» »

Plače v IT industriji

Plače v IT industriji

Temo vidijo: vsi
««
279 / 357
»»

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:



Če uporabim tvoj primer Avstrije. Povprečna plača je cca. 2,5x višja kot v Sloveniji. Cene niso 2.5x višje. Posledično je kupna moč avstrijcev višja.


Pocprecna placa koliko vem ni dvakrat visja, notranje cene pa so cez palec se visje, kot je faktor razlike. Ura mehanika na uradnem servisu 70€++, hisa vsaj 2x drazja, jajca pri kmetu 4€ ...

Lahko pa relativno ceneje dobimo kar je iz uvoza. Ampak to je predvsem zaradi produktivnosti. Je vse skupaj dosti razvito, da se za konkurencnost ni treba metati po zobeh.

ytodf je izjavil:

če je tej primerjavi kaj verjeti, prav vseh notranjih cen ne.


Nisem vedel, da je Berlin tako poceni. Ga b.p. nese ze Celovec.

Zgodovina sprememb…

ytodf ::

Dunaj res NI neka zmaga proti Ljubljani, izgleda...

katere vire uporabljaš, ko navajaš trditve za Celovec?
Local Purchasing Power in Berlin is 59.37% higher than in Klagenfurt
Average Monthly Net Salary (After Tax): Klagenfurt 1,778.33 EUR, Berlin 2,993.19 EUR

jaz boljših nimam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

c3p0 ::

TheBlueOne je izjavil:


Nisem vedel, da je Berlin tako poceni. Ga b.p. nese ze Celovec.


Sicer je Berlin zelo velik in ima lepe predele, v splošnem pa je shithole in ne bi v sanjah tam živel. Zato se ne čudim.

Mike_Rotch ::

Pocprecna placa koliko vem ni dvakrat visja, notranje cene pa so cez palec se visje, kot je faktor razlike. Ura mehanika na uradnem servisu 70€++, hisa vsaj 2x drazja, jajca pri kmetu 4€ ...


Te podatki o povprečnih in minimalnih plačah niso povsem zanesljivi zaradi lokalnih posebnosti. Ampak kakorkoli obrneš je kupna moč v Avstriji višja.

poweroff ::

Ah, ko smo že pri tem... a morda kdo ve, ali Levica zagovarja obdavčitev plač (se pravi dela), ali tudi obdavčitev nepremičnin (se pravi kapitala)? Za kapitalske dobičke sicer mislim, da zagovarjajo njihovo obdavčitev...
sudo poweroff

Invictus ::

ytodf je izjavil:

ja, pa damo potem ljubljana in munich, ki sta bolj blizu po kupni moči (kar pomeni, da so plače in cene bolj 'poravnane')?

V Munchnu marsikdo tolče "revščino"...

Najemnine in nepremičnine gredo v nebo, je Ljubljana drobiž, plače pa niso toliko večje, kot je tam dražje kaj kupiti... Čeprav se ti obešaš na povprečje.

Nek tester softwara v zavarovalnici ne dobi 10k, ampak tam 3k neto.

Zdaj lahko greš na povprečje in najdeš nek nov primer, ampak ko delaš tam, in se pogovarjaš s folkom, so problemi tam, tam, kot pri nas.

Poleg tega povprečje nič ne pove o porazdelitvi plač. Načeloma naj bi bila Gaussova, ampak ni nujno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:


Te podatki o povprečnih in minimalnih plačah niso povsem zanesljivi zaradi lokalnih posebnosti. Ampak kakorkoli obrneš je kupna moč v Avstriji višja.


Ampak ne, ker je neka razlika v bremenitvah na placo ampak ker so place vsaj x2. Place pa so lahko X2++, ker je tu doma visoka ucinkovitost. To je direkt moje podrocje in naceloma lahko kar natancno primerjam.

Ali drugace povedano, dajem kot primer. Slovensko podjetje, ki zaposluje varilce ti bo povedalo, da si ne more privosciti v povprecju niti bruto 1500€ in da ce hocemo, da kaksen varilec vec ostane moramo zmanjsati dajatve, da bo lahko konkuriral na medanrodnem trgu dela. Na drugi strani ti Avstrijec placa vsaj 2x vec v smislu celotnega stroska na varilca, ce ne 3x vec. Od kod mislis, da pride ta sposobnost?

Skratka slovenski sport je prelagati drobiz, med tem pa se pusca zadaj razvoj. Te ideje o zmanjsanjih bi naceloma lahko za kar nekaj casa pozabili, ker je vse na limitah. Treba se je stratesko razvijati in ce te iniciative ne bo, bodo razvojniki sli tja kjer je. Slovencelj pa bo med tem popolnoma osiromasil drzavo, bentil, da dobi od drzave premalo in si priboril gajbo piva iz razlike v bremenitvah.

kuall ::

c3p0 je izjavil:

Sicer je Berlin zelo velik in ima lepe predele, v splošnem pa je shithole in ne bi v sanjah tam živel. Zato se ne čudim.

hmm, le zakaj? :))

Invictus ::

kuall je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Sicer je Berlin zelo velik in ima lepe predele, v splošnem pa je shithole in ne bi v sanjah tam živel. Zato se ne čudim.

hmm, le zakaj? :))

Mentaliteta vzhodne Nemčije in nenaklonjenost Wessijev proti Ossijem :)). Še vedno...

Na portalih za zmenkarije imajo puince iz bivše zahodne Nemčije jasno napisano, da Nemcev iz bivše vzhodne Nemčije ne marajo in naj se ne javljajo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mike_Rotch ::

Ampak ne, ker je neka razlika v bremenitvah na placo ampak ker so place vsaj x2.


Tudi zaradi razlike v dajatvah.

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:

Ampak ne, ker je neka razlika v bremenitvah na placo ampak ker so place vsaj x2.


Tudi zaradi razlike v dajatvah.


Dej prosim te, Slovenec za isto delo ni sposeoben pozreti stroska 1500EUR in bi namesto (karikiram) 1000EUR neto imel 1050EUR, da bi lahko kvazi konkuriral. Avstrijec pa za isto delo b.p. placa 3500EUR, delavec dobi recimo 2300EUR. Kaj ti resno mislis, da bi pri prekladanju drobiza ne vem kaj prinesle?

Pa ne pozabit, da dobi od nasega varilca drzava recimo 500EUR/mesec, od avstrijskega pa 1700EUR/mesec. Vse to za enako delo!!!! Tudi, ce je nekoliko manj % das hitro celo slovensko placo za prispevke. Potem pa je vse lazje, ker velik del stroskov je pa enak, ker avto stane podobno, pripomocki pravtako itn. Ali drugace povedano, Avstrija dosti lazje niza te stroske, ker so place na splosno visje, Slovenija pa tega meneverskega prostora verjetno nima.

Ajde stevilke niso 100% natancne, so pa nekje tam tam.

Pac nehajte trosit energijo na teh populizmih in raje delajte na ucinkovitosti. Navzgor ni mej, spodnje pa so v Sloveniji bolj kot ne dosezene.

Zgodovina sprememb…

ytodf ::

Invictus je izjavil:

Munchnu marsikdo tolče "revščino"...

Najemnine in nepremičnine gredo v nebo, je Ljubljana drobiž, plače pa niso toliko večje, kot je tam dražje kaj kupiti... Čeprav se ti obešaš na povprečje.

Nek tester softwara v zavarovalnici ne dobi 10k, ampak tam 3k neto.

Zdaj lahko greš na povprečje in najdeš nek nov primer, ampak ko delaš tam, in se pogovarjaš s folkom, so problemi tam, tam, kot pri nas.

Poleg tega povprečje nič ne pove o porazdelitvi plač. Načeloma naj bi bila Gaussova, ampak ni nujno...

morda drži, uporabljam vire, ki jih poznam in so enostavni dostopni (in so dovolj kvantificirani in niso nedoločljivo/nepreverljivo opisni), z veseljem razširim knjižnico ampak mislim, da bi to morali v drugo temo, ne v to. namreč, gre za čimbolj enostavno primerjavo kupne moči, ker je bilo napisano v tej temi nekaj sporočil pred tem, da je ta precej statična - višje plače pomenijo približno enako višje stroške. jaz osebno menim, da ne, neke preverljive zavrnitve še ni bilo objavljene...

TheBlueOne ::

ytodf je izjavil:


morda drži, uporabljam vire, ki jih poznam in so enostavni dostopni (in so dovolj kvantificirani in niso nedoločljivo/nepreverljivo opisni), z veseljem razširim knjižnico ampak mislim, da bi to morali v drugo temo, ne v to. namreč, gre za čimbolj enostavno primerjavo kupne moči, ker je bilo napisano v tej temi nekaj sporočil pred tem, da je ta precej statična - višje plače pomenijo približno enako višje stroške. jaz osebno menim, da ne, neke preverljive zavrnitve še ni bilo objavljene...


Dej pojdi malo v tujino, posebej v bolj razvite drzave pa ti bo vse jasno. Morda ziveti, da ti bo se bolj. Recimo konkretno kjer sem jaz v primerjavi:
-Mehanik ca 3x urna postavka
-Hisa ca. 2x cena za graditi
-Parcele tudi visji veckratniki
-Lokalna hrana vsaj 2x cene. Ce ne verjames ima skoraj vsako mesto blizu meje trznico.
-Recimo za podoben burger meni kot recimo Sven & Lars 10EUR s pijaco das okoli 25EUR. Pizza je v slo 7EUR kjer sem jaz 12EUR. Pivo je 3.5EUR+, pa nisem v nekem mestu itn.

Meni gradijo sicer slovenske podjetja ampak pravtako prilagodijo cene in odnesejo nekaj vec, kar niti ne skrivajo. In vse to je splosno znano. Je pa jasno, da nimas neke prave perspektive, ce tujino poznas skozi nekaj linkov.

Zgodovina sprememb…

ytodf ::

TheBlueOne je izjavil:

Dej pojdi malo v tujino, posebej v bolj razvite drzave pa ti bo vse jasno. Morda ziveti, da ti bo se bolj. Recimo konkretno kjer sem jaz v primerjavi:

ampak tega se ne da potem izraziti skozi lokalno kupno moč? potem se sploh ne splača nikamor seliti ali kaj? ker je povsod enako? ne vem, no, glede na te primerjave, se težko strinjam, ne glede na to, kam vse bi me želel poslati. stvari so pač analizirane in skvantificirane, če pa ne izpolnjujejo tvojih pričakovanj, pa res ne morem pomagati. upam, da lahko narediš boljše primerjave... ali daš povezavo nanje. neke ocene čez palec niso dovolj zanesljive, žal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

TheBlueOne ::

ytodf je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Dej pojdi malo v tujino, posebej v bolj razvite drzave pa ti bo vse jasno. Morda ziveti, da ti bo se bolj. Recimo konkretno kjer sem jaz v primerjavi:

ampak tega se ne da potem izraziti skozi lokalno kupno moč? potem se sploh ne splača nikamor seliti ali kaj? ker je povsod enako? ne vem, no, glede na te primerjave, se težko strinjam, ne glede na to, kam vse bi me želel poslati. stvari so pač analizirane in skvantificirane, če pa ne izpolnjujejo tvojih pričakovanj, pa res ne morem pomagati. upam, da lahko narediš boljše primerjave...


Ja pa dobro jutro. Seveda se ne izplaca vsakomur. Nek migrant obicajen delavec iz Bosne v Avstriji ne zivi nic drugace, kot spodaj. Majhno stanovanje, ista hrana itn. Problem je, da spodaj verjetno sploh ni dobil sluzbe, ce pa bi jo pa ne bi bilo neke razlike v notranjem smislu. Ajde ima pa boljsi avto in vilo v Bosni kamor bo sel v penzijo.

Seveda pa tujce kot Slovenec srecas na dopustih in ko gredo skozi Slovenijo. Potem pa vidis boljse avte in vec zapravljanja, kar pa ne pomeni, da doma picijo luksuz. Se ti pa morda svetijo oci.

Jaz konkretno sem sel, ker v Sloveniji nisem dobil sluzbe in ker je Avstrija razvojno naravnana, kar mi pase, ker to rad delam. Bi pa vmes zaradi izkusenj lahko sel nazaj, dobil mansjo placo in naredil copy paste zivljenja, ker je vse toliko ceneje. Me pa strasno jezi kako lahko je manipulirati Slovence, ker nihce ne zna racunati! S tem siromasenjem drzave in napacnimi prioritetami pac skodite mojim interesom, ker jaz ne bi 1050€ namesto 1000€ ampak veckratnik brez jokcanja.

Mi tudi zelo pase, da gre ogromno denarja drzavi, ker mi to omogoci boljse zdravstvo, sole, vrtce itn. Raje vidim, da drzava dobi 3000€ kot pa 300€, ce imam vseeno dovolj in super pokrito kar je s strani drzave.

ytodf ::

TheBlueOne je izjavil:

Ja pa dobro jutro. Seveda se ne izplaca vsakomur.

auch. kar nehajmo debatirati :-) povej to vse tem globalnim migrantom, ki čakajo na mejah.

Mike_Rotch ::

Pocprecna placa koliko vem ni dvakrat visja, notranje cene pa so cez palec se visje, kot je faktor razlike.


Dej prosim te, Slovenec za isto delo ni sposeoben pozreti stroska 1500EUR in bi namesto (karikiram) 1000EUR neto imel 1050EUR, da bi lahko kvazi konkuriral. Avstrijec pa za isto delo b.p. placa 3500EUR, delavec dobi recimo 2300EUR. Kaj ti resno mislis, da bi pri prekladanju drobiza ne vem kaj prinesle?


Odloči se kaj boš zagovarjal.

Jaz ti samo povem, da inflacija ni premo sorazmerna z dvigom plač.

Ali drugace povedano, Avstrija dosti lazje niza te stroske, ker so place na splosno visje, Slovenija pa tega meneverskega prostora verjetno nima.


Glede na graf, ki ga je prilepil Orka par postov nazaj, imamo nekaj prostora. Sicer pa pri plačah ne gre samo za produktivnost v smislu outputa delavcev, so še drugi faktorji v igri. Od naravnih resursov do geolokacije in vsega vmes.

-Recimo za podoben burger meni kot recimo Sven & Lars 10EUR s pijaco das okoli 25EUR. Pizza je v slo 7EUR kjer sem jaz 12EUR. Pivo je 3.5EUR+, pa nisem v nekem mestu itn.


Splača se pogledati povprečje. Jaz npr. jem pico cenejšo od 7 eur in pivo dražje od 3,5. Če ti podatki o kupni moči niso dovolj lahko pogledaš ceno Big Maca, ki je odlično orodje za primerjavo življenjskih stroškov. 3,3 vs 4,5 eur.

TheBlueOne ::

ytodf je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Ja pa dobro jutro. Seveda se ne izplaca vsakomur.

auch. kar nehajmo debatirati :-) povej to vse tem globalnim migrantom, ki čakajo na mejah.


Ja beguncem se valda izplaca kamorkoli kjer ni vojne. Tudi ostalim kjer ni sluzb. Sluzb pa ne naredijo nizki prispevki ampak mocno gospodarstvo. Gospodarstvo pa je mocno, ce je konkurencno, dandanes pa si vedno tezje konkurencen s poceni delovno silo. Kar zapomnite si, slednje bo Slovenijo zelo teplo, ker pocasi pri placah ne bo prav nice rezerv. Kje bodo potem poskusali prihranit kak cent pa ne vem, za razvoj sigurno ne bodo vec imeli.

ytodf ::

TheBlueOne je izjavil:

Tudi ostalim kjer ni sluzb. Sluzb pa ne naredijo nizki prispevki ampak mocno gospodarstvo.

ah, ne ga lomit? saj res, koliko Slovencev se vas je selilo v Nemčijo in Avstrijo? in koliko Nemcev in Avstrijcev v Slovenijo, če se pa je ne izplača?

ps: migrant še ne pomeni begunec, ne, ne...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:


Splača se pogledati povprečje. Jaz npr. jem pico cenejšo od 7 eur in pivo dražje od 3,5. Če ti podatki o kupni moči niso dovolj lahko pogledaš ceno Big Maca, ki je odlično orodje za primerjavo življenjskih stroškov. 3,3 vs 4,5 eur.


Ne morem ti vsega nastevati. Sem pa zivel v Sloveniji, trenutno ze dolgo v tujini in lahko kar dobro ocenim cez palec. Poleg tega ne sluzbeno dosti delam s slovenskimi podjetji, kakor tudi avstrijskimi, tako da zadeve kar dobro poznam. Upam, da ti ne sodis iz kavca.

Drugace pa zaradi mene tratite cas s tem prihranjevanjem centov. Glede na razvojni moment tujine zna hitro zmanjkati prostora. Sicer te pa direktno vprasam, koliko % prihranka bi bilo dovolj, da bi koncno poceli kaj pametnega namesto da se jezite za drobiz?

ytodf je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Tudi ostalim kjer ni sluzb. Sluzb pa ne naredijo nizki prispevki ampak mocno gospodarstvo.

ah, ne ga lomit? saj res, koliko Slovencev se vas je selilo v Nemčijo in Avstrijo? in koliko Nemcev in Avstrijcev v Slovenijo, če se pa je ne izplača?

ps: migrant še ne pomeni begunec, ne, ne...


Dolocenim se sigurno izplaca. Kot prvo tistim, ki nimajo nic in pa tistim, ki znajo kaj vrednega se zahod absolutno izplaca. Slednje tujina zelo lepo nagrajuje. In ne, nazaj ne bo prisel niti eden vec, ce bo malo manj dajatev. Bo treba imeti plan in sorazmerno nagrajevanje.

Zgodovina sprememb…

ytodf ::

TheBlueOne je izjavil:

Dolocenim se sigurno izplaca. Kot prvo tistim, ki nimajo nic in pa tistim, ki znajo kaj vrednega se zahod absolutno izplaca. Slednje tujina zelo lepo nagrajuje. In ne, nazaj ne bo prisel niti eden vec, ce bo malo manj dajatev. Bo treba imeti plan in sorazmerno nagrajevanje.

me veseli, da smo si vedno bliže! vendar, vsaj jaz, s temi plani in nagrajevanji nimam kaj veliko...
samo prenašam ugotovljene razlike za nazaj.

nimam pa ne časa, denarja, volje, motiva, da bi vse navedbe preveril posebej...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

Invictus ::

ytodf je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Dej pojdi malo v tujino, posebej v bolj razvite drzave pa ti bo vse jasno. Morda ziveti, da ti bo se bolj. Recimo konkretno kjer sem jaz v primerjavi:

ampak tega se ne da potem izraziti skozi lokalno kupno moč? potem se sploh ne splača nikamor seliti ali kaj? ker je povsod enako? ne vem, no, glede na te primerjave, se težko strinjam, ne glede na to, kam vse bi me želel poslati. stvari so pač analizirane in skvantificirane, če pa ne izpolnjujejo tvojih pričakovanj, pa res ne morem pomagati. upam, da lahko narediš boljše primerjave... ali daš povezavo nanje. neke ocene čez palec niso dovolj zanesljive, žal.

Ja, precej dobro moraš razmisliti, ali se ti splača preseliti... Analizirane in skvalificirane, myass. Oni naredijo povprečje nacelo mesto, v velikih mestih je pa ZELO POMEMBNO v kateri soseski živiš. Tega ta amaterska statistika ne pove...

Ko si samski, mlad, je fajn zamenjati par velikih mest, da vidiš, kako se tam živi.

Sam dobro poznam London, Bruselj, Hamburg, Munchen, Frankfurt. Tu sem delal, in živel. Začasno. Ajde, v Londonu in okolici nisem živel, sem bil pa tam cirka 50x...

Od teh mest bi živel samo v Hamburgu, drugje ne. Seveda si tam ni možno kupiti kake nepremičnine, zato moraš iti tam 100km ven gor proti Severnemu morju. Tam so pa na določenih krajih nenormalne nizke cene...

Spoznal kar nekaj Slovencev sem ter tja, jamrali niso samo tisti na dobrih plačah. Vsem ostalim tujina ni prinesla nekega dobička...

Moraš iti 1x izpod mamine kikle, da malo vidiš renični svet, ne samo preko neta...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

ytodf ::

Invictus je izjavil:

Vsem ostalim tujina ni prinesla nekega dobička...

ne vem, kako so ti tvoji kolegi nameravali nekam iti, očitno so nekaj izpustili ali prepustili sreči, ki je ni bilo...

rekruterke so mi našle redno službo na Danskem v nekaj minutah, ni bilo ne vem, kaj, ekvivalent ene 85kEUR bruto, kot nek senior informatik v neki aviatični agenciji, kar je nekje moja ljubezen že od nekdaj (sicer nimam PPL) pa nisem šel, ker bi se moral tja seliti (z družino težko), kar pa danes ni potrebno.

so pa mi prav s tem numbeom dale kot izhodišče, ker tudi one nimajo zanesljivejše in bolj obširne primerjave...

torej, dokler nimamo ničesar boljšega, je to zelo dobro izhodišče. ne vem pa, kdo je rekel, da POVPREČJE avtomatsko pomeni, da je do tega prav vsak upravičen. jaz že ne...

jaz sem blizu 50, že zelo dolgo izpod mamine kikle, Invictus ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

Lonsarg ::

Pozabljate da je veliko produktov ki ima enotno svetovno ceno ne glede na drzavo:
- turisticna potovanja v tuje dezele
- vsi uvozeni artikli kot so razni aparati, avti, elektronika,...

Tudi cene nepremicnin se precej dvigujejo zaradi tujega denarja (ali airbnb, ali tuji investitorji), skratka precej precej stvari je ki so vezane svetovno in jih slovenski dvig place ne bo dotikal.

Zmanjsanje prispevka pri placi je tudi dvig nizjega in srednjega razreda napravem visjemu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

tilen03 ::

c3p0 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Nisem vedel, da je Berlin tako poceni. Ga b.p. nese ze Celovec.


Sicer je Berlin zelo velik in ima lepe predele, v splošnem pa je shithole in ne bi v sanjah tam živel. Zato se ne čudim.

Berlin je to kar bi New York moral biti.

Umazano mesto: check
Droge, kriminal: check
Dobra scena za umetnike: check
Dobri pogoji za kariero: check
Dobri pogoji za življenje glede na zanimivost mesta: check

New Yorku manka zadnje.

TheBlueOne ::

Lonsarg je izjavil:

Pozabljate da je veliko produktov ki ima enotno svetovno ceno ne glede na drzavo:
- turisticna potovanja v tuje dezele
- vsi uvozeni artikli kot so razni aparati, avti, elektronika,...


Kdo to pozablja? In te zadeve lazje kupujejo tisti, ki so mocni po BDP ne pa tisti, ki imajo cim manj dajatev. Kratkorocno bi dobil nekaj malega, dolgorocno pa se zadeve zbalansirajo. Poleg tega z neko marginalno razliko v dajatvah dobis kaj? Namesto VW Polo Ferrari? Malo morgen. Bo treba biti bolj ucinkovit, da bos dobil veckratnik, kjer bos z vec neto odlivi v blagajno bogatejsi.

Mike_Rotch ::

Ne morem ti vsega nastevati. Sem pa zivel v Sloveniji, trenutno ze dolgo v tujini in lahko kar dobro ocenim cez palec. Poleg tega ne sluzbeno dosti delam s slovenskimi podjetji, kakor tudi avstrijskimi, tako da zadeve kar dobro poznam. Upam, da ti ne sodis iz kavca.

Drugace pa zaradi mene tratite cas s tem prihranjevanjem centov. Glede na razvojni moment tujine zna hitro zmanjkati prostora. Sicer te pa direktno vprasam, koliko % prihranka bi bilo dovolj, da bi koncno poceli kaj pametnega namesto da se jezite za drobiz?


Zato ker ne moreš naštevati vsega, pogledaš statistiko. In ta ti pove, da je kupna moč v Avstriji v povprečju višja kot v Sloveniji. In kupna moč v Švici v povprečju višja kot v Avstriji. To pomeni, da je razlika v plačaš višja kot razlika v cenah.

Kaj bi pa s tem drobižem rad povedal pa ne vem. Povprečnemu Slovencu bi bolj položna dohodninska lestvica pomenila kar nekaj. Nekomu, ki zasluži 1200 na mesec se dodatnih 100, 150 eur pozna ogromno. Teh 100, 150 eur gre praktično v celoti nazaj v gospodarstvo, tako, da imamo vsi nekaj od tega.

TheBlueOne ::

Mike_Rotch je izjavil:



Zato ker ne moreš naštevati vsega, pogledaš statistiko. In ta ti pove, da je kupna moč v Avstriji v povprečju višja kot v Sloveniji. In kupna moč v Švici v povprečju višja kot v Avstriji. To pomeni, da je razlika v plačaš višja kot razlika v cenah.

Kaj bi pa s tem drobižem rad povedal pa ne vem. Povprečnemu Slovencu bi bolj položna dohodninska lestvica pomenila kar nekaj. Nekomu, ki zasluži 1200 na mesec se dodatnih 100, 150 eur pozna ogromno. Teh 100, 150 eur gre praktično v celoti nazaj v gospodarstvo, tako, da imamo vsi nekaj od tega.


Problem te povprecne kupne moci je, da za vecino velik del palete ni dosegljiv. In sploh pa kupna moc ni visja zaradi razmerja bruto neto ampak ker je visji BDP, kar pa ne dobis s spreminjanjem razmerja bruto neto, kjer bi ti prihranil kaksen € ampak s tem, da si bolj ucinkovit. Se boljse, da si tako ucinkovit, da konkuriras globalno, ceprav sorazmerno lepo placujes svoje ljudi. In tu je kljuc, ne pa v prekladanju drobiza.

Tisti, ki sluzi 1200€ na mesec je dandanes presibek v smislu EU, da bi si lahko zagotovil storitve na nekem srednjevisokem nivoju. Ce je dosti takih, pomeni, da imas dosti manj kesa kot drzava, ker so place prekleto nizke. Se enkrat te vprasam, kje je meja? Kdaj boste zaceli poceti kaj pametnega in se ne boste vec sekirali okoli bruto neto. Produktivnost v Sloveniji bi se morala cez palec zelo hitro povisati vsaj za 30%, da bi tale tvoj kolega pri 1200€ dobil 2000€, drzava pa toliko vec in bo imel neko pol dostojno zdravstvo, infrastrukturo itn. Ne vem v kateri luknji zivite ampak meni je kar evidentno, da je v Sloveniji marsikaj podhranjeno.

kuall ::

Invictus je izjavil:

Na portalih za zmenkarije imajo puince iz bivše zahodne Nemčije jasno napisano, da Nemcev iz bivše vzhodne Nemčije ne marajo in naj se ne javljajo...

To je podobna fora kot una, ko prostitutke v Ameriki rečejo, da ne marajo črncev za stranke, ker so preveč nasilni, ampak samo belce. Drgač pa so najbrž za shithole krivi tudi priseljenci v Berlinu, katerih mora kar mrgoleti. S tem nimam v mislih tebe, ki si visokokvalificiran priseljenc.

ytodf ::

TheBlueOne je izjavil:

Problem te povprecne kupne moci je, da za vecino velik del palete ni dosegljiv..

kateri javno dostopen obstoječ indikator (ali množico teh) bi pa bilo primerneje uporabiti namesto tega?

"absolutna korektno in po vseh regelcih izračunana povprečna kupna moč upoštevajoč še več ostalih absolutno korektno in po vseh regelcih izračunanih indikatorjev"?

morda osebno izkušnjo? čigavo? tvojo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

Lonsarg ::

TheBlueOne je izjavil:

Se enkrat te vprasam, kje je meja? Kdaj boste zaceli poceti kaj pametnega in se ne boste vec sekirali okoli bruto neto. Produktivnost v Sloveniji bi se morala cez palec zelo hitro povisati vsaj za 30%, da bi tale tvoj kolega pri 1200€ dobil 2000€, drzava pa toliko vec in bo imel neko pol dostojno zdravstvo, infrastrukturo itn1.
Nehal se bom sekirat ko bo visji sloj placeval enak % kot tisti ki imajo redno placo. Dejanski % niti ni tako vazen, samo razmerje visjega proti ostalim slojem naj popravijo, kakorkoli ze.

Se sicer strinjam da je visja produktivnost najbrz se bolj pomembna, samo je pa hkrati precej tezje dosegljiva, ker zahteva precejsem umik drzave iz gospodarstva.

TheBlueOne ::

ytodf je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Problem te povprecne kupne moci je, da za vecino velik del palete ni dosegljiv..

Kateri javno dostopen obstoječ indikator (ali množico teh) bi pa bilo primerneje uporabiti namesto tega?

"Absolutna korektno in po vseh regelcih izračunana povprečna kupna moč upoštevajoč še več ostalih absolutno korektno in po vseh regelcih izračunanih indikatorjev"?

Morda osebno izkušnjo?


Simpl, visas BDP, ne pa razmerja bruto neto. To pa dobis z razvojem, ce nimas nekih posebnih naravnih dobrin ali ne vem kaj drugega. Mene prav fascinira, da se toliko vrtite okoli teh razmerij, nikogar pa ne moti nizka osnova, ker pac tako je.

In se enkrat dodam, vas plan ne gre v nedogled, nihce pa ne ve kaj tocno tukaj hoce. Slej kot prej zmanjka maneverskega prostora, se najhuje pa je, da zmanjka zagona. Potem pa vso sreco s konkuriranjem, ker ostane samo, da te kupi nekdo, ki ima tehnologijo in te lepo zasuznji. Pa ja skoraj ne beres kaj drugega kakor "Potrebujemo strateske partnerje.".

maticb492 ::

Lonsarg je izjavil:

Nehal se bom sekirat ko bo visji sloj placeval enak % kot tisti ki imajo redno placo. Dejanski % niti ni tako vazen, samo razmerje visjega proti ostalim slojem naj popravijo, kakorkoli ze.

Se sicer strinjam da je visja produktivnost najbrz se bolj pomembna, samo je pa hkrati precej tezje dosegljiva, ker zahteva precejsem umik drzave iz gospodarstva.


Jap, ker recimo ona dva zakonca iz Outfit 7 vplačata manj davka kot ti ne? Še posebej ko gresta kupit avto za 200 jurjev in pa jest v restavracijo za 500€, to vse dobita brez davka samo zato ker sta bogata, kako nepravično.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

TheBlueOne ::

Lonsarg je izjavil:

Nehal se bom sekirat ko bo visji sloj placeval enak % kot tisti ki imajo redno placo. Dejanski % niti ni tako vazen, samo razmerje visjega proti ostalim slojem naj popravijo, kakorkoli ze.

Se sicer strinjam da je visja produktivnost najbrz se bolj pomembna, samo je pa hkrati precej tezje dosegljiva, ker zahteva precejsem umik drzave iz gospodarstva.


Ce ti mislis kapitalske dobicke in podobno je to druga tema. Podjetje + lastnik ni enako delavec v davcnem smislu. Podjetje je od lastnika kar lepo loceno (razen s.p.) in ima druge obveznosti, cilje itn.

Ahim ::

Mike_Rotch je izjavil:

Saj obdavčitev espejev je enaka obdavčitvi redno zaposlenim.

Say what? 8-O (Normiran) s.p. sem bil se v casu, ko se je dohodek dejansko stel v dohodnino - predven so to spremenili v dohodek iz dejavnosti. Zelo dobro vem koliko od zneska, ki ga placa delodajalec ("bruto bruto" v jeziku plac) ostane pri s.p. in koliko pri klasicni zaposlitvi, ce so v obeh primerih prispevki enaki. V prvem primeru je to 4% od prometa, pri drugem pa bistveno vec za nekoga, ki ni ravno cistilka na minimalcu.

Lonsarg ::

Itak da je nepravicno da nekdo ki ima vec placa manjsi procent halo. Gre za obratno dohodninsko lestvico ki si jo je zagotovil visji sloj. A je res kdo tok zblojen da misli da je to normalno!?! Bogatejsi manjse procentualne davke halo!

In ne visjemu sloja kaj dosti davka ne moremo povisati zaradi konkurence v tujini. Zato je bolje znizati davek placam, tako direktni kot tudi skritih 10% v prispevku pokojninski blagajni preko reforme v drugi steber.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

ytodf ::

TheBlueOne je izjavil:

Simpl, visas BDP, ne pa razmerja bruto neto.

ok, prva in simple stvar jutri ali pa po aprilskih volitvah :-)

TheBlueOne je izjavil:

In se enkrat dodam, vas plan ne gre v nedogled, nihce pa ne ve kaj tocno tukaj hoce. Slej kot prej zmanjka maneverskega prostora, se najhuje pa je, da zmanjka zagona. Potem pa vso sreco s konkuriranjem, ker ostane samo, da te kupi nekdo, ki ima tehnologijo in te lepo zasuznji. Pa ja skoraj ne beres kaj drugega kakor "Potrebujemo strateske partnerje.".

kakšen pa je moj plan? saj mene nihče ničesar ne vpraša. jaz samo primerjam in gledam lokalno kupno moč, ti pa praviš, da je to vse isti šmoren, čeprav si si že premislil, četudi so ti slovenske firme postavljale hišo za višji znesek kot bi v Sloveniji pa še vedno menda nižji kot bi avstrijske v Avstriji?

jaz samo razlagam o lokalni kupni moči in selitvi... in če niti te primerjave ne opraviš (ali celo zanikaš), se pač ne čuditi, če te marsikdo postrani gleda...

ničesar tako visokoletečega za slovensko družbo nimam v mislih, da bi se BDP kaj posebej dvigal, kot mi ti tu nekaj očitaš ali predlagaš... ne vem točno, kaj želiš doseči s tem filozofiranjem v tej temi...

niti ne vem, kdo bi me poslušal, ker tudi jaz nimam posebnih kompetenc iz tega, če že odmislimo plejado slovenskih politikov in šele potem gospodarstvenikov različnih starosti in nazorov :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

TheBlueOne ::

Lonsarg je izjavil:

Itak da je nepravicno da nekdo ima vec placa manjsi procent halo. Gre za obratno dohodninsko lestvico ki si jo ke zagotovil visji sloj. A je res kdo tok zblojen da misli da je to normalno!?! Bogatejsi manjse davke!

In ne visjemu sloja kaj dosti davka ne moremo povisati zaradi konkurence v tujini. Zato je bolje znizati davek placam, tako direktni kot tudi skritih 10% v prispevku pokojninski blagajni preko reforme v drugi steber.


Pa ti locis placo direktorja in kapital podjetja? Vlogo lastnikov, katerih je lahko vec, pogosto si lahko tudi ti itn.

Mi je pa zanimivo, da nekateri tako dobro lahko sodite vse prihodke in odhodke drzave, da lahko vlecete zakljucke. Jaz bi razmerja zaenkrat pustil, ker bi se bal posegati v neke izcrpane sisteme in bi raje delal na dohodku ravno zato, da bi v te sisteme se dodal.

Invictus ::

ytodf je izjavil:

[
rekruterke so mi našle redno službo na Danskem v nekaj minutah, ni bilo ne vem, kaj, ekvivalent ene 85kEUR bruto, kot nek senior informatik v neki aviatični agenciji,

85k na Danskem je drobiž. Davki so visoki, je pa res socialna država...

Avti so nenormalno dragi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ahim ::

Invictus je izjavil:

Poleg tega povprečje nič ne pove o porazdelitvi plač. Načeloma naj bi bila Gaussova, ampak ni nujno...

To zagotovo ne drzi (vedno bo vec cistilk in delavcev za trakom kot "direktorjev"), mogoce Poissonova?

Invictus ::

kuall je izjavil:

Invictus je izjavil:

Na portalih za zmenkarije imajo puince iz bivše zahodne Nemčije jasno napisano, da Nemcev iz bivše vzhodne Nemčije ne marajo in naj se ne javljajo...

To je podobna fora kot una, ko prostitutke v Ameriki rečejo, da ne marajo črncev za stranke, ker so preveč nasilni, ampak samo belce. Drgač pa so najbrž za shithole krivi tudi priseljenci v Berlinu, katerih mora kar mrgoleti. S tem nimam v mislih tebe, ki si visokokvalificiran priseljenc.

Nisem priseljenec, sem kar lepo v Sloveniji.

Mi ni švabarija sedla... Čeprav delam zdaj zanje, pa bom zgleda še do konca leta (podaljšali) in sem lepo na remote...

Berlin obvladuje savdska mafija, tako da se jo boji tudi nemška policija... Kolikor meni povedo Nemci oz. Slovenci, ki so že dlje gor...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ytodf ::

Invictus je izjavil:

ytodf je izjavil:

[
rekruterke so mi našle redno službo na Danskem v nekaj minutah, ni bilo ne vem, kaj, ekvivalent ene 85kEUR bruto, kot nek senior informatik v neki aviatični agenciji,

85k na Danskem je drobiž. Davki so visoki, je pa res socialna država...

Avti so nenormalno dragi...

ja, kolikor vidim v numbeo (!) so cene avtov nekje 60-70% (pišejo % desno) višje kot v ljubljani...
meni se ne zdi drobiž, je pa res, da jaz ne vozim hummer.

meni so razložile, da ostane nekje 4kEUR neto, kar je nekje 25% nad povprečjem, v Sloveniji bi to bilo nekje 1625EUR...
no, saj se nismo odločili, je vendarle bila prva ponudba, na daljavo pa se ni dalo ničesar dogovoriti.

je pa to itak deplasirano o tem razpravljati, ker danes lahko s precej malo truda iz Slovenije zaslužiš več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

Mike_Rotch ::

Simpl, visas BDP, ne pa razmerja bruto neto. To pa dobis z razvojem, ce nimas nekih posebnih naravnih dobrin ali ne vem kaj drugega. Mene prav fascinira, da se toliko vrtite okoli teh razmerij, nikogar pa ne moti nizka osnova, ker pac tako je.


Ah, sorry, na to pa še nihče ni pomislil. Evo, samo BDP zvišamo pa je problem rešen.

Btw, razmerje bruto/neto je lahko eden od načinov, da višaš BDP. Bolj ugodna plačna politika pomeni, da več ljudi ostane in dela v Sloveniji, mogoče se celo kdo preseli sem. Seveda ni to edina stvar na svetu, ni pa zanemarljiva.

Say what? 8-O (Normiran) s.p. sem bil se v casu, ko se je dohodek dejansko stel v dohodnino - predven so to spremenili v dohodek iz dejavnosti. Zelo dobro vem koliko od zneska, ki ga placa delodajalec ("bruto bruto" v jeziku plac) ostane pri s.p. in koliko pri klasicni zaposlitvi, ce so v obeh primerih prispevki enaki. V prvem primeru je to 4% od prometa, pri drugem pa bistveno vec za nekoga, ki ni ravno cistilka na minimalcu.


Dohodnina in davek od dohodeka iz dejavnosti sta izenačena. Normiran s.p. plača enako kot "navaden" s.p., ki ima 80% stroškov, je res?

meni so razložile, da ostane nekje 4kEUR neto, kar je nekje 25% nad povprečjem, v Sloveniji bi to bilo nekje 1625EUR...
no, saj se nismo odločili, je vendarle bila prva ponudba, na daljavo pa se ni dalo ničesar dogovoriti.


Btw, pred kratkim sem menjal službo in sem govoril z enimi Danci. Remote pozicija, product manager za SaaS (ne vem, če to štejete pod IT), začetni offer je bil 80-90k eur letno. Je pa firma prešla na hibridni model (delno remote) s korono, prej so bili striktno v pisarnah.

Ne vem kdaj si gledal, ampak od korone naprej je remote ponudbe veliko več.

ytodf ::

Mike_Rotch je izjavil:

Ne vem kdaj si gledal, ampak od korone naprej je remote ponudbe veliko več.

ne vem, saj veš, kako so te rekruterke, te porabi in baca :-) to je bilo kar tako, spotoma in kakšno leto nazaj, nismo nič kaj posebej razpravljali potem več. pač en od X kontaktov na linkedin. pa itak se nismo odločili potem pa so ... stisnile :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

user4683 ::

Mike_Rotch je izjavil:



Dohodnina in davek od dohodeka iz dejavnosti sta izenačena. Normiran s.p. plača enako kot "navaden" s.p., ki ima 80% stroškov, je res?

Ni res, normiranec od dobička plača 20% dohodnine. Navaden pa kolikor pač nanese po lestvici minus olajšave.

Mike_Rotch ::

Res je, moja napaka. Mogoče imam že predolgo računovodjo pa sem malo zarjavel.

uvodV?? ::

V resnici večina vas nima pojma in samo lapate.

Ahim ::

uvodV?? je izjavil:

V resnici večina vas nima pojma in samo lapate.

No no, jaz sem "probal" obe varianti, o katerih govorimo (pa se tretjo, ki je bila v veljavi 10-15 let nazaj in je bila blizje temu, kar sem vprasal zgoraj).

leeon ::

mislim, da kvaliteto življenja napačno povezujete z višino plače. v resnici je kvaliteta življenja odvisna od ljudi okrog tebe (beri prijatelji in družina). in v tujini si sam, pa še tujec. razen če si debil in te noben ne mara in že v Sloveniji nimaš prijateljev. potem je vseeno, če greš v tujino... poglejte malo okrog sebe - bogati in osamljeni ljudje niso srečni, kdaj boste to razumeli?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leeon ()

kuall ::

še manj so srečni revni in osamljeni ljudje kot bogati in osamljeni.
z bogastvom pa je tako: človek je mašina za ustvarjanje. če ne bi bil ne bi človeštvo zgradilo toliko stvari, samo poglej okoli sebe. če nisi zmožen ničesar uspešno ustvariti (denar pa je pokazatelj, kako si uspešen) ti bo tudi nekaj stalno manjkalo. razen če si prašič, ki ga zanima samo žretje in fukanje in druženje, tudi taki so. dejstvo pa je, da je služenje večjih količin denarja sfera višjih možganskih funkcij kot pa sposobnost dobit prijatelje, naredit družino itd in je kr prav, da se bogate ceni. premalo se jih ceni pravzaprav, no v ameriki še za silo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()
««
279 / 357
»»