» »

PIO Mode

PIO Mode

stefan ::

Zanima me ce je varno nastavit pio mode na auto v biosu, k mam overclockan fsb na 83, al s tem nč ne nrdiš?
No, me drugim me pa zanima kva sploh nrdi ta pio mode :\;)
štefuc

matevzm ::

Lahko nastavis na auto, samo bodi previden. Po moznosti si najdi kaksen programcek, ki ti poracuna CRCje in potem malce preverjaj disk. Da slucajno ne dela oslarij.
Pri meni je bil glavni stos pri 83 to, da se disk prakticno ni vec kotel zbuditi. Je zaspal, potem pa se je zbujal minuto.. :8) Pa ene par mp3jem se mi je zdelo da so se pokvarili, a nic drugega..
PIO pomeni Programmed I/O, da se s prenosi ukvarja procesor. Rece beri, disk se zavrti, procesor pa caka in ko dobi podatke, jih vzame in da v spomin. Pri DMA (Direct Memory Access) pa procesor rece disku beri tole, vrzi pa tja v spomin in gre delati kaj drugega. Disk pa ta cas pise v zanj dolocen del spomina.

stefan ::

Jest sm mam pa pio mode na auto pa 83 fsb pa zaenkrat ni še nč falil :D. A se še lahko kej zgodi, al bi se že zgodil, če se bi mel?
A pol nč ne vpliva pio mode, če maš DMA nastavlen?
Kva pa nrdijo nastavitve od 1 - 4 ?
štefuc

miranpozar ::

Najboljše je DMA nastavit na auto. Vsekakor ga vklopi, ker na ta način disk manj obremenjuje procesor in doseže večje hitrosti prenosa podatkov. Višja številka pomeni novejši standard in večjo hitrost.

Miran Požar, Portorož, www.miranpozar.com

stefan ::

A pol je za disk najmn nevarn nižji pio mode? Kako pa to sploh vpliva v overclockanih sistemih...
štefuc

ChiefThunder ::

Nižji pio mode je, počasnejš je. Ko ti naviješ procesor, spremeniš zunanjo frekfenco in s tem pohitriš pci vodilo, ki lahko postane nestabilno- disk se ti lohka zruši.


andrej ::

s tem ko oc pa potem moras dat na PIO nisi kaj dosti pridobil - vsaj pri aplikacijah, ki intenzivno delajo z diskom. Bolj se ti splaca malo manj oc pa met DMA.

TESKAn ::

Hm, jaz mam pa take izkušnje:
Če mam u biosu 'UDMA mode' na AUTO in PIO na AUTO, mi v winsih noce DMA delat. Zej, ce pa dam v BIOS - u UDMA na 'DISABLED', pa lahk v winsih DMA vklopim. Obremenitev procesorja je pa tako 5% (merjeno v win2k). Zdej, mi lahko gdo pove, kolk naj bi bla normalna obremenitev procesorja pri UDMA?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

andrej ::

pri DMA bi naj bla obremenitev par procentna - odvisno od CPU-ja. 5% je cisto OK.

TESKAn ::

Ok, mi lahko gdo se to razlozi: Kako je lahko DMA vkloplen, ce ga v BIOS - u disablas??
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem z diskom

Oddelek: Pomoč in nasveti
5864 (813) DarkHand
»

Seagate 30 GB na PIO Mode namesto DMA !?

Oddelek: Pomoč in nasveti
151526 (1311) Dami
»

WinXP-HDD PIO Only!?!

Oddelek: Pomoč in nasveti
5840 (693) Pisk
»

pio mode ??

Oddelek: Strojna oprema
8916 (724) VASkO
»

DMA/UDMA/PIO

Oddelek: Strojna oprema
81465 (1256) alien-w

Več podobnih tem