» »

kako se sestavi ležaj

kako se sestavi ležaj

slovencl ::

Ko pogledam ležaj mi niti slučajno jasno kako zadevo sestavijo skupaj. Mogoče kdo ve?

slovencl ::

Mislil sem krogljični ležaj.

Azrael ::

Če razdreš kroglični ležaj, boš vedel. Najprej razdreš kletko, potegneš ostanke kletke ven in potem ležaj razpade.

Sestavijo ga tako, da med zunanji in notranji del porinejo toliko kroglic ali valjčkov, kot jih gre oz. kot jih predpisuje standard. Potem okoli kroglic ali valjčkov zanetajo pločevinasto kletko iz dveh delov, oz. kletko vlijejo, če je iz plastične mase ali medenine. Namen kletke je, da drži kroglice ali valjčke na enaki medsebojni razdlji.
Nekoč je bil Slo-tech.

Maxtor ::

To sem se tudi jaz že spraševal. Jasno mi je, kako je narejen, ni pa logično, kako se vkup zloži...

Azrael ::

Na brzino načečkano v Slikarju:

Sestavljen ležaj (kletka je modre barve):
Ko pa kletke ni, se notranji del lahko odmakne in se pridobi prostor (v praksi je prostora precej manj!):
Nekoč je bil Slo-tech.

moj_nick ::

Razstavi pesto na kolesu.
110111001001010001010000

Boeing ::

Zunanji obroč se zagreje, notranji ohladi, kroglice, ki so pa že v kletki, pa se potem z minimalno silovpreša med oba obroča.

Vsa znanost :)
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Brane2 ::

Ne verjamem da je možno deseči take raztezke s temperaturno razliko.
Pri nekaterih ležajih je utor globok tudi po nekaj mm.

Sploh pa, kako pri tem preprečiti spremebo lastnosti jekla ? :\

SKF ima na svojih straneh tudi orodja za gretje ležajev, vendar so ta izključno namenjena natikanju ležaja na os...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Microsoft ::

Kaj pa tale siv lager cisto na levi? Ta zgleda, da ma kublice cisto skupaj, notranji del pa sestavljen iz dveh delov.
Ali pa tale, ki je sicer narisan, ampak so kuglice spet zelo skupaj.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

sinko999 ::

Če bi ga malo boljše pogledal bi videl da ima kletko... postopek izdelave pa je malo višje opisan
Ni? ni ve?no !

Brane2 ::

Microsoft:

AFAIK v tistem tvojem tavelikem ležaju tisti utor ni zaradi tega, ker bi bil notranji del sestavljen iz večih delov ampak je namenjen lažjemu snemanju ležaja pod oljnim pritiskom.

Določene osi, kjer je predvidena montaža vročega ležaja, ki se potem ohlajen osi trdno "prime", imajo namreč v sebi oljne kanale, ki peljejo skozi os, ispod ležaja natanko pod tistim utorom.

Ko bi ta ležaj rad snel, priklopiš na os posebno pumpo z oljem in pritisk olja razširi notranji obroč ležaja toliko, da ta zaplava na olju in ga bistveno lažje snameš.
On the journey of life, I chose the psycho path.

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Ležaj, za katerega Microsoft domneva, da je notranji obroč po sredini deljen, je dejansko takšen. Gre za ležaj s ti. poševnim, oz štiritočkovnim dotikom (FAG-ovo vrsto si lahko pogledate tukaj.) Prednost tega tipa ležaja je ravno v povišani nosilnosti zaradi večjega števila kroglic, bolje definiranega teka (Uporabljajo se za hitrovrteča vretena), prav tako se da ravno zaradi deljenega obroča nastavljat zračnost ležaja. Problem pa je v ne ravno "straight forward" montaži, saj je ravno zaradi nastavljive zračnosti potebno le-to tudi zagotoviti (Del gredi z navoje ter matico, zaščiteno pred odvitjem).

Drugi kroglični ležaji, kjer je možno "našopat not" več kroglic, kot na navadnem, so ti ramenski ležaji. Le ti prenašajo aksialne sile samo v eni smeri, spozna pa se jih po tem, da se da zunanji obroč aksialno potegniti z ležaja (FAG-ovi so tukaj).

Prav tako se da veliko kroglic vstaviti v prilagodni dvoredni kroglični ležaj, kjer se da zunanji obroč zavrti iz smeri kroglic (FAG-ovi so tukaj).

Način sestave za običajne ležaje pa je lepo podal Azrael.

Pa da bi vam ležaji dobro tekli

LP

Jože


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Win 8/8.1/10 hropeče, Kubuntu blesteče?

Oddelek: Operacijski sistemi
394748 (3657) Siddh
»

Menjava Ležajev

Oddelek: Loža
52321 (2125) #000000
»

sleve vs. bale bearing

Oddelek: Strojna oprema
342136 (1375) iro
»

Rolerji - nakup

Oddelek: Loža
286304 (5959) JurijTurnsek
»

Ventilator brez mrtve točke

Oddelek: Novice / Modifikacije
122313 (2313) BigFoot

Več podobnih tem