» »

Katera barva žice je ozemljitev

Katera barva žice je ozemljitev

Tiger ::

V kleti sem našel električni razdelilec brez priključnega kabla, nato sem šel kupil priključni kabel, sedaj pa me zanima katera žica je ozemljitev (rjava, modra ali zeleno/rumena).

Najlepša hvala za odgovore.

[_MW_] ::

zeleno/rumena je ozemljitev, rjava je faza, modra pa nula
DONT drink And drive just smoke and fly!!!! ...fly fuckin HiGH

ČIP 008 ::

Točno zeleno/rumena je ozemljitev ostali dve lahko daš poljubno.

[_MW_] ::

Naj bi bla faza vedno črna oz. rjava, nula pa modra...taki je standard :D
DONT drink And drive just smoke and fly!!!! ...fly fuckin HiGH

Dzhimen ::

Kaj pa če so 4 žice? Črna, rdeča, modra in rumeno-zelena.
Rumeno-zelena je ozemljitev, modra je nula. Pol predvidevam da črna je faza, ali ne? In kaj bi bila rdeča?

 Slika

Slika

lovro535v2 ::

rumeno zelena je ozemljitev modra je nula črna faza rdeča je lahko pa tudi faza najbolj siguren bi bil da bi probal z fazenpriferjem.če zasveti pomeni da je prisotna faza lahko pa tudi kakšna indukcija.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

ČIP 008 je izjavil:

Točno zeleno/rumena je ozemljitev ostali dve lahko daš poljubno.

Točno zaradi takega pristopa je najboljše, če si OP omisli en "faznprifr" in preveri, na kateri žici je faza. Ni se mi pripetilo samo enkrat, da je bila rumeno-zelena žica "živa".

Nasvet, da "ostali dve lahko daš poljubno" je potencialno smrtno nevaren za nekoga, ki bo čez leta dolgo kaj popravljal na inštalaciji in bo naivno zaupal, da je modra žica nula, črna/rjava pa faza. Seveda, če se ukvarjaš z elektriko, je nujno da vedno preveriš s preizkuševalnikom fazeTM, katera žica je "živa", ter da se VEDNO obnašaš, kot da so varovalke vklopljene - četudi si jih 2 minuti nazaj sam odklopil. Better safe than sorry - lahko si pomotoma odklopil napačno varovalko. Slabih električarjev ni - z razlogom.

Skratka, odgovorno je, da (četudi naletiš na napačno vezavo) vedno uporabljaš modri drat za nulo, rjavega/črnega za fazo in rumeno-zelenega za ozemljitev.
- Hoc est qui sumus -

lovro535v2 ::

imagodei je izjavil:

ČIP 008 je izjavil:

Točno zeleno/rumena je ozemljitev ostali dve lahko daš poljubno.

Točno zaradi takega pristopa je najboljše, če si OP omisli en "faznprifr" in preveri, na kateri žici je faza. Ni se mi pripetilo samo enkrat, da je bila rumeno-zelena žica "živa".

Nasvet, da "ostali dve lahko daš poljubno" je potencialno smrtno nevaren za nekoga, ki bo čez leta dolgo kaj popravljal na inštalaciji in bo naivno zaupal, da je modra žica nula, črna/rjava pa faza. Seveda, če se ukvarjaš z elektriko, je nujno da vedno preveriš s preizkuševalnikom fazeTM, katera žica je "živa", ter da se VEDNO obnašaš, kot da so varovalke vklopljene - četudi si jih 2 minuti nazaj sam odklopil. Better safe than sorry - lahko si pomotoma odklopil napačno varovalko. Slabih električarjev ni - z razlogom.

Skratka, odgovorno je, da (četudi naletiš na napačno vezavo) vedno uporabljaš modri drat za nulo, rjavega/črnega za fazo in rumeno-zelenega za ozemljitev.

Ta post je iz leta 2005 drugače pa pri podaljšku nima veze če zamenjš med sabo rjavo in modro.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

lovro535v2 je izjavil:

Ta post je iz leta 2005 drugače pa pri podaljški nima veze če zamenjš med sabo rjavo in modro.

Hvala za opozorilo, sem res spregledal letnico. Vsekakor moje opozorilo drži tudi danes. Ker je cela tema zaenkrat precej kratka, bo morda še celo kdo zares prebral kar sem napisal.

Podaljški nimajo posebne veze z inštalacijo. Odrasli ljudje ne vtikamo prstov v vtičnice, niti v zidne, niti tiste na podaljških. S stališča porabnika je seveda povsem vseeno, katero sponko priključiš kam. Govora je bilo o inštalaciji - v tem primeru pa je neodgovorno obračat barve žic drugače od standarda.

Dzhimen je izjavil:

Kaj pa če so 4 žice? Črna, rdeča, modra in rumeno-zelena.
Rumeno-zelena je ozemljitev, modra je nula. Pol predvidevam da črna je faza, ali ne? In kaj bi bila rdeča?

 Slika

Slika


Odvisno, od kod te žice pridejo in kam gredo. Morda je bila vezava kdaj pripravljena za izmenično stikalo?
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

lovro535v2 ::

to pa drži, da se je treba držati standardov in barv v inštalacij sem tudi že sam naletel na rumeno zeleno žico, ki je bila uporabljena kot faza za vklop luči še dobro da sem preveril z fazenpriferjem.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

Miha 333 ::

Ja, pri izmeničnih in križnih stikalih je praviloma vedno rumenozelena tudi za fazo, saj se 3 ali 4 žilnih kablov brez rumenozelene žice ne dobi.

imagodei ::

Miha 333 je izjavil:

Ja, pri izmeničnih in križnih stikalih je praviloma vedno rumenozelena tudi za fazo, saj se 3 ali 4 žilnih kablov brez rumenozelene žice ne dobi.

8-O8-O

Zakaj pa bi po rorih moral vleči kable?

"Ker je tako bolj kamot" enostavno ni dovolj dober izgovor za to, da na rumeno-zelen vodnik spraviš fazo!
- Hoc est qui sumus -

lovro535v2 ::

obstajao tudi kabli ki imajo samo črne vodnike in so označeni z številkami.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

Dzhimen ::

imagodei je izjavil:


Dzhimen je izjavil:

Kaj pa če so 4 žice? Črna, rdeča, modra in rumeno-zelena.
Rumeno-zelena je ozemljitev, modra je nula. Pol predvidevam da črna je faza, ali ne? In kaj bi bila rdeča?

 Slika

Slika


Odvisno, od kod te žice pridejo in kam gredo. Morda je bila vezava kdaj pripravljena za izmenično stikalo?


To je napeljava na podstrešju. Gor ni nič od elektrike, nobenih stikal, vtičnic, luči... Ničesar. Edino teli štirje kabli so gor napeljani in to je to. Zdaj bi pa rad jaz eno luč pa par nadometnih vtičnic na to priklopu pa ne vem zakaj so 4 žice... :)

Če predpostavljam da je rumeno-zelena ozemljitev in modra nula, pol s faznpriferjem preverim katera od ostalih dveh je faza (predvidevam da črna) in četrte pol ne rabim, al kako?

lovro535v2 ::

Za vsak slučaj preveri vse 4 žiče, da boš siguren, da ni faze na modri ali pa rumeno zeleni.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

imagodei ::

lovro535v2 je izjavil:

obstajao tudi kabli ki imajo samo črne vodnike in so označeni z številkami.

IEC 60446 @ Wikipedia

Dzhimen je izjavil:

To je napeljava na podstrešju. Gor ni nič od elektrike, nobenih stikal, vtičnic, luči... Ničesar. Edino teli štirje kabli so gor napeljani in to je to. Zdaj bi pa rad jaz eno luč pa par nadometnih vtičnic na to priklopu pa ne vem zakaj so 4 žice... :)

Če predpostavljam da je rumeno-zelena ozemljitev in modra nula, pol s faznpriferjem preverim katera od ostalih dveh je faza (predvidevam da črna) in četrte pol ne rabim, al kako?

Ali lahko kakor koli ugotoviš, od kod so žice napeljane? A vidiš, v katero smer gredo iz podstrešne? Če jih povlečeš, potreseš - ali lahko slediš zvoku? Če delaš s pomočnikom in kable vlečeš, ali lahko pomočnik v kakšni dozi kje v stanovanju sliši kakšne zvoke?

Predlagam, da raziščeš.
- Hoc est qui sumus -

Dzhimen ::

Žice gredo v dozo v sobi, ki je pod podstrežjem. Rdeča žica je bila nezaključena na obeh koncih, tko da nevem za kaj naj bi sploh bila. S faznpriferjem se se prepričal da je črna žica res faza, izključil sem varovalko in priključil gor električni kabel (črna faza, modra nula in rumeno-zelena ozemljitev) in zadeva deluje.

Hvala vsem za pomoč. :)

fikus_ ::

To je verjetno kakšen star kabel, po sedaj neveljavnem standardu, ki je pač predvideval takšno barvo (rdečo).

matjash ::

Če so šle žice proti luči bi lahko bila rdeča tudi prekinjena faza med menjalnimi stikali.
... bolje pozno kot nikoli.

cegu ::

Sem se na pol smejal ko sem 2 dni nazaj bral to temo, pa se mi je hitro vrnilo.

Mati želela v kleti luč. Grem, in vidim da edin kabel, ki je spodaj na voljo je: 2 rdeča in 1 ozemljitev.

prva rdeča - je bila faza
druga rdeča - je bila faza, a vezana na stikalo zgoraj.
ozemljitev - je bila ozemljitev (in hkratu nula).

Štemal ne bom in spreminjal kablov, zato pač uporabim kar imam.

[D]emon ::

imagodei> Slabih električarjev ni - z razlogom.

Se prevec jih je, zato se pa salabajzerije in ignoriranje standardov dogajajo.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Siddh ::

cegu je izjavil:

Sem se na pol smejal ko sem 2 dni nazaj bral to temo, pa se mi je hitro vrnilo.

Mati želela v kleti luč. Grem, in vidim da edin kabel, ki je spodaj na voljo je: 2 rdeča in 1 ozemljitev.

prva rdeča - je bila faza
druga rdeča - je bila faza, a vezana na stikalo zgoraj.
ozemljitev - je bila ozemljitev (in hkratu nula).

Štemal ne bom in spreminjal kablov, zato pač uporabim kar imam.


Če ima inštalacija RCD potem ne sme biti rumen vodnik hkrati ozemljitev in nula. Potem RCD ne deluje pravilno.


mirator ::

cegu je izjavil:

Sem se na pol smejal ko sem 2 dni nazaj bral to temo, pa se mi je hitro vrnilo.

Mati želela v kleti luč. Grem, in vidim da edin kabel, ki je spodaj na voljo je: 2 rdeča in 1 ozemljitev.

prva rdeča - je bila faza
druga rdeča - je bila faza, a vezana na stikalo zgoraj.
ozemljitev - je bila ozemljitev (in hkratu nula).

Štemal ne bom in spreminjal kablov, zato pač uporabim kar imam.

Če gre smo za luč, potem niti nimaš hudega problema. Rdeč vodnik ki je faza preko stikala, naj tako tudi ostane.
Če ima ali bo imela svetilka plastično ohišje, potem zaščitnega vodnika ne potrebuješ in lahko vodnik, ki je kot zaščitni vodnik, uporabiš za nulo. Priporočljivo pa je, da ne bo kdaj kasneje pomote, da na oba priključna konca tega vodnika navlečeš modro bužirko. Tako boš potem vedel, da je ta vodnik nula. V razdelilniku ga pač prevežeš na N zbiralnico.
Če pa imaš kovinsko ohišje, pa enako narediš z drugim rdečim vodnikom, ki je sedaj direktna faza. Priključiš ga na N zbiralnico, označiš z modro bužirko, zaščitni vodnik pa ostane, kar je bi že sedaj. Preveriti moraš, da je sedanji zaščitni vodnik povezan na PE zbiralnico (če je povezan na N zbiralnico, ga je potrebno prevezati).

cegu ::

Hiša je stara 70 let. Zgornje nadstropje ima novo napeljavo, z ozemljitvenim vodnikom do glavne omarice (Ki je ogromna lesena dila s keramičnimi varovalkai), spodnje nadstropje ima do vtikačev samo 2 kabla (faza in nula), le do strojev (štedilnik, storj) je še ozemljitveni kabel, ki je na nulo priklopljen na glavni omarici.

Glede menjave faze za nulo me ne skrbi, saj je večina kablov tako ali tako črne barve (vsako obravnavam kot fazo in jo moram preveriti), le tale izjema rdeče in rumenozelene me je presenetila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

imagodei ::

[D]emon je izjavil:

imagodei> Slabih električarjev ni - z razlogom.

Se prevec jih je, zato se pa salabajzerije in ignoriranje standardov dogajajo.

Nisi razumel črnega humorja.
- Hoc est qui sumus -

[D]emon ::

Point humorja je, da je smesen. To pac ni bilo smesno. ;)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

St235 ::

Black humor is just like food.
Some people don't get it.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava kopalniškega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4320336 (8659) marjan_h
»

Vezava razdelilca in stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51444 (1331) mirator
»

Tri faze v eno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3010709 (8584) FX6300B
»

Vezava elektrike pri viseči svetilki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1911352 (10299) energetik
»

Priklop štedilnika!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3113172 (12330) int47

Več podobnih tem