» »

Zagon računalnika ne uspe

Zagon računalnika ne uspe

RuN ::

Moj računalnik se je pričel čudno obnašati.

Najprej se je vsake toliko časa enostavno sam izklopil. Da bi ga lahko nato nazaj vklopil je bilo trebaj najprej izklopit kabel za elektriko, počakat nekaj sekund, priklopiti kabel nazaj ter nato vključiti računalnik.
To se je dogajalo cca. 1,5 mesca, nato pa sem ugotovil, da je vzrok gretje oz. premalo hlajenje CPU-a, saj je bilo med hladilnimi rebri ter med ventilatorjem veliko nesnage ter praha. in se je tako CPU grel, BIOS pa je poskrbel, da se računalnik pri 100°C sam ugasne.

Odločil sem se, da bom zadevo očistil. Vzel sem najprej napajalnik iz škatle ter nato hladilna rebra skupaj z ventilatorjem (Volcano TT 7). Ventilator sem odstranil iz hladilnih reber ter hladilna rebra očistil (najprej z zobno ščetko ter nato s sesalcem). Očistil sem še ventilator.
Nato sem dal vse skupaj lepo nazaj v škatlo ter poskušal vključiti PC. Ampak ga nisem mogel več vključiti. Enostavno se je po cca. 1 - 2 sek. sam ugasnil. Nato je bilo zopet potrebno izklopiti kabel od elektrike, počakati nekaj sekund, ter ga nazaj priklopiti.

Ponovno sem dal ventilator iz CPU dol in ga nazaj namestil - enako.
Kable iz napajalnika na ploščo dam dol ter nekajkrat noter-ven, zadeva je še vedno ista.
Izklopim diske, cd in ostalo periferijo - isto.
Izklopim še rame - isto.

Odnesem škatlo na servis, kjer jim nič več ni jasno.
Vso periferijo izkopimo (PCI kartice, AGP grafično, rame, HDD in CD-rome, praktično vse - pustimo le napajalnik in matično ploščo (QDI Kudozz 7E) ter procesor (AMD Sempron 2800) in ventilator - zadeva ne dela oz. dela samo 1 sek. nakar se ugasne.

Zamenjamo napajalnik - isto. Probamo procesor na drugi škatli - zadeva obratuje dobro.

Serviser pove, da je šla matična po gobe.

Zamenjam matično ploščo in dam vse nazaj v škatlo kot je treba (ne delam prvič), ampak po vključitvi se zadeva zopet po 1 sek. sama ugasne (mater sem jezen).

Pomislim da je gumb oz. štekar na škatli. Pogledam ter zmerim. Tok steče iz enega kable preko stikala v drugega.
Probam škatlo zalaufat ročno (brez stikala), nardim stik na konektorjih na plošči, zadeva se zalaufa za 1 sek. (jeb**a).

Več ne vem kaj naj pogledam in kaj naj naredim. Ugotovil sem samo to, da matična ni bil problem, prav tako ni problem CPU in ostala periferija.

Prosim za pomoč.

spitavc ::

napajalnik!

RuN ::

Sem probal z drugim napajalnikom pa je še zmer isto.

Scorpia ::

Bios oz. cmos pa nisi resetiral?

Daedalus ::

Verjetno je procesor šal adijo...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

mtosev ::

Zamenjam matično ploščo in dam vse nazaj v škatlo kot je treba (ne delam prvič), ampak po vključitvi se zadeva zopet po 1 sek. sama ugasne (mater sem jezen).

Hehe

Jaz sem mel na enemu CPUju pine zvite pa se je vžgal ko se je njemu zdelo (CPUju).

Vem da je bil CPU kriv, ker ko sem ga zamenjal je bilo vse ok.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jest10 ::

Možen stik med plato in ohišjem.
Daj plato iz kište in probej tam prižgati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

problem nov racunalnik (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
19923733 (6490) hojnikb
»

prižiganje računalnika

Oddelek: Strojna oprema
161092 (685) XLapse
»

Lučka na monitorju utripa

Oddelek: Pomoč in nasveti
232117 (1670) Duhec
»

navijal sem intel quad core q9300 2.5mhz in računalnik se ne prižge več

Oddelek: Navijanje
422682 (1972) SATI
»

Ko računalnik spušča dimne signale

Oddelek: Loža
181552 (1078) Kaboom

Več podobnih tem