» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
76 / 357
»»

Isotropic ::

tut ma, ker se dotika tut "obicnih" it delavcev predvsem tako, da le-ti izgubijo sluzbo, kar pomeni no more plača.

tody ce ni skrivnost, kaj ti sedaj delas? vcasih vem, da si hotel postati vodja projekta v kaksni programerski hisi... ti je uspelo al si sel na katero drugo podrocje (katero?)

Invictus ::

Kar se tile Indijcev, se znajo dobro prodajat, malo zaradi cene, malo zaradi prodajalcev. No, večinoma zaradi cene.

Trenutno sem končal projekt za Belgacom. Tukaj zaposlujejo pogodbenike ker hočejo da je kaj narejeno. Zaposleni ne delajo nič. No razen da hodijo na sestanke. Je pač to posledica precej striktne zakonodaje. Po izkušnjah moraš najmanj nekoga ubiti v firmi da te vržejo ven. To je tudi posledica premočnih sindikatov.

Ampak kakor sem slišal, večina Indijcev sploh ni računalničarjev. Večinoma so ekonomisti, ki so jih dali/prodali za računalničarje. Nekaj jih je sicer dobrih, ker so tudi študirali računalništvo, ostali pa delajo "monkey business". nekaj kar bi lahko tudi opica naredila.

Sem pa slišal tudi par zgodbic kako je delo prišlo nazaj v Evropo, ker Indijci niso bili sposobni podelati dela v enakem času in za enako kvaliteto.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tody ::

Isotropic kr nekaj ljudi si je to zapomnilo očitno :)

Delamo kot IT-jevec. Nevem kako drugače bi definiral zadevo. Za neko zavarovalnico delam tisto pač kar morem. OD help deska do načrtovanje aplikaciji (tistih ki jih rabimo za interno rabo), do easy rudrarjenje podatkov. Ravno ta teden so me spravljali ob živce taki šefi kot so v članku. Ko je njim fino fajn nismo nič, ko pa rabijo kaj (s pritiski od zgoraj) bi mi pa obljubil svet oz grozil z nevem čem.

Če/ko se naveličam te službe se bi še zmeraj rad poiskusil v kaki bolj prodajni/ projektni vlogi :)

Drugače pa ... http://si.linkedin.com/in/todorovic

Isotropic ::

a je data mining tezaven za naucit se? to bi tut jst enkrat delal rad + kaksna statistika

Zaposleni ne delajo nič. No razen da hodijo na sestanke.

baje je tako tut v boeingu s polovico inzenirjev.
pa na lpp dela en znanec, je rekel, da se folk zaklepa v pisarne, da jim slucajno nebi dal kdo za delat.

jaz sem slisal to glede indije, da gredo dobri pac v usa, malo manj dobri v azijo in evropo, ostalo pa ostane tam. pa baje majo po teh helpdesk ipd. firmah velik turnover, ker po par mesecih (ko jih izucijo dela z xy aplikacijo) dajo odpoved in gredo v drugo firmo, kjer imajo kaksnih 30% vec place.
je pa rac. kar priljubljeno v indiji, skupaj s strojnistvom in elektro. manj se pa odlocajo za mato, fizo in stato baje. da so rebranded ekonomisti prvic slisim. je pa seveda pravilo: dobis to, kar placas. drazje outsourcing agencije so baje kar kakovostne (tisti ITIL 5 kvalifikacija al ka je ze)
pa tut v zda se ze dogaja to, da se delo vraca, ker se jim place tam visajo in niso vec tuk zanimivi. edino ne vem, zakaj ne outsourcajo v vzhodno evropo (sk, pl, cz, magar tut cro, srb). ne vem sicer kuk kaj mladi govorijo eng tam, ampak pomoje so nekako enaki kot mi. pa se v istem casovnem pasu (bolj ali manj) so z uk.

sicer pa rbs ze isce contractorje z izkusnjami s tem batch sistemom, je bilo v eni od teh tem (ali v komentarjih)

Tody ::

Isotopic data mining ni tehnologija ali kaka prov zakomplicirana veda. Vsaj v mojem primeru ne. Je pa nujno da veš kje v kateri tabeli so taki ali drugačni podatki in kako jih povezat med seboj da dobiš neko sliko, ki jo zahteva naročnik.

Blinder ::

Blinder je izjavil:

eo en realističen oglas za sistemskega administratorja. nota bene: 763 bruto je 560€ neto, praktično zakonsko predpisana minimalna plača. In bojo dobili nekaj 10 prijav za to delo ;)
Opis del in nalog

servisiranje in montaža strojne in programske opreme,
podpora kupcem: tehnična podpora,
vzdrževanje opreme,
odprava napak, administracija in nadzor omrežja


Poklicna strokovna izobrazba
računalniški tehnik

Alternativno
elektrotehnik

Okvirna plača
763 EUR bruto / mesečno


Zgleda da so dobili kar so želeli ;) Jaz sem kandidiral za to mesto, osebno poklical po fonu pa prašal za kaj se gre, bivanje v Ljubljani, tako da so potni stroški min, pa so me skenslali. Smpa nekaj vmes med rač. tehnikom in dipl. ing. rač. V bistvu nevem ali so me skenslali zaradi prenizke ali previsoke izobrazbe.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

c00L3r ::

Kaj pa je to nekaj vmes med rač. tehnikom in dipl. ing. rač.?

nekikr ::

To tudi mene zanima :)

hendriks ::

c00L3r je izjavil:

Kaj pa je to nekaj vmes med rač. tehnikom in dipl. ing. rač.?


Študent ;)

nekikr ::

Torej si rač. tehnik in nič "nekaj vmes".

Rupa ::

Lahko je tik pred diplomo. Kar pomeni, da je opravil vse izpite kot tisti, ki so diplomirali in naj bi posedoval več ali manj enako znanje.
Normalna kadrovska bo razumela to njegovo "nekaj vmes". Niso vsi mnenja, da bo tisti dan, ko bo dobil papir, nenadoma v trenutku postal nekaj več in imel nenadoma ful več znanj. To je relevantno samo v javnem sektorju in pri tistih, ki mislijo, da so z dnem prejetja papirja pojedli vso pamet :)

c00L3r ::

Če si tik pred diplomo oz. bolj ali manj čakaš na zagovor, je to skoraj isto, kot da si že diplomira. Če pa si naredil pol izpitov in pogojno prišel v zadnji letnik, potem pa si še daleč do inženirja.

Rupa ::

No, jaz ne vem, v kateri fazi je Blinder, hotel sem samo poudarit, da si lahko tudi "nekje vmes", vsaj za nekoga, ki ne ocenjuje znanja kandidata črno/belo glede na stopnjo izobrazbe.
Osebno sem raje zaposlil nekoga, ki je tik pred diplomo, zaradi slabih izkušenj s tistimi, ki takoj po prejemu pildka mislijo, da so kar upravičeni do nečesa. Teh se ne dotikam.

krneki0001 ::

Osebno bi zaposlil takega, ki zna delat, za šolo kakšno ima mi pa dol visi. Tudi če je agroživilsko srednjo naredil, pa zna administrirat serverje zato, ker je samouk, bo tak še bolj dobrodošel, kot pa nek fičfirič na faksu, ki je dobil pildek potem, ko je nevemkoliko ur težil profesorjem za oceno 6.

Delam faks ob delu in se dost pogovarjamo s profesorji. Profesorji jamrajo nad rednimi študenti. Dobesedno so profesorji tam zato, da se paradajze meče v njih. Vsak lahko pljuva po njem, dela karkoli hoče, profesor mu pa nič ne sme reči. Potem pa 200 ljudi v učilnici, 100 od njih jih spi, 80 od njih jih po računalnikih brska, 20 jih spredaj sedi in od tega se jih 10 dela da poslušajo in si vrtajo po nosu, 10 jih pa res posluša. Na koncu pa 190 učencev dobesedno prosi za 6. Hvala, ampak takih ne rabimo za delavce. Sicer je pa tako, ni vsak za faks, tudi ni treba da vsi fakse naredimo. Manjka tudi navadnih delavcev.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Po mojih izkusnjah je najvecja dodana vrednost pri ljudeh (govorim za high tech delovna mesta), ki:
1.) Ki so se sposobni hitro uciti
2.) Znajo povezati med seboj vec podrocij/znanj

Tako je vcasih svezi diplomant lahko vec vreden, kot programer z 10 letnimi izkusnjami.

nekikr ::

Tvoje izkušnje so kar pravilne.

Na koncu pa 190 učencev dobesedno prosi za 6. Hvala, ampak takih ne rabimo za delavce. Sicer je pa tako, ni vsak za faks, tudi ni treba da vsi fakse naredimo. Manjka tudi navadnih delavcev.

Moderno je, da ima vsak najmanj diplomo, če ne še kaj več. Sicer večina ne zna nič, niti se ni pripravljena kaj dosti učiti, bi pa imeli plačo, ki takemu nazivu pripada. In to takoj, brez kakšnega posebnega znanja ali privajanja.

PrimozR ::

Več vreden težko, ima pa boljši potencial. Treba ga je še realizirati ;)

Smurf ::

PrimozR je izjavil:

Več vreden težko, ima pa boljši potencial. Treba ga je še realizirati ;)

Jaz mislim, da je tudi vec vreden. Le delodajalec more znati gledati tudi malo naprej.

PrimozR ::

Ja če je treba gledati vnaprej, ima večji potencial. Torej ta moment ni nujno več vreden, bo pa z nekaj vloženega truda (oz. bo vreden več z bistveno manj vloženega truda, kot starejši delavec).

Slovenija ima tudi odličen potencial za turizem, pa nismo neka oh in sploh turistična država.

Smurf ::

PrimozR je izjavil:

Ja če je treba gledati vnaprej, ima večji potencial. Torej ta moment ni nujno več vreden, bo pa z nekaj vloženega truda (oz. bo vreden več z bistveno manj vloženega truda, kot starejši delavec).

Slovenija ima tudi odličen potencial za turizem, pa nismo neka oh in sploh turistična država.

Ce dobi vecjo placo od programerja, ki programira 10 let, ker ima velik potencial, pomeni da je od njega bolj vreden.

Sam zdej smo ze off topic :).

krneki0001 ::

Smurf je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Ja če je treba gledati vnaprej, ima večji potencial. Torej ta moment ni nujno več vreden, bo pa z nekaj vloženega truda (oz. bo vreden več z bistveno manj vloženega truda, kot starejši delavec).

Slovenija ima tudi odličen potencial za turizem, pa nismo neka oh in sploh turistična država.

Ce dobi vecjo placo od programerja, ki programira 10 let, ker ima velik potencial, pomeni da je od njega bolj vreden.

Sam zdej smo ze off topic :).


To da dobi en nov delavec, ki je komaj iz faksa prišel, večjo plačo kot nekdo, ki že 10 let pridno dela je 2X slabo za delodajalca. Prvič zato, ker novi ne bo nič pametnega dodal firmi še nekaj mesecev, dokler se ne privadi in spozna okolju,. drugič pa zato, ker starejši programer, ki že 10 let pridno dela, ob takih pogojih začne veliko slabše delat (ker je zelenc, ki je prišel, dobil večjo plačo kot on).

Če bi dal zelencu manjšo plačo, bi se oba trudila. "Stari" zato da ga mulc nebi prehitel in zelenc, da bi dobil vsaj plačo "starega".
Tako je bilo pri nas nekoč in smo vsi ko nori delal za boljšo plačo. Danes pa vsak s faksom dobi že v osnovi plačo, za katero so nekateri pustili tudi po 15 let resnega in trdega dela, da so prilezli do take plače.
Seveda mnogim zato jermen dol pade in delajo pol manj, novi pa itak ne znajo dovolj, pa je potem orenk štala.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

ZaphodBB ::

Kaki izgovori, neverjetno.

lambda ::

Točno to, neverjetno.

Go ahead. Tak zelenec se bo spokal drugam, če v resnici ni tako zelen, kot ga firma obravnava ali pa če pač v firmi zanj ni neke blazne prednosti. To bo pa res dobro za delodajalca - ostali mu bodo samo tisti zelenci, ki so res dovolj zeleni in bodo dočakali svojih 10 let delovne dobe, da bodo potem imeli dost veliko plačo, ker bo za njimi dovolj zelencev.

Spominja na tist, da če je bil nekdo od fotra tepen, ko je bil mulc, bo tud on svoje mulce tepu, ko bo fotr. Kar tko, ker je pomembno, da so mulcem pravila jasna.

imagodei ::

Ne vem, kolk se slovenski delodajalci zavedajo tega (moja opažanja so, da ne kaj preveč), ampak stvar je v tem, da je trg dela ravno tako trg: ponudba/povpraševanje.

Če "zelenc s faksa" obvlada svoje področje, za katerega ga je delodajalec najel, in če se "zelenc s faksa" zna ustrezno dobro prodat, jaz ne vidim nobene ovire pri tem, da je plačan 2x več kot nekdo z 10. leti kilometrine. Če "stari maček" pokaže interes in znanje, da dela na tem področju, in če se je sposoben zdilat za isto plačo kot "zelenc s faksa", potem je edino pravilno, da imata oba isto plačo.

V podjetjih, kjer sem delal jaz, take miselnosti ni zapazit. Problem je pa predvsem slovenska splošna vdanost v usodo (in nekolk tudi fovšija, sam tle je to druga zgodba). Pri nas je standard, da gredo delavci stavkat, ko so stvari Fucked up beyond any recognition oz. FUBAR. Do takrat pa bodo poslušno hodili na šiht, magari če jim delodajalec ni plačal že 3 mesece.

V taki atmosferi seveda direktorji z lahkoto plačujejo svojim zaposlenim najmanj, kar je možno. In kako so jezni, če o svoji plači govoriš s sodelavci (baje je to osebni podatek in se ga ne sme razkrivat; d0h, seveda je, ampak to velja za delodajalca, jaz pa menda lahko govorim o svojem OD)! Manj imamo informacij o tem, koliko zasluži podoben kader v podjetju, kjer smo zaposleni oz. v sorodnih panogah, lažje nas držijo na nizkih plačah.
- Hoc est qui sumus -

PrimozR ::

krneki0001 je izjavil:

Smurf je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Ja če je treba gledati vnaprej, ima večji potencial. Torej ta moment ni nujno več vreden, bo pa z nekaj vloženega truda (oz. bo vreden več z bistveno manj vloženega truda, kot starejši delavec).

Slovenija ima tudi odličen potencial za turizem, pa nismo neka oh in sploh turistična država.

Ce dobi vecjo placo od programerja, ki programira 10 let, ker ima velik potencial, pomeni da je od njega bolj vreden.

Sam zdej smo ze off topic :).


To da dobi en nov delavec, ki je komaj iz faksa prišel, večjo plačo kot nekdo, ki že 10 let pridno dela je 2X slabo za delodajalca. Prvič zato, ker novi ne bo nič pametnega dodal firmi še nekaj mesecev, dokler se ne privadi in spozna okolju,. drugič pa zato, ker starejši programer, ki že 10 let pridno dela, ob takih pogojih začne veliko slabše delat (ker je zelenc, ki je prišel, dobil večjo plačo kot on).

Če bi dal zelencu manjšo plačo, bi se oba trudila. "Stari" zato da ga mulc nebi prehitel in zelenc, da bi dobil vsaj plačo "starega".
Tako je bilo pri nas nekoč in smo vsi ko nori delal za boljšo plačo. Danes pa vsak s faksom dobi že v osnovi plačo, za katero so nekateri pustili tudi po 15 let resnega in trdega dela, da so prilezli do take plače.
Seveda mnogim zato jermen dol pade in delajo pol manj, novi pa itak ne znajo dovolj, pa je potem orenk štala.

Po drugi strani je pa dobra plača za zelenca (ki ima potencial!) dober lock-in. Če bo šel na razgovore itak ne bo dobil boljših ponudb :)

jype ::

PIPI> Po drugi strani je pa dobra plača za zelenca (ki ima potencial!) dober lock-in. Če bo šel na razgovore itak ne bo dobil boljših ponudb :)

I wish. Ena mojih največjih težav je dajat ustrezne uteži rečem, ki jih težko pretvoriš v denarne enote. Recimo kolk je delo zanimivo, kolk se naučiš, kolk je awesome team, če je v pisarni tuš, če kdo kuha odlična kosila, če sposobnejši od tebe znajo svetovat in če mlajši od tebe znajo poslušat nasvete.

(Boljše ponudbe dobivam ves čas, ampak žal večino od delodajalcev, ki niso preveč perspektivni.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Isotropic ::

krneki0001 je izjavil:

Smurf je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Ja če je treba gledati vnaprej, ima večji potencial. Torej ta moment ni nujno več vreden, bo pa z nekaj vloženega truda (oz. bo vreden več z bistveno manj vloženega truda, kot starejši delavec).

Slovenija ima tudi odličen potencial za turizem, pa nismo neka oh in sploh turistična država.

Ce dobi vecjo placo od programerja, ki programira 10 let, ker ima velik potencial, pomeni da je od njega bolj vreden.

Sam zdej smo ze off topic :).


To da dobi en nov delavec, ki je komaj iz faksa prišel, večjo plačo kot nekdo, ki že 10 let pridno dela je 2X slabo za delodajalca. Prvič zato, ker novi ne bo nič pametnega dodal firmi še nekaj mesecev, dokler se ne privadi in spozna okolju,. drugič pa zato, ker starejši programer, ki že 10 let pridno dela, ob takih pogojih začne veliko slabše delat (ker je zelenc, ki je prišel, dobil večjo plačo kot on).

Če bi dal zelencu manjšo plačo, bi se oba trudila. "Stari" zato da ga mulc nebi prehitel in zelenc, da bi dobil vsaj plačo "starega".
Tako je bilo pri nas nekoč in smo vsi ko nori delal za boljšo plačo. Danes pa vsak s faksom dobi že v osnovi plačo, za katero so nekateri pustili tudi po 15 let resnega in trdega dela, da so prilezli do take plače.
Seveda mnogim zato jermen dol pade in delajo pol manj, novi pa itak ne znajo dovolj, pa je potem orenk štala.

saj to se veckrat zgodi, sploh pri kaksnih 50+ starih. un iz faksa ima ze od zacetka tako placo alpa po kaksnih dveh letih kot uni, ki je tam ze 15 let. (vsaj pri nas je bilo tako, ko so bili taki starejsi v razvoju bolj zalostno placani. sicer niso bili kaj orenk produktivni ampak jebi ga, imeli so exp points in tisto, cesar so se lotili, so izpeljali bp)

jype ::

Odvisno je, kakšen pride s faksa, ane?

Tak ma komot že 5+ let izkušenj, kar je na IT področju čist dovolj, da je bistveno učinkovitejši od 15+ let izkušenj težkega starega kozla.

Hkrati je seveda komot tudi obratno.

Če vam vaša plača ni kul, se pač izpogajajte za drugačno, predvidevam da predvsem višjo :)

trololo2 ::

Isotropic je izjavil:


saj to se veckrat zgodi, sploh pri kaksnih 50+ starih. un iz faksa ima ze od zacetka tako placo alpa po kaksnih dveh letih kot uni, ki je tam ze 15 let. (vsaj pri nas je bilo tako, ko so bili taki starejsi v razvoju bolj zalostno placani. sicer niso bili kaj orenk produktivni ampak jebi ga, imeli so exp points in tisto, cesar so se lotili, so izpeljali bp)


Nočem biti zloben, ampak če je situacija 50+ inženirjev le taka da imajo isto plačo kot mlajši kolegi, se imajo še dobro. Vidim pri trenutnem delodalajalcu bolj moderne tehnike kako takim "nezaželenim" kadrom zagreniti življenje. Nova verzija mehkega odpuščanja pač.

Isotropic ::

c00L3r je izjavil:

Kaj pa je to nekaj vmes med rač. tehnikom in dipl. ing. rač.?

nedokoncan rac. faks alpa visja sola.

valentino kaj pa dela? jim daje bolj nezazeljena dela?

Zgodovina sprememb…

trololo2 ::

Isotropic je izjavil:

valentino kaj pa dela? jim daje bolj nezazeljena dela?


Nezaželjeno delo, izguba kakšnega bonusa, uvedba raznih rangiranj, za vodje se jim postavi kakšno "mulo" (novinec v podjetju brez znanj ki se še ni dokazal), hajkanje po pravnih službah in opozorila pred odpovedjo pa še bi se kaj našlo.

Skratka da nekomu zagreniš službo se najde tisoč in ena načinov brez da bi sploh bistveno posegel v plačo. Saj isto se dogaja tudi pri mlajšem kadru, ampak kolikor toliko sposobni lahko odidejo.

No pa saj tu mislim da gre za splošen problem starejših ITjovcev za katerega na informativnih dnevih ne povejo :) .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trololo2 ()

Mavrik ::

Em, zakaj bi si pa to hotel naredit v podjetju?
The truth is rarely pure and never simple.

trololo2 ::

Mavrik je izjavil:

Em, zakaj bi si pa to hotel naredit v podjetju?


Da spodbudiš samodejni odhod odvečnih/nezaželjenih kadrov. Nerad posplošujem, ampak ena taka skupina so recimo starejši ITjevci.

Gandalfar ::

Sklenes sporazumno odpoved in mu das 3 place in gre?

Ni najboljse ampak ce ga itak noces gledat, zakaj si hoces zastrupljat celotno delovno okolje?

Zgodovina sprememb…

knesz ::

trololo2 je izjavil:

Isotropic je izjavil:

valentino kaj pa dela? jim daje bolj nezazeljena dela?


Nezaželjeno delo, izguba kakšnega bonusa, uvedba raznih rangiranj, za vodje se jim postavi kakšno "mulo" (novinec v podjetju brez znanj ki se še ni dokazal), hajkanje po pravnih službah in opozorila pred odpovedjo pa še bi se kaj našlo.

Skratka da nekomu zagreniš službo se najde tisoč in ena načinov brez da bi sploh bistveno posegel v plačo. Saj isto se dogaja tudi pri mlajšem kadru, ampak kolikor toliko sposobni lahko odidejo.

No pa saj tu mislim da gre za splošen problem starejših ITjovcev za katerega na informativnih dnevih ne povejo :) .

A ni to mobing in je kaznivo?
Sam prašam.

ZaphodBB ::

trololo2 je izjavil:

Isotropic je izjavil:

valentino kaj pa dela? jim daje bolj nezazeljena dela?


Nezaželjeno delo, izguba kakšnega bonusa, uvedba raznih rangiranj, za vodje se jim postavi kakšno "mulo" (novinec v podjetju brez znanj ki se še ni dokazal), hajkanje po pravnih službah in opozorila pred odpovedjo pa še bi se kaj našlo.

Skratka da nekomu zagreniš službo se najde tisoč in ena načinov brez da bi sploh bistveno posegel v plačo. Saj isto se dogaja tudi pri mlajšem kadru, ampak kolikor toliko sposobni lahko odidejo.

No pa saj tu mislim da gre za splošen problem starejših ITjovcev za katerega na informativnih dnevih ne povejo :) .

Na tak način se ne odpušča. Tu gre bodisi za prilagajanje cene vrednosti ali slabo vodstvo v splošnem. Vse ostalo so Iluminati teorije zarot.

Isotropic ::

Na tak način se ne odpušča. Tu gre bodisi za prilagajanje cene vrednosti ali slabo vodstvo v splošnem. Vse ostalo so Iluminati teorije zarot.

kaj mislis s tem?

ZaphodBB ::

Isotropic je izjavil:

Na tak način se ne odpušča. Tu gre bodisi za prilagajanje cene vrednosti ali slabo vodstvo v splošnem. Vse ostalo so Iluminati teorije zarot.

kaj mislis s tem?

S tem mislim to, da se starješi delavci praviloma čutijo vredne več - ne glede na dejansko znanje in dejansko vrednost katero prinašajo. Pač mislijo, da so si s stažem zaslužili sedež v prvi vrsti.

Isotropic ::

in visjo placo. kolikor mi je znano, se ta itak ustavi tam nekje po 40 letu (ali 50), ce nisi ravno manager/ sef...

krneki0001 ::

V velikih slovenskih računalniških podjetjih, ki se ukvarjajo s programiranjem, opažam še en problem. Če so tvoji programi slabi in imaš veliko intervencij, si pohvaljen, ker veliko delaš, imaš dobro plačo in si seveda eden najboljših. Če pa imaš programe dobro napisane, problemov ni nikoli in te ne kličejo zaradi napak, zate nihče ne ve in plača stagnira, ter se niti ne moreš pogajat za višjo plačo.

Kot primer;
Namreč narediš en produkt za banko kot pogodbenik, ki je slabo napisan. Takega firma proda banki in ker so stalni problemi, so potrebne intervencije. Te intervencije se plačujejo in šefi so zadovoljni, ker prihaja denar tudi po tem, ko so produkt prodali. Če pa narediš že v prvo program, ki deluje dobro in nima skoraj nič napak, si pa slab delavec, ker ne prinašaš dodatnega denarja zaradi intervencij.

Uglavnem, to so moja opažanja zadnjih 10 let. Mogoče imate drugačne poglede in opažanja, vendar je zame tole problem. Če hočeš bit "najboljši" moraš delat slabo, kar pa ni v mojem interesu (da bi me klicali ponoči zaradi napak in da bi moral to popravljat), ker raje naredim enkrat odlično, pa na to pozabim in grem nove stvari delat, ne da se še z vzdrževanjem ukvarjam.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

krneki0001 ::

ZaphodBB je izjavil:

Isotropic je izjavil:

Na tak način se ne odpušča. Tu gre bodisi za prilagajanje cene vrednosti ali slabo vodstvo v splošnem. Vse ostalo so Iluminati teorije zarot.

kaj mislis s tem?

S tem mislim to, da se starješi delavci praviloma čutijo vredne več - ne glede na dejansko znanje in dejansko vrednost katero prinašajo. Pač mislijo, da so si s stažem zaslužili sedež v prvi vrsti.


Programiram 15 let "uradno" za firmo, vse skupaj se 28 let ukvarjam z računalništvom (od sestavljanja mašin, do nalaganja sistemov, postavljanja mrež, konfiguriranja le teh še v novellu in podobno,...). Ne čutim se nič več vrednega, če kdo obvlada več, mi ni problem stopit do njega in ga povprašat, kaj in kako narediti stvar, da bo le boljša. Hodim na izobraževanja, se samoizobražujem, občasno še kako stvar doma naredim za službo.
Problem pa je, ko pride nov delavec, ki nima pojma o recimo mainframe mašini in se bo uvajal vsaj 9 mesecev da bo lahko samostojno kak produkt naredil za na mainframe. Plačo mu pa dajo v osnovi 500 evrov višjo kot je moja, samo zato, da bi ga obdržali. Potem pa še vidiš, da mu niti ni v interesu se kaj novega naučit (ker si mu mentor)) in da se zajebava teh 9 mesecev, potem pa pobere šila in kopita, pa gre web strani pisat, ker je to manj stresno.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

ABX ::

Če ima vodja pozitiven IQ te zadeve razume. Ampak ni problem šef oddelka, problem je vodstvo ki ne ve kaj se dogaja v firmi.
Namesto da bi uvedlo mesečne/letne bonuse za nagradit posameznike študira kako bi stisnil iz delavca čim več, oz. nizal stroške. Če končaš v tako firmo ti ne ostane drugega kot se premaknit.

Mi ni všeč, ampak žal ti ne ostane drugega. Razmišljat o teoriji zarote ti ne bo pomagalo nič. Raje usmeri energijo v kaj koristnega.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

c00L3r ::

ZaphodBB je izjavil:

Isotropic je izjavil:

Na tak način se ne odpušča. Tu gre bodisi za prilagajanje cene vrednosti ali slabo vodstvo v splošnem. Vse ostalo so Iluminati teorije zarot.

kaj mislis s tem?

S tem mislim to, da se starješi delavci praviloma čutijo vredne več - ne glede na dejansko znanje in dejansko vrednost katero prinašajo. Pač mislijo, da so si s stažem zaslužili sedež v prvi vrsti.

Če deleš v eni veliki, po možnosti pol državni firmi ali javni upravi imaš kot senior visoko plačo. Da pa imaš malo podjetje 10 - 15 zaposlenih, od tega jih je večina razvijalcev, pa si nimaš kaj za začet s 50+ letniki :P

krneki0001 ::

c00L3r je izjavil:

Če deleš v eni veliki, po možnosti pol državni firmi ali javni upravi imaš kot senior visoko plačo. Da pa imaš malo podjetje 10 - 15 zaposlenih, od tega jih je večina razvijalcev, pa si nimaš kaj za začet s 50+ letniki :P


začeti -> pomagati (najbrž si to mislil)

Ti lahko povem, da 50+ letniki z odličnim znanjem programiranja in kilometrino lahko naredijo take aplikacije o katerih marsikateri mlad programer samo sanja. Mi imamo par takih "seniorjev", ki imajo znanje od asemblerja do C# in javascripta. Uglavnem so maherji in vse znajo narest.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

oldguy ::

Ti lahko povem, da 50+ letniki z odličnim znanjem programiranja in kilometrino lahko naredijo take aplikacije o katerih marsikateri mlad programer samo sanja. Mi imamo par takih "seniorjev", ki imajo znanje od asemblerja do C# in javascripta. Uglavnem so maherji in vse znajo narest.


Tako je. Vaši predsodki, ki jih kažete tule gor do stereotipnega "starejšega programerja", so ravno tako bedni, kot predstave nekaterih delodajalcev, da si pravkar diplomirani inženir računalništva zasluži max. 800€ neto, ker je pač nov.

Da pa imaš malo podjetje 10 - 15 zaposlenih, od tega jih je večina razvijalcev, pa si nimaš kaj za začet s 50+ letniki


Imaš mandeljce, ki brez kakih hudih nazivov že trideset let delajo stvari, o katerih se mladini niti sanja ne, pa naj bodo še taki maherji. Za sabo imajo že kup uspešnih projektov, nebroj izkušenj in široko znanje, ki se začne pri simple vezjih in konča pri web programiranju. Rajši začnem malo podjetje z dvema takšnima kot pa desetimi mladimi nadebudnimi mulci, pa če so še tako perspektivni.
Optimalen je seveda mix obojega.

Realnost (v "normalnih" firmah v branži) je takale:
- Vreden si toliko, kolikor zaslužiš firmi. Če imaš doktorat znanosti, pa rabiš leto dni, preden od tebe pade karkoli koristnega, si ne mislit, da boš na lepe oči dobil plačo, večjo od "starine", ki ima morda zgolj SŠ, a od njega vsako leto pade 10 projektov.
- Vrednost programerjem raste sorazmerno s "nepogrešljivostjo". Ko enkrat shendlaš določeno število projektov in jih supportiraš, lahko tvoj odhod prinese precej stroškov, zato imaš večje vzvode pri pogajanjih. Res je sicer, da nihče ni nepogrešljiv, a odhod ključnega človeka ni nekaj, kar bi pameten delodajalec zlahka požrl.

Tak da, be humble, but know your value. To je to...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

c00L3r ::

Bom postavil zdaj eno malo bolj provokativno vprašanje. Npr. da imate malo podjetje (vsak je težko nadomestljiv) in iščete nov kader za projekt, ki bo trajal leto ali več. Ali bi vzeli mlado diplomantko (manj kot 30 let), čeprav se zadevate, da vam lahko po par mesecih gre na porodniško? In potem morate za leto dni iskat zamenjave. Teče pa vam hudo nujen projekt. Zakonsko ne smete vprašat ali ima načrte zanosit, prepovedat še manj.

Ali boste kar izločili ženske na razgovorih? Dajte malo povedat, kako gledate na to. Sem delal v enem srednje velikem podjetju in ko so iskali novega informatika, sem bil presenečen kako je teta iz kadrovske bila proti temu, da bi zaposlili mlado diplomantko.

darkolord ::

krneki0001 je izjavil:

V velikih slovenskih računalniških podjetjih, ki se ukvarjajo s programiranjem, opažam še en problem. Če so tvoji programi slabi in imaš veliko intervencij, si pohvaljen, ker veliko delaš, imaš dobro plačo in si seveda eden najboljših. Če pa imaš programe dobro napisane, problemov ni nikoli in te ne kličejo zaradi napak, zate nihče ne ve in plača stagnira, ter se niti ne moreš pogajat za višjo plačo.

Kot primer;
Namreč narediš en produkt za banko kot pogodbenik, ki je slabo napisan. Takega firma proda banki in ker so stalni problemi, so potrebne intervencije. Te intervencije se plačujejo in šefi so zadovoljni, ker prihaja denar tudi po tem, ko so produkt prodali. Če pa narediš že v prvo program, ki deluje dobro in nima skoraj nič napak, si pa slab delavec, ker ne prinašaš dodatnega denarja zaradi intervencij.

Uglavnem, to so moja opažanja zadnjih 10 let. Mogoče imate drugačne poglede in opažanja, vendar je zame tole problem. Če hočeš bit "najboljši" moraš delat slabo, kar pa ni v mojem interesu (da bi me klicali ponoči zaradi napak in da bi moral to popravljat), ker raje naredim enkrat odlično, pa na to pozabim in grem nove stvari delat, ne da se še z vzdrževanjem ukvarjam.


Ja to je res velik problem, če delodajalec ne prepozna znanja in potenciala.

Jaz to rešujem nekoliko drugače - ko so kje veliki problemi in so vsi baffled, pridem zraven in jim na hitro rešim rit. Velikokrat je sicer problem, ker se to zgodi, ko je budget že pokurjen, ampak se na koncu vse že nekako zgliha + prideš zraven in si že od začetka tam kot tisti, ki zna.

lambda ::

Mladi diplomant se pa lahko polomi na downhillu. Ali se pa spomni, da ima vsega poln kufer, da odpoved ter gre drugam. Kaj boš pa takrat? Jasno, da je idealno zaposliti nekoga, ki bo z večjo verjetnosjo delal, ko se ga potrebuje, ampak ne vem no ... tu gre za neko moralno vprašanje in glede tega jaz ne bi diskriminiral, kandidata bi obravnaval iz strokovnega vidika, ne pa glede na spol ipd. atribute.

Če ti projekt gre v minus zato, ker je nekdo šel na porodniško, potem mislim, da je težava drugje, ne v nosečnicah ... Kolikor sem imel sam priložnost videti, je bolj konstruktivno delati na tem, da ljudje niso nezamenljivi, da lahko vskoči drug, če je potrebno.

Delovno okolje in kolektiv se pomojem mora graditi dolgoročno, da ljudje čutijo neko pripadnost, sprejetost in nekako živijo s podjetjem. Tako so pripravljeni tudi delodajalcu dajati več, kot če imajo občutek, da so tam le en pajac za kadrovsko, ker se pač vse skupaj finančno izide. Pa ni nujno, da so tam potem 10 let, take stvari se močno poznajo že za nekajletna obdobja.

Rupa ::

Gandalfar je izjavil:

Sklenes sporazumno odpoved in mu das 3 place in gre?

Sanjaj.
S sporazumno odpovedjo se tak delavec odpove odpravnini.
Odpove se nadomestilu na zavodu za zaposlovanje (če gre za starejši in solidno plačan osebek lahko dobiva po 900€ nadomestila na mesec tudi po 25 mesecev!!!).
Kot brezposeln bo vplačeval nižjo pokojninsko osnovo,
odpovedal se bo celo osnovnemu zdravstvenemu zavarovanju (ne plača ga delodajalec, zavod ali občina, temveč sam).

Se pravi nekdo bi se odpovedal službi za nedoločen čas in vsem tem pravicam, v zameno za 3 plače (ki ti jih potem izplačajo drugače kot plače in mora podjetje odvesti recimo prispevek za pokojninsko zavarovanje, ki pa delavcu ne gre v pokojninsko osnovo)?

Ta hip zakonodaja ni ravno prijazna do podjetij, ki bi se rada znebila starejših kadrov. Sem videl že kar nekaj poskusov, bolj ali manj pametnih. Bi rekel, da je povprečen strošek, da se takega človeka znebiš, vsaj letna bruto plača.
Zato pritrjujem, da se mnogi poslužujejo bolj podlih taktik... nekaj na meji mobinga.

Fizikalko ::

nebivedu, anisi ti par let nazaj govoril, da imaš pri banki cca 2k neto + dodatki? Torej imajo začetniki še 500 več?!? Yeah, right.
««
76 / 357
»»