» »

Kako se prebudi računalnik?

Kako se prebudi računalnik?

Yohan del Sud ::

Zej, sicer bi to lahko dal tudi v kako bolj tehnično temo, tak da se lahko prestavi, ampak so dobrodošli tudi manj tehnični odgovori.

Zanima me torej, po kakšnem vrstnem redu se kronološko gledano postavi (pa tudi ugasne) računalnik. Verjetno je odvisno tudi od modela in operacijskega sistema, ampak mislim da gre (z vidika laika) za klasičen današnji računalnik z Windowsi nekako takole:

plata + ventilatorji
beeper
procesor
ROM, BIOS
mrežna
grafa + monitor
zvočna
RAM
tipkovnica
trdi disk
mehki disk
optična enota (ok, to troje je odvisno od nastavitev v BIOSu kaj ima prednost)
OS
miš
ostala periferija, ki rabi namenske gonilnike

Komentarji? Pripombe?
www.strancar.com

Tic ::

BIOS je pred beeperjem, ker beepi ti povejo, kaj je narobe z računalnikom. Beeperju pa sporoci bios :)

Pa te stvari ne grejo tko zaporedno, kot si ti napisal. :) Grejo vzporedno in precej drugace.
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

Vikking ::

za klasičen današnji računalnik z Windowsi nekako takole

a če bi bil naložen kakšen drug OS bi bilo kaj drugače?

Mislim da težko našteješ kaj se in kaj ne, prej ugasne. Še posebi ko se spustiš v naštevanje vse detajlne krame.

Poleg tega si izpustu še precej drugih zadev, tako da se moraš naprej odločit ali boš isku stvari na mama plati, ali pa se boš posvetu napravam ki se "natikajo" na mamo plato.

Yohan del Sud ::

S stališča laika, sem napisal gor...

Zanima me kronološki potek. Vem da se zadeve postavljajo vzporedno, da ima na HW in SW kup vplivov (od vremenskih dalje), ampak eno konča prej drugo kasneje, čeprav se štartajo glih...

OK. Gremo drugače. Postavite se v vlogo kište, ki jo ravnokar prižgejo. Kaj boste naredili najprej in kaj potem.
www.strancar.com

BigWhale ::

Googlaj POST


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

no post

Oddelek: Pomoč in nasveti
121443 (1033) memnon
»

Piskanje PC

Oddelek: Strojna oprema
131819 (1622) AngelOfDeath
»

Težava s BIOS - om

Oddelek: Pomoč in nasveti
334779 (4443) luka9
»

Računalo se ne prižge (sumim BIOS)

Oddelek: Strojna oprema
101389 (1204) Yerpo
»

Ali sem pokvaril procesor?

Oddelek: Pomoč in nasveti
251607 (1280) Tilen

Več podobnih tem