» »

Čemu nadgrajujemo računalnike?

Čemu nadgrajujemo računalnike?

Sudhian - Nadgrajevanje starih računalnikov, nenehni nakupi novih, še hitrejših komponent in večna nezadovljnost kupcev nad trenutnimi zmožnostmi računalniške opreme so zagotovo gonilo napredka in razvoja v računalništvo. A vendarle se včasih vprašamo, čemu ljudje sploh nadgrajujejo svoje računalnike? Kaj, tako pomembnega, je manjkalo Wordu 6, da je XP inačica tako zelo nepogrešljiva pri sestavljanju pisarniških dopisov? S podobnimi vprašanji se je ukvarjal Joel Hruska na Sudhian, ki je spisal članek z naslovom Kaj vas vodi nadgrajevati. Njegovo zanimivo razmišljanje in videnje si lahko preberete na tem naslovu.

27 komentarjev

Trupl0 ::

moje nadgrajevanje se je končalo...ne dam niti 100 tolarjev za nakup novega hardwara. Po zapravljenih 700K za komp čutm neko praznino:D zatorej ne da več niti kinte.

Uživajte v nadgrajevanju....
If you are going through Hell, keep going !

bf4ed ::

Potem pa barem povej kaj vse maš.>:D

nicjasno ::

Moja kompa je tudi ze poldrugo leto stara, pa ni potrebe po nadgradnji.

Athlon 1.2Ghz, 384mb ram, sb live 5.1, 160gb diskovja, radeon 7500, 2 mrezni kartici, 17" sony trinitron

Ne nucam cisto nic vec. Za filme gledat, 3d modeliranje, obcasno igrco in sarjenje po netu ne nucas vec.

smash ::

nucaš nucaš..če ne zdej..pa čez kašn mesc,dva...k ti nau delu doom3...torej radeon 9700 :D takoj kupt

Smorny ::

modeliranje nuca vsega v izobilju. Če si navajen čakat, pa čakaj.[:\]
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

Trupl0 ::

Athlon XP1800+
512mb pc2100 rama
gf4 4200 64mb
WD 80gb 8mb


laufa kot urca...ne mislm dat več dnarja not
If you are going through Hell, keep going !

Sid Izprijeni ::

Nadgrajuješ, dokler nucaš. Za pisarniške posle je pa najbrž res zadosti tudi ropotija, ki je niti ne dobiš več v trgovinah. Seveda, če imaš pravi operacijski sistem, kar pa večina inkarnacij Winsow ni. Se mi pa zdi, da je trenutno stanje na trgu uporabnikom zelo naklonjeno. Lahko kupiš mašino za bagatelo, pa boš še vedno lahko tudi novejše igre špilal. Jaz sem pred kakim dobrim letom npr. igral Maxa Payna čisto spodobno na PIII 1Ghz z Riva TNT grafiko za 10k SIT.

Kakorkoli pa se že nadgrajuje, pa je verjetno vedno pametno, da se počaka vsaj kakšnega pol leta, preden se kupi karkoli. Takrat je ponavadi občutno cenejše, programi pa ravno takrat tudi dohitijo hardver.

Doom 3 pa jebeš. Saj se greš lahko za pusta paintball! :D
The true challenge of Creation lies not in the engineering...
...but rather in the ability to control one's project.

Tody ::

kokt te je en nategnu za tako konfiguracij :D

daylight ::

wtf... in kaj si se kupu... da je zneslo 700k 8-O
al si jih mogoce kupu ene 4, 5 takih :D

Trupl0 ::

kaj mislš da sm dal 700K za eno samcato konf.

:D dej dej...

Odkar mam komp. sem za njega zmetal 700K in sicer za 486tko..p100...c633...amd..ter ostalo sranje.
If you are going through Hell, keep going !

mrTwelveTrees ::

o ja, če bi se jaz spomil koliko denarja sem že zmetal od mojega prvega računalnika

moj prvi:
P 166 MMX, 32 rama, 1,6g HDD, grafična ATI 3D charger 2MB,..
takrat sem del za računalnik 200k sit
to je bila nora mašina :)

nova grafična Permedia 3d 8 MB
in potem sem dokupil voodo 1 , z 4MB na pci - wow kera grafika,
in potem še 32 rama
potem disk 8,4
nova plata + proc C 333A
ram Dimm - 32 mb
nov disk 10g
grafična Riva TNT
ram + 64
nova grafična Riva TNT 2
pekač teac 4*4*32
nova palata + proc C 800
nov disk 20g
pekač 24*10*48 Acer - RIP
nova plata + proc Duron 1,2
Grafična Gerorce 32 DDR
256 DDR
nov procesor XP 1800+
disk + 30g
Pekač Sony 40*12*48
ram + 128
--> ni vse našteto... kaj pozabljeno...

če zdaj pomsilim mi je žal...
zdaj ne nadgrajujem več svoje mašine v grafični smeri ker NE igram igrice več - ker mi je bedno...
nadgrajeval pa bom še v smeri hitrosti diska in rama (količino)

zdaj me zanima predusem mreža, več mašin doma, pa to...

kuglvinkl ::

V članku je tip napisal, da je kupil Voodoo 2, da je lahko igral Wing Commanderja strojno pospešeno. No, jaz sem kupil koprocesor, da mi je Amiga hitreje rendrirala. :).
Your focus determines your reallity

alesrosina ::

heh, ze 3 leta mam kisto, ki mi zelo dobro sluzi .... celron 500, 256rama, 20gb, bla bla ....

Zdej bo edin treba novo kisto kupt, ker bo pocas treba preit na VB.net .... drgac mi pa tale sluzi vec kot vredu.

ripmork ::


tudi sam sem se že večkrat vprašal "zakva"
zato ker oblikujem v grafičnih programih,kateri so zelo
požrešni in hočem vsaj enkrat igrat novejšo igro v dostojni
ločljivosti-morda celo z AA ampak to so že mokre sanje[:\]
zadnje tri mesece sem večino prostega časa porabil za
branje opisov komponent in se glede na dejstvo da nisem zagret overlocker(vsaj na svojem kompu ne)že odločil za
konfigurcijo,ki mi bo s čimmanj denarja preinesla čimveč
hitrosti.
Sedaj mi preostane "le" še drug del peklenskega načrta:
da dostojno prlezem čez 3.letnik in zmolzem vse sorodnike:)


tole pa so moje pesmi in moje sanje:
ATHLON 2100 XP+vent. od zallmana
za mamaplato še ne vem točn-verjetno od ABIT/ASUS/EPOX
RADEON 9500 PRO od saphirea
512MB DDR-333Mhz

undefined ::

"Uuuu, poglej, Doom 3 bo zuni, to boš pa rabu novo opremo!"
"Uuu poglej, Doom 4 bo zuni, to boš pa spet rabu novo opremo!"
"Uuu poglej, Quake 6 bo zuni, to boš pa 100% rabu novo opremo!"

Ja fantje, firme rabijo vaš denar, vi jih pa kar veselo filajte vsakih nekaj mesecev za stvari, ki se vam zdijo tako zelo življenjsko potrebne. :)

ripmork ::

no sej v bistvu se tut men zdi brezveze vsake par mescev
nadgrajevat ampak če maš 2.let star komp ki sploh še ni bil
nadgrajen se pa še do neke mere splača8-)
da bi kupu grafo za 100čukov sam zarad dooma?
ne hvala,si za ta keš rajši kupim "orenk" avto al pa babo:P

tha_man ::

Jaz sem svoj čas zamenjal Voodoo2 8MB za takega z 12MB samo zato da sem v NFS3 videl armaturno ploščo :)

kunglvinkl, pri Amigi se je koprocesor res ful poznal, spomnim se enga testa (izrisoval je neko žogo, pa ni bil boingball) ki je verjetno deloval kakih 100x hitreje z njim kot brez njega. Na žalost je bla to ena redkih aplikacij ki ga je uporabljala :)
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

undefined ::

ne hvala,si za ta keš rajši kupim "orenk" avto al pa babo



Za denar lahko dobiš le prostitutko, pa še to le za omejen čas. Money can't buy everything after all. :)

sharp ::

Ja sam kaj ti dela za 100k,sam konc koncu jo ne moreš vtaknt v agp in navit da bo cvilila..:))

AtaStrumf ::

Nadgrajevat je potrebno pametno in ob pravem trenutku, pa imaš skoz za mal doplačila vrhunsko mašino. Če prehitevaš zadeve preplačaš, če preveč čakaš ni tvoj HW nič več vreden in te res košta celo premoženje, če hočeš imeti orenk mašino. Problem je samo tisti prvi nakup high end opreme, ki je res drag pol pa je samo še stvar pravega timinga in včasih mal sreče, da se stvari res iztečejo po pričakovanjih. Gre za neke vrste obročno odplačevanje. Boljš večkrat po mal in bit skoz on top (sicer ne čist, ker tist je predrago), kot pa trpet na bedni mašini in pol plačat celo premoženje, če hočeš pol dveh/treh letih spet imeti orenk mašino, ker valda za svojo ne dobiš praktično nič več, trpeti pa tudi ne moreš več na njej.

Klampfer ::

Se popolnoma strinjam z AtaStrumfom.

Nekaj časa že ima AMD 2100+, GF4 4400, 512 DDR33, ... in sem malo "pod top":D .

Zdaj bo tisti pravi trenutek, ko bo treba prodat nekaj komponent in kupit nove (zdaj še vsaj dobiš nekaj za njih). Torej, malo bom dodal in bom spet kakšne dobre pol leta malo "pod top".

Vse je pravi TIMING in dobra izbira nakupa.

kuglvinkl ::

tha_man: Vista Pro je hitreje rendrirala, Morph je bil kolkr tolk uporaben (s tem naj bi delal Terminatorja 2 IIRC).
Your focus determines your reallity

tha_man ::

Ja, profi programi so tud uporabljali zadevo, ampak vseeno... sm dobro, to so bli drugi časi, saj na PCju ni blo nič drugače :)
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

chuck ::

Vedno ko zapravljam se vprašam slednje:
koliko časa uporabljam/se ukvarjam z zadevo in probam poiskati najboljše razmerje med ceno in kaj ponuja
Torej če naprimer presedim 10 ur za PCjem in se recimo 30min vozim z avtomobilom, si ne bom kupil avtomobila za 2-5Mil. SIT in se zafrkaval s starim PCjem, ki ropoče kot pralni stroj>:D
Takšne primere sem že videl, oziroma le redki znajo denar zapraviti na pravem mestu. Najboljši primer so dragi avtomobili in zadnje čase dragi telefoni. Vredu , če se voziš 5 ur dnevno z avtom si seveda kupi najbolj udoben avto, isto za telefon.
Če pa si večino časa za PCjem, pa se splača večja investicija, da bi bilo tvoje delo/prosti čas za PCjem s čim manj preglavic.

Tudi jaz zadnje čase vedno manj nadgrajujem, vendar zapravim pa nič manj.
VČasih (nazadnje pred 4 leti) sem si beležil koliko sem zapravil in znesek je bil okoli 700.000 SIT. Sedaj je vsaj 1,5-2M SIT, vendar raje več ne pišem.
Sedaj se mi zdi pametno vložiti v skoraj neslišne ventilatorje, npr. Zalmana za CPU, napajalnik Enermax (je res neslišen) kot v brezžične komponente: miška, tipkovnica. Tako imam naprimer PC vezan na TV in lahko kontroliram iz kavča ali tudi igram igre.
Zelo pomemben je velik in kvaliteten monitor (kar se zelo pozna pri ostrini in kvaliteti barv).
Pazim tudi, da si ne kupujem komponent, ki se preveč grejejo: beri Geforce MX. Oziroma sem čisto zadovoljen z Radeonom 8500LE, čeprav imam npr. dražjo miško:)
Pomembno mi torej, da je PC čim tišji, se ne sesuva (torej več ne navijam, ker niti ni potrebe) in čim bolj multimedijski. Oziroma da ga lahko imam 24/7 priklopljenega in da ga čim manjkrat vidim od znotraj, ter da kadarkoli se usedem mi dostop do neta dela brez problemov (4Mbit ADSL Siol).

Prav tudi pride:
-USB disk
-digitalni fotoaparak (služi tudi kot USB disk)
-IR povezava s GSMom
-hub ter trajni dostop do neta, kolega pride k meni npr. z notebookom in ima takoj dostop do neta, oziroma je že vse pripravljenjo za manjši LAN party
-UPS (kadar zmanjka štroma še kako hitro pride prav)
pa še dosti stvari bi se našlo (vsega seveda nimam).

Če bi bili Tablet PCji 1/2 cenejši, bi tudi nabavil.

V prihodnosti (do konca Leta) bom menjal še grafično, če bo potrebno. Mogoče kupil bluetooth miško in tipkovnico. Upam, da bodo izdali kakšne brezžične zvočnike. Verjetno tudi DVD recorder.
Kaj druega pa dvomim, vendar nikoli ne veš kdaj se pojavi kaj pametnega na trgu.

Moja konfig je:
Athlon XP 2000 (pred 2 meseci sem imel 1700 in ker sem ta procesor vtaknil v drugi PC, sem kupil novega, drugače bi še vedno imel 1700)
Radeon 8500 LE(že zelo stara, tudi ventilator na GPUju je že crknil)
512MB DDR 266 - vsaj leto in pol staro
22" Iiyama Vision Master Pro

Kaboom ::

40MHz -> 120MHz -> 800MHz

pa smo vsi zdravi :D

naslednji nakup bom mogoče to poletje, ko bo računalnik star tri leta... mogoče (33%)
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Yohan del Sud ::

486 50 -> P100 ->P2 233 (še vedno služi kot server) ->D600 -> nadg. 1600+

mojsterpeter ::

PII 266 -> PII 300@450 -> Cel 600@1000 -> Cel 1200@1600 -- vse zelo tiho čeprav je navit proc in grafičnasicer pa se mi zdi najboljša varianta to kar je napisal Chuck; a zaenkrat (še) nimam tolikšnega proračuna namenjenega računalniku..
ill communication


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nakup Xbox z kinect

Oddelek: Konzole
61912 (1825) Snackbarru
»

kratka anketa glede sestavljanja računalnikov (10 vprašanj)

Oddelek: Loža
221611 (1041) legice
»

Xbox 360 ni niti na polovici življenja

Oddelek: Novice / Konzole
455367 (2978) MrStein
»

Težave z grafično kartico v igrah

Oddelek: Pomoč in nasveti
182112 (1768) davids30
»

lokalna široko-propustna digitalna telek. infrastruktura

Oddelek: Znanost in tehnologija
91187 (957) madmitch

Več podobnih tem