» »

I have an Apple problem ;)

I have an Apple problem ;)

sm0key ::

Hi!

Pred kratkim se mi je zgodil najbolj nenavaden pojav pri racunalnikih...upam da ga bom lahko razumljivo opisal....
Imam namrec Apple PowerMac G4 450 in MacOS X panther, dva ATA bus diska, ZIP drive in CDRW pogon.

Problem je nastal iz tega, ker se nekega dne comp ni vec prizgal. Malo sem sel cez diagozo in ugtovil, da se OS ne more zloudat iz diska- ob zagonu se mi je namrec obesil ali pa pokazal obvestilo "...You have to restart your computer..." brez kakrsnegakoli ocitnega razloga. K sreci sem imel dva diska in sem na drugega namestil se en OS, da sem lahko bootal. Torej vsakic ko sem potem znova zagnal racunalnik se je dogajalo drugace. Enkrat se je "poskodovani" disk mountal, kot da ne bi bilo nic narobe, drugic ga je sicer najdu, ampak je javil "...disk ta-pa-ta has volumes, that Mac OS cannot read.", tretjic ga sploh ni mountal. Zdi se mi kakor da bi racunalnik delal po svoje... :)

Pognal sem Disk Utility, ki ga, odvisno, vcasih najde, drugic spet ne. ne delujeta operaciji Repair in Verify (obe vrzeta error). ena moznost, ki se mi je porajala, je bila, da bi ponovno namestil OS na ta"poskodovani" disk in tako vsaj prisel do tega na nardim backup in zadevo formatiram in particioniram na novo. tega pa ne morem narest, ker voluma ne najde -- hoce da ga formatiram. Jest pa nocem formatirat, ker imam gor zelo pomembne podatke in bi rad naredu prej backup.

Torej, se kdo spozna na te reci? Kaj mi je v tej situaciji narediti? :)

Je res mozno, da obstaja kaksna mehanska okvara? (Kar se mi zdi skoraj nemogoce - disk je star 4 leta).

bye

Myth ::

Normalni PC-jaši naredimo tako: disk damo v drug komp kjer vse deluje, pa tam poskusimo, če dela. :8)
Poskusi...
en LP in BZ
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Nerdor ::

Odgovor ni tako preprost, ker je Mac. Osebno bi se lotil na PC-ju s živim Linuxom, kot je recimo STL ali Knoppix, in s K3B ali s ščim podobnim (programom) zapekel podatke na CD(RW) ali Zip (vidim, da imaš zip drive :)). Seveda, če bi mi lahko mountala distribucija linuxa hard disk.

SaMO je pa problem! Ni nekega popularnega Žive Linuxa kot na PC ;((. Aj, ja, jaj.. Mogoče pa obstaja Mandrake ali Suse LiveCD Linux za Mac/PowerPC.
Poguglaj ali pa pojdi na spletne strani Mandrake ali Suse in poglej če je kej sreče s LiveCD. V končni konsekvenci, če ti rata prek LiveCD usposobiti sistem, si lahko na USB Stick prekopiraš pomembne dokumente :)) . Ker boš le stežka usposobil CDRW ali Zip. Upam, pa da ti bo ratal pogone uspostavit z kakim LiveCD.

Veliko sreče, če boš poizkušal s LiveCD Linuxom (če sploh obstaja kakšen za Mac-e ;) )

Myth ::

Saj nisem rekel, naj da disk v navadn PC ;((
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

TribesMan ::

Zdej nevem al niste razumel kar je napisal, al sem pa jaz slabo razumel... Uglavnem, če je tako kot jest razumem, potem je brezveze utikat disk kamorkoli drugam... ker ce na appleu ne bo delal, potem mu noben PC al pa live CD ne bosta pomagala. Ocitno gre za problem z samim diskom in ne za napako v krmilniku ali pa v operacijskem sistemu...

Tko da svetujem ti da disk prepricas da se bo mountal, potem pa po hitrem postopku shrani vse pomenbne datoteke na nov disk...

Nato pa lahko starega vrzes skozi okno... oziroma ce je se v garanciji ga odnesi tje od kjer je prisel...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

borchi ::

očitno ni problem (samo) v disku, če mu dva različna diska ne delata. mislim, da gentoo ima live disk za ppc.
l'jga

sm0key ::

Tko da svetujem ti da disk prepricas da se bo mountal, potem pa po hitrem postopku shrani vse pomenbne datoteke na nov disk...

Been there. Kot sem rekel, disku dogaja sto na uro. Ko se je enkrat kr sam od sebe mountal (kot bi se sicer moral) sem seveda hitro poskusal
backupirat podatke na drug disk (pac najbolj prirocna metoda). Hec je biu u tem, ker mi je eno 2.5MB sliko kopiral skoraj 5 minut. To ni normalno...

Sploh pa, ko sem hotu premaknit cel direktorij - computer se je obesu po 30%...

Nato pa lahko starega vrzes skozi okno... oziroma ce je se v garanciji ga odnesi tje od kjer je prisel...

In tega sem se najbolj bal :O - mislim da to ni glih dobro za moje dusevno zdravje... :(

Zdej ena varjanta je potem, da mountam na linux masino....ampak potem je treba se kernel kompajlat za HFS podporo...apn.

bradek ::

Kaj pa kabli/kontakti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bradek ()

TribesMan ::

Ja poglej malo se kable... zamenjaj jih ce ne drugace... Sam to je zadnja bilka upanja.
Priklapljanje diska na drug racunalnik ne bo resilo problema, sploh ker redki operacijski sistemi podpirajo appleov file system... Pa ocitno je da je nekaj fizicno narobe s tvojim diskom. Mountanje kamorkoli drugam ne bo resilo nicesar. Zdej nekako prekopiraj podatke dol... Pol pa bacaj u smece. Ni druge resitve, pa ce ti je se tako hudo.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

sm0key ::

Ah, preverjanje kablovja in jumperjev je bla prva stvar ki sem jo opravil, ko sem odprl kišto...;)

Sicer pa tko ne, sem ze obupal, ker sva s sosedom ugotovila da ne bo slo prav nic - baje je disk totalno bogi n ne bo nic vec od njega.
Sploh nisva mogla resit problema. On je probal vse mozne varjante (ker je ze enkrat prej montiral Apple disk je vedu kako in kaj) in enostavno
ni delovalo...

Tako da hvala vsem za pomoc, jest grem pa tect okrog sveta (kot Forrest Gump) da se malo pomirim :(

p.s. Ali je res mozno, da disk takole "izdihne" kar na lepem, brez kakrsnega koli razloga? Ker to mene res mori zadnje dni in skušam
nekak priklicat, kaj vse sem delal s tem diskom, da bi vedu ce sm vsaj jest nekako kriv za to napako -- pa ni nic....
My HDD has a will of its own. And now he's just retired.

kenz76 ::

mogoc bi blo pametn disk nest na EPL, da ga pregledajo in jim ga mogoc rata mountat.:\
probat ni greh...

sm0key ::

EPL?

largie ::

www.epl.si, slovenski zastopnik za apple.

ql000 ::

meni je "nov" disk, star 1,5 let crknu, na lepem! En cajt me je zezal na isti način kot tebe, potem se pa nekega dne enostavno ni več hotel zalaufat! En varianta je, da probaš najt elektroniko za tvoj disk (zamenjaš ploščico na disku), samo po mojih izkušnjah ti bo prej nebo padlo na glavo, kot pa da boš našel ustrezno ploščico, oz. tistega, ki ti jo bo hotel dati.

darkolord ::

oz. tistega, ki ti jo bo hotel dati.

lahko jo tudi samo posodi

Skrat ::

Odpoved diska po 4 letih niti ni tko zlo nenavadna stvar, se posebej ce si racunalo veliko uporabljl... :(
Free software is a matter of liberty, not price.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hirens boot pomoč

Oddelek: Operacijski sistemi
61099 (939) katimm
»

Namestitev GRUB-a

Oddelek: Operacijski sistemi
161971 (1734) Icematxyz
»

Linux LiveCD distro, ki že vsebuje TrueCrypt

Oddelek: Operacijski sistemi
142511 (2277) SeTAr
»

Linux bo morda pospešil delo računalniških forenzikov

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
1522081 (20491) poweroff
»

Gruba ni več!

Oddelek: Operacijski sistemi
51187 (1076) drejc

Več podobnih tem