» »

število particij

število particij

berni ::

v kratkem bom dobil nov hard disk in bi rad pošteno opravil delo, zato prosim za komentarje in predloge glede razdelitve na particije. enkrat je že andrej pisal o temu, pa ne najdem posta.
sem navaden uporabnik, nisem specializiran za npr.video...

fizicni disk 1; 30 gb; ata100

c: win me, fat32, 4 mb
za tisto, kar ne dela na win2k + kakšna igra

d: win 2000, ntfs, 15 gb
sistem + programi

e: swap, fat32, 2 gb
swap file za win2k (ali lahko tudi za programe, npr. coreldraw?)

f: my_docs, fat32, 6 gb
za vse dokumente, da bom lahko dostopal iz obeh os

g: harddisk, fat32, 3 gb
splošno

fizicni disk 2; 10 gb; ata33

h: harddisk, fat32, 7 gb
splošno

i: harddisk, fat32, 3 gb
splošno

je taka razdelitev smiselna? bi moral še kaj spremeniti glede velikosti ali datotecne tabele (ntfs je samo d:\)?

hvala za vse pripombe

Yohan del Sud ::

Jest osebno mislim, da nihče ne rabi več kot ene 3-4 particije na disk. Tudi pri večjih diskih ne. Verjemi mi iz lastnih izkušenj vem, da postane stvar nepregledna, če moraš delat s tričetrt abecede.

Milko ::

4 partricije imas cisto dovolj. Stvar je res nepregledna, ce jih je prevec...Eno za Win2000, drugo za ME, tretjo za igre in cetrto za mp3je, dokumente, install...

miranpozar ::

Štiri particije so več kot dovolj!

C - WinME+igre: naj bo vsaj 6GB, saj boš hotel igrat igrice, te pa imajo zadnje čase to "lepo" lastnost, da inštalirajo cel CD (600MB) na disk... par igric in si na koncu.

D - Win2000+programi: 15GB je vredu.

E - FAT32: za datoteke, ki morajo biti dostopne iz obeh OSov.

F - NTFS ali FAT32: po želji, splošno.

Miran Požar, Portorož, www.miranpozar.com

mojsterpeter ::

Berni: sori da se tle umešavam ampak zanimiv post, ki mi je dal mislittorej: tudi mene zanima kako velike particije naj nardim - imam 13Gb disk, gor pa mislm met:- win 9x (sux) za kake spile ki ne delajo v w2k- w2k + programi + dokumenti- ostalo (ripi, muska,..)torej, z nasveti na danPeter

VezTax ::

Mi lahko en razlozi kaj pomeni to : -=> e: swap, fat32, 2 gb

swap file za win2k (ali lahko tudi za programe, npr. coreldraw?) <=- s kom se je naredi (s katerim programom), kaj pomaga zakaj se je uporablja??



Tnx

GodStyler ::

Če maš tok sistemov, k jest pol so štiri particije kmalu premalo.
Win2000 (DELO)
Win98se (IGRE)
Linux RedHEat 7.0 (Uvajanje Linux)ž
Debian 2.2 (Uvajanje še v kakšni drugi distribuciji)
LinuxSwap (swap za Linux)

To so so sistemi, ki jih mislm met gor, k bom mel mal več časa za računalnik. Sam pa loh povem, da sm nekej že delal na tem in da sm popizdu nad unmu kurcam, ki si je zamislu max. št. primarnih particij 4:|:|. Glih ena zmanka. Ok si rečem. Bom dau pa Linx na Extendet particijo, ker dobro vemo, da bill še ni slišou za bootanje s extendet particije. Seprav mamo zdej na treh primarnih particijah (win2k, win98se in extendet). Vse se lepo sliš, če pozabš, da jest ne poznam programa, ki bi znal zbutat s particije, ki je napisana za 1024-tim sektorjem. Tukej sm se pa jest pol ustavu, zaradi pomankanja časa. Načrt je pa naleden: Premakniti extnd. particijo pred w98se.WRONGGGGGG!!! Bol se pa win98se ne bo dal bootat:|:|:|. Sepravi je edina možna rešitev narest eno mejhno particijo samo za boot. A kuko samo eno. Ja dveh ne morem:|:|. Še sreča, da ma linux LILOta (Linux OS loader). No ej bo šlo sirečem, še preden pomislm, da je win2k particija namenjena za ripanje DVDjev in je velika 15GB, brt pa strastni igralec in je win98se velika cdlih 10GB. Hmm?? Za kerim sektorjem že ne moremo bootati? Damn it? Pa ja ne....ker kreten si je to spomnu. Zakva smo ljudje tok razviti, da mamo tako visoko tehnologijo, ki pa jo skor nuben kurc ne podpira.TREBA SI BO ŠE KEJ ZMISLT

andrej ::

Stevilo particij je odvisno od stevila sistemov, ki jih bos uporablal. Kot so ze drugi povedali bi morale 4 particije zadostovati. Ampak, ker nekateri nismo ravno obicajni uporabniki nam je se 7 particij premalo...:D
VezTex: tisto pomeni samo, da nas swap file na posebno particijo. Za to ne rabis nobenega posebnega programa. Dobro je le zato, da nekako zmanjsas fragmentacijo, ce je swap na svoji particiji...

VezTax ::

andrej ok, in zakaj kako ustvaris swap in kaj naj bi se izvajalo v tej particiji?

tnx

andrej ::

ta swap file naredis cisto normalno kot ostale swap file v w2k. Right click na my computer, properties, advanced, performance options, change...
Na tej particiji se naj ne bi izvajalo nic drugega kot swapanje iz rama v to swap datoteko. V NT terminih je swap file v bistvu paging file...

miranpozar ::

VezTax: pod linuxom ustvariš prav posebno swap particijo in potem se Linux sam ukvarja z njo. Za Microsoftove OSe pa ustvariš kar navadno particijo (sicer se mi zdi 2GB absolutno pretirano za domačega uporabnika) in potem v Windows nastaviš, naj swap datoteko postavi na to particijo.
Je pa swap datoteka ena zadeva, ki pomaga, ko zmanjka fizičnega RAM pomnilnika... OS nato ustvari virtualen RAM, tako da potrebno vsebino namesto v RAM piše na disk. Ni treba biti posebno brihten, da ugotoviš, da je ta rešitev relativno počasna (disk je pač dosti počasnješi od RAMa).

Miran Požar, Portorož, www.miranpozar.com

miranpozar ::

andrej... nov rekord! Dve sekundi si bil hitrejši! :D

andrej ::

mogoce se celo manj. bi trebalo implementirat se desetinke in stotinke:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Optimalne nastavitve za wd120gb 8mb cache

Oddelek: Pomoč in nasveti
211556 (1349) Blup
»

5Mb bo dovolj za prvo particijo?

Oddelek: Programska oprema
161627 (1456) andrej
»

optimalno razparticioniranje

Oddelek: Pomoč in nasveti
121242 (1075) Han
»

Stroj

Oddelek: Strojna oprema
191745 (1462) krneki
»

2 op. sistema

Oddelek: Pomoč in nasveti
131444 (1310) Milko

Več podobnih tem