» »

formatiranje diska

formatiranje diska

mosnik ::

imam inštalirn win XP in sedaj bi rad naredil format diska pa bi ga rad naredil z cd od win XP pa me zanima če bi potem lahko inštaliral win 98 ali me če je to sploh možno ali mi bo zahteval cd od XP ali pa če bi lahko dal win 98 kar čez XP.
danč
  • spremenil: mosnik ()

Zheegec ::

Problem je, da WinXP formatirajo po defaultu z NTFS file systemom, katerega pa Win98 ne jebe spljoh.
Lahko formatiraš z WinXP, če ti ponudi format with FAT32, potem si zmagu - samo pustiš da formatira in zapreš setup in zaženeš Win98.
Druga možnost je pa, da bootaš iz Win98 CD in najdeš programček FDISK (FDISK.exe), tam pobrišeš particij(e)o in narediš nov(e)o, potem pa še 1x restart, pa rabiš še format.exe (magari na disketi z neta, samo mislim da je na bootable Win98 CDju), pa napišeš v DOS format C:, format D:,... pa potem zaženeš Win98 setup.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Myth ::

Problem je, da WinXP formatirajo po defaultu z NTFS file systemom, katerega pa Win98 ne jebe spljoh.


Očitno še nisi dostikrat vstavljal Win Xp CD v računalnik. Ko delaš po postpku... F8 da sprejmeš licenco... kaj bi rad naredil, kreiral particijo... etc. Pred namestitvijo Windowsa ti ponudi, da formatiraš disk NTFS -hitro, NTFS, FAT32-hitro, FAT32. Jaz sem en čas imel FAT32 pa so mi Windowsi normalno delali, nakar ko sem dele dal v drug računalnik, sem formatiral disk v NTFS načinu. Ker je slednji le bolj varen za Windowse same.

Tak da vtakni not CD. Bootaj z njega. Formatiraj disk v FAT32. In ko bo končal z formatiranjem, resetiraj računalnik. Vstavi Win98 cd ali karkoli drugega in namesti. ;)
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Zheegec ::

Pred namestitvijo Windowsa ti ponudi, da formatiraš disk NTFS -hitro, NTFS, FAT32-hitro, FAT32.

Uh, so pa prijazni te Windowsi. No potem si pa itaq zmagal :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Tear_DR0P ::

hmm jst sm že doživel da imam samo NTFS možnost.

Drgač pa če hočeš dat gor Win98, sploh ni problema. Kot so ti že povedal:
1. Bootaš računalnik iz 98 CDja - ne namestiš Win98 ampak samo zaženeš s podporo za CDROM pogone
2. poženeš fdisk - tekstovni program za urejanje particij
3. Pobrišeš vse particije in narediš nove
4. Restart
5. Format
6. Restart
7. Setup Win98
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Myth ::

2. poženeš fdisk - tekstovni program za urejanje particij
3. Pobrišeš vse particije in narediš nove
4. Restart
5. Format
6. Restart
7. Setup Win98

S tem se pa bo res mal zabaval. Postopek ti jaz skrajšam. Uporabi korake 2,5,7. Mislim da je 6. korak tu med 5. in 7. samodejen , ne spomnim se točno.
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Myth ::

me zanima če bi potem lahko inštaliral win 98 ali me če je to sploh možno ali mi bo zahteval cd od XP ali pa če bi lahko dal win 98 kar čez XP.

Da še odgovorim na drugi del. Nobenih zahtev po CD-jih ni. Windows 98 ne moreš namestiti preko Windows XP. Zakaj? Pojavi se ti okence, da imaš bolše Windowse že gor. :D
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Tear_DR0P ::

Zdej ne vem kako je z win98SE, jst sm ta teden namestil win98 preko winXP. Pač ti javi da imaš neko nepoznano verzijo winsow in te vpraša ali želiš brisat. ČE hočeš win98 moraš brisat - formatirat. Če je NTFS particija, ti potem javi da ne prepozna datotečnega sistema in moraš it v FDISK,kjer najprej brišeš, potem ustvarjaš.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

mosnik ::

Hvala za nasvete bom probal
danč

civic_ ::

torej zakaj hočeš naložiti windows 98 ???
vem tista fora ki so kupli nov računalnik in dali win 98 ker da so najbolši z igrce....
ampak ne prepoznajo več kot 64ram!!! in nove igre ne lelajo več na njih!!!
če imaš prestar računalnik za xp daj gor win 2000 ali linux

mosnik ::

Ja ta računalnik je 800MHZ in ima 64 ram in ima integrirano grafično kartico in je z XP zelo počasen
danč

Suba ::

Amm de a mi lhka kdo pove postopek kako se formatira računalnik če mama windows xp če ma kdo msn naj mi da ok hvala

Suba ::

al pa kr tuki napiše postopek hvala :))

amigo_no1 ::

@berac
win98 imajo problem le če imaš več kot 512 mb rama , pa še to ne vedno .

@pushte
Imam eno kišto z procesorjem Celeron 633Mhz (nič navito), 128 sdrama, 20 GB WD disk ,grafična ati mach64 2 MB in win xp pro delajo zelo hitro , (nepotrebni sistemski servisi so izklopljeni, tako ko se windowsi naložijo je poraba spomina okoli 50 MB , fancy win xp tema&efekti so seveda tudi izklopljeni ) , nimam pa zagnanega AV programa , občasno ročno skeniram , če dobim kakšen sumljiv file (seveda delam pod "restricted user accountom" , v admin account pa se samo prijavim , ko/če ne morem namestiti kakega tečnega programa, ki hoče admin account )

Lahko imaš pa seveda oboje , win 98 na C: particiji , win xp pa na D: particiji
(najprej namestiš win98 , nato pa še win xp)

http://www.duxcw.com/digest/Howto/softw...
http://www.experts-exchange.com/Operati...

Suba ::

a lhka mi kdo pove za wondows xp kako ????? :)) ;((

mikes ::

Da ne bom odpiral nove teme...

Očitno imam nek virus, ki ga ne morem zbrisat in bi zato formatiral c disk. Imam tri particije: c: FAT32, in še d: in e: ki sta NTFS.
Ne vem kaj bo s podatki shranjenimi na d: in e: disku če formatiram c: disk. Se bodo podatki ohranili ali bo sformatiral kompleten disk?

marmar ::

Formatiraš le del diska, torej C. Ostale particije ostanejo.

amigo_no1 ::

Najprej poženi hijackthis ( http://www.spywareinfo.com/~merijn/prog... ) , da dobiš log fajl, potem pa pojdi na

www.hijackthis.de

in naredi analizo delujočih procesov

Na kateri particiji imaš windowse ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mikes ::

Sem zalaufal HijackThis in pravi, da je:
- C:\WINDOWS\system32\directx.exe NASTY
- HKLM\System\CCS\Services\Tcpip\..\{F1F2356A-CD54-4231-9AB7-4F8A846316A8}: NameServer = 193.189.160.13 193.189.160.23 POSSIBLY NASTY
- C:\WINDOWS\system32\dumprep.exe UNKNOWN

Vse sem že dal FIX CHECKED v HijackThis-u in mi jih ne popravi ali zbriše. Se mi zdi da mi zaradi tega dumprep.exe ne dela nekaj programov, oz. zmrznejo še preden se dokonca zaženejo.
Kaj je z directx-om in tistimi ip-ji pa ne vem...

Glede formatiranja:
windowse imam na particiji FAT 32, ostala dva diska pa na NTFS. In me zanima ce formatiram c disk, ali bom zgubil podatke na ostalih dveh particijah.

mikes ::

Počas mi že vse neki šteka, sem pognal HijackThis (glej prejsnji post), in ocitno dolocenega virusa ne morem zbrisat. Ali se ga sploh da, ali pa jaz tega ne znam naredit, kaksen predlog.
Saj najboljs, da bi formatiral c disk sicer je to zadnja varianta ampak vseeno. Vprasanje glede formatiranja (glej prejsnji post).
Ker ne vem kak naj to resim, ali naj formatiram ali kaj, zato bi bil vesel kakšnega predloga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mikes ()

teedy ::

Zdravo, tudi jaz imam že pouhno virusov, skos se mi razni linki odperajo...nič ne pomaga, rad bi formatiral in na novo naložil xp-je, zanima pa me, kako naredim da ostanejo npr. razne slike, muska gor...razen tako da jih na kakšn cd fliknm?

StajercSSS ::

Če jih maš na drugi particiji kot winwse,bodo podatki ostali..
Voziš se v formuli, pred tabo je podmornica, za tabo pa vesoljska ladja.
Kako se rešiš iz te situacije?
Rečeš ciganu naj ustavi vrtiljak.

teedy ::

Vse imam na C-ju, potem se neda?:\

5er--> ::

Ustvariš novo particijo in potem tisto kar želiš obdržat prenseš nanjo.

teedy ::

Aha, to bi blo uredu, sam kje pa novo nardiš?

StajercSSS ::

Lej..Če maš na C particiji winwse,pa na D datoteke,sam C formatiraš,pa ti D ostane nedotaknjen.. Ali pa uporab zelo uporaben program PartitionMagic 8.0 in si naredi novo particijo,prensi datoteke,ki jih rabiš,na novo particijo,ostalo pa formatiraš.. Pa prioročam še ti pol ogled nove particije z antivirusom..Mogoče se ti v kaki datoteki skriva virus..
Torej odg. na tvoje vpr. zgoraj: Da se.. ;)
Voziš se v formuli, pred tabo je podmornica, za tabo pa vesoljska ladja.
Kako se rešiš iz te situacije?
Rečeš ciganu naj ustavi vrtiljak.

5er--> ::

Partition magic, Acronis Partition Manager...

teedy ::

Js mam use na C-ju, bom zdej mau pogledu s tem programom, če mi nebo šlo bom pa prašal.:D

StajercSSS ::

Norton PartitionMagic 8.0 < men ta program nekako najbolj dela.. Greš v program,nastaviš kake nove particije,ali jih povečaš itd.. pogledaš,če še hočeš kaj spremenit,pol pa sam še ok in restart.. To je to.. :D
Voziš se v formuli, pred tabo je podmornica, za tabo pa vesoljska ladja.
Kako se rešiš iz te situacije?
Rečeš ciganu naj ustavi vrtiljak.

teedy ::

Ok program imam, vendar mi nikakor ne uspe kopirati datotek na novo particijo, pa tudi nevem koliko prostora naj dam na ta novi particiji?:8)

5er--> ::

1. ustvariš novo particijo, ki naj bo tolko velika, da bo šlo gor tisto kar hočeš shranit.
2. premakneš datoteke iz C: na novo particijo
3. formatiraš C: in na novo namestiš windowse na C:

teedy ::

Ok particijo sm naredu, zdj pa kako koperat določene mape, kakšen ukaz? A formateram pa pol prek cd-ja XP, al tm desn klik pa format pr programu?

hvala

5er--> ::

Greš v windowse in premaknaš (z miško:D) eno mapo/datoteko iz C: ja nekam na novo particijo.:P

dejansan ::

formatiraš pa prek cd-ja, pa pazi da ne boš pol obeh particij formatiral ampak samo c:
dejansan

teedy ::

Formateru...naložu use, pa se še zmer isti linki odperajo:(

teedy ::

Kakšna rešitev?;(


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj ne vidim DISKA v DOSU?

Oddelek: Pomoč in nasveti
111038 (949) 5er-->
»

Delanje particij (NTFS)

Oddelek: Operacijski sistemi
151823 (1686) pivmik
»

dualboot - je to mozno

Oddelek: Operacijski sistemi
51152 (1057) jlpktnst
»

Karseda neboleča reinštalacija OS WinXP

Oddelek: Pomoč in nasveti
171551 (1278) @ljash
»

Znebiti se Win98

Oddelek: Operacijski sistemi
122090 (1928) OrlyTM

Več podobnih tem