» »

Nakup namiznega PC-ja

Nakup namiznega PC-ja

Temo vidijo: vsi
««
1144 / 1144
»
»»

PlayTheGame ::

PlayTheGame je izjavil:

Prišel je čas, da zamenjam svoj arhaični sistem iz podpisa, ki sicer dela polnih 12 let BP in sem sestavil tole:

Matična plošča - MSI MAG B650 Tomahawk WiFi
CPU - AMD Ryzen 7 7700X
CPU hladilnik - Thermalright Peerless Assassin 120 SE
RAM - G.Skill Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5 6000 CL30
Grafična - ASUS Dual GeForce RTX 4070 SUPER EVO 12GB GDDR6X
SSD - Samsung 990 PRO 2TB SSD disk NVMe M.2 PCIe Gen 4.0
Ohišje - Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB TG Light Tint
Napajalnik - Corsair RM850e 850W 80+Gold Fan-Hybrid ATX3.0

Predvsem me zanima, če so komponente med seboj kompatibilne ali bi kje kaj spremenil? Še največ dileme sem imel okoli CPU-ja, kjer se za podoben denar dobi AMD Ryzen 5 9600X ali pa če se splača še kaj boljšega/dražjega ali ne? Računalnik se bo uporabljal za občasen gaming, obdelavo slik/videa in za ostale običajne zadeve, ki niso tako zahtevne...


Za CPU-je sem naredil research in ugotovil, da je nesmiselno kupovat ryzen 7 7700X, ker je običajen 7700 (brez X) zanemarljivo počasnejši (sploh v igrah pri 1440p je razlika nekje ~ 0,2%). V prid običajnemu 7700 gredo nižja cena in predvsem nižje temperature kot posledica nižje porabe (65w vs. 105w TDP), kar v teh časih ni nepomembno. Mogoče bi bil dovolj že 7600, ki je še cenejši ampak ima manj jeder/niti kar me rahlo moti, ker bi želel res malo bolj future proof sistem (5+ let).

Novi proci za AM5 platformo (9600X, 9700X,...) pa glede na ceno trenutno niso smiselen nakup, pri testih se je pokazal premajhen napredek, čeprav so energijsko manj potratni in nekje na nivoju ne-X cpu-jev predhodne generacije.
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

Han ::

Ryzen 9600X in 9700X lahko z BIOS posodobitvijo "naviješ" na 105W TDP.

globoko grlo ::

Ja, ampak je drazji + drazji kuler rabs. A je smiselno? A je kdo kj bl na tekocem?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Han ::

Vzameš, kar ti ustreza... 9700X je dve leti novejši, zaenkrat je "bug free" brez dodatnih (BIOS) patchev, ima nekaj izboljšav + goniš ga lahko na 65W ali 105W TDP. Ko bodo na voljo Intel Arrow Lake procesorji, pa npr. Ryzen 9 X3D serija, mu bo cena gotovo še padla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

DarwiN ::

Seveda ni smiselno.. Bottom line je, da je 9700X podobno hiter in podobno učinkovit kot 7700, če ga "naviješ" na 105W, je pač primerljiv s 7700X... V vsakem primeru je napredek v zmogljivosti in porabi ~5%. V ceni pa več kot 50% (~220€ proti ~370).
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Han ::

9700X @ 65W vs 9700X @ 105W TDP

https://pokde.net/review/amd-ryzen-7-97...

dr.Akula ::

(Mogoče ni najbolj primerno za v to temo, lahko me modi izbrišejo če želijo)

V računalnik sem par mesecev nazaj dal 7800x3D, ker sem mislil spet malo začet igrat igre. Pa sem očitno gledal s preveč "mlajšimi očmi", ker me kar ne potegne več.
Zdaj razmišljam da bi zamenjal za navaden 7700 (že zaradi večje tišine) in tega prodal. Kakšna bi bila fer cena za rabljenega?
ni podatka

hojnikb ::

zakaj hudiča bi to počel?

Nastavi nizji cTDP pa basta.
#brezpodpisa

DarwiN ::

Lahko za hec probaš z oglasom v smislu: Menjam 7800X3D za 7700 non-x + 200€ doplačila.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Buggy ::

DarwiN je izjavil:

~3% mogoče pri obremenitvi PSUja nad 20% njegove nazivne moči. Pod 20% pa učinkovitost pade off the cliff.



Tole je graf za 900W PSU... Pri 200W obremenitve je učinkovitost OK.. Pa poglej, kaj se zgodi pri 100W.


@Darwin: tole je graf za bronze/gold, ker verjetno sam ves da visji tier PSU-jev (titanium/platinum) pri idle dela razlike ravno v idle porabi.
Pa pustmo to. Razliko v procentih pretvori tudi v W/price pri idle ter v full load pa bos videl da vecji in bolj efficient PSU, pri gamingu v peak porabi, ki je za PSU optimalna pri 50-70% v ceni takrat odplacala tisto razliko v idlu, ker gamer bo racunalnik uporabljal prventveno za gaming pol ga pa ugasnil ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

gddr85 ::

gamer ga bo ugasnil? c'mon, sploh današnji mladi, ko ne vejo kaj sploh to pomeni ugasnit oz. se odklopit...to vse idla 24/7, al pa mogoče da gre celo stvar v sleep mode :))

Buggy ::

Svojo prime masino za sim v man's cave, ko koncam z racing sesnom ali pa ostalim gamingom ugasnem vedno. Ne vidim razloga zakaj bi laufalo?!?
Na masini sem itaq vecinma ob petkih, kaksna Dota ali daily/moments na Rally cez teden to je to! Kaj pa naj delam se na masini izven mojih off-hours zase oz. zakaj naj bi idlala?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

tony1 ::

To je zato, ker si zrastel gor v začetku 80ih, starci so te pa sklonirali z lastnim spominom na redukcije, med eno redukcijo ;):D

Buggy ::

ne stekam...do explain pls?

tony1 ::

Navajen si varčno porabljati elektriko, ker si gor rastel v čisto drugačnih časih kot so danes.

Mularija, rojena v zadnjem tisočletju, z zlato žlico v ustih, in broadband internetno povezavo od rojstva dalje, pa tega koncepta ni nikoli osvojila (kot jaz ne bom neologizma usvojiti)...

Jaz se recimo spomnim časov, ko se je mobitele zvečer ugašalo, da bi ga danes ugašal, je pa malo mimo... No, nekako tako je z mlajšo generacijo in računalniki... Se bo že "ugasnil" sam, če se bo. Če ne pa tudi prav... 8-)

Buggy ::

hehe stekam. Res je...rastel sem v casih par-nepar tablic ter ucili so me tudi, da ugasam luci, ko si zobe perem ugasam vodo v bloku ugasam luci za sabo, sam delam na svojih potomcih popolnoma isto in jim predajam znanje. Je to moj hendikep ali nekaj kar kot druzba ne znamo poistovetiti isto kot sem kot mulec, kot se kdo iz LJ marvljsca, ko je bil NNP (nic nas ne sme presenititi) letel srec noci v pizami ven na dvorisce?
Mogoce pa niso imeli tako nazadnjaskih idej gledano v retrospektivi danasnjega dogajanja...tudi glede NUK-a vem kako naj bi se kobajagi obnasali...pa se kdo od danasnje mladine zaveda tega oz. zna vsaj (razumno) reagirati v osnovnih problemih oz. kaj pa ce...

Bi rekel, da je trenutno tudi pri starinah bolj prisotna panika in tik-tok video FTW v takem primeru:(

Seveda delam racionalno z energijo, ker jo placujem in vem zakaj. Idle 24/7 imam zgolj na Nettopu z 8-11W porabe za razliko od gaming masine, ki mi iz stekarja v idle vlece 80W WHY?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

PunXXX ::

Nameravam nabavit nov PC.
Uporabljal bi se za development (večinoma .NET) in gaming.
Imate kakšne predloge za izboljšave?
link

Hipotetično vprašanje:
Če bi vložil dobrih 200€ več proračun.
Glede gaminga na 1440p, katera kombinacija da več performance gaina:
7800x3d in 4070 super ali
7900x in 4070 ti super

globoko grlo ::

Ja odvisn kter spil mislis drkat. Pr tko malih razlikah je spil kr ornk faktor.

Pa za dev je verjetn vec jedr bl uporabnih kot pa 3D keš.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Han ::

Na šparat z Ventus grafo. ;((

PunXXX ::

globoko grlo je izjavil:

Ja odvisn kter spil mislis drkat. Pr tko malih razlikah je spil kr ornk faktor.

Pa za dev je verjetn vec jedr bl uporabnih kot pa 3D keš.

CS2, COD BO6, God of war, Space Marine 2 ipd.

Han je izjavil:

Na šparat z Ventus grafo. ;((

Katero priporočaš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PunXXX ()

Han ::

Če ostaneš na MSI, potem Gaming X serija, sicer pa Asus TUF ali Strix, Gigabyte Gaming...

DarwiN ::

Preveri debelino kartice. To je IMHO najboljši faktor, da po hitrem postopku identificiraš dober model.. Večja debelina pomeni več hladilnega materiala in tišje delovanje.

4070TiS so denimo debele med 42 in 70mm.. Klikni na posamezni model in imaš podatek o dimenzijah. Ventus modela sta 50 oz. 51mm.

Se pravi, čim debelejša po čim nižji ceni. Število ventilatorjev (2 vs 3) je manj pomembno.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

lucky13 ::

Zdravo!

Moja dilema je sledeča...

Sestavil bi nov build brez grafične in z 32GB rama. Temu buildu bi dodal rabljeno RTX 3070. Zadeva bi delala na 1440p. Igre niso priorioteta in bi se igrale le občasno. Aktualni so starejši in novejši naslovi. Disk imam.
Stari sistem dela na 500W 80+ bronze napajalniku, pa ne vem, kaj se pod load-om bolj dere in greje. PSU ali GPU...

Kakšen procesor vzeti in ploščo s kakšnim čipsetom? Kakšen RAM dodati (frekvenca)? Kakšen PSU, da bo brez problema delalo tudi pri polni obremenitvi? V mašini se bo v prihodnosti nadgrajevalo le diskovje. Pa seveda GPU, če trenutni umre.

lp.

aljaz33 ::

Pozdravljeni! :)

Kupujem računalnik za pisarniško/osebno rabo (internet, word, zoom).

Kaj menite na spodnjo konfiguracijo?

Procesor Intel Core i3-14100 4C-8T 3.50/4.70GHz (BX8071514100)
Osnovna plošča ASUS PRIME H610M-R D4 (Intel,1700,DDR4,mATX) 90MB1B40-M0ECY0
RAM Corsair Vengeance RGB RS 32GB, 2x16GB, CL16-20-20-38 (CMG32GX4M2E3200C16)
SSD KINGSTON NV2 1TB M.2 PCIe 4.0 NVMe (SNV2S/1000G)
Napajalnik be quiet! System Power 9 Bronze 500W BN246
Ohišje INTER-TECH 6502 ROMEA (88881336)

391,61 eur na Funtech-u

mtosev ::

Počakaj na arrow lake platformo, ki izide v dveh tednih.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

aljaz33 ::

Kakšno frekvenco gl. pomnilnika priporočate, bo 4000 MHz dovolj?

Han ::

Za DDR4 ne rabiš več kot 3600 MHz, sploh za izražen namen uporabe in "pisarniško" konfiguracijo.

easyrider3 ::

aljaz33 je izjavil:

Kakšno frekvenco gl. pomnilnika priporočate, bo 4000 MHz dovolj?



aljaz33 ::

mtosev je izjavil:

Počakaj na arrow lake platformo, ki izide v dveh tednih.


Malo imam silo z računalnikom, pa za procesor nisem pripravljen odšteti več kot 130 eur. A se mi izplača počakati?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aljaz33 ()

hojnikb ::

Ne, ne splača se ti karkoli čakat. Za ta namen uporabe je v resnic skoraj vseen kaj kupiš; defenitivno je pa nepomebno, na kaki frekvenci laufajo rami, k neboš opazo razlike...

Tko da sestav je čist ok. Če kaj, lahko še kaj prihraniš z svohnejšim PSUje, ker to tole je kake 3x preveč kar rabiš...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

aljaz33 ::

Odlično :)

RAM-a bi pustil 32 GB, ker dosedanji računalnik je laufal 14 let do sedaj (pa še ne gre v pokoj, ampak samo na drugo, manj zahtevno mesto). Tako da menim, da bi raje vložil tistih 30 eur več, pa bo laufal kakšno leto dlje :)

Napajalnik pa sem gledal, da je v primerjavi z LC power, beQuiet! 11 eur dražji, tako da ni veliko manevrskega prostora.. pomojem se splača investirati tistih 10 eur več, pa bo res tih, saj gre v pisarno :)

tjasax ::

Pozdravljeni :)

Kupujem gaming pc za najstnika (fortnite in podobne igre), budget do 1.500€. Ker se sama ne spoznam najbolje na komponente (me je že pošteno povozil čas), me zanima ali spodaj pripeta konfiguracija za omenjeni budget v redu? Se še vedno bolj splača računalnik sestaviti po komponentah ali vzamem kar takšnega, ki je že sestavljen? Sem hvaležna za odgovore in se vnaprej lepo zahvaljujem.

Procesor: AMD Ryzen 7-5800X 8C/16T 3.8GHz/4.7GHz
Osnovna plošča: B550 microATX DDR4 (Gigabyte, Asus, MSI)
Hlajenje: Vodno hlajenje DeepCool LE520 - 240mm ARGB - črna
Sistemski pomnilnik (RAM): KIT (2x16GB) DDR4 RGB (Kingston, Corsair, G.Skill, Lexar ali Crucial)
Shranjevanje: Disk SSD M.2 NVMe PCIe 4.0 2TB Kingston NV2 3500/2800MB/s
Grafična kartica: nVidia RTX4070 Palit JetStream 12GB GDDR6X
Napajalnik: Antec 750H EC [750W] 80Plus Bronze - 88%

matobeli ::

Za budget do 1.5k€ greš seveda že na AM5 platformo.

Recimo:
GPU: RTX4070
MB: B650E ATX velikost (B650M-E -mATX velikost)
RAM: DDR5 2x16G 5600 (najmanj 5600)
SSD: 2TB M.2 NVMe
PSU: 650W ATX v3.1 Gold (najmanj 650W)
CPU: Ryzen 5 7600x
Hlajenje: po želji vodno, komot tudi zračno
=cca 1300€ v tujini, pri nas nekaj več, ampak zna bit da še pod 1500.

Ampak: To je že kar dober PC. Če nima vsaj 1440p 144Hz monitorja je vse skup brezveze. Če ostane nekaj € za dobo miško in vsaj napol dobro tipkovnico pa sploh super

Han ::

Za gaming 5800X3D + 3600 MHz DDR4 oziroma novejši 7800X3D + 6400 MHz DDR5.

2 TB NVMe rajši 4. ali 5. generacijo s hitrostmi okrog 5 GB/s.

tony1 ::

Raje manj denarja v PC in toliko več za kakovosten 32 colski monitor.

pero50 ::

monitor je tole 100% best p/p
https://www.mimovrste.com/monitorji-69-...
Imamo 2 pri hiši, v kratkem bo še tretji in verjetno tudi četrti in so za tak denar vrhunske zadeve. fali mu rotacija za 90°, nastavitev višine in vrtenje, ampak veliko bolj pomemben je ips panel in 1440p resolucija. Tilt ima.
VA panel je pa zanič, samo v opozorilo :)

easyrider3 ::

pero50 je izjavil:

monitor je tole 100% best p/p
https://www.mimovrste.com/monitorji-69-...
Imamo 2 pri hiši, v kratkem bo še tretji in verjetno tudi četrti in so za tak denar vrhunske zadeve. fali mu rotacija za 90°, nastavitev višine in vrtenje, ampak veliko bolj pomemben je ips panel in 1440p resolucija. Tilt ima.
VA panel je pa zanič, samo v opozorilo :)


A svetilnost je dovolj velika saj kakor piše dosega samo 250 nitov in ima tudi samo 75 Hz osveževanje slike. Verjetno je bolje še kaj več EUR dodati in vzeti kaj boljšega.

gddr85 ::

za primer....+100 bucks in dobiš en 34" s 4000:1 kontrastom
https://www.mimovrste.com/monitorji-69-...

tony1 ::

Cenovno med tema dvema vmes pa tudi top šit model Della Ultrasharp, z IPS panelom, 32'', QHD resolucijo in 60 Hz...

tjasax ::

Najlepša hvala vsem za predloge. @matobeli & han, hvala pošljem jutri kar spec. naprej, da mi sestavijo komp. :)

Glede monitorjev ste pa kot naročeno komentirali, saj bi bilo to moje naslednje vprašanje :). Imam edino malce omejitve s prostorom in bi po dimenzijah ustrezal največ 30'' (72 cm širine zaslona-ne diagonala). Lahko morda kdo svetuje še za takšen monitor?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tjasax ()

tony1 ::

Težka bo, ali 27'' ali 32''... Za kakšno omejitev gre? Če je miza ozka, lahko npr. monitor še vedno gleda čez rob...

DarwiN ::

Sej 32" modeli so večinoma široki 71-72cm. ASUS TUF Gaming VG32AQA1A (255EUR) na primer. 71,6 cm.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

easyrider3 ::

A je sigurno ta monitor Asus TUF Gaming VG32AQA1A z IPS panelom saj na uradni strani Asus piše ,da je VA panel in tudi vse trgovine pri nas imajo zapisano VA panel. Nekako tisti z IPS panelom ima oznako Asus TUF Gaming VG32AQL1A in tisti pa ima grozovito ceno na Amazonu 487 Eur https://www.amazon.de/dp/B09WHXKMGV?th=1



Tukaj na tem linku je uradna stran Asus primerjava teh dveh modelov z VA in IPS panelom https://www.asus.com/product-compare?Pr...

 VA  vs IPS

VA vs IPS

DarwiN ::

Kaj ni skoraj isti qrac? Pri VA pač pridobiš na kontrastu. Plusi in minusi.

Sicer pa imaš tudi IPS zadeve za podoben denar: klik
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

easyrider3 ::

Pač nekateri prisegajo samo IPS drugi pa VA panel stvar posameznika vendar več je menda takih kateri hočejo imeti IPS monitor sploh za igranje iger. Pri TV je sigurno IPS zelo malo zaželen saj filmi brez kontrasta so večja žalost zato pa OLED tako prevladuje.

creed ::

Gleadam da bi svojega xeon e3 menjal za nekaj novejsega.
Gledal sem ti dve sestavi...
https://www.e-misija.si/izdelek/racunal...

oz.

https://www.e-misija.si/izdelek/racunal...

Budget je 1500EUR max. Uporabljam pa predvsem za obdelavo fotografij, lightroom,photoshop, deepskystacker in podobno.
Ali bi bilo bolje vzeti intela...recimo

https://www.e-misija.si/izdelek/racunal...

Hvala za predloge.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: creed ()

globoko grlo ::

A ni glih malo visje ena sprasevala za isti budget?

Mal pa le preberi temo!
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB
««
1144 / 1144
»
»»