» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
58 / 357
»»

-valvoline- ::

Je že dlje časa jasno da so IT podjetja dejansko med najhujšimi krvosesi,in da bodo ob zahtevah po varčevanju prvi na udaru.

jype ::

Zagotovo niso med najugodnejšimi, ampak... Cisco je Cisco. Težko si predstavljam, da se bo to spremenilo, predvsem pa vem, da je to daleč, daleč, _daleč_ izven dometa sposobnosti trenutne garniture, še celo brez mlinskih kamnov, ki so zdaj v vladi.

-valvoline- ::

Propad gradbincev je že mimo,mislim da je naslednji balonček prav IT sektor,ker je direktno prisesan na proračunski denar,med vodilnimi ITjevci je veliko Zidarjev,Hildic,Črnigojcev... in če državnega keša zmanjka polovica IT podjetij gre direkt v stečaj.

WarpedGone ::

Morda. Kaj pa sledi temu?
Instantni "zmrz" delovanja države.
Zbogom in hvala za vse ribe

-valvoline- ::

WarpedGone je izjavil:

Morda. Kaj pa sledi temu?
Instantni "zmrz" delovanja države.

Nop,preplačane državne podgane zaposlene v JU grejo na IT šnelkurs(tistemu ki mu ni takoj knižico in zahvala za sodelovanje) ,ob spavanju na šiht dobijo še težko nalogo skrbet za svojih Youtube škatlicah....

Gandalfar ::

ima kdo obcutek kaksno je razmerje denarja gradbenistva proti IT-ju?

poweroff ::

-valvoline- je izjavil:

Nop,preplačane državne podgane zaposlene v JU grejo na IT šnelkurs(tistemu ki mu ni takoj knižico in zahvala za sodelovanje) ,ob spavanju na šiht dobijo še težko nalogo skrbet za svojih Youtube škatlicah....

Zanimiva ideja z zanimivimi posledicami.

Dejansko je problem, ker mnogo sistemcev v JU ne obvlada kakšne bolj kompleksne sistemske administracije. Ampak, če odpustiš obstoječe, bo posledica ta, da v državi kar naenkrat ne bo več ljudi, ki bi znali karkoli "IT-jevskega". Se pravi priklapljati printerje, nalagati driverje, nameščati software, itd. IT sistemi JU zato crknejo po hitrem postopku, uporabniki pa ne bodo znali in zmogli delati nič.

Za to bo posledično treba najeti zunanje izvajalce (stane) ali pa zaposliti nove ljudi (traja - razpisi, itd., in stane, ker boš za bolj kvalitetne ljudi dobil le za višjo ceno).

Torej je tvoja ideja navaden bullshit.

Drugi del problema so zasebne firme, ki JU res dobro odirajo z raznimi vzdrževalnimi pogodbami. Pri čemer je kvaliteta njihovi storitve (govorimo o zasebnih podjetjih) SRAMOTNO NIZKA.

Tudi tukaj se lahko odločiš, da boš prekinil pogodbe, vendar bo na kratek rok to spet povzročilo infarkt. Poleg tega je treba razumeti, da so nekatere firme celo lastnice programske kode, ki jo uporablja JU, zato sploh ne moreš posla oddati drugemu podjetju.

Lahko pa seveda greš v ponoven razvoj ključnih aplikacij... kar pa stane in traja.

Torej - na kratki rok se ne da storiti kaj dosti. Na dolgi rok pa s premišljeno strategijo da.

Ampak povej mi: koliko naših politikov ima vizijo in strategijo razvoja JU?
sudo poweroff

-valvoline- ::

poweroff je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Nop,preplačane državne podgane zaposlene v JU grejo na IT šnelkurs(tistemu ki mu ni takoj knižico in zahvala za sodelovanje) ,ob spavanju na šiht dobijo še težko nalogo skrbet za svojih Youtube škatlicah....

Zanimiva ideja z zanimivimi posledicami.

Dejansko je problem, ker mnogo sistemcev v JU ne obvlada kakšne bolj kompleksne sistemske administracije. Ampak, če odpustiš obstoječe, bo posledica ta, da v državi kar naenkrat ne bo več ljudi, ki bi znali karkoli "IT-jevskega". Se pravi priklapljati printerje, nalagati driverje, nameščati software, itd. IT sistemi JU zato crknejo po hitrem postopku, uporabniki pa ne bodo znali in zmogli delati nič.

Za to bo posledično treba najeti zunanje izvajalce (stane) ali pa zaposliti nove ljudi (traja - razpisi, itd., in stane, ker boš za bolj kvalitetne ljudi dobil le za višjo ceno).

Torej je tvoja ideja navaden bullshit.

Drugi del problema so zasebne firme, ki JU res dobro odirajo z raznimi vzdrževalnimi pogodbami. Pri čemer je kvaliteta njihovi storitve (govorimo o zasebnih podjetjih) SRAMOTNO NIZKA.

Tudi tukaj se lahko odločiš, da boš prekinil pogodbe, vendar bo na kratek rok to spet povzročilo infarkt. Poleg tega je treba razumeti, da so nekatere firme celo lastnice programske kode, ki jo uporablja JU, zato sploh ne moreš posla oddati drugemu podjetju.

Lahko pa seveda greš v ponoven razvoj ključnih aplikacij... kar pa stane in traja.

Torej - na kratki rok se ne da storiti kaj dosti. Na dolgi rok pa s premišljeno strategijo da.

Ampak povej mi: koliko naših politikov ima vizijo in strategijo razvoja JU?


Tega danes zna naredit skoraj vsak 7 letni otrok,sramota da uber preplačani komunajzarski birokrati tega niso sposobni,nepotrebna podvojitev delovnih mest.

jan_g ::

valvoline, se mi zdi, da se ne zavedaš problema "to ni moje delo". Večji kot je sistem (in JU je kar velik), večji je ta problem. Isto pri zdravstvu, šolstvu oz. kjerkoli si zamisliš: cel kup zelo inteligentnih ljudi, ampak jih ne boš prepričal, da se bodo ukvarjali s stvarmi, ki so izven njihovega področja. Da bi se en učitelj ali zdravnik ukvarjal z driverji za printer ali pa lokalno mrežo? Not gonna happen. Še v IT podjetjih je ta problem izrazit, ko programerji nočejo opravljati dela sistemcev, četudi je to samo ssh na neko mašino in zagon skripte.

WarpedGone ::

Poleg tega je treba razumeti, da so nekatere firme celo lastnice programske kode, ki jo uporablja JU, zato sploh ne moreš posla oddati drugemu podjetju.

Ne razumem točno kako tole zgleda?
Če gre za razvoj po naročilu, je lastnica kode država. Kjer to slučajno ni, si nekdo z imenom in priimkom zasluži natik na kol - oz. odškodninsko tožbo zaradi nevestnega dela v službi.
Će gre za uporabo "out-of-the-box" rešitev, pa je vzdrževanje tega res vezano na izvajalca a so hkrati takse precej nižje kot pri prvi točki i.e. niso milijonske številke.
Zbogom in hvala za vse ribe

ZaphodBB ::

Je že dlje časa jasno da so IT podjetja dejansko med najhujšimi krvosesi,in da bodo ob zahtevah po varčevanju prvi na udaru.


Mislim, da omenjena trditev ne drži. Prvič se vidi, da omenjena podjetja glede na ostale projekte vlečejo malo denarja.

@Matthai: Kljub tvojim plemenitim namenom in početju (!). Stalno delaš napako nekoga, ki sistema ni videl z druge strani. Dejansko stanje je, da država kot naročnik praktično NE DOVOLI, da bi se delalo bolje (razlogi so mnogovrstni). Bistveno pa je, da država sama ni sposobna sama skrbet za te sisteme.

-valvoline- ::

Najprej je potrebno uvesti strojno in softwersko standardizacijo za celotni javni sektor. Glede na to da je javni sektor 99.9% pure birokracija,torej zadošča najbolj preprosta in najcenejša pc konfiguracija na trgu(enako velja za tiskalnike,monitorje itn) Naredi se referenčna konfiguracija,gor se naložijo vsi programi driverji in ostalo potrebno za vsa področja javnga sektorja.Torej dobimo centralni referenčni stroj ki se potem klonira za celotni javni sektor(hardwersko in softversko). V primeru okvare nič šlatanja takojšna zamenjava z enakim rezervnim že primerno kloniranim pcjem. Easy ko pasulj.

Zgodovina sprememb…

Daedalus ::

Dokler ne suneš koga v rit. Pol pa se začnejo resni problemi. Recimo - na lepem se normalna opravila vlečejo ko ponedeljek, folk začne hodit na bolniško, tudi kake anonimke niso izključene. Ob vsem tem, pa se zaposlenih v JU izredno težko znebiš in se nadvse radi se derejo "Mobing!". Sem svoj čas delal kot outsourcan support v eni večji slovenski mestni občini... ni bilo fajn. No, vsaj deployment services smo jih naučili uporabljat. Da niso več PC po PC ročno inštalirali.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

ZaphodBB ::

Workstationi in softver na njih so najmanjši problem.

Problem so custom made informacijski sistemi, kateri se gradijo brez vsakega razmisleka kakšen je željen cilj in kako bomo to dosegli.

Problem je, da v tej dobi informatizacije 90% folka enostavno ne razume (tudi na tem forumu!!!). Če želiš s tehnologijo nekaj pohitrit pocenit in izboljšat - je prvi potrebni korak racionalizacija obstoječega procesa. To pomeni, da moramo željene operacije oskubit do minimuma in jih na novo zasnovat na način, ki bo zagotavljal željene operacije.

Še najbližje temu pristopu so po mojem prišli pri izgradnji VEM sistema.

Povsod drugod je pa praksa takšna, da se par clueless uradnikov usede in rečejo, zdej bomo pa XY informatiziral. Sfurajo razpis, na katerem zahtevajo boga in pol. V takih projektih se obstoječe birokratske postopke verbatim prenaša v informacijske sisteme, skupaj z vsemi turi, krastami in izrastki, ki so nastali za čas njihovega analognega življenja.

Ker moramo bit inovativni, si člani teh projektnih skupin zaželijo takih cvetk kot je realtime replikacija SQL baz. Windows single sign on na IBM, Oracle ali Linux platformi. BTW zahtevajo, da rešiš ene par problemov trgovskega potnika. Redno si želijo, real time analize velikih množic podatkov v živih sistemih (ker za analitoko se pač ne da počakat en dan knede). Da ne omenjam cvetk, ko je recimo treba predelovat cele sisteme, da bodo v letu 2008 delal na IE6 - zato ker šef organizacije ne verjame v tehnološki napredek in ne dovoli upgrada svoje delovne postaje. Ali pa želi točno določene ikone, whatever.

Informatizacija JU ima 1000 problemov, nekompetenca zasebnih podjetij je pa še najmanjši. Problem, je da ko podjetje dobi projekt, večinoma niti nima sogovornika na strani naročnika.

Edit: Da omenim samo eno cvetko iz prakse, ki sem jo videl ponovljeno vsaj 5x. Nek organ ima informacijski sistem, preko katerega laufa celotno njihovo poslovanje. To pomeni 100-200 HKRATNIH uporabnikov, ki rabijo hitro in odzivno aplikacijo - hkrati pa je narava aplikacije nekoliko zahtevnejša od strežbe statičnih HTML strani (da ne bo kdo uletu z huh, tolk jih moj kavni mlinček streže), skratka zadaj je veliko podatkov do katerih se dostopa nonstop. Zaradi naraščajoče količine podatkov sistem postane neodziven. Rešitev? Nič lažjega, v kišto se doda še en CPU in par giga RAM, morda hitrejši diski. Skratka rešitev na rangu 1000-5000EUR. Ampak ker to pomeni javno naročilo s katerim se nobenemu ne da jebat, se bistre glave odličijo, da bo bolje zoptimizirat aplikacijo - kar vzame tri mesece stane pa cca 50kEUR. Zaradi tega vsaj en inženir pri izvajalcu da odpoved, izvajalec pa iz tega posla nikdar ne realizira dobička, da ne bo o kaki korupciji govora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

bleem ::

ZaphodBB se ne strinjam, takšna praksa velja za bolj boga podjetja, ki druga kot developerjev nimajo ... če imaš pravega poslovnega analitika v podjetju, bo zadeva drugačna ... ker če se more developer ubadat s tem kako bo nek poslovni proces optimiziran je to fail že v prvi točki, ker to ni njegovo delo in enostavno nima domenskega znanja. v adhoc d.o.o.-jih kjer je manager tudi lastnik, hkrati poslovni analitik, presale, sale malo tut development fura, kakšne pravne zadeve rešuje, zraven pa ima 2 razvijalca zaposlena in 3 študente pa ni čudno da slej kot prej zabluzijo.

poweroff ::

-valvoline- je izjavil:

Tega danes zna naredit skoraj vsak 7 letni otrok,

O čem točno govoriš? O viziji, o vzdrževanju delovnih postaj, o administraciji strežnikov, o administraciji baz...?

-valvoline- je izjavil:

sramota da uber preplačani

Mi lahko navedeš kakšne so povprečne plače teh ljudi? Točno številko prosim, da ne bomo pavšalno. Pa potem še primerjava z ostalim v sektorju, da vidimo ali so res preplačani.

-valvoline- je izjavil:

komunajzarski

Hočeš reči, da so člani Komunistične partije? Ali da so bili v prejšnjem režimu? Gotovo imaš kakšno statistiko, koliko ITjevcev iz JU je (bilo) članov KP...

-valvoline- je izjavil:

birokrati tega niso sposobni

Česa točno niso sposobni?

-valvoline- je izjavil:

nepotrebna podvojitev delovnih mest.

S katerimi delovnimi mesti se podvajajo njihova delovna mesta?

:P
sudo poweroff

ZaphodBB ::

ZaphodBB se ne strinjam, takšna praksa velja za bolj boga podjetja, ki druga kot developerjev nimajo ... če imaš pravega poslovnega analitika v podjetju, bo zadeva drugačna ... ker če se more developer ubadat s tem kako bo nek poslovni proces optimiziran je to fail že v prvi točki, ker to ni njegovo delo in enostavno nima domenskega znanja. v adhoc d.o.o.-jih kjer je manager tudi lastnik, hkrati poslovni analitik, presale, sale malo tut development fura, kakšne pravne zadeve rešuje, zraven pa ima 2 razvijalca zaposlena in 3 študente pa ni čudno da slej kot prej zabluzijo
.

SRC, S&T, ComTrade in druščina so zate ad-hoc d.o.o. ji? Problem je, da se stranka ne vpraša "kaj sploh hočemo nardit".

Pravi problem je, da je celotna informatika JU en velik cargo cult. Pri čemer JU sama onemogoča napredek. In to kar ti govoriš tudi spada v cargo cult domeno. Poslovni analitik, hehehehehe.

bleem ::

ZaphodBB si delal kdaj v katerem izmed nastetih podjetji? če se hehetas na naziv poslovni analitik potem vrjamem, da si imel probleme takšne kot si jih naštel.

ZaphodBB ::

ZaphodBB si delal kdaj v katerem izmed nastetih podjetji? če se hehetas na naziv poslovni analitik potem vrjamem, da si imel probleme takšne kot si jih naštel.


Sem delal ja - 5 let. Hehetam se pa zato, ker vem kakšen domet imajo "poslovni analitiki". Večinoma (sicer z dobrimi nameni) delajo samo škodo, pazi poslovnim analitikom je cargo cult posel. Poslovni analitiki so praviloma ljudje, ki niso ustrezno kvalificirani za zahtevnejše naloge.

Bistveno je, da poslovni analitik ne more rešit problema katerega sem izpostavil. Poslovni analitik namreč zgolj interpretira projektne zahteve in jih (naj bi) pomagal spravit v neko konsistentno obliko.

Izvirni greh je pa v tem, da JU nima svojih poslovnih analitikov, ki bi opravili delo še v času ko se projekt pripravlja. Ne more izvajalčev "poslovni analitik" ufuravat sprememb zakonodaje stranki, sploh pa ne v času trajanja projekta, ki ima budžet in končne roke.

Zate imam občutek, da si bodisi poslovni analitik ali pa middle manager (oz. projektni vodja) v katerem od omenjenih podjetij, drži?

Edit:
To kar podjetja dobijo na razpisih - beri zakone te in te, predpise one in one. Na koncu pa naleti na predstavnike naročnika, ki si poslovni proces predstavljajo povsem drugače (ponavadi ne poznajo relevantne zakonodaje) in od katerih je odvisno, če boš na koncu dobil podpis o ustreznosti projekta. Enostavno ni nobena priprava. Sam sem se veliko ubadal s tem, razmišljal in se trudil v praksi, na koncu sem ugotovil da blaznim in se odločil - Never Again!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

poweroff ::

ZaphodBB je izjavil:

Bistveno pa je, da država sama ni sposobna sama skrbet za te sisteme.

Tole je res.

ZaphodBB je izjavil:

Dejansko stanje je, da država kot naročnik praktično NE DOVOLI, da bi se delalo bolje (razlogi so mnogovrstni).

Tole pa delno. Zelo pogosto so cokla razvoja ravno te zunanje firme, ki nečesa ne znajo narediti ali ponuditi.

WarpedGone je izjavil:

Ne razumem točno kako tole zgleda?
Če gre za razvoj po naročilu, je lastnica kode država. Kjer to slučajno ni, si nekdo z imenom in priimkom zasluži natik na kol - oz. odškodninsko tožbo zaradi nevestnega dela v službi.

Izgleda točno tako, da bi si nekdo res zaslužil iti na kol, da. Je pa res, da so nekatere teh zadev zatečene že ene 15 let...

-valvoline- je izjavil:

V primeru okvare nič šlatanja takojšna zamenjava z enakim rezervnim že primerno kloniranim pcjem. Easy ko pasulj.

LOL, tale je pa dobra.

Te lahko zaposlim? Seveda za isto plačo, kot jo dobivajo sodelavci?
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

bleem ::

ZaphodBB je izjavil:

ZaphodBB si delal kdaj v katerem izmed nastetih podjetji? če se hehetas na naziv poslovni analitik potem vrjamem, da si imel probleme takšne kot si jih naštel.


Sem delal ja - 5 let. Hehetam se pa zato, ker vem kakšen domet imajo "poslovni analitiki". Večinoma (sicer z dobrimi nameni) delajo samo škodo, pazi poslovnim analitikom je cargo cult posel. Poslovni analitiki so praviloma ljudje, ki niso ustrezno kvalificirani za zahtevnejše naloge.

Bistveno je, da poslovni analitik ne more rešit problema katerega sem izpostavil. Poslovni analitik namreč zgolj interpretira projektne zahteve in jih (naj bi) pomagal spravit v neko konsistentno obliko.

Izvirni greh je pa v tem, da JU nima svojih poslovnih analitikov, ki bi opravili delo še v času ko se projekt pripravlja. Ne more izvajalčev "poslovni analitik" ufuravat sprememb zakonodaje stranki, sploh pa ne v času trajanja projekta, ki ima budžet in končne roke.

Zate imam občutek, da si bodisi poslovni analitik ali pa middle manager (oz. projektni vodja) v katerem od omenjenih podjetij, drži?

Edit:
To kar podjetja dobijo na razpisih - beri zakone te in te, predpise one in one. Na koncu pa naleti na predstavnike naročnika, ki si poslovni proces predstavljajo povsem drugače (ponavadi ne poznajo relevantne zakonodaje) in od katerih je odvisno, če boš na koncu dobil podpis o ustreznosti projekta. Enostavno ni nobena priprava. Sam sem se veliko ubadal s tem, razmišljal in se trudil v praksi, na koncu sem ugotovil da blaznim in se odločil - Never Again!


Nisem ne poslovni analitik in ne PM. Ampak delujem v teamu kjer imamo poslovnega analitike, ki se je v to razvil iz razvijalca in brez njega si enostavno ne predstavljam projekta ki zahteva domensko znanje. Vrjamem da niso vsi isti, sem imel podobno mnenje kot ti preden sem spoznal tega človeka ... :)

ZaphodBB ::

Tole pa delno. Zelo pogosto so cokla razvoja ravno te zunanje firme, ki nečesa ne znajo narediti ali ponuditi.


Včasih je bilo še precej več mašenja in žokanja in res so nekateri izvajalci grozni, tudi nepotizma je precej. Je pa res, da jaz v svojem direktnem okolju nisem imel takih likov.

Tisto kar sem imel jaz osebnih izkušenj in sem prejel očitke kakršen je tvoj so bile zadeve katerih ne zna rešit niti IBM, niti MS, niti kdo drug. Ponavadi so pa utemeljitve stila - huh Google pa lahk to zastonj? V glavnem posploševanje je bad.

Nisem ne poslovni analitik in ne PM. Ampak delujem v teamu kjer imamo poslovnega analitike, ki se je v to razvil iz razvijalca in brez njega si enostavno ne predstavljam projekta ki zahteva domensko znanje. Vrjamem da niso vsi isti, sem imel podobno mnenje kot ti preden sem spoznal tega človeka ... :)

In zdej celo svojo filozofijo gradiš okrog enega edinstvenega primera? To bomo težko prevedli v sistemsko rešitev se ti ne zdi?

Isotropic ::

-valvoline- je izjavil:

Torej dobimo centralni referenčni stroj ki se potem klonira za celotni javni sektor(hardwersko in softversko). V primeru okvare nič šlatanja takojšna zamenjava z enakim rezervnim že primerno kloniranim pcjem. Easy ko pasulj.

poguglaj: thin client:D

ZaphodBB ::

-valvoline- je danes ob 09:31:33 izjavil:

Torej dobimo centralni referenčni stroj ki se potem klonira za celotni javni sektor(hardwersko in softversko). V primeru okvare nič šlatanja takojšna zamenjava z enakim rezervnim že primerno kloniranim pcjem. Easy ko pasulj.


poguglaj: thin client:D


Dobro jutro v 21 stoletju, kolegi iz državne uprave pomagajte mi, koliko časa so delovna okolja že na mreži? 10 let?

Spura ::

Jst se v cisto vsem strinjam z ZaphodBB, sem dozivel iste stvari. Vprasanje bi bilo treba obrnit, namrec kako to, da se je, kljub vsej tej informatizaciji, podvojilo stevilo drzavnih usluzbencev v 20 letih slovenske drzave?
Poleg tega jst se nism vidu da bi dober programer ratal "poslovni analitik". Najbrz obstajajo, samo to je vsak stoti. Vecina poslovnih analitikov ima izobrazbo xy, in imajo absolutno 0, ampak res 0 analiticnih sposobnosti in 0 natacnosti izrazanja - razlog zakaj imajo izobrazbo xy ne pa tehnicno izobrazbo ali pa kako pravo. Ce od poslovnega analitika dobim prosti spis o zahtevah in predvidenem delovanju sistema v grobem, ki je dejansko natancen, lahko skacem do stropa. Itak majo visje place od razvijalcev. Jst moram pa vsak stavek v specifikaciji dvakrat preverit, pa potem itak implementiram po svoje, ker opisa implementacije sistema itak ni, razen v grobem ("web streznik bo to, un sistem bo uno, na tem ekranu se ureja te pa te podatke). Itd itd... ma celi dan bi lahko govoril, kaj si mislim o tem mocno preplacanem kadru (na tem nivoju kvalitete). In jasno je tudi, zakaj so, ce so po slucaju bivsi programerji, najslabsi programerji na firmi. Ker se firmi ne splacat dajat dobrih programerjev na delovno mesto analitikov, pa zato ker se ti ljudje sami tiscijo na to pozicijo, ker je bolje placana in ni jim vec treba se ukvarjat z necim v cemer so slabi. Torej win-win za firmo in za tistega posameznika. Men pa v tistem trenutku rata vseeno za firmo.

ZaphodBB ::

Če je bil programer iz bleemovega primera res kaj vreden potem je precej več.

Verjetno je domenski ekspert in arhitekt/produktni vodja in ima občutek, da je v tej vlogi bolj koristen. Titulo so mu pa obesil "poslovni analitik" v enterprise softveru se itak kr ene titule zmišljujejo.

Večinoma pa folk niti ne ve kaj titula pomeni, kaj naj bi bile njegove delovne naloge, bog ne daj da bi kdo vedu kako se dotično delo sploh kvalitetno opravlja.

Isotropic ::

poslovni analitik je sw arhitekt al kako?

jype ::

loki3000> poslovni analitik je sw arhitekt al kako?

Ne, analitik je tisti, ki naj bi napisal specifikacijo namesto stranke, ki tega ne zna. Arhitekt počne bolj tehnične reči.

Marat ::

analitik je kao vez med stranko in developerji - neke vrste compiler :))

ZaphodBB ::

analitik je kao vez med stranko in developerji - neke vrste compiler :))


Se spomnite one sošolke, ki je vedno napisala vse domače naloge? Odličnjakinja, marljiva, prijazna, nekonfliktna.

No ona je Poslovni Analitik.

bleem ::

Tako kot obstajajo dobri in slabi programerji obstajajo slabi in dobri analitiki in arhitekti. Dejstvo je da pri velikih projektih/problemih dobri analitiki in ahritekti pridejo zelo prav. Če pa niso ok potem gre zadeva v drugo skrajnost.

Kot je bilo tudi povedano so pa titule kar nekaj.

Zakaj zagovarjam zato ker v mojem primeru je analitik jebeni car.

Lp

bleem

kitaj ::

Spura je izjavil:

Vprasanje bi bilo treba obrnit, namrec kako to, da se je, kljub vsej tej informatizaciji, podvojilo stevilo drzavnih usluzbencev v 20 letih slovenske drzave?

Problem je v tem, ker so IT delavci v javni upravi premalo plačani oz. ker jih zaradi uravnilovke ne morejo dovolj plačati.
Dobri zato delajo v podjetjih, slabi pa v javni upravi. Seveda so izjeme, ampak tudi oni slej ko prej obupajo in se vdajo povprečju.

ZaphodBB ::

Problem je v tem, ker so IT delavci v javni upravi premalo plačani oz. ker jih zaradi uravnilovke ne morejo dovolj plačati.
Dobri zato delajo v podjetjih, slabi pa v javni upravi. Seveda so izjeme, ampak tudi oni slej ko prej obupajo in se vdajo povprečju.


Plače še niso problem, večji problem je, da v JU se stvari odvijajo prepočasi. Edini razlog, da bi šel sposoben ITjevec v trenutnih tržnih razmerah v JU je bodisi zato, ker bo utiral pot kapitalu (beri lobijem) ali pa iz idealizma in občutka državljanske dolžnosti.

Vsi ostali motivatorji so drugje močnejši.

poweroff ::

Zelo odvisno od šefov. Je pa to zelo res. Stvari gredo prepočasi, pa večinoma je strašno pomanjkanje vizije.

Jaz moram reči, da imam srečo. Zaenkrat. Je pa tudi res, da v JU ne mislim ostati za vedno. Tu sem se zaposlil s točno določenim ciljem, in ko bo mission accomplished grem definitivno ven.
sudo poweroff

Marat ::

so tudi dobri IT-jevci v javni upravi, ki jim pač ugaja redna in zanesljiva plača ter dejstvo da delajo od sedmih do treh in potem domov. Edine nadure pa so jim ko morajo kdaj za vikend it serverje pogledat :)

Mufasa ::

Sodelavec šel iz lead sw developer job, 1700neto plače + nagrade(ki so že dve leti 0€), v JU v IT, kjer dobi 1350. Se pravi za 450€ na mesec manj, pride vsak dan ob 7:15 na šiht in je ob 15:30 že na rožniku napram priti na šiht ob 8 in delati vsaj do 18h + dostikrat vikende/nočne deploye na produkcijo, kjer če si imel srečo si lahko koristil ure, ampak ne za dopust, le da si poleti prišel ob 9 in šel ob 15h, ko je bila suša s projekti. Izplačil nadur že ni bilo ob 2009 dalje.

Po mojih izkušnjah so plače v privat sektorju za IT od 800-1800 (za inženirsko delo...kaj več moraš bit že paperpusher - manager), v JU pa 900-1500. S tem da ko imaš enkrat plačo nad 1250, si ponavad že švicmajster in blizu produkciji, se treseš kdaj ti nekdo neki sjebe in vsi nižji nate porivajo zahteve, ker imaš ti pač že 5+ let izkušenj in on rabi 1dan ti pa 1h da to popraviš in zato nabijaš nadure v nedogled, ker si pač prepošten.

Sam sem nekje sredina-zgoraj in sem pred časom začel iskati nove priložnosti, sploh severno od karavank. Vam povem da se od takrat manj sekiram ob nevrotičnih/schizo izpadih šefa in ostalih njegovih sorodnikov na vodstvenih položajih. Po moji izkušnji je res najboljši ventil da vsak letni kvart greš na konkurenčne firme na razgovore, da se pol mal šefi med sabo pokličejo in zabrinejo da odhajaš..kolikor sem enkrat slišal ti po ZDR celo pripada 1 dan dopusta na leto za iskanje zaposlitve, a rad bi videl junaka ki ga je izkoristil :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mufasa ()

jype ::

Mufasa> rad bi videl junaka ki ga je izkoristil :)

Mi ni treba, ker se komot zmenim, da grem na sestanek kamorkoli ven, plačo imam višjo od navedenih, nisem manager, sem pa bodoči solastnik (imam opcije).

Splača se hodit na intervjuje in jim povedat, da ne iščeš, ampak da dobrih ponudb ne zavrneš nikoli.

jype ::

dronyx ::

Vprasanje bi bilo treba obrnit, namrec kako to, da se je, kljub vsej tej informatizaciji, podvojilo stevilo drzavnih usluzbencev v 20 letih slovenske drzave?


To pa lahko res napiše samo nepoznavalec. Vsi ti IT projekti niso bili nikdar mišljeni v smislu, da bi se število zaposlenih zmanjšalo, ker to ni bil do sedaj praktično nikdar problem. Mislim da je bila celo tendenca ves ta čas, da se odpirajo nova delovna mesta za vse te nove diplomante družboslovnih smeri, ki so jih producirale naše fakultete in verjetno dela za njih v gospodarstvu skoraj ni, sploh pa ne v takem številu.

Jaz praktično nisem videl IT projekta, ki bi odpravil kakšno delovno mesto v JU, prej je običaj, da se kakšno novo mesto s takšno napredno IT rešitvijo ustvari, ker mora več ljudi vnašati podatke, skenirati dokumente, delati nove in nove analize, ker se pač dajo in jih prej nihče ni zares potreboval itd. Pa tudi tam, kjer se delo recimo res olajša, imajo pač zaposleni zato več časa za druge reči in še nisem videl, da bi ukinjali kakšna sistematizirana delovna mesta. Pa to bi lahko brez kakršnegakoli odpuščanja, če bi samo ustavili priliv novih zaposlenih.

kunigunda ::

Torej, kje so firme ki dajejo 2000+ neto v sloveniji ?

jype ::

dronyx ::

kunigunda je izjavil:

Torej, kje so firme ki dajejo 2000+ neto v sloveniji ?

Ponavadi ti nihče nič ne da kar tako, sploh pa ne teh 2000 € neto. To pomeni nekje 70.000 € bruto na leto in za to moraš ustvariti letno v neki privat firmi vsaj nekje od 150.000 € do 200.000 €, morda celo več (moja groba ocena). Lahko pa tako vsoto ali celo več dobiš, če ti uspe sekretarska pozicija v državni administraciji (plačni razred nad 50), samo to pa brez zelo močnih vez skoraj zanesljivo od zunaj ne bo šlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kunigunda ::

Mam dost vec, tud prometa ustvarm 10x tolk, sam mal gledam se drugje pac ceprov mi je zaenkrat zlo kul. Money makes the world go around pac :)

LeQuack ::

kunigunda je izjavil:

Torej, kje so firme ki dajejo 2000+ neto v sloveniji ?


Bolje bi bilo vprašati kje imajo plače 3500+ bruto v Sloveniji.
Quack !

dronyx ::

To kar sem zgoraj napisal je seveda mišljeno, če te nekdo plača 2000 € neto kot delavca, ki nima pod sabo ljudi. Druga možnost pa seveda je, da si šef neki ekipi, ki dela zate, v takem primeru pa se da hitreje naračunat tistih 200.000 € letno ustvarjene vrednosti. Recimo deset ljudi, vsak ustvari letno minimalno 40.000 € poleg vseh bruto stroškov, ki jih imaš z njim, kar je takoj 400.000 €.

Ti šefovje nad tabo (middle managment) v najboljšem primeru staneš tistih zgoraj omenjenih 70 k bruto, oni pa si razdelijo lahko ostalih 330 k. Sem pa tu upošteval samo stroške in vrednost dela, ostale operativne stroške pa sem vzel ven iz preprostega računa.

Če pa seveda proizvajaš kaj z nizko dodano vrednostjo, pa lahko na tole kar pozabiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Malajlo ::

Se mi zdi, da vsi pokleknete pri številkah.
So mi na avtu menjali nekaj pri menjalniku in je na računu postavka "Delo na manjalni ročici - 400 Enot x 0,32 EUR = 120 EUR". Kaj je mehankar delal tri ure s šaltheblom, ne vem. Ampak v tistem času sem na voljo trgu za cca. 90 EUR/h. In po toliko se tudi znam prodati. Sicer kot freelancer ne ravno za full time job, ampak cena je znana. Za te zlatarje na avtoservisu mi ostane ;((

Ampak poglej naprej, če si nekje zaposlen. Tam ti na bruto plačo nabijejo (vsaj) trikratnik. Pri 3500 bruto je to okoli 10 tičkov. Kar je okoli 60% ur v mesecu po 90 EUR. Če si pa faca, je pa ura lahko tudi višja. In če(!) si faca, se tudi prodaš. Mene so za pet dni prisotnosti in pet dni pisanja revizije prodali (na žalost samo enkrat) za dobrih 20k EUR (preračunano v EUR). Ampak potem se je komerciala usrala pred ciframi in tega ni znala peljati naprej (in sem menjal firmo, itak).
Referenčni cenik IT iz leta 2006 (ali je celo iz 2009?) ima lepo razložene številke in če kot informatik ne znaš izračunati, koliko si vreden, ja pol pa res samo McDonalds, no. Če si pomagaš pa še z bilancami in preveriš stroške in število zaposlenih, pa lahko hitro prideš do povprečja plače v tisti firmi.

IT zaenkrat prosperira. Ko bojo pa moji otroci znali server postavit kot je treba (Pet ur! Pet ur sem zapravil za iskanje enega napačnega ključa v registru zaradi napačnega tretjega klika ob setupu!), bomo pa sistemci odveč. Razen če bojo otroc stari 35 let ;)
Za skoraj normalno plačo (cca 2k neto) moraš firmi prinesti pa okoli 100k/leto, ja. 200k je (po moje) že napačna strategija oziroma so eni očitno na delovnem mestu "lastnikov bratranec".

Tody ::

In zdej ti men povej kako naj en IT support pripelje 200.000 eur. Torej s tem ko držiš serverje pokonc, preprečuješ stroške, omogočaš da drugi delajo, ampak nobenga ne zanima takrat ko vse dela, njih samo zanima ko kaj pade, pa če tudi ne po tvoji krivdi več uporabnikov več možnosti za štalo. Torej IT support nikakor ne more prinašat denarja virtualno ali realno. Smo strošek. Ali smo sposobni iti z časom naprej? Smo sposobni držati stik s konkurenco? Znamo znižat stroške celemu podjetju? Ker če mi tega nebi delal kdo pa bi? Naši uporabniki bi po večini bili še vedno bolj zadovoljni s kosom papirja in svinčnikom. Torej plača je stvar dogovora. Če misliš da lahko bolje kje zaslužiš, prosim pojdi in zasluži, če nimaš jajc da to storiš zapri gobec in pojdi do konca sprogramira tisto reč.

poweroff ::

To je problem, ja, če te dojemajo kot strošek. Jaz imam srečo, da pri svojem delu lahko uvajam novosti, optimiziram delovne procese sodelavcev (z obdelavami podatkov), uspel pa sem celo vpeljati rešitve, ki so/bodo znižale stroške.

Je pa res - dokler vse dela in te ne vidijo "ne delaš nič". Ko pa kaj crkne, se pa zavedo, da je "nevidno delo" še kako pomembno. Zlasti to velja na področju varnosti.
sudo poweroff

ThinkPad ::

In zdej ti men povej kako naj en IT support pripelje 200.000 eur.


Namig: postani support teh IT supporterjev. Meja ti je worldwide.

knesz ::

V bistvu je IT support/sistemc isto kot nek hišnik v šoli, hotelu... manj ko ga vidiš bolje je za vse. Ponavadi nihče ne opazi, da vse žarnice svetijo, da ne pušča voda... klinc, offtopic
««
58 / 357
»»