» »

Kako napisati dober...odličen CV?

Kako napisati dober...odličen CV?

cortez ::

Kako napisati dober…odličen CV?



Zanima me, kako naj napišem CV (življenjepis) za delo, ki bo kolkertolk smiselen.

Predvsem me zanima, kaj naj vključim v CV, kaj naj izpustim oz. katere so tiste bistvene sestavine, ki jih CV mora imet.


Če kdo pozna kakšno stran s CV-i za vzorec ali kakšnimi napotki, kako napisati odličen življenjepis, naj prosim poda link.


Hvala z Vašo pomoč!:\
  • spremenil: cortez ()

zvitorepec ::

Na netu je veliko zaposlitvenih portalov, ki imajo veliko nasvetov, zato ti predlagam, da si jih VSE dobro preberes (se splaca).
Npr.: Moje delo, Svetla kariera, ...
Ostale poisci sam, hkrati ti pa zelim veliko srece pri iskanju zaposlitve.

Mogoce se tole..., ker sem pred kratkim dobil sluzbo in sem dobre volje 8-)
HOWGH!

cortez ::

Hvala za linke zvitorepec!


Sam sm po pregledu teh tem opazil eno pomanjkljivost. Ne vem zakaj, ampak meni je presneto težko oziroma kar nemogoče pisat CV v statističnem slogu pisanja, saj se mi le-ta zdi zelo neoseben in površinski. Veliko raje mam leposlovni slog, s točno določenimi pravili (glava, jedro, zaključek).

Kaj pravite vi na to? V kakšni obliki pišete vi CV-je ? Katerega Vi priporočate in zakaj? Kje so prednosti?

Ziga Dolhar ::

"CV" kot tak je pomemben vsebinsko -- ne oblikovno. "Statistično" nizanje je takemu branju najbolj prijetno in tudi pregledno. (In povsem "po pravilih".)

Kar se tiče "lepše" izvedenke, jo menda včasih zahtevajo kaka podjetja (naprimer da mora bit lastnoročno spisano ipd.), vendar je to izjema in ne pravilo.

cortez: včasih je Word vseboval predloge za CV. Morda še zdaj ;-).

Sicer pa sam CV pišem za vsakega naslovnika posebej: imam precej obsežno "predlogo" elementov, ki jih vanj lahko vključim, nato pa vpišem tiste, ki se mi zdijo za konkretnega naslovnika relevantne (npr. vpisati osnovno šolo? specifikacija rezultatov [splošne in poklicne] mature ali le pridobljen naziv?).

Sicer pa, če imaš stik z naslovnikom, ga komot vprašaš, kakšen CV si želi. Izčrpno ali kratko, pisno ali elektronsko ...

(Kot zanimivost: za svoj prvi job konec 8. razreda OŠ sem 2x poslal pisno vlogo; obakrat se je "izgubila". Nato sem poklical direktorja, ki mi je nato rekel, naj lepo po mejlu pošljem in še isti dan je bilo vse dogovorjeno.)
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

cortez ::

Zigga :

V enem prejšnjem postu o CV-jih, si dejal, da se sedaj ne uporablja več beseda prošnja ampak Vloga.

Zakaj se naj nebi več uporabljala beseda prošnja, saj se besedi medsebojno ne nadomeščata; imasta drugačen pomen.

darh ::

Ker ne prosiš za delo, ampak se daš na trg delovne sile.. nekako tako ;)
Excuses are useless! Results are priceless!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: darh ()

Ziga Dolhar ::

cortez:

> V enem prejšnjem postu o CV-jih, si dejal, da se sedaj ne uporablja več beseda prošnja ampak Vloga.

Tvoj spomin je boljši od mojega.

> Zakaj se naj nebi več uporabljala beseda prošnja, saj se besedi medsebojno ne nadomeščata; imasta drugačen pomen.

Ravno zato uporabiš besedo "vloga", ker to ni prošnja. 0:) Xbite je lepo zadel, jaz bi rekel tako: ker za delo ne "prosiš" (in se postaviš že vnaprej v neugoden podrejen položaj), ampak gre za komunikacijo med dvema enakovrednima strankama: delodajalcu se "ponudiš".

Je pa res, da zna bit to rahlo relativno: vseeno si težko predstavljam tako proaktivno in stimulirano čistilko, ki "podaja vlogo"; po drugi strani se mi zdi naravnost smešno, da nek diplomant ali nekdo, ki se poteguje za nek vodilni položaj [kaj šele v državni upravi], za delo "prosi". To mi deluje rahlo ex-.
https://dolhar.si/

Dman ::

Bodi kreativen. Dobro bo, če si tisti, ki izbira med stotimi vlogami zapomni ravno tvojo - to bo lažje, če bo izstopala. Recikliran papir, barvni papir (pa prosim, ne v flourestenčni barvi). Poskusi spravit na eno stran, max. 2; pomisli, kaj si želijo od tebe. Ne piši stvari, ki ne pomagajo. Pokliči v kadrovsko in se pozanimaj natančneje o razpisu.

cortez ::

kaj pa če greš na razgovor v podjetje, ki trenutno nima odprtega delovnega mesta, vendar si ti pač dobil možnost, da se predstaviš in da potem oni vidjo ali jim odgovarjaš za kako delo ali ne. Ubistvu je kakor informativni razgovor.

Ali bi tle napisali vloga ali prošnja za službo, delo,...

Ziga Dolhar ::

Ne vem.

(Bom pa razmišljal.)

--

Enivej, če si dobil možnost za razgovor, potem verjetno ne pišeš ravno tipične "prošnje" za delo, ne? ("Opazil vaš oglas ... ustrezam zahtevam ... ker ...")

Če grem že malo dlje: "jaz bi verjetno" v takem primeru pripravil nek sveženj [<-- btw, ta izraz mi je ful sweetkän] svojega dosedanjega dela, "reference": bolj kunštno "portfelj". Vsekakor pa razloži, kakšen dokument točno imaš sam v mislih.
https://dolhar.si/

MadMicka ::

ciriculum vitae ni niti prošnja niti vloga, temveč priloga prošnji ali vlogi za zaposlitev...

Napiše se kratko, jedrnato in takšne stvari, ki so v povezavi z željeno zaposlitvijo. Če npr. končaš fax, je res nesmiselno pisati, katero osnovno šolo si končal ipd.

Sicer pa se lahko pri povpraševanju glede zaposlitve v celoti izognemo izrazom kot je prošnja, vloga ipd.

cortez ::

a mogoče ma kdo kakršnekoli izkušnje s to stranjo www.prosnja.com ?

Se mi zdi mal za lase privlečeno:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cortez ()

zvitorepec ::

CV - je zivljenjepis, zraven pa prilozis spremno pismo (cover letter).

Ce se zdi predobro, da bi bilo res, potem verjetno ni res. Kaj pa vem, to se mi zdi kot ena "top shop" varianta prodajanja upanja, tako da temu ne verjamem prevec. Sam sicer nisem preizkusil, je pa nekaj govora na forumih tistih zaposlitvenih portalov - malo poisci. Po moje neka prosnja, ki jo napise nekdo drug, tebi ne more ravno ustrezati, ker to enostavno nisi ti.
HOWGH!

Zgodovina sprememb…

Vice ::

Sama vsebina strani www.prosnja.com je napisana po nekem e-marketing template-u iz 95 let s katerim odkrivajo toplo vodo še uspeh.com in Smiljan Mori. Način na katerega nasedejo samo naivni.

p.s. Jest sem napisal vic za umret, ga kdo upa prebrat (z manjšim doplačilom seveda)?

BigWhale ::

CV? Kratko in jedrnato...

Takole zgleda moj. Ze rahlo out of date ta trenutek.

V CV ne pises nepotrebnih stvari v stilu rodil sem se takrat in takrat, dobil sem tri bralne znacke in imel vzorno vedenje v soli. To je crap, ki nikogar ne zanima. No je pa precej odvisno komu in zakaj pises CV. Moj je bil napisan za ameriski trg.

Microsoft ::

Heh, pr tvojim res ni treba bralne znacke noter devat, ker mas dost drugih uporabnih stvari.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

slovencl ::

Kaj pa naj napiše nekdo, ki je ravnokar zaključil faks...samo svoje osebne podatke :\

Gandalfar ::

Am ne. Naj napise kaj se je naucil na faksu in na katerih raziskovalnih projektih je sodeloval. Pa se kaksnega mentorja na faksu lahko zaprosti za kaksno priporocilo.

Saj menda ni skozi cel faks hodil samo na izpite ostalo ga pa na faksu nic ni bilo?

Tody ::

Nekateri tudi ;) Super je imet vse izpite narejene v rokih in nič izkušenj :D

slovencl ::

Vsak je na začetku brez izkušenj....

OrkAA ::

BigWhale: pri tebi bi blo vse skupej krajše, če bi pisal samo stvari, ki jih ne znaš :P

slitkx ::

Ima kdo OpenOffice/LibreOffice template za spremno (oz. zdaj se mu menda reče motivacijsko) pismo?
Iz večih virov je razvidno, kaj mora vsebovati, vendar pa bi rad, da bom imel vse res tako postavljeno, kot je potrebno.
Zamiki, razmiki, pisava...

Lp.

slitkx ::

jl ::

Eno vprasanje? Ce imam namen poslati CV preko mail-a, ali naj bo spremno pismo kot priponka (pdf, doc dokument) ali je lahko spremno pismo napisano kot mail. V primeru, da ga dam kot priponko, kaj se potem napise v mailu?

Hvala

photot ::

Zaposlovalec je navajen na evropski format CV-ja (Europass CV).
Tega najrajši in najhitreje pregleda in ugotovi, ali zadostuješ njegovim minimalnim kriterijem.
Si eden izmed množice v vrsti, pri dolgovezni zgodbi imaš še toliko manj šans na delodajalca narediti dober vtis. Kljub tema, da je ta dokument takorekoč "formular", pa po lastni presoji še vedno lahko izpostaviš svoje najmočnejše adute.

Vse zgoraj zapisano so sicer le moje osebne izkušnje, lahko jih upoštevaš - al pa tudi ne ;-)

jl ::

Za CV mi je jasno in ga imam v europass obliki. Zanima me za spremno/motivacijsko pismo...

Tody ::

Spremno pismo naj bo kot priponka. V mail pa napišeš:

Pozdravljeni, prijavljam se na delovno mesto ___________

Želim vam lep dan!

tony1 ::

jl je izjavil:

Eno vprasanje? Ce imam namen poslati CV preko mail-a, ali naj bo spremno pismo kot priponka (pdf, doc dokument) ali je lahko spremno pismo napisano kot mail. V primeru, da ga dam kot priponko, kaj se potem napise v mailu?

Hvala


Glej post nad mano. (V sam mail bi izjemoma napisal še vrstico ali dve več, če bi poslal ponudbo za delo na slepo v firmo (ko nimajo odprtega razpisa), in bi hotel vzbuditi pozornost s čim posebnim.)

V priponko pa daš spremno pismo, ki ima za prilogo CV oz. kakšna druga dokazila (samo če so eksplicitno zahtevana v oglasu - sicer ne dajaj na slepo v mail kopije diplomske listine in kakšnih certifikatov). Običajno v CVju pač napišeš seznam in je.
Aja, obvezno vse skupaj spravi v eno samo datoteko (itak PDF).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CV...in kaj še?

Oddelek: Loža
303635 (2175) vostok_1
»

Življenjepisi in ostale priloge

Oddelek: Loža
4910274 (7813) bluefish
»

Prošnje za delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6816429 (13948) bluefish
»

CV in/ali življenjepis (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6419639 (16676) Invictus
»

Kako ne postati revež? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19720742 (15980) Blinder

Več podobnih tem