» »

Katera klima

Katera klima

««
48 / 119
»»

Magic1 ::

Gregor Spagn je izjavil:

A ima kdo kaj izkušenj z temi:
http://coolinginno.com/

Videl sem da ne rabi zunanje enote pa me malo zanima ali stvar dejansko tudi hladi relativno v redu. Ali potrebuješ 3 dni prej ko ti ohladi en mali 9 kvatradni prostor.

Nateg, kopiči dnevno prekomerno toploto in ti jo ponoči odvaja nazaj v prostor. Super za imeti v teh dneh konstantnih 30°C 24h/7 s zelo visoko vlažnostjo.:8)
Magic

Netrunner ::

Okapi je izjavil:

Zakaj je dobro hladiti zrak, ki je 2 m nad tvojo glavo? Treba je hladiti spodnja 2 metra, ostalo je lahko tudi toplejše, razen če bi rad delal uslugo zgornjemu sosedu.

O.


Ker hladen zrak je težji od toplega in se avtomatsko spusti dol kjer se nahajaš. Istočasno se meša z toplim zrakom, tako da enakomerno ohladi cel prostor. Če hladiš spodaj pa ti bodo prsti na nogah zmrzoval v glavo se boš pa še potil, samo tvoja rit na sredini bo srečna.

BorutK-73 je izjavil:

Ima mogoče kdo izkušnje z takšno klimo:


kje se da to kupit ? .. iščem po slo trgovinah pa ne dobim

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Okapi je izjavil:

Zakaj je dobro hladiti zrak, ki je 2 m nad tvojo glavo? Treba je hladiti spodnja 2 metra, ostalo je lahko tudi toplejše, razen če bi rad delal uslugo zgornjemu sosedu.

O.
?? A misliš, da bo tisti hladen zrak tam zgoraj kar ostal? V normalno veliki sobi se cel volumen povsem lepo zmeša, morda je 1K več pod stropom.

Okapi ::

energetik je izjavil:

Okapi je izjavil:

Zakaj je dobro hladiti zrak, ki je 2 m nad tvojo glavo? Treba je hladiti spodnja 2 metra, ostalo je lahko tudi toplejše, razen če bi rad delal uslugo zgornjemu sosedu.

O.
?? A misliš, da bo tisti hladen zrak tam zgoraj kar ostal? V normalno veliki sobi se cel volumen povsem lepo zmeša, morda je 1K več pod stropom.
Pogovarjamo se o sobah z visokimi stropi. 3,5 m in več. Vse, kar hladiš nad 2 metra višine, je v resnici stran metanje denarja.

Okapi ::

Netrunner je izjavil:

Ker hladen zrak je težji od toplega in se avtomatsko spusti dol kjer se nahajaš. Istočasno se meša z toplim zrakom, tako da enakomerno ohladi cel prostor. Če hladiš spodaj pa ti bodo prsti na nogah zmrzoval v glavo se boš pa še potil, samo tvoja rit na sredini bo srečna.
Nimam pojma, kaj si zdaj nabluzil. Če imaš klimo na 2 višine, bo hladila tisti zrak, ki je na 2 m višine (ker ga pač pobira tam, kjer je nameščena). Ta ohlajen zrak bo potem padel proti tlom. Kaj je s tvojimi prsti, ritjo in glavo, pa ne vem.8-O

Zrak, ki je višje od klime, bo ostajal topel, kar bo občutil predvsem zgornji sosed, če te zanj skrbi. Topel zrak pod stropom bo sicer res segreval hladnejšega spodaj, ampak kar se porabe energije tiče je vseeno bolje, če ne ohladiš vsega zraka v sobi, kot če ohladiš vsega, tudi tistega pod stropom. To je podobno, kot če bi hladil tudi zrak zunaj stanovanja oziroma sobe, saj ta prav tako segreva tistega notri.

Netrunner ::

Okapi je izjavil:

Ta ohlajen zrak bo potem padel proti tlom. Kaj je s tvojimi prsti, ritjo in glavo, pa ne


Očitno nimaš pojma o termodinamiki. Če imaš ti klimo pri tleh se bo mrzel zrak postopoma dvigoval in toplota bo precej različna vsakih par cm višine. To pomeni da ti bo hladno v bose noge ker bo tam najbolj mrzlo, v glavo se boš pa potil ker se bo hladen zrak zadrževal pri tleh .. rit pa je v zlati sredini tak da ji bo najbolj fajn.

Če ti hladiš pri stropu pa gre hladen zrak takoj dol in po poti se pomeša z toplim in naredi cel prostor enakomerno ohlajen. pa saj sem to že dovolj dobro razložil v prejšnjem posut .. kaj se ubadam s tabo sploh :)

Bellzmet ::

Mislim, da o isti stvari govorita...

Okapi ::

Netrunner je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ta ohlajen zrak bo potem padel proti tlom. Kaj je s tvojimi prsti, ritjo in glavo, pa ne


Očitno nimaš pojma o termodinamiki. Če imaš ti klimo pri tleh se bo mrzel zrak postopoma dvigoval in toplota bo precej različna vsakih par cm višine. To pomeni da ti bo hladno v bose noge ker bo tam najbolj mrzlo, v glavo se boš pa potil ker se bo hladen zrak zadrževal pri tleh .. rit pa je v zlati sredini tak da ji bo najbolj fajn.

Če ti hladiš pri stropu pa gre hladen zrak takoj dol in po poti se pomeša z toplim in naredi cel prostor enakomerno ohlajen. pa saj sem to že dovolj dobro razložil v prejšnjem posut .. kaj se ubadam s tabo sploh :)
Kot rečeno, nimam pojma, kaj bluziš.;((

Tu se ne pogovarjamo o tem, da imaš klimo na tleh (in sem lepo napisal že pred par dnevi, da je ena od večjih slabost teh prenosnih klim, tudi če imajo zunanjo enoto, ker so pri tleh), ampak ali je v prostoru z visokim stropom klimo bolje namontirati tik pod strop na 4 m višine, ali morda na 2,5-3 m višine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Netrunner ::

Okapi je izjavil:

Kot rečeno, nimam pojma, kaj bluziš.;((


midva sva zaključila z debato.

Okapi ::

Upam, ker očitno kar nekaj v tri dni trmariš, povsem nepovezano z debato tule.

dominuspro ::

Seveda je višje=boljše za hlajenje. Tik pod strop in pika.

Okapi ::

Zakaj je bolje hladiti zrak tudi tam, kjer ni nikogar? 100 m3 zraka namesto 70 m3?

BorutK-73 ::

Netrunner je izjavil:

Zasledil sem da obstajajo split prenosne klime, pa ne morem nikjer nobene dobit v slo. Dobil sem samo to WDH-STC1433. Mogoče kdo ve kje bi dobil kaj podobnega v Sloveniji ?

Jih imaš nekaj na Bolhi od 150€ dalje.

Oldi ::

Višje kot je, manj bo pihalo, hitreje in bolje se bo hlad razporedil po prostoru. Lahko boš loputo celo usmeril skoraj vodoravno, in ne bo nikomur pihalo. Je pa seveda to energetsko bolj potratno, tako, da imata oba prav.

BorutK-73 ::

En nasvet vsem ki razmišljajo o nakupu prenosne: Prenosna ne ohladi prostora iz 29 na 23C, dobre so samo za vzdrževanje temperature čez dan in znižajo temp za 2 stopinje MAX, imajo pa vsaj eno dobro lastnost, vlečejo vlago iz zraka.

Jaz bom svojo modificiral in naredil da ima dostop zunanjega zraka za spodnji del ki ni povezan z zgornjim ki hladi sobo.

Zgodovina sprememb…

Oldi ::

BorutK-73 je izjavil:

Jaz bom svojo modificiral in naredil da ima dostop zunanjega zraka za spodnji del ki ni povezan z zgornjim hlajenim delo.

Moja ideja je bila enostavnejša in veliko boljša, samo nimam split klime. Klimo daš na balkon, v stanovanje pa spelješ ohlajen zrak in to v predsobo, od koder tera zrak v vse prostore. S tem dobiš še prezračevanje, predvsem bo pa taka reč sušila zrak, kar je najpomembneje, več tule http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

dominuspro ::

Okapi je izjavil:

Zakaj je bolje hladiti zrak tudi tam, kjer ni nikogar? 100 m3 zraka namesto 70 m3?


Zato, ker je cilj ohladit prostor in tudi tisti zrak na vrhu spada vanj. In največ je efekta, če ohladiš najbolj topel zrak v prostoru. Tudi izkoristek klime je v tem primeru najboljši. Še zmeraj bo pri tleh hladneje, kot pri stropu in lahko nastaviš tudi kako stopinjo bolj toplo na ta račun.

BorutK-73 ::

Oldi je izjavil:

BorutK-73 je izjavil:

Jaz bom svojo modificiral in naredil da ima dostop zunanjega zraka za spodnji del ki ni povezan z zgornjim hlajenim delo.

Moja ideja je bila enostavnejša in veliko boljša, samo nimam split klime. Klimo daš na balkon, v stanovanje pa spelješ ohlajen zrak in to v predsobo, od koder tera zrak v vse prostore. S tem dobiš še prezračevanje, predvsem bo pa taka reč sušila zrak, kar je najpomembneje, več tule http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...

To sem tudi razmišljal samo je balkon direktno na soncu pa še vrata bi potem morala biti odprta in čez rolete pride veliko vročega zraka.

ps
Imam odprtino za dimnik v sobi in sem tja priklopil izpuh tako da so okna zaprta.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

dominuspro je izjavil:

Okapi je izjavil:

Zakaj je bolje hladiti zrak tudi tam, kjer ni nikogar? 100 m3 zraka namesto 70 m3?


Zato, ker je cilj ohladit prostor in tudi tisti zrak na vrhu spada vanj. In največ je efekta, če ohladiš najbolj topel zrak v prostoru.
Ja, pa tudi najdražje je tako.

dominuspro ::

Okapi je izjavil:

dominuspro je izjavil:

Okapi je izjavil:

Zakaj je bolje hladiti zrak tudi tam, kjer ni nikogar? 100 m3 zraka namesto 70 m3?


Zato, ker je cilj ohladit prostor in tudi tisti zrak na vrhu spada vanj. In največ je efekta, če ohladiš najbolj topel zrak v prostoru.
Ja, pa tudi najdražje je tako.


Mene ne boš prepričal.

Oldi ::

50m^2 boš zelo neenakomerno hladil, če bo klima na višini 2m, to se verjetno strinjaš?

Magic1 ::

Tukaj bluzite o različnih zadevah. Eno je ekonomično, drugo je prijetneje. Zdej se pa lahko vsak zase odloči kaj mu je pomembneje. Sam razlika ni tolk velika, da bi bilo vredna obremevanja.
Magic

energetik ::

BorutK-73 je izjavil:

En nasvet vsem ki razmišljajo o nakupu prenosne: Prenosna ne ohladi prostora iz 29 na 23C, dobre so samo za vzdrževanje temperature čez dan in znižajo temp za 2 stopinje MAX, imajo pa vsaj eno dobro lastnost, vlečejo vlago iz zraka.

Jaz bom svojo modificiral in naredil da ima dostop zunanjega zraka za spodnji del ki ni povezan z zgornjim ki hladi sobo.
Eh kaj da ne. Imam prenosno 2,3kW v starem 70m2 stanovanju in imamo v tej ubijalski vročini prijetnih 24° pri 55% vlage. Ko je še nismo imeli, je blo v taki vročini tudi 28° pri 65% vlage (kar je čisto druga pesem).
Imam pa narejen še homemade dovod zunanjega zraka direktno na kondenzator, učinkovitost je boljša kot prej.
Tako da - koliko ohladi je odvisno od 100 različnih pogojev. 1 mali prostor ti lahko prenosna ohladi tudi na 18° ob ustrezni izolaciji itd.

Prenosna na balkonu? Fail. Ker bo ves zunanji zrak morala sproti razvlaževati in ohlajevati. Podoben učinek kot pri avtu ko zapreš/odpreš zunanje kroženje zraka. Pri zaprtem je učinek veliko večji.

BorutK-73 ::

energetik je izjavil:

BorutK-73 je izjavil:

En nasvet vsem ki razmišljajo o nakupu prenosne: Prenosna ne ohladi prostora iz 29 na 23C, dobre so samo za vzdrževanje temperature čez dan in znižajo temp za 2 stopinje MAX, imajo pa vsaj eno dobro lastnost, vlečejo vlago iz zraka.

Jaz bom svojo modificiral in naredil da ima dostop zunanjega zraka za spodnji del ki ni povezan z zgornjim ki hladi sobo.
Eh kaj da ne. Imam prenosno 2,3kW v starem 70m2 stanovanju in imamo v tej ubijalski vročini prijetnih 24° pri 55% vlage. Ko je še nismo imeli, je blo v taki vročini tudi 28° pri 65% vlage (kar je čisto druga pesem).
Imam pa narejen še homemade dovod zunanjega zraka direktno na kondenzator, učinkovitost je boljša kot prej.
Tako da - koliko ohladi je odvisno od 100 različnih pogojev. 1 mali prostor ti lahko prenosna ohladi tudi na 18° ob ustrezni izolaciji itd.

Prenosna na balkonu? Fail. Ker bo ves zunanji zrak morala sproti razvlaževati in ohlajevati. Podoben učinek kot pri avtu ko zapreš/odpreš zunanje kroženje zraka. Pri zaprtem je učinek veliko večji.

Seveda tebi dela bolje ker si jo modificiral (tudi moja je). Moj post je namenjem tistim ki nimajo klime in se odlocajo kaj kupiti. Je pa sigurno boljše vsaj prenosna kot pa nič.

barakus ::

Ali imate kak link, kje se dobi prenosna split klima, kot je nekdo pokazal visje? Zelo zanimiva resitev!

BorutK-73 ::

Jaz sem našel samo na Bolhi, zgleda ne prodajajo več teh modelov ali jih pa ne najdem.
Pred 2 tednoma sem gledal in so bili 4 oglasi, zdaj je samo še ta
http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje-...
Vročina se prodaja:)

ps_
http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje-...

Zgodovina sprememb…

Oldi ::

Prenosna na balkonu črpa svež zrak, ga ohladi in osuši in idealnega vpihuje v stanovanje. Seveda bo manj hladila, tudi sušila bo manj ampak če meni 170W kompresor ob pomoči vodnega predhlajenja prijetno klimatizira celo bajto, bo pa že to zmogel 1kW kompresor. Seveda, če ti sonce nabija skozi okno, laufata 2 Pentiuma 3 ali 4, kaka plazma ipd, potem to ni varianta.

il ::

Sicer ni popolnoma prenosna, je pa na enostavno montažo s hitro spojko in čisto "taprava" split inverter s kompresorjem v zunanji enoti.
https://www.ga.si/aparati/klimatska-nap...

Oldi ::

Problem pri prenosni klimi na balkonu je cev v stanovanje, saj se na zunanjosti nabira kondenz in to konkretno, zato mora biti cev izolirana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

BorutK-73 ::

il je izjavil:

Sicer ni popolnoma prenosna, je pa na enostavno montažo s hitro spojko in čisto "taprava" split inverter s kompresorjem v zunanji enoti.
https://www.ga.si/aparati/klimatska-nap...

Taksno ima v planu nabavit.

Oldi ::

A ni tako, da pri samomontaži ostane zrak v ceveh in je zato slabši izkoristek?

energetik ::

Oldi je izjavil:

Prenosna na balkonu črpa svež zrak, ga ohladi in osuši in idealnega vpihuje v stanovanje. Seveda bo manj hladila, tudi sušila bo manj ampak če meni 170W kompresor ob pomoči vodnega predhlajenja prijetno klimatizira celo bajto, bo pa že to zmogel 1kW kompresor. Seveda, če ti sonce nabija skozi okno, laufata 2 Pentiuma 3 ali 4, kaka plazma ipd, potem to ni varianta.
Lej smo že ugotovili, da imaš ti doma neke posebne okoliščine. V večini drugih primerov (suha, vroča stanovanja) je prenosna na balkonu fail, ker če boš ti zunanji zrak pri 35° ohladil na 28 in malo razvlažil, bo notri še vedno vroče.

Magic1 ::

Kaj komplicirate, treba bo odpret denarnico in skeširat vsaj 600€ pa bote imeli solidno zadevo priznane firme narejeno kot je treba. Edino kar je za debatirat, je optimalna postavitev.
Magic

Okapi ::

Komplicira se predvsem tam, kjer ne moreš oziroma ne smeš imeti prave klimatske naprave. Marsikateri najemnik pade v to kategorijo.

O.

zmaugy ::

Prenosna klima ima dober efekt samo če je cev za odvajanje vročega zraka ven zelo kratka, drugače je pa hrupni nekaj boljše kot nič. Govorim z lastnih izkušenj.

Magic1 ::

Američani imajo fajn tisto za na oken, a izgubiš svetlobo.
Magic

Okapi ::

Ker imajo tista drsna okna, kjer se spodnja polovica odpre na gor. Daš na okno klimo, z deščico zadelaš luknjo ob strani in je. Pri nas to ne bi funkcioniralo, ker imamo drugačna okna.



O.

Spajky ::

Take klime sem jest mel v lokalu kjer sem za časa YUge delal - pred 35 leti !!! To je pać ne-split klima (combo), ki je glasna ...

Ko sem šel jest za podnajemnika pred leti in ni bilo klime tam, sem se zmenil, da jo montiram v lastni režiji z lastniki. Če ne bi dovolili, bi šel drugam !!!
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Okapi ::

Spajky je izjavil:

Take klime sem jest mel v lokalu kjer sem za časa YUge delal - pred 35 leti !!! To je pać ne-split klima (combo), ki je glasna ...
Ampak precej cenejša, zlasti za montažo. Nobenih cevi, vakumiranja in ostalih komplikacij ni. Dve konzoli, da dol ne pade, priključiš na štrom in to je to (mogoče moraš še za kondenz poskrbeti, če ne sme kar na tla kapljati).

O.

BorutK-73 ::

Okapi je izjavil:

Ker imajo tista drsna okna, kjer se spodnja polovica odpre na gor. Daš na okno klimo, z deščico zadelaš luknjo ob strani in je. Pri nas to ne bi funkcioniralo, ker imamo drugačna okna.



O.

Čudno da ne prodajajo teh pri nas, delujejo isto kot prenosne.

Danes sem modal svojo prenosno klimo.:)

Okapi ::

Čudno da ne prodajajo teh pri nas, delujejo isto kot prenosne
?? Te delujejo isto kot split, samo da bolj slišiš ropotanje zunanje enote. Hladijo pa enako učinkovito kot "prave" klime.

O.

BorutK-73 ::

Mislil sem da je vse v eni škatli.

Okapi ::

Saj je vse v eni škatli - na eni strani je zunanja enota, na drugi notranja. A misliš, da je kaj bolje, če je med obema deloma 5 m cevi?

Tule se lepo vidi.





O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BorutK-73 ::

Vem kako delujejo, pravim da imajo podobne delovanje kot prenosne, s tem da so okenske bolj učinkovite. In oboje je v enem aparatu.

Okapi ::

Očitno si ne predstavljaš najbolje, kako delujejo, ker prenosne v resnici delujejo drugače. "Prava" klima (split ali okenska) iz notranjosti odvaja samo toploto (zrak zajemajo od zunaj), prenosna pa iz notranjosti odvaja toploto + zrak (zrak zajema od znotraj). Zaradi tega pri prenosnih klimah v notranjost od zunaj vdira topel zrak in bistveno zmanjšuje učinkovitost delovanja.



Zaradi tega je tudi Oldi napisal, da bi bilo bolje prenosno postaviti ven, da ne bi toplega zraka pihala ven, ampak hladnega noter.

BorutK-73 ::

Ne zastopima se.
Glede zadnjih dveh slik, to kar je na prvi sliki sem danes naredil na svoji in upam da bo sedaj bolj učinkovita in ne bo vlekla mrzlega zraka iz prostora.

energetik ::

BorutK-73 je izjavil:

Ne zastopima se.
Glede zadnjih dveh slik, to kar je na prvi sliki sem danes naredil na svoji in upam da bo sedaj bolj učinkovita in ne bo vlekla mrzlega zraka iz prostora.
No točno to na prvi sliki sem tudi jaz popravil, ampak očitno bi moral dati večjo cev za dovod, ker še vedno čisto malo vleče pri režah drugje.
Problem je, ker je del s kondenzatorjem in kompresorjem povsem odprt in težko narediš okoli neprodušno škatlo. Zato potem še vedno malce drugje potegne poleg dodatne dovodne cevi.
Se je pa učinkovitost izboljšala - kompresor se pa malce bolj matra (oz. so tlaki v sistemu večji), ker se sedaj hladi z zunanjim, bolj vročim zrakom.

Bellzmet ::

Fora klim je tudi, da iz prostora vlečejo vlago in pri manjši vlagi so tudi višje temperature bolj znosne. Seveda, če klime ni v prostoru (je na balkonu) to ne deluje in klima seveda ne more biti tako učinkovita kot je mišljeno. Skratka vse postaviti ven in v prostor napeljati samo cev je po moje zgrešena logika.

Da dodam: je pa seveda boljše kot nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

BorutK-73 ::

Bellzmet je izjavil:

Da dodam: je pa seveda boljše kot nič.

Exactly. Imam raje hrup in hladen/suh zrak kot pa švicanje.

ps
Seveda bi pa raje imel split klimo ki je v planu.

energetik je izjavil:

BorutK-73 je izjavil:

Ne zastopima se.
Glede zadnjih dveh slik, to kar je na prvi sliki sem danes naredil na svoji in upam da bo sedaj bolj učinkovita in ne bo vlekla mrzlega zraka iz prostora.
No točno to na prvi sliki sem tudi jaz popravil, ampak očitno bi moral dati večjo cev za dovod, ker še vedno čisto malo vleče pri režah drugje.
Problem je, ker je del s kondenzatorjem in kompresorjem povsem odprt in težko narediš okoli neprodušno škatlo. Zato potem še vedno malce drugje potegne poleg dodatne dovodne cevi.
Se je pa učinkovitost izboljšala - kompresor se pa malce bolj matra (oz. so tlaki v sistemu večji), ker se sedaj hladi z zunanjim, bolj vročim zrakom.

Kakšno cev imaš? Jaz sem dal 100mm od nape.
http://www.merkur.si/aparati/bela-tehni...

Zgodovina sprememb…

energetik ::

BorutK-73 je izjavil:


Kakšno cev imaš? Jaz sem dal 100mm od nape.
http://www.merkur.si/aparati/bela-tehni...
120mm uno tanko belo gibljivo.
««
48 / 119
»»