» »

Dva ruterja + mrežni tiskalnik = problem

Dva ruterja + mrežni tiskalnik = problem

zee ::

Živjo.
Torej sosed ima naslednjo težavo: ima dva računalnika, ki dostopata do interneta (ADSL). Zdaj, en računalnik je vezan na wireless ruter (R1), iz R1 gre kabel do drugega ruterja(R2), na katerega je priključen tiskalnik in še en računalnik.
Kaj si želi? To, da bi lahko printal iz računalnika, ki je priključen na prvi ruter. Problem je naslednji: Kako povezati ta dva ruterja? zdaj sta namreč oba na svojem subnetu (kabel iz R1 se priključil na WAN vhod od R2). Če namreč R2 priključim na kateregakoli od LAN vhodov (R2 torej deluje kot switch), R2 seveda ne dobi svojega(lastnega) IP naslova, torej tudi tiskalnik potem ne dela.
Še shemica:

inet --> R1 (192.168.2.1) --> R2 (192.168.2.100 oz. 192.168.3.1) --> tiskalnik + računalnik 2
--> računalnik 1

Kako to rešim oz. nastavim?
Vnaprej hvala.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

steev ::

Mislim, da ti R2 ne bo pustil printat, ker je R1 priključen na wan. Router dopušča samo na lan povezavi.

Razen če priljučiš oba routerja (R1 in R2) z lan porti (crossover kabel). Potem bi to delovalo kot ena sam lokalna mreža.
Samo routerja morata imeti različna ip-ja. Potem prvega nastaviš kot geatway, drugega pa kot prinserver.

Sem skoraj prepričan da bi delalo.

Samo še nekaj mi povej, ker se na wireless ne spoznam dobro, ali moraš pri wireless mrežni kartici pravtako vpisati ip-je (TCP/IP), kot so ip, subnet, geatway?
:|

zee ::

pri wirelessu lahko vpišeš na roke ali pa prepustiš to DHCPju - enako kot pri normalni mreži
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

steev ::

Aha. Mislim da bi moralo delovati. Samo moraš vpisat ip-je ročno. Sem skoraj prepričan da bi delal, sam me ta wireless skrbi. Ker vbistvu ma vsak router switch in bi ti naredil eno lan mrežno. Nej kdo drug pove, kako je glede wirelessa.
:|

steev ::

Samo to kot sem ti rekel, probaj povezat, namesto v R2 wan, v enega od lan portov. Mislim da bos potreboval crossover kabel.
Potem pa probej dat ip-je.
R1: 192.168.1.254
R2: 192.168.1.253
Comp1: 192.168.1.1
Comp2: 192.168.1.2
Geatwaya: 192.168.1.254; 192.168.1.253 (oba ipja daš, daš tm dodatno pa lahko vpišeš več ip-jev)
Subnet: oba enak
:|

zee ::

hvala zaenkrat.

bom šel poskusit.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

TESKAn ::

Jaz imam en dober predlog - kaj ko bi ta tvoj sosed svoja dva računalnika priklopil na en router?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

zee ::

tudi to bi mu lahko predlagal, vendar se ta zadeva z ruterji (bolj ali manj delujočimi) vleče že od lanskega avgusta, tako da ...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

TESKAn ::

Si mu že nadgradil firmware? Včasih dela čudeže...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

zee ::

nadgrajevali smo že FW, zamenjali ruterje tako da ...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mikrotik nastavitve

Oddelek: Omrežja in internet
262881 (2281) Poldi112
»

ASUS RT-N66U 3x (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7813773 (12362) styled
»

Težava s TP-linkom

Oddelek: Omrežja in internet
224292 (3807) Hayabusa
»

Innbox v50 in ruter

Oddelek: Omrežja in internet
199786 (9313) Malajlo
»

Ne morem dostopati do routerja

Oddelek: Pomoč in nasveti
193675 (3366) koli99

Več podobnih tem