» »

počasnejše delovanje pcja

počasnejše delovanje pcja

nosk8fx ::

pozdrav!
imam problem z računalnikom - od enega dne naprej (nevem točno kdaj) deluje nekam bolj počasi, več časa rabi pri odpiranju programov, igric, nasploh pri delovanju.
to je prišlo čist naenkrat - nič nisem spreminjal, prej pa je delalo vse super.
hardware je: athlon 2100+, 1gb rama, geforce 4400 ti, creative live zvočna ...
software je: windows xp professional, updatano do zadnjega popravka, bitdefender 8 pro, pravtako updatan do danes ...
sistem redno preglejuejm z ad-awarom, pc bug doctorjem, spyhunterjem, spybootom, tako, da v kakšnih takšnih programih ni težava. virusa tudi ni, prostora na disku je več kot dovolj, procesor se ne pregreva. v fragmentaciji tudi ni težava, ker defragmentiram sistem vsake tolko časa.
nevem kaj bi lahko bilo narobe ;( .
lepo bi prosil za pomoč in nasvete!!
Sašo

Scorpia ::

http://www.majorgeeks.com/downloadget.p...

Snemi ta program po sporoči kakšen je bil test.
////

nosk8fx ::

link z sliko rezultatov testa:


sam nebi vedel povedati, če je to dobro ali slabo, zato mi prosim povej kako je.
in če je slabo, kaj naj naredim!

Dead_Eye ::

hmm, kaj si mel prizgano kako mulo ali kak drugi dcc ker to je ZEEEELO počasno? Meni poleg winampa kaže average speed skoraj 50mb/s in max 77 pa nekaj.

Glede na to da vidim da imaš IBM disk in to še IC serijo bi lahko tudi pomislil da hodi počasi po gobe...>:D >:D
The one and only

Scorpia ::

Z diskom je nekaj narobe 3,2 MB/s je to ful maš, čeprov je odzivni čas vredu. A maš disk na več particij? to sprašujem zato da bi formatiral disk in dal še enkrat windowse gor, ker je možno da vsi ti dodatki zelo upočasnijo windows. Ali pa če bi disk stestiru na drugem računalniku, s tem programom. A maš kak program ki ti meri temperature da bi sporočil, kolk maš stopinj diska. če ne snemi si dol mbm,speed fan...
////

Scorpia ::

Z diskom je nekaj narobe 3,2 MB/s je to ful maš
Ups:8) :D
Z diskom je nekaj narobe 3,2 MB/s je to ful mal maš
////

nosk8fx ::

pri testu mislim da je bil prižgan dc++ in irc (nekaj sem downloadal).
disk je razdeljen na tri particije. a to kaj spremeni dejstvo, da je ful počasen?
disk je bil formatiran in windowsi na novo naloženi pred kakim letom.
stestirati na drugem pcju skoraj nimam možnosti.
svetujte kaj naj!

nosk8fx ::

aja, za temperaturo mam pc alert 4, kaže pa
cpu: 40°, system: 34°.

nosk8fx ::

celi pc je bil kupljen septembra 2002 - je možno, da bi disk že bil zanič, kot je napisal dead_eye?

Scorpia ::

Takrat je bil disk OK, sam baje ene serije diskov se hiter kvarijo kot drugi. Ponavadi diski crkujejo zaradi visoke temperature samega diska. Sam to ni nujno da se bo takoj, lahko kasneje. Ti mi nisi povedal kolk je temperatura tvojega diska. Ker pa si nekaj snemal, si zaradi tega imel slab rezultat. sam tolk slab pa spet nebi smel. Če imaš windows na eni particiji in na njej nepomembne datoteke, ti kr lepo na novo naloži. Pri testu hd-tach se mogoče mal pozna hitrost zaradi particij, za delovanje windovsa ne sme imet upliva.
////

nosk8fx ::

pc alert in mbm mi kažeta samo tisti dve temperaturi. nevem pa, če lahko kej nastavim in pogledam temperaturo diska.
hd tach se zagnal brez delovanja irca in dc++, tako da se na disk v tem času ni nič shranjevalo, vendar so rezultati isti - 3,1 MB/s!
potem res kaže, da je disk v ku*** :). misliš, da bi formatiranje in ponovna inštalacija kaj pomagala?

Hux ::

Ne ker ti je disk zruzo. Nasledni tip bi bil sicer crkjen ram samo ce rpavis da mas 1GB torej 2x 512 bi tudi z 512 moralo normalno delat tak da je disk.

nosk8fx ::

se pravi, da bi moral kupiti novi disk...
kaj pa priporočate, preko SATA ali IDE vodila? mislim, da so SATA hitrejši, ali?
kako pa je s priključnimi kabli pri SATA - gre potem normalno na isto matično ploščo kot imam sedaj ali je kaj drugače?

nosk8fx ::

kere firme pa priporočate?
WD (western digital)?

Dead_Eye ::

Seagate. SATA imajo samo novejše plošče, za stare rabiš še kontroler. Vzemi IDE. Aja, v hitrosti zaenkrat še ni razlike...
The one and only

Scorpia ::

Sej danes vse firme imajo dobre diske, če hočeš, da ti disk dolgo dela, si pritrdi gor en ventilator, al pa že narejeno (v štacuni lohka dobiš stane okrog 2500sit) 2mejhna ventilatorja, ki sta ful tiha in zelo dober hladita disk. pr men se pozna vsaj za 20 stopinj.
////

nosk8fx ::

je bilo do sedaj podanih že dovolj informacij, da lahko dokončno potrdite, da je stari disk zanič ali je še kakšen ukrep, ki bi to dokončno potrdil?
nebi rad kupoval novega, potem pa bi se izkazalo, da stari ni zanič.

ob primeru nakupa novega - kaj pravite na ta disk:
Trdi disk Seagate 120GB IDE 7200 obr. 8MB,
Tehnične podrobnosti:
# model: ST3120026A 120 GB PATA 8 MB
# kapaciteta: 120 GB
# vmesnik: IDE (133MB)
Prenos podatkov:
# dostopni čas: < 9 ms
# hitrost vrtenja: 7.200 obr./min
# predpomnilnik: 8 MB

več kot 120gb prostora ziher ne rabim...

Scorpia ::

To je od tebe odvisno, jaz sem ti že povedal, probi še enkrat naložit windows, dej disk v drugi računalnik, ali pa si sposodi disk in na njem dej windows, pa testiri v svojem računalniku. zdej se moreš sam še ti potrudit.
////

K0K0 ::

si mogoče pomislil da ti kak program/virus prekomerno uporablja cpu? pritisni ctrl+alt+delete > processes in poglej cpu usage.

nosk8fx ::

no, še poročilo s task managerja:
mem usage: največ vzame firefox - 25.100K, drugače so sta še dva preko 20.000K in dva preko 10.000K.
cpu usage: 100%, running processes 34, physical memory available 730192K, kernel memory paged 38516K, comit charge - 198M/2462M.
mislim, da bi bilo to.

komentirajte prosim, če je s tem kaj narobe ali to vse deluje normalno!

K0K0 ::

procesor imaš skos 100% obremenjen zato ti tud tko počas dela. Ponavad je zato kriv kak virus lohka pa se tud kak program sesuje in te pol jebe. V task managrju poglej kater proces ti kuri 100% in ga ugasni! Potem pojdi na googla in vpiši ime procesa da boš videl za kaj se gre če je virus si potem naloži kak antivirus in preskeniraj comp.

nosk8fx ::

no, še čudni izsledki s temi procesi in cpu usagem :
imam pc alert 4 in tam je možnost da dodatno prižgeš še xp cpu cooler - in to sem uporabljal. ko sem pa pogledal pod cpu usage, je ravno ta uporabljal 98% cpu-ja, ko pa sem ga ugasnil, pa se je teh 98% preselilo na system idle process?! potem sem znova zagnal računalnik in nisem prižgal coolerja - cpu usage je bil na recimo 4%. nato sem zagnal hd tach in stestiral disk - povprečno branje je še vedno na 3.1MB/s (cpu usage je med testom skočil na 100%)!!
virusa pa skoraj 99% ni, ker že lep cajt uporabljam bitdefender 8 updatan vsak dan, z firewallom, skeniranjem pošte in podobno. sem pa zdaj dal pregledat cel sistem in če slučajno najde kak virus, bom javil, vendar mislim da ga ne bo!

in kako sedaj komentirate to?
kaj je sedaj narobe v mojem računalniku?

vedno več probam, več je čudnih stvari ;( !

Dragi ::

Sej vem, da je to že ogulena fraza, vendar kupi si postopoma nov pc, najprej disk, pa proc plato, drugo bo pa za enkrat še zdržalo.

p.S. Tudi tisti "disk je bil formatiran in winsi na novo naloženi pred enim letom"
mislim, da je tudi to eden od vzrokov za zelo počasno delovanje, samo zagotovo ne edini in najpoglavitnejši.tudi če nimaš virusov/hroščov se na disku še vedno nabere ogromno smeti, kar tudi občutno upočasni sistem.

jastreb ::

če tudi je bil windows nameščen pred enim letom se po mojem zaradi tega hitrost ne bi smela za toliko zmanjšat.

zgoraj sem zasledil, da ti je nekdo napisal naj preveriš temp. diska. če na disku nimaš temp. senzorja je v nobenem programu ne moreš odčitati.

glede IDE in SATA bi naj bil sata hitrejši vendar če so druge komponente počasne ni razlike, ker pol sata disk ni popolnoma izkoriščen. če hočeš imet sata disk ti mora plata to podpirat, disk po izgledu je enak, razlika je samo da disk in plato povezije drugačen kabel kot pri ide. na isti način priklopiš, vse deluje enako, razlika bi naj bila samo v hitrosti.
jastreb

Dragi ::

razlika naj bi bila med drugim tudi v tem, da s-ata nima master/slave, zato lahko prilkjučiš poljubno število diskov, neglede na druge diske, ter nekateri diski naj bi imeli samo posebno napajanje, tako kot ga imajo s-ata diski, vendar takega diska nisem zasledil še nikjer.

če tudi je bil windows nameščen pred enim letom se po mojem zaradi tega hitrost ne bi smela za toliko zmanjšat.
hitrost se že v enem mesecu za nemalo zmanjša, kaj šele v enem letu, še posebno če preizkušaš veliko programov tako kot jaz, veliko nameščaš, brišeš, premikaši.. Vse to disk močno upočasni, saj meni se tako zdi, vendar sem glede tega kar precizen.Pač mora delat, če noče pa po kladivo.ko sem jst kupu disk jtak nism vedu,da je s-ata disk enako hitr kot e-ide, vendar takreat je blo to fullll novo in oh in sploh, cena v diskih je bila pa med eide in s-ata 1ksit, danes pa vidim, ad se mi s-ata po eni strani splača, saj je kabel zelo ozek, (ni treba rihtat širokih kablov) ter doskov lahko naštepaš lolker češ in jih potem v biosu štelaš, vendar nima skoraj nobeden znanec s-ata porta na plati, kar je pa spet hudič in morajo zato oni meni disk nositi, ad podatke skopiram.

jastreb ::

pa vseeno se hitrost diska ne bi smela zmanjšat na samo 3mb/s

pa kako je lahko proc v 100% uporabi če noben program ne laufa?

po mojem je z diskom nekaj narobe
jastreb

K0K0 ::

nosk8fx dej nared en screenshot procesov pa ga nalimi gor da vidim kva ti laufa.
Ko si izklopil "xp cpu cooler" in je bil cpu usage na 4% ti je potem računalnik deloval normalno?

Jakka ::

Mogoče pa disk laufa v PIO mode? V device managerju pod ide controlers poglej. Če je res na PIO dej na ultraDMA.

Dragi ::

na 3mb/s se res ne more spustit hitrost,saj sem napisal, da "onesnaženost diska ni edini razlog za počasnost.
možni razlogi so:
-disk je že star in crkuje
-pio mode namesto udma
-podatkovni kabel je zanič, ali pa samo preveč motenj v računalu
-možno je tudi, da ga kaj port na plati serje, poskusi prestavt kabel iz enga porta v druzga in če imaš kakšen kabel na rezervi posuksi, če je s tistim kaj boljše
-drugi razlogi, na katere vpliva vreme:D

nosk8fx ::

sedaj je pc alert 4 izklopljen in cpu usage niha med 0 in 5 % (recimo).
screenshot:


vendar je average read še vedno 3.1MB/s - sem ga stestiral, ko je bila cpu usage recimo 2%.

virusa ni na pcju - pregledal včeraj.

na obeh IDE controllerjih je transfer mode na "dma if available" - naa primary je device 0 na PIO, device 1 na ultraDMA, na secondary pa device 0 na ultraDMA, device 1 pa "not applicable".

Pennstar ::

nosk8fx, imam nasvet zate ... odstrani si tisti prekleti BitDefender. Stvar ti računalnik tako upočasni, da misliš, da sediš za 5 let starim računalnikom.

Če mi ne verjameš, da je za tvoje težave kriv BitDefender, lahko takoj preveriš.
Imej odprt Task Manager in ga napopaj gor. Sedaj pa odpri recimo IE ali Firefox in glej koliko CPUja požre proces imenovan bdss.exe. Pregleda ti vsako datoteko in vse prenose z neta, no sej deluje zadeva super, ampak ko imaš obremenjen računalnik z recimo eMule ali BTjem .... brez komentarja.

Upam, da ti bo moj nasvet pomagal, sicer pa povej.

nosk8fx ::

ne, ni to problem, ker nimam tistega vklopljenega - scan accesed files!!
tak, da bdss.exe med odpiranjem kakega file ali česar drugega ne spreminja!

nosk8fx ::

zdaj sem malo preklapljal med sloti na matični in kabli - in mi je gratalo!
mislim, da je bil prej disk na tisti pio mode.
sedaj sem spravil disk, dvdrom in writera (vse) na ultraDMA in hd tach sedaj pokaže average read 30,5MB/s.
ni glih kot bi bil novi, vendar se razlika občutno pozna!

kaj pa je razlika med ultraDMA mode 2 in mode 4? je kaka razlika v hitrosti ali ne?

teh kablov in slotov še prej nikoli nisem preklapljal in tudi teh pio/ultradma nastavitev nisem nikoli spreminjal (vedno je bilo na "dma if available") - zakaj pa je potem prej delalo normalno, pol pa samo naenkrat počasneje??

hvala vsem za pomoč!!

če mislite, da se to hitrost da še kako povečati (ne da bi kupil novi disk), mi prosim svetujte!

Dragi ::

lepo ad sem imel prav (vsaj delno)...

naa primary je device 0 na PIO
Kaj ti ni bilo že to jasno, da neki ni vredi z transform metodo?

jastreb ::

jaz sem imel podoen problem s kabli pri pekaču in dvd romu! oba sem imel priklopljena na isti kabel in nisem nič preklapljal in naenkrat mi ni hotelo kopirat cd-jev. cd sem lahko spekel če je datoteke bralo iz rač, če pa sem hotel kopirat iz cd-ja direktno na cd pa mi ni hotelo kopirat oz. je delalo z zelo zelo zelo majhno hitrostjo. potem sem izvedel vse možne kombinacije ki so bile možne in mi je gratalo. ta ide kabel ima dva priključna in ni bilo vseeno če je bil pekač oz dvd na prvem ali drugem priključku. zdaj je vsak na svojem kablu, vendar tudi ni delalo na vsakem priključku. verjetno je kaj narobe z temi priključki.
mogoče bi moral kupiti novi ide kabel, vendar dokler bo tako vredu ga ne bom!
jastreb


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ultra DMA

Oddelek: Strojna oprema
322202 (1607) amigo_no1
»

Počasno prenašanje podatkov med diski

Oddelek: Pomoč in nasveti
8915 (830) ElectricMan
»

Ultra DMA mode 2 VS Multiword DMA mode 2 (33Mb/s VS 16 Mb/s)

Oddelek: Strojna oprema
221569 (1355) Hux
»

Vklop DMA za CD-ROM v windows XP

Oddelek: Pomoč in nasveti
111241 (1054) Maxtor
»

Win 2000 mi ne zaznajo cd-roma.

Oddelek: Pomoč in nasveti
11976 (884) Han

Več podobnih tem