» »

Rabim nasvet štromarjev - težave z BIOS čipom

Rabim nasvet štromarjev - težave z BIOS čipom

Matevžk ::

Zdravo ...

Jasno, sem skušal nadgradit BIOS, pa me je stvar nekajkrat zafrkavala in sem jo nekajkrat ponovil (z različnimi imagei). V zadnjem poskusu (ravno zato je bil zadnji) se je stvar huje zalomila. Sicer se je proces uspešno končal (in prepričan sem, da je image pravi za mojo plato), ampak računalnik se ne požene (beri: črn zaslon in nobena periferija ne migne).

Gre za prenosnika (Gericom Masterpiece XL).
Okej, zadevo odprem in ugotovim (fju, hvala Bogu :))), da se BIOS čip da odstranit/zamenjat. Nov je v Nemčiji nekako 5 slovenskih jurjev, predvidevam, da se tudi pri nas dobi po tej ceni.

Sem računalničar, nisem pa ravno najboljši štromar, zato me zanima, če mislite, da se mojo taktiko splača tvegat:
od kolega, ki ima identično kišto, vzamem bios čip, svoj računalnik zaženem z njim (računalnik uporablja BIOS shadowing, kar pomeni, da na začetku naloži vsebino ROMa v RAM in potem ROMa ne uporablja več), nato PRI PRIŽGANI KIŠTI odstranim prijateljev čip in vstavim svojega ter ponovim "flash" operacijo.
Recimo, če stvar izvedem s samimi plastičnimi pripomočki in se pred tem razelektrim; vprašanje: ali se splača tvegat njegov čip (5 jurjev) in svojo matično ploščo (muchos dinaros) ali ne?

Govori dijak z malo denarja 8-). Zavedam se, da se v vsakem primeru zadeve lotujem na lastno odgovornost.
lp, Matevžk

Alec999 ::

Zanimiva dilema ... hot swaping na prenosniku, jst si nebi upal tvegat.

Glede na to da tvoj BIOS ni prilotan, ga previdno odstrani in probaj najti
nekoga, ki ima ustrezni programator. BIOS bo prklopu na comp zraven mu daj se
pravilni firmware. Prijatelska cena takega posega je ponavadi 1000sit.

Lp,
Alec999

Matevžk ::

Odstraniti - ni problema; done that numerous times (sem malo sprobaval, da sem videl, če mi ga rata odstrant brez dotikanja (z orodjem) kontaktov ali podobnih nevarnih reči). Čip je dokaj standarden (bi rekel; na Asus matični od domače kište je enake oblike); 7x9x7x9 pinov (na vseh štirih stranicah)), ampak res ne vem, kje bi dobil koga s programatorjem za tako zadevo. Razen uraden servis (Anni; jutri jih pokličem in vprašam za ceno takega postopka oz. še za ceno in dobavni čas novega čipa). Kakšna ideja, kdo bi to lahko storil?
lp, Matevžk

mali tapravi ::

Ni potrebe da ima nekdo isto plato.
Gre tudi s tem.
Pa lep dan še naprej....

bzp ::

hot swap je kul, sam pri odstranjevanju pazi da gredo vsi kontakti naenkrat ven ... drugace je pa res boljsa (varnejsa) ideja dobiti nekoga s programatorjem. Sej imajo v vseh malo starejsih racunalniskih servisih (al pa vsaj vejo kdo ima), se iz casov cih-a :)

Jan(JAE) ::

Prinesi bios chip in flash na disketi v JAE servis, pa boš rečmo naslednji dan dobil stvar poflešano.

L.P. Jan
www.jae.si

Matevžk ::

Bom sprobal najprej sam, če pa ne bo uspelo, se bomo pa naprej zgovarjali.
Bi mi v tej firmi lahko zrihtali tudi nov (ustrezen, ni nujno enak) čip, če se izkaže, da je stari skurjen? O koliko $$ govorimo?
lp, Matevžk

Matevžk ::

;( ;( ;(
Sem se za vsak slučaj skušal prijaviti v trgovino na strani www.bios-fix.de, kjer naj bi imeli točno tak čip, kot ga rabim. Z veseljem pošljejo v katerokoli državo EU. OK, se skušam registrirati ... Slovenije ni na listu držav. WTF? :\ Sem jim že pisal :|
lp, Matevžk

mali tapravi ::

Poskusi z tole stranjo.
Jaz sem enkrat naročil čip pri njih in stvar je delovala bp.
Pa lep dan še naprej....

Matevžk ::

Na bios-fix so bili tako prijazni, da so skoraj v trenutku reagirali na moje sporočilo in Slovenijo dodali na seznam (in mi tudi odgovorili na e-mail). Še malo se bom pozabaval s hot-swappingom, čeprav sem dobil občutek, da je čip (res) mrtev ... v tem primeru mislim, da bi tudi na bios-fixu zadevo OK rešili, so pa pol cenejši kot bios-chip. Tudi to stran sem opazil že prej, ja, samo dražja je. Bom premislil. Hvala za reference.
lp, Matevžk

Matevžk ::

Oj, folk, samo povem, da je hotswap s kolegovim prenosnikom uspel in moja gajbica spet melje :)) :D
lp, Matevžk

Alec999 ::

super novica, lepo da ti je uspelo brez problemov :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HP Pavilion prenosnik 17-f000sm E1-6010 2 beeps pisk

Oddelek: Pomoč in nasveti
8566 (514) hojnikb
»

Kje do BIOS čipa ?

Oddelek: Strojna oprema
412626 (2080) Pyr0Beast
»

Bios update neuspel-plata mrtva?

Oddelek: Pomoč in nasveti
81258 (1128) IgorGrozni
»

Uničen prenosnik (napačen flash)

Oddelek: Strojna oprema
131419 (1115) Azrael
»

Programiranje biosa

Oddelek: Pomoč in nasveti
8839 (659) JP

Več podobnih tem