo operaterji prececj vasih podatkov.

Torej sem stacuna XXX, ki trzi YYY. Zakupim 30.000 glasov moskih od 16-25 let in operater jim istantno pribije reklamo. Zakon za spamanje seveda ne velja, ker je kje kaka klavzula da ce uporabljas tak telefon ti to hoces.

Kami ::

Ste že vse povedli pred mano.

Pa drugače je meni tudi bilokakšnem mobitel chat bedn, ker se tak počasi piše, razen če nimaš externe tipkovnice :P

No nekateri so dokaj hitri ampak meni je to še vedno preveč počasi in zamudno

KoKi ::

no je taka lepa tema :) obstaja kak free IM za jaber ali icq?
# hackable

Macketina ::

Za kero platformo?

M.B. ::

Tukaj je dosti jabber klientov za razne platforme. Za ICQ pa lahko potem uporabljaš tudi jabber če ima strežnik podporo za ICQ. Na mobitelu sem jaz uporabljal Papla mobile.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

CWIZO ::

Mogoce kdo ve za kak MSN klient?
Rad bi neki kar je izjemno preprosto ima cim manj featurjev (samo seznam kontaktov ter moznost pogovora z njimi), ker mam samo v547 in nima ravno mocnega procesorja.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

zee ::

zas symbian: Agile messenger
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

CWIZO ::

Motorolo mam (v547)
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Jst ::

Jaz bi tudi vprašal ljudi za mobilne verzije MSN klientov.

Imam SE K300i, ki podpira javo j2me, verzije MIDP2.0. Trenutno imam trial UltraIM, ki mi deluje zadovoljivo.

Ali obstaja kakšen free klient za MSN?

Looooooka ::

naj teli smrduhi namest da izumlajo nove natege...pocas lepo sisteme tko postavjo da lahko vsakdo gprs uporabla za neko nizko ceno.
for fucks sake 21 stoletje...pa si bomo tlele text posiljal.

KoKi ::

mam SE w800i, nima symbian samo javo (kaj te vem kero verzijo). problem je, da so vsi programi ko sem jih sprobal al placljivi, al pa ne delajo (zmes so se kaksni ceski, polski, ruski - pa pomoznosti v cirilici). kaj se pa tice transportov, pa se ni tako ne dopadejo, ker v gaimu ne mores delat z njimi ... tako da se vedno iscem.
# hackable

Bistri007 ::

Koki, pametni telefon si kupi drugič :))
Nokia N80 bo baje dober telefončić: WLAN in do 2GB kartica, vgrajen RealPlayer za strimanje videa ipd. Neumni telefoni so pač neumni.
Ah, pa daj tistega jurja ali dva za ono java aplikacijo. Vseeno cenejše kot nov telefon :D
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Jst ::

Nokia 6600 in Nokia Ngage. OS: Symbian. Je to "pameten" telefon? A je lastnost vseh pametnih telefonov, kateri imajo za OS symbian, da so neodzivni, počasni, se radi sesuvajo?

Jaka83 ::

Ja je "pameten" telefon, takisto vsi z Windows Mobile 2002 ali 2003. Vsi so bolj počasni kot klasični.

Bistri007 ::

Jah, počasni... Novejši modeli imajo sicer hitrejše procesorje, samo če pametne telefone zafilaš z aplikacijami, bodo pač počasnejši.
Ko kupiš telefon preizkusiš 1001 programčič. Eni so zanič, samo vseeno kaj pustijo za sabo, tudi če jih odinstaliraš. Tako da moraš še enkrat resetirati telefon in *zares koristnih* 5 programov naložiti na novo.
Neumni telefoni pa ostanejo neumni in ne morejo postati veliko počasnejši, saj lahko počnejo samo tiste stvari, ki so implementirane v njihov firmware. Java pa za drugega kot igrice ni primerna, saj ne more delovati v ozadju kot sistemski servis.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

CaqKa ::

na SEk750i lahko java aplikacijo flinkem v ozadje.

KoKi ::

jaz mislim da sem si kupo pametni telefon, ker je ta mel (seveda zrave k750i) najboljsi fotoaparat. in kaj druga dejansko ne rabim. :) ker tud ce jih dosti rece, da uporablja fotoaparat za slikanje, pozabijo na dejstvo, da fotoaparata nimas skozi zraven. to za jaber/icq client pa sem vprasal zgolj informativno, ker tak dvomim, da bom kaj extra uporabljal.
# hackable


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svet EU potrdil reformo telekomunikacij

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
226125 (4355) MKrmec
»

Samsung predstavil lasten program za hipna sporočila

Oddelek: Novice / Android
166784 (5724) Lonsarg
»

Skype pojasnjuje, kaj je šlo narobe

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
54855 (3688) ABX
»

Facebook predstavil nov način komuniciranja

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4317690 (15397) qwzyx
»

Hipno sporočanje na mobilnih telefonih

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
314511 (3568) KoKi

Več podobnih tem