» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
82 / 364
»»

nekikr ::

Smurf: pred katkim sem najel eno za en SQL projektič. Nič posebej zahtevnega. V CVju je vse pisalo, kot da je najmanj direktorica NASE za programiranje mars roverjev. Sodelavcu sem že takrat rekel: "ni mi jasno, kako je lahko brez službe, če pa obvlada toliko različnih stvari?!". No, po enem tednu mi je bilo popolnoma jasno. Najeti sem moral nekoga drugega, čigar CV je bil naravnost smešno slab v primerjavi z njenim. Je pa naredil stvar kot se zagre.

krneki0001 ::

SQL projektič? A za to se še ljudi najema? Sem pa mislil, da vsak "računalničar" vsaj SQL obvlada?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

KrEn1234 ::

krneki0001 je izjavil:

SQL projektič? A za to se še ljudi najema? Sem pa mislil, da vsak "računalničar" vsaj SQL obvlada?


Ni nujno, ogromno ljudi dela samo front-end ali pa preprosto v celoti uporabljajo OR mapping tool za izgradnjo domenskega modela. Poleg tega je navadno nekdno, ki je specializiran precej bolj učinkovit, pozna dobre dobre prakse in končni fazi zato tudi precej cenejši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KrEn1234 ()

kamuee ::

Jest ne obvladam SQL in noben drug programski jezik pa sm se na faksu uču 4 programske. Men to ne gre, niti ne štekam te logike, nikdar je nism in po moje je tut nikdar ne bom, nažalost, prov zavidam programerjem, ki to obvladajo. Če si programer se vsaj lahko zdilaš za dobro plačo.
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

krneki0001 ::

No še tole me resno zanima; Kaj pa je za vas ta famozni "SQL"?

Zame je SQL samo par ukazov(stavkov) za pridobit ali vstavit podatke iz ali v baze in nič drugega.
Za to pa res ne potrebuješ nekega hudega znanja. Ne rečem za postavitev ene večje baze z entitetami in v pravo normalno stopnjo spravit obliko, pa pazit na podvajanja in podobno. Ampak SQL je vsega skup ena knjigica z manj kot 500 ukazi od katerih jih uporabljaš vsakodnevno maximalno 50, če si administrator na ogromni bazi, če si navaden uporabnik pa select, insert, update, pa mogoče še kak join in na koncu group by. Pri having count je pa že problem, ker tukaj se pa že zatakne.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

KrEn1234 ::

V mini applikacijah ali pa v šolskem primeru na faxu je res tako. Na večjih bazah, do katerih dostopa nekaj tisoč uporabnikov pa lahko postanejo zadeve zelo zanimive, ko pride do kakih deadlock situacij. Druga velika zadeve so performace. Če ne poznaš nekaterih "zakonitosti" izbrane baze lahko porabijo že malo zapletenejše poizvedbe 10x več resursov. Pri večjem številu uporabnikov, se to zelo pozna.

Koliko ukazov ima assembler? :)

Gandalfar ::

Dobr, samo zato ne najemas random SQL developerja ampak DBA experta.

dolenc ::

Razlika med enim ki pozna sql in enim k obvlada je ali bo obdelava delala par sekund/minut ali pa nekaj ur in zabasala celotni strežnik.

KrEn1234 ::

Gandalfar je izjavil:

Dobr, samo zato ne najemas random SQL developerja ampak DBA experta.


Jaz sem samo opisal razliko med nekom, ki "pozna" in tistim, ki to dela dnevno. Koga boš najel je v končni fazi odvisno od večjega števila faktorjev.

kunigunda ::

krneki0001 je izjavil:

Malajlo je izjavil:

Vsak sposoben programer. Tle je bistvo. Sposoben se tudi za plačo zmenit, recimo.


Tukaj se motiš, lahko si ti še tako sposoben, lahko si najboljši v svojem poslu, vendar samo s srednješolsko izobrazbo ne moreš dobit dobre plače, pri nas ne. Zato pa delam faks, da bom potem priden in delaven, kot vsi sotali, pa da bom imel "4k bruto" plače.
Poanta je v mentaliteti. Če imaš papirje si car, delaven in priden, če jih nimaš si pa lenuh in samo greješ stolček, pa nič drugega. Tudi obnašajo se tako.

Jest mam srednjesolsko pa mam 4k+ bruto, tud v prejsnih firmah nikol izpod 3k

nekikr ::

krneki0001 je izjavil:

SQL projektič? A za to se še ljudi najema? Sem pa mislil, da vsak "računalničar" vsaj SQL obvlada?

Včasih je to hitreje/ceneje. Jaz imam narejen FRI, pa mi na kraj pameti ne pade, da bi svoj dragoceni čas porabil za izdelavo ene trivialne aplikacije.

Kunigunda: skoraj bi si upal trditi, da si sposoben :)

Malajlo ::

Če verjameš vase in svoje znanje, se lahko mrtvo hladno prijaviš na vsak razpis, čeprav zahtevajo višjo stopnjo izobrazbe. Jaz sem se do zdaj še vedno šel pomenit, če smo za skupaj.
Aja, samo v JU pa to ne dela. Ampak tam so tako ali tako mizerne plače.

Invictus ::

krneki0001 je izjavil:

Problem CV-jev je da imajo kadrovske službe ljudi, ki nimajo pojma o zadevah, ki jih firma dela in ne vedo, kaj potrebuje firma, ampak gledajo samo na izobrazbo in VIP. Seveda ne govorim za privatni sektor, ampak za vse ostale.

Če šef hoče nekoga, da bi delal na oddelku, mu potem rihtajo takega, ki ima izobrazbo, takega, ki ima pa potrdila o znanju, nima pa diplome pa že takoj izločijo.

Imam ogromno število potrdil iz IBM-a - IBM-ovi tečaji na področju mainframeov in DB2-ja, pa še ogromno ostalih zadev, ampak ker nimam šol niti ne prideš do tega da bi lahko ta potrdila pokazal, v CV-ju jih pa preskočijo.


Po drugi strani, pa brez zamere, ali si debil da delaš na NLB za manj kot 1500 bruto, če znaš DB2 in Mainframe???????

Nisem hotel napisati debil z veliko ... Seveda če res znaš ...

BTW. potrdila da si bil na tečaju niso vredna niti toliko kot je vreden papir. Pa še riti se z njimi ne moreš obrisat. Če bi naredil kak certifikat, pol pa ja ... Vem ker sem IBM predavatelj in imam svašta slušateljev ...

Slovenci so malo bolj med lenimi, nezainteresiranimi. Niti vaj se jim ne ljubi narediti ... Najbolj pogosto vprašanje je kdaj končamo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kunigunda ::

Pri nas v Sloveniji je nasploh velik problem, ker te pri zaposlovanju intervjuja kadrovska. V tujini kadrovske ni.
Intervjuva te tocno vodja oddelka ki te rabi, mogoce se kdo zraven, ta samo kadrovski sporoci ce si IN ali ne, oni ti pa potem
formalnosti razlozijo in tko naprej.
CV je zgolj papir potreben da te sploh poklicejo na razgovor, kjer se ga podrobno potem analizira pri intervjuju.
Spisan mora biti na nacin, da ljudem ob hitrem pregledu pade v oci in si zanj vzamejo malce vec casa kot za ostale.
To pomeni da ni vazna samo vsebina, ampak tudi nacin na kaksen je predstavljena, fonti, barve, organizacija strani ipd, delno stvar psihologije.

Gandalfar ::

Ma ne vem o kateri tujini ti govoris, ampak ce kaj beres pizdenje cez recruiterje online, sem jzt mnenja da je v tujini se slabse.

Invictus ::

Folk misli da v tujini kar čakajo nanje. Sam sem poslal preko 200 CVjev da sem dobil prvo delo, pa še to bolj preko vez ki sem si jih ustvaril. Ne gre tako lahko kot si ljudje mislijo ...

Odvisno kje. Sam imam z VB zelo dobre izkušnje. Tedensko plačilo. Tudi če stranka še ni plačala. Profesionalen odnos.

Menije v tujini v redu ... Bom tu delal še naprej, sam če bo možno. Pač konkurenca in nov val krize, ki bo tam drugo leto.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kunigunda ::

Gandalfar je izjavil:

Ma ne vem o kateri tujini ti govoris, ampak ce kaj beres pizdenje cez recruiterje online, sem jzt mnenja da je v tujini se slabse.

Irska, Anglija
Berem ne, fizicno tko zgleda k gres gor na razgovor.

KrEn1234 ::

Navadno recruiterji niti nimajo nekega globokoge tehničnega znanja. Večinoma zgolj mappirajo tvoje skille z skilli, ki jih išče delodajalec. Če se ujemajo pošlje stranki, katero navadno zastopa Team-Lead projekta tvoj CV in navadno nato najprej sledi 1/2 urni screening interview. Na koncu pa še en ali več fizičnih razgovorov. od velikosti podjetja je nato odvisna njihova številka.

Kolega, ki je razmišljal, da bi šel na MS je imel skoraj 10 razgovorov:)

Invictus ::

Nisem še imel razgovora za službo v tujini v živo. Vse preko telefona ali skypa.

V živo se s kom dobim, če sem slučajno gor ...

Sam ne bi šel na razgovor gor. Če niso sposobni opravit tega remote, me služba niti ne zanima.

Dober CV pa pomaga pri izbiri. Mislim dobro napisan, ne da imaš potrebne reference. To se razume samo po sebi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kunigunda ::

Z remotom imajo samo stroske, sploh ce jih morajo 500 intervjuvati. Poleg tega ocenjujejo tudi sam tvoj nastop, tud men je v interesu,
da dejansko vidim morebitno firmo kjer bi delal.
Preko telefona se mi zdi je prevec neosebno. Eden od razlogov da nisem npr. pri Googlu sprejel joba po parih telefonskih
intervjujih je bil. ker je zadeva zgledala dokaj "hladna".

KrEn1234 ::

Potem so ti pa zelo zaupali. Jaz osebno nikoli ne-bi zaposlil nekoga brez, da bi ga osebno spoznal in z njim preživel nekaj ur. Tudi, če bi nato delal remote bi zahteval, da pride za mesec ali dva na osnovno lokacijo. Poleg preverjanja samega tehničnega znanja se mi zdi izredno pomenbno, da ima novi član team-a tudi določene osebnostne lastnosti. Neverbalna komunikacija in osebni vtis ti vseeno data neko sliko na to temo.

Seveda je tudi tukaj precej odvisno od samega dela. Če gre za mali nekajdnevni projekt nihče ne bo kompliciral.

Invictus ::

Kaj naj rečem, če si dober, si dober :D.

Pri nas se pa folk preveč ukvarja s neverbalno komunikacijo, osebnim stikom, osebnostnimi lastnostmi in ostalih psiho sranjem, ki naj bi ga kao opazoval med razgovorom. Da ne govorim o IQ in psiho testih. Vsa ta sranja se da priučiti in narediti vtis na delodajalca. Pol se pa vsi čudijo kako ne morejo nesposobnežev odpustiti in pizdijo nad državo. Kaj pa ne zanjo dobro izbrat.

V Sloveniji praktično NIHČE NI preverjal ali znam tisto kar oglašujem. Nisem še napisal vrstice kode na razgovorih.

V tujini so me zaslišali če sem tehnično sposoben in to je to. So bila pa huda vprašanja včasih. In če misliš da jih pokličejo 500 ker so dobili CVje, se zelo motiš. Iz tega mogoče na koncu naredijo 3-5 razgovorov. Prej vedno komunicirajo še preko emaila, poleg tega ima pa dosti firm online teste, ki jih moraš rešit.

V tujini se avtomatsko smatra da HOČEŠ delati in da je to razlog da iščeš. Če se ne boš obnesel, boš pa tudi letel.

Se vidi po vaših komentarjih da nimate pojma kako to poteka v tujini. Če pa hočejo osebni stik, je pa to zadnja faza. Kjer ponavadi krijejo vse stroške. V Sloveniji ponavadi še kave ne dobiš.

Sicer pa v Sloveniji ne hodim več na razgovore. Mogoče bom zdaj šel da vidim če je kaka fejst kadrovnica.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kunigunda ::

V tujini dobijo velke firme po 50,000 cv-jev, ne mislit da jih vsaj 500 ne zanima bolj detajlno. To niti ni neka cifra za dobiti specificen
kader. Za emirate npr 50,000 cv-jev ni veliko, itak pu indije poslje. Na koncu vidijo da jih je od teh 500 ljudi prevec samozavestno CV
pisalo in jih res pride le par v ozji krog.
Stroske v tujini redko krijejo v celoti oz vsaj delno. Vsaj 2 od treh firm jih ne. Je pa odvisno tudi od tega, kako mocno si zelijo dobiti
te na intervju, da se zmenit ze prej glede stroskov. Nazadnje vem, da je ena vecjih letalskih podjetij bila pripravljena placati vse,
prevoz frankfurt-xxx pa bivanje tam 3 dni.
Je pa res, da delam zelo egzaktne stvari, tko da mogoce le v takih primerih tako poteka kot sem napisal.
Verjetno ce iscejo nekega PHP programerja, jih ne bodo niti 100 na razgovor poklicali, ampak kot si ze omenil ze s testi reduciral na pescico.

Mavrik ::

Na koliko intervjujih v tujini sta pa bila vidva?
The truth is rarely pure and never simple.

kunigunda ::

Jest na 5 v preteklosti. Mi je pa dejansko najleps v Sloveniji delat, dost manj stresa :)

krneki0001 ::

Invictus je izjavil:


BTW. potrdila da si bil na tečaju niso vredna niti toliko kot je vreden papir. Pa še riti se z njimi ne moreš obrisat. Če bi naredil kak certifikat, pol pa ja ... Vem ker sem IBM predavatelj in imam svašta slušateljev ...

S potrdili, sem mislil na certifikate. Tistih običajnih predavanj sem se udeležil pa mali miljon v petnajstih letih in potrdila, ki sem jih dobil na njih, sem tudi že stran zmetal, ker mi plac jemljejo.

In še to - se oproščam, vendar sem včeraj zamenjal neto in bruto (je bilo pozno, pa na bolniški sem - mal vročine in to...).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

kunigunda ::

Haha @nebivedu, jest tud, no vrocine ni vec :)

krneki0001 ::

KrEn1234 je izjavil:

V mini applikacijah ali pa v šolskem primeru na faxu je res tako. Na večjih bazah, do katerih dostopa nekaj tisoč uporabnikov pa lahko postanejo zadeve zelo zanimive, ko pride do kakih deadlock situacij. Druga velika zadeve so performace. Če ne poznaš nekaterih "zakonitosti" izbrane baze lahko porabijo že malo zapletenejše poizvedbe 10x več resursov. Pri večjem številu uporabnikov, se to zelo pozna.

Koliko ukazov ima assembler? :)


Za baze, kjer imaš nekaj 1000 uporabnikov imaš orodja in se vsak malo bolj zahteven SQL stavek spusti skozi orodje (IBM je tukaj z websphere zelo dobro pokril vse segmente). Orodje pregleda plane, indexe, .... Pregleda malo morje vsega in ti na koncu da odlično poročilo, kaj in kako je za porihtat, da bo delovalo tako kot mora. Če ne gre drugače se SQL stavek razbije na manjše dele in se jih postopoma izvaja, da ne delaš štale v bazi. Osebno sploh nebi pustil nobenega SQLa v produkcijo, če ga nebi spustili skozi to orodje.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

krneki0001 ::

Asembler na mainframeu ima enako število ukazov, kot drugi asemblerji, poleg tega pa še nekaj svojih (mislim da 5) in macroje, ki jih lahko izvajaš - kar je kr velika prednost pred navadnim asemblerjem (recimo za x86).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Ziga Dolhar ::

kunigunda je izjavil:

Z remotom imajo samo stroske, sploh ce jih morajo 500 intervjuvati. Poleg tega ocenjujejo tudi sam tvoj nastop, tud men je v interesu,
da dejansko vidim morebitno firmo kjer bi delal.
Preko telefona se mi zdi je prevec neosebno. Eden od razlogov da nisem npr. pri Googlu sprejel joba po parih telefonskih
intervjujih je bil. ker je zadeva zgledala dokaj "hladna".


Em. Google praviloma kandidate kar povabi na osebni razgovor, all expenses covered. Seveda, po nekaj telefonskih stikih.
https://dolhar.si/

kunigunda ::

Ziga ne bi vedu, po tretjem ki je bil ze mocno tehnicno orientiran sem jim naslednjic ko so klicali rekel da nisem zainteresiran.
Sm pa zmeraj poslusu svojo intuicijo in je blo fajn , ker dve leti kasneje so na veliko odpuscali zaradi recesije, v prvi vrsti NE-svicarje :)

Invictus ::

kunigunda je izjavil:

Ziga ne bi vedu, po tretjem ki je bil ze mocno tehnicno orientiran sem jim naslednjic ko so klicali rekel da nisem zainteresiran.
Sm pa zmeraj poslusu svojo intuicijo in je blo fajn , ker dve leti kasneje so na veliko odpuscali zaradi recesije, v prvi vrsti NE-svicarje :)

Seveda bi v dveh letih zaslužil 3x - 4x več kot v Sloveniji in bi lahko 3 leta zabušaval če bi hotel ...

Vsaj ko sem zadnjič preverjal, so bile švicarske plače precej večje od slovenskih ... Čeprav je Švica dražja. Kje bi pa delal? V katerem mestu?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kunigunda ::

Do place nismo prisli, vem kaksne so v svici, ampak moras vedet tud da ima svica nenapisano pravilo, da ce si v dobri firmi moras temu primerno
tudi ziveti (ne da stanujes v rakovi jelsi), nepremicnine so pa x3 kakor pri nas. Zurich bi bil sicer.
Pa potem moram racunati se placilo sole, socialno zav. za 3 ipd, ker sam ne bi sel tja (mogoce za prva dva meseca).
Ce si sam je veliko lazje, se dons mi je zou da nism sprejel 20 let nazaj Nove zelandije, ampak verjetno je blo ze prav tako :)

Pa Google je nasploh znan po tem da ti pesek mecejo v oci s tem ko imas v firmi vse zivo (bazeni, masaze zdravniki itd,) samo zato, da si ja cimdalj casa v firmi. Zaenkrat mi ni nic hudga, mogoce me premami spet anglija za 150k, ceprav dnar ni vse. Tm mi je totalno stresno delat, dobesedno se te lastijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kunigunda ()

poweroff ::

Kunigunda, si morda izračunal koliko te pride šola za dva otroka + socialno zavarovanje za otroke in partnerko? No, verjetno se razlikuje od države do države... obstaja kje kakšna stran, kjer se da to preveriti za poljubno ciljno državo?
sudo poweroff

kunigunda ::

Vsaka drzava ima zase take strani glede sociale (ce sploh), sicer je treba na vec koncih iskati. Obstajajo pa strani kjer so po drzavah zbrani stroski bivanja, stanovanj, hrana ipd, ce te zanima, lahko poiscem, mislim da se imam nekje v bookmarkih.

Mufasa ::

eures?

overlord_tm ::

kunigunda je izjavil:

Vsaka drzava ima zase take strani glede sociale (ce sploh), sicer je treba na vec koncih iskati. Obstajajo pa strani kjer so po drzavah zbrani stroski bivanja, stanovanj, hrana ipd, ce te zanima, lahko poiscem, mislim da se imam nekje v bookmarkih.

Numbeo?

kunigunda ::

Aja to mene sprasujete ? Cak da pobrskam po bookmarkih :)

Jup Numbeo je ta :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kunigunda ()

kunigunda ::

Sej mogoce pa ne bi blo svoh eno novo temo odprt v smislu Zivljenje v tujini - Plusi in minusi, da vidmo se ostale Slovenske izkusnje

KrEn1234 ::

krneki0001 je izjavil:

KrEn1234 je izjavil:

V mini applikacijah ali pa v šolskem primeru na faxu je res tako. Na večjih bazah, do katerih dostopa nekaj tisoč uporabnikov pa lahko postanejo zadeve zelo zanimive, ko pride do kakih deadlock situacij. Druga velika zadeve so performace. Če ne poznaš nekaterih "zakonitosti" izbrane baze lahko porabijo že malo zapletenejše poizvedbe 10x več resursov. Pri večjem številu uporabnikov, se to zelo pozna.

Koliko ukazov ima assembler? :)


Za baze, kjer imaš nekaj 1000 uporabnikov imaš orodja in se vsak malo bolj zahteven SQL stavek spusti skozi orodje (IBM je tukaj z websphere zelo dobro pokril vse segmente). Orodje pregleda plane, indexe, .... Pregleda malo morje vsega in ti na koncu da odlično poročilo, kaj in kako je za porihtat, da bo delovalo tako kot mora. Če ne gre drugače se SQL stavek razbije na manjše dele in se jih postopoma izvaja, da ne delaš štale v bazi. Osebno sploh nebi pustil nobenega SQLa v produkcijo, če ga nebi spustili skozi to orodje.


Seveda ima vsaka baza resna baza taka in podobna orodja, ki pa jih je potrebno znati tudi uporabljati, razumeti rezultate "testiranj" in v končni fazi tudi pripraviti korektivne akcije. Defacto imaš imaš v tem trenutku že nekatera ekspertna znanja. Kakor samo po sebi ni problematično, problem je količina časa, ki ga moraš investirati za dosego tega znanja. Če si nekakšen team lead, ki opravlja tudi določene managerske naloge verjetno, ravno nimaš časa za take naloge. Seveda je odvisno od konkretnega primera.

Poleg tega so tudi scenariji, ki jih ni mogoče simulirati, posledično se težave pojavijo šele v produkciji. Ob velikem številu uporabnikov navadno part-time sql developer ni sposoben identificirati in reševati omenjenih težav v kratkih rokih.

KrEn1234 ::

Invictus je izjavil:

Kaj naj rečem, če si dober, si dober :D.

Pri nas se pa folk preveč ukvarja s neverbalno komunikacijo, osebnim stikom, osebnostnimi lastnostmi in ostalih psiho sranjem, ki naj bi ga kao opazoval med razgovorom. Da ne govorim o IQ in psiho testih. Vsa ta sranja se da priučiti in narediti vtis na delodajalca. Pol se pa vsi čudijo kako ne morejo nesposobnežev odpustiti in pizdijo nad državo. Kaj pa ne zanjo dobro izbrat.

V Sloveniji praktično NIHČE NI preverjal ali znam tisto kar oglašujem. Nisem še napisal vrstice kode na razgovorih.

V tujini so me zaslišali če sem tehnično sposoben in to je to. So bila pa huda vprašanja včasih. In če misliš da jih pokličejo 500 ker so dobili CVje, se zelo motiš. Iz tega mogoče na koncu naredijo 3-5 razgovorov. Prej vedno komunicirajo še preko emaila, poleg tega ima pa dosti firm online teste, ki jih moraš rešit.

V tujini se avtomatsko smatra da HOČEŠ delati in da je to razlog da iščeš. Če se ne boš obnesel, boš pa tudi letel.

Se vidi po vaših komentarjih da nimate pojma kako to poteka v tujini. Če pa hočejo osebni stik, je pa to zadnja faza. Kjer ponavadi krijejo vse stroške. V Sloveniji ponavadi še kave ne dobiš.

Sicer pa v Sloveniji ne hodim več na razgovore. Mogoče bom zdaj šel da vidim če je kaka fejst kadrovnica.


Pri nas se precej premalo časa vlaga v ustrezno pripravo team-ov. Videl sem precej več projektov, ki so propadli zaradi "ega" posameznikov, kot pa tistih, ki so propadli zaradi slabšega tehničnega znanja. Seveda je precej lažje, če vzameš v skupino človeka, ki ga poznaš, ali pa ga priporoči nekdo, ki mu zaupaš. Žal vedno nimaš tega luksuza:)

Osebnostni test je pa malo težje prelisičiti. Nima pravih in napačnih odgovorov(no razen, če si psihopat). Vse je odvisno od tega, kakšen osebnostni profil delodajalec išče. Poleg tega je to cehovska zadeva in če nisi psiholog do testov po legalni poti niti ne moreš. V praksi pa nisem še zasledil, da bi jih kje v IT sploh izvajali na razgovorih.

krneki0001 ::

KrEn1234 je izjavil:


Seveda ima vsaka baza resna baza taka in podobna orodja, ki pa jih je potrebno znati tudi uporabljati, razumeti rezultate "testiranj" in v končni fazi tudi pripraviti korektivne akcije. Defacto imaš imaš v tem trenutku že nekatera ekspertna znanja. Kakor samo po sebi ni problematično, problem je količina časa, ki ga moraš investirati za dosego tega znanja. Če si nekakšen team lead, ki opravlja tudi določene managerske naloge verjetno, ravno nimaš časa za take naloge. Seveda je odvisno od konkretnega primera.

Poleg tega so tudi scenariji, ki jih ni mogoče simulirati, posledično se težave pojavijo šele v produkciji. Ob velikem številu uporabnikov navadno part-time sql developer ni sposoben identificirati in reševati omenjenih težav v kratkih rokih.


Če si resna firma, boš imel kopijo produkcije in maso podatkov že vnaprej pripravljeno, da boš to testiral preden gre v produkcijo. Tega, da bi dal v produkcijo in videl rezultate na masi šele takrat, si ne smeš privoščit, čeprav mnogi si ravno to privoščijo. In tega si nihče nebi smel privoščit.
Za moje pojme moraš imeti vsaj 4 okolja:
- razvojno, kjer ti razvijaš in stestiraš po svoji moči, če vse deluje
- testno, kjer tebe ni več zraven (ne smeš biti, ker vplivaš na rezultate) in testirajo uporabniki funkcionalnost programa
- integracijsko, kjer testirajo uporabniki program integriran v sistem in s tem preverijo tudi kako vpliva na ostale programe, ter se stestira tudi na masi podatkov (enko veliki kot potem v produkciji
- produkcijsko okolje, kamor pa gre, ko uporabniki podpišejo, da je funkcionalnost prava in popišejo vse vplive na ostale programe

Bi pa sam med testno in integracijsko dal še eno okolje, kjer bi bilo manj podatkov kot v integracijskem, mogoče samo po 2 do trije primeri vsakega možnega podatka, da lahko res stestiraš vse skupaj.


Glede uporabnih orodij za baze. Pri nas moramo vsi uporabljat tako orodje. Vanj vneseš kompleten SQL, štartaš orodje in to orodje ti potem naredi kompleten povzetek SQL-a, visualno ga tudi nariše z bazami, izpiše za vsak korak vse kar bi lahko popravil in priporoča popravke, da bo vse hitreje naredilo. Zadeva sicer stane, ampak je zelo uporabna in kvalitetna.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

kunigunda ::

@nebivedu, tko bi bilo prav in super, nazalost se pa v praksi srecujemo s pomanjkanjem denarja in nerazumevanja uprave do take funkcionalnosti,
tko da se dostkrat zatakne ze da kot razvijalec-arhitekt nimas ustreznega hw za testiranje, kaj sele da bi nabavili dodaten hw za preprodukcijo ipd.

Invictus ::

@nebivedu: če imaš certifikate, kaj za hudiča še delaš za slabo plačo pri NLB?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Rupa ::

kunigunda je izjavil:

@nebivedu, tko bi bilo prav in super, nazalost se pa v praksi srecujemo s pomanjkanjem denarja in nerazumevanja uprave do take funkcionalnosti,
tko da se dostkrat zatakne ze da kot razvijalec-arhitekt nimas ustreznega hw za testiranje, kaj sele da bi nabavili dodaten hw za preprodukcijo ipd.

V praksi pa potrebuješ tudi ljudi, ki se spoznajo na tehnične potrebe in procese, obenem pa premorejo dovolj ostalih spretnosti in znanj, da uspejo upravo prepričati o nujnosti in potrebnosti tovrstnih zadev. Poleg tega je ponekod tudi umetnost ustvariti čim boljši približek potrebnemu okolju z danim proračunom.
Drži pa, da je to odvisno tudi od panoge. Denimo nebivedu dela v bančnem sektorju, kjer zaposlujejo strokovnjake za tveganja. Tako je denimo pri upravi banke(ki se denimo na IT ne spozna pretirano) težko kaj doseči s tem, da jim poveš, da se potrebuje tako okolje in da bo stalo na tisoče €. Se pa veliko doseže z analizo tveganj, ker takega okolja ni, podkrepljeno z izračuni potencialne škode v milijonih €. Analiza pa je potrjena in podpisana s strani lokalnega oddelka za tveganja. Stvar pristopa. Poznam veliko izrednih IT strokovnjakov, pa jih velika večina ne uspe prepričati svojih šefov niti tega, da bi jim kupili ustrezno pisarniško opremo.

kunigunda ::

Poznam tudi firme, ki jim padec sistema urno pomeni miljonsko izgubo, a so vseeno zreducirali strosek supporta na minimum (odziv nekje do 7 dni). Vcasih si prov zelim, da kaj crkne pa na lastni kozi obcutijo kaj to pomeni, ko imajo izgube 10x vec kukr ce bi tisti znesek
za support normalno placevali par let.

Invictus ::

kunigunda je izjavil:

Poznam tudi firme, ki jim padec sistema urno pomeni miljonsko izgubo, a so vseeno zreducirali strosek supporta na minimum (odziv nekje do 7 dni). Vcasih si prov zelim, da kaj crkne pa na lastni kozi obcutijo kaj to pomeni, ko imajo izgube 10x vec kukr ce bi tisti znesek
za support normalno placevali par let.

To je tako ali tako slovenski standard. Saj znamo sami vse. Dokler ne gre kaj narobe. Pol pa jokajo kako je vse drago ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

Invictus je izjavil:

@nebivedu: če imaš certifikate, kaj za hudiča še delaš za slabo plačo pri NLB?


Delam faks ob delu. Tukaj lahko pridem delat ob 6h, da potem ob 14h grem na faks. Še 5 izpitov, pa bo.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

krneki0001 ::

Invictus je izjavil:

kunigunda je izjavil:

Poznam tudi firme, ki jim padec sistema urno pomeni miljonsko izgubo, a so vseeno zreducirali strosek supporta na minimum (odziv nekje do 7 dni). Vcasih si prov zelim, da kaj crkne pa na lastni kozi obcutijo kaj to pomeni, ko imajo izgube 10x vec kukr ce bi tisti znesek
za support normalno placevali par let.

To je tako ali tako slovenski standard. Saj znamo sami vse. Dokler ne gre kaj narobe. Pol pa jokajo kako je vse drago ...


Vidiš, to pa meni ni všeč. Res je, znamo, in tudi sami lahko res vse naredimo. Slovenski standard je pa nažalost tak, ki ne zaupa domačemu delavcu in je vse od zunaj boljše, pa se najemajo dragi zunanji izvajalci.

In tukaj se nekateri zelo trudimo, da lahko dokažemo, da smi znamo vse naredit boljše kot tujci in z manjšim vložkom, kot bi ga dali za tujce.

Mogoče je tudi to en izmed razlogov, da kljubujem tukaj.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

KrEn1234 ::

krneki0001 je izjavil:

KrEn1234 je izjavil:


Seveda ima vsaka baza resna baza taka in podobna orodja, ki pa jih je potrebno znati tudi uporabljati, razumeti rezultate "testiranj" in v končni fazi tudi pripraviti korektivne akcije. Defacto imaš imaš v tem trenutku že nekatera ekspertna znanja. Kakor samo po sebi ni problematično, problem je količina časa, ki ga moraš investirati za dosego tega znanja. Če si nekakšen team lead, ki opravlja tudi določene managerske naloge verjetno, ravno nimaš časa za take naloge. Seveda je odvisno od konkretnega primera.

Poleg tega so tudi scenariji, ki jih ni mogoče simulirati, posledično se težave pojavijo šele v produkciji. Ob velikem številu uporabnikov navadno part-time sql developer ni sposoben identificirati in reševati omenjenih težav v kratkih rokih.


Če si resna firma, boš imel kopijo produkcije in maso podatkov že vnaprej pripravljeno, da boš to testiral preden gre v produkcijo. Tega, da bi dal v produkcijo in videl rezultate na masi šele takrat, si ne smeš privoščit, čeprav mnogi si ravno to privoščijo. In tega si nihče nebi smel privoščit.
Za moje pojme moraš imeti vsaj 4 okolja:
- razvojno, kjer ti razvijaš in stestiraš po svoji moči, če vse deluje
- testno, kjer tebe ni več zraven (ne smeš biti, ker vplivaš na rezultate) in testirajo uporabniki funkcionalnost programa
- integracijsko, kjer testirajo uporabniki program integriran v sistem in s tem preverijo tudi kako vpliva na ostale programe, ter se stestira tudi na masi podatkov (enko veliki kot potem v produkciji
- produkcijsko okolje, kamor pa gre, ko uporabniki podpišejo, da je funkcionalnost prava in popišejo vse vplive na ostale programe

Bi pa sam med testno in integracijsko dal še eno okolje, kjer bi bilo manj podatkov kot v integracijskem, mogoče samo po 2 do trije primeri vsakega možnega podatka, da lahko res stestiraš vse skupaj.


Glede uporabnih orodij za baze. Pri nas moramo vsi uporabljat tako orodje. Vanj vneseš kompleten SQL, štartaš orodje in to orodje ti potem naredi kompleten povzetek SQL-a, visualno ga tudi nariše z bazami, izpiše za vsak korak vse kar bi lahko popravil in priporoča popravke, da bo vse hitreje naredilo. Zadeva sicer stane, ampak je zelo uporabna in kvalitetna.



Malo si zgrešil pont mojega pisanja:) Jaz sem pisal o cost-benefits analizi, ki jo je smiselno narediti za ustrezno konkretno situacijo.

Seveda je za določen tip applikacij dobro imeti klasičen release cycle, ki si ga opisal. Seveda obstajajo tudi poslovni problemi in applikacije, ki se rešujejo z metodologijami, kjer je takšen formaliziran "waterfall" zaradi dolžine cikla povsem neprimeren. Empirično je tudi dokazano, da se stroškovno splača vse core funkcionalnosti pokriti z unit testi in avtomatizirani GUI testi. Vendar na koncu je vedno vprašanje, kdo bo to plačal. Mogoče je tudi simuliranje 10 000 conurrent uporabnikov, samo to stane. Če nisi ravno NASA se teh stvari načeloma na takem nivoju ne počne. Veliko ceneje je imeti eksperta, ki ustrezno in hitro posreduje pri "porodnih" težavah.

Bom drugače vprašal. Kolikšen procent tvojih sodelavcem, ki večinoma programirajo COBOL applikacije, ali pa pišejo TSQL obdelave vzporedno dela še recimo animacije na SilverLight applikaciji(Vem, da na banki to imate)? Iz perspektive Front-end developerja je verjetno zamoumevno, da to zna vsak razvijalec.
««
82 / 364
»»