» »

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10

««
«
1 / 22
»»

Icematxyz ::

Tema o Ubuntu različica 10.04 LTS menim, da je dosegla svoj namen. Uporabnikom te različice Ubuntu distribucije pa podala (in bo še seveda naprej podajala) odgovor na marsikatero vprašanje. Te dni v naše domove in podjetja prihaja nova različica Ubuntu operacijskega sistema za splošno namensko namizno uporabo. Ki bo pa zagotovo prinesla zraven marsikatero vprašanje povezano prav s to različico Ubuntu operacijskega sistema. Ime ki ga nosi je Maverick Meerkat, "serijska številka" 10.10.

Predvsem uporabniki, ki jim nadgradnja ne povzroča težav in si želijo novosti v tem trenutku. Se pravi najnovejša programska oprema na voljo, kar iz programskega središča in nadgrajen sam operacijski sistem na novejše stanje. Nadgraditi ali ne nadgraditi? To za takšne uporabnike ni vprašanje. Na koledarju takšnih uporabnikov je dan ko izide vsaka nova različica Ubuntu distribucije jasno označen. Interval opomnika pa se verjetno že kar nevarno približa intervalu bitja srca:

75



53



42







33



30





23



22



19



15



10



09



07











Vir slik

Q: Oh, quiz hot shot. There's a Ubuntu on a computer, once the Ubuntu goes 500mp/h, the Ubuntu is armed. If it drops below 500, it blows up. What do you do? What do you do?

A: V eni roki prosto dostopna PDF literatura, v drugi roki tipkovnica, ki se ne boji vtipkati vpraša(n)ja in vprašati. Vmes pa seveda ti, ki si sprejel/a ta izziv imenovan Ubuntu.
  • preklical razglas: bluefish ()

opeter ::

Jutri izide, ne?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Sims ::

Da,

drugače si pa lahko tule pogledaš predvidene datume:

https://launchpad.net/ubuntu/+milestones

P4ajo ::

Malo neumno vprašanje, a vseeno...
Ali se mi splača nadgraditi trenutni sistem, ali raje formatiram in povsem na novo namestim?
Imel sem 10.04, a sem nekaj dni nazaj nadgradil na 10.10 RC.
Rad bi imel polnokrvno 10.10, brez kakih ostankov ali celo težav. Formatiranje mi ni težava, a vseeno, nekaj časa traja, da si shranim pomembne datoteke.

zee ::

Počakaj še malo in nadgradi na 10.10. Škoda izgubljati čas s formatiranjem + to niso Windowsi :D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Sims ::

Če imaš /home ločen, potem je sveža namestitev mačji kašej, vse tvoje nastavitve ostanejo. Če nimaš, pa ti "format" ni problem, potem pač lahko to sedaj poštimaš. In kasneje, ko dobiš občutek da, si kaj preveč zabrkal, lahko samo daš svež CD in pač nanovo namestiš system.

Recimo razdeliš na:
/boot
/
/home
Swap

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

P4ajo ::

Razdeljeno imam, kot je default naštimano pri namestitvi ubuntuja.
Sem se odločil, da bom kar na novo namestil, da ne bom imel slabe vesti (so mi težave iz windows tako prišle v kri).
Hvala.

WarpedGone ::

Že dela samodejna rotacija touchscreena skupaj z rotacijo zaslona?
Se ob rotaciji zaslona še vedno zmeša grafičnem pospeševanju?
Je target alfa al beta kvaliteta?
Zbogom in hvala za vse ribe

echoman ::

Kolikor sem bral, naj bi bil 10.10 na voljo že čez 15 ur ;) Že sam ogled v RC-u me je navduševal.

Je pa tako, ko sem iz 9.10 na 10.04 nadgrajeval, da sem moral ponovno iz CD-ja namestit; upam, da tega ob posodobitvi na 10.10 ne bo.

Off: Mogoče kdo ve, kako bi lahko xampp zagnal kot navaden uporabnik in ne administrator. S fakeroot-om sem že poiskusil, vendar dobim le obilico napak. Hvala! :)

technolog ::

jodla, kje si ugotovil čas?

Se mi splača čakat na 12.04 LTS ali je bolje da vsakič sproti nadgrajujem?

Je kdo že sprobal sistem, kakšne so novosti napram 10.04?

Zgodovina sprememb…

dzinks63 ::

Kakšna je priporočena (ne minimalna) konfiguracija računalnika za 10.10, da bo vse lepo gladko delalo?

zee ::

@technolog:
Zase lahko rečem, da z nadgradnjo počakam vsaj nekaj tednov po izzidu nove verzije Ubuntuja. Če imaš na Ubuntuju kakšne mission critical zadeve, potem definitivno ostani na 10.04.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

technolog ::

@zee: Z nadgradnjami mam slabe izkušnje. Nadgrajeval sem iz 6.04 na 6.10, pa je recimo zvok nehal delat, izginle so orodne vrstice ipd. So novosti vredne tvegat podobne izkušnje?

Relanium ::

da piše gor ubuntu ? :D

So tu v 10.10 že vključili ALSA 1.0.23-2 ?

echoman ::

14 ur do izida -> https://launchpad.net/ubuntu/+milestones

Najbolj pričakovana novost je pomoje izboljšan avdio vmesnik + dodatek za premikanje/predvajanje,... glasbe pod ikono za glasnost. Kot sem že omenil, sem imel tudi sam težave iz 9.10 na 10.04, ampak bom tokrat ponovno poizkusil nadgraditi.

zee ::

Meni je uspelo nadgraditi: 8.04.1 -> 8.10 -> 9.04 -> 9.10 -> 10.04

Dolgo casa sem tudi namescal 9.04, ki sem jo potem nadgradil. Zakaj? Starejsa verzija Gruba, ki nima kripticne sintakse.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

poweroff ::

A ni ALSA nadomeščena s Pulse Audio? Pravilno vprašanje je: kolk je PA spedenan...?
sudo poweroff

technolog ::

Alsa ne more bit nadomeščena s Pulse Audio, ker sta to dve različni stvari (rabiš oboje, 10.04 vsebuje oboje). To je podobno kot bi vprašal če bo gdm (gnome diplay manager) zamenjan z Xorg.

Sound serverji: PulseAudo, JACK
Zvočni pogoni: OSS, Alsa

Tega ne smeš mešat.

Zgodovina sprememb…

System ::

Upgradanje se ne splača! Vedno čista namestitev.
Na voljo za prenos bo pa enkrat po polnoči še verjetneje pa enkrat na sredini 10.10.2010

technolog ::

@System: Argument za to? Če se ne bi splačalo, potem verjetno sploh ne bi bilo te možnosti.

System ::

Zato, ker gre prevelikokrat kaj narobe, velikokrat pride do kakih napak pri prepisu podatkov in potem cel sistem trpi. Če te moti to, da moraš vsake pol leta delati čisto inštalacijo pa menjavaj samo LTS različice.

echoman ::

@Icematxyz: Ali lahko prosim opišeš nadgradnjo, ker me zanima stvar, da vem kaj oz. kdaj lahko updejtam :) Zanimajo me predvsem stvari za pridobivanjem paketov in pri nameščanju. Hvala! :)

Zero0ne ::

Prosim, uporabljajte pravilno terminologijo. Prehod z 10.04 na 10.10 je "upgrade" (nadgradnja), in ne "update" (posodobitev). Sicer pa kar se mene tiče na desktopu ostajam na 10.04, netbook pa v kratkem migriram na gNewSense. Z unity-jem so uničili uporabnost netbooka, prejšnja verzija ubuntu netbook editiona je po mojem predstavljala vrhunec UIja na 1024*600, unity pa po nepotrebnem zavzema preveč prostora, ne omogoča skoraj nikakršnega spreminjanja UIja in je na splošno manj intuitivna. In potem mi grejo na ubuntu forumih predlagat, naj na netbook namestim desktop verzijo. :))

EDIT: drugače (ko bo izšla 10.10) z 10.04 upgradate z:

#apt-get update
#apt-get dist-upgrade
uname -o

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero0ne ()

System ::

Ja potem jih bo pa 10 pisalo, da so naredili
#apt-get update
#apt-get dist-upgrade

Zdaj pa jim vse počasi dela. :))

Fantje in punce, lepo vi naredite čisto inštalacijo, razen, če želite tvegati.

Zero0ne ::

System je izjavil:

Ja potem jih bo pa 10 pisalo, da so naredili
#apt-get update
#apt-get dist-upgrade

Zdaj pa jim vse počasi dela. :))

Fantje in punce, lepo vi naredite čisto inštalacijo, razen, če želite tvegati.


Na desktopu delam samo upgrade od 7.10 naprej, brez problemov. WorksForMeTM
uname -o

Pegaz ::

Meni se je sistem sesul z upgradom iz 9.10 na 10.04. Raje namestim na novo in sem siguren, da bo delalo.

Meizu ::

U tale 10.10 bo za sprobat ja :) Komaj čakam da si uredim linux file server (wannabe - bomo videli koliko finance dopuščajo za nabavnjo diskovja :))

torson ::

Jaz sem si tako organiziral da imam 3 diske in na vsakem 3x RAID5 , 2x RAID1 in 1x swap particijo ; skupaj 6 particij na vsakem od 3 diskov :

1. OS1 /boot RAID1 200MB (skupaj 200MB)
2. OS1 / RAID5 10GB (skupaj 20GB)
3. OS2 /boot RAID1 201MB (skupaj 201MB)
4. OS2 / RAID5 11GB (skupaj 22GB)
5. swap 1GB (skupaj 3GB)
6. STORE /store RAID5 ***GB

Ob novi distribuciji inštaliram sistem na tadrugo OS* particijo ; nova inštalacija nardi na novo bootloader in star sistem je vedno na voljo.
Velikosti 1. in 3. pa 2. in 4. particije so različne da mi kdaj ne "uspe" formatirat napačnega RAID polja .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: torson ()

Icematxyz ::

Icematxyz: Ali lahko prosim opišeš nadgradnjo, ker me zanima stvar, da vem kaj oz. kdaj lahko updejtam :) Zanimajo me predvsem stvari za pridobivanjem paketov in pri nameščanju. Hvala! :)


Pritisneš ALT+F2 in vpišeš update-manager -d + Zaženi. Ponudi ti nadgradnjo na vrhu okna. Sprejmeš. Zakaj bi delal v terminalu? Saj pa to je GNU/Linux za namizje. ;)

Nadgradiš to ko bo uradno izšla različica 10.10. Če se bojiš, da strojna oprema na novi različici ne bo delovala dobro. Uporabi LiveCD (LiveUSB). In se pred nadgradnjo prepričaj, kako deluje na tvoji strojni opremi. Za samo nadgradnjo pa drugače ne potrebuješ nič drugega, kot internetno povezavo.

Varnostna kopija uporabniške mape. Pa kot preventiva. Zakaj bi po nepotrebnem tvegal? Če še nikoli nisi izdelal varnostne kopije podatkov. Nekaj na to temo Beri stran 122-127. Če ti kaj ni jasno vprašaj.

Icematxyz ::

So tu v 10.10 že vključili ALSA 1.0.23-2 ?


1.0.23-1

Icematxyz ::

Kakšna je priporočena (ne minimalna) konfiguracija računalnika za 10.10, da bo vse lepo gladko delalo?


Verjetno tako na hitro rečeno: vsaj 1GB pomnilnika in grafična kartica, kjer ni nekih težav z gonilniki in zagotavlja 3D podporo. Nekje v rangu pisarniškega računalnika na Windows OS. Se pravi zmogljivost komponent. Pa 10.10 ne bi smela imeti težav. Res pa je, da računalniki izpred 10 let, ki imajo zelo malo pomnilnika, procesorske in grafične moči. Za tiste računalnike Ubuntu (10.10) ni rešitev. Če sploh, kaj za njih je. Verjetno OS iz tistega časa. Pa naj gre za Okna ali GNU/Linux. Ker 10.10 je sodobna GNU/Linux distribucija in zahteva sodobno opremo.

P.S. Nadgraditi ali ne? (Če trenutno stanje zadostuje za vse potrebe).

Zmeriš pulz. In preveriš interval opomnika, ki naznanja novo različico Ubuntu distribucije. Če se številki nevarno približujeta. Nadgradi. Drugače pa ne.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Programsko središče



Programsko središče Ubuntu postaja za moje pojme pravi biser in neka dodana vrednost, ki jo redko kje druge najdeš. Če sploh kje. Pravi zgled distribucijskega kanala za programsko opremo. Nekaj malega sem se igral z Ubuntu pisavo. Moram reči, da mi je zaenkrat dokaj všeč. Sam GUI na prvi pogled vidim, da je še rahlo bolj "speglan". Se pravi Radiance in Ambiance preobleki sta doživeli manjše stilske popravke. Napram 10.04. za moje pojme v pravo smer. Všeč mi je tudi, da če nastavim preko gconf-editor postavitev gumbov oken na desno. Da me ob kliku na novo temo vpraša, če želim obdržati prejšno nastavitev ali želim uporabiti takšno, kot je privzeto za preobleko. V 10.04 tega ni. Takšne malenkosti, ki pa so korak v pravo smer me preprečujejo po pol urni uporabi, da Canonical posluša svoje uporabnike. In da da veliko na uporabniško izkušnjo. To je dobro.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

System ::

Še vedno pa čakamo na 10.10. 8-O

Tero ::

PO kateri uri ponavadi to izide? :)
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

System ::

Popoldne po našem času.

Buggy ::

Saj release, ki pride popoldne ne bo kaj dosti drugacen od 10.10 RC oz. je to ko namestis popravke na RC ista stvar.

System ::

Ni res.

Zero0ne ::

System je izjavil:

Ni res.


je.
uname -o

hojnikb ::

Ka bo 10.10 optimiziran za i686 ?¸
#brezpodpisa

technolog ::

Enako kot prejšnje verzije. Optimizacije so odvisne od GCC compilerjev.

BC3 ::

očetu sem hotel namestiti 10.04 v slovenščini pa je bilo že v inštalaciji toliko slovničnih napak, da me je kar minilo vse skupaj. upam, da bo sedaj bolje...
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

System ::

V 10.04.1 je nič oz. zelo malo slovničnih napak pri inštalaciji.
10.10 bo še boljše. ;)

BC3 ::

če si polpismen se ti res lahko tako zdi, ja.
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

Lawler_ ::

Pa je izšel! Grab it! :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lawler_ ()

denial ::

Nisem slavist zato se lahko tudi motim vendar meni "Dobi programsko opremo" ne zveni ravno slovnično pravilno. Najbrž bi bolj ustrezalo "Pridobi programsko opremo".

Čisto resno, kam se lahko obrnem če se želim preizkusiti in po svojih močeh pripomoči k prevajanju Ubuntuja. Že nekaj časa razmišljam, da bi priložil svojih 5 centov k slovenjenju tega kul distrota.
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

System ::

Launchpad ali Gnome.

šernk ::

In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Pyr0Beast ::

Ja dobi programsko opremo je res fail.

Bolje bi bilo prenesi ali pa kar "Namesti programsko opremo"
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

dux ::

Ena od težav prevajanja je v tem, da vnaprej ne moreš vedeti kje se bo niz pojavil v programu.
Poleg tega

V tem razvojnem krogu je bilo vloženega veliko truda v vzpostavljanje načina dela, ki bi omogočal večjo kakovost prevodov in v popravljanje napak, ki so bile posledice pomanjkljivega nadzora kakovosti v preteklosti ter poenotenju izrazoslovja (tako v launchpadu kot v gnome), zato bi moralo biti neumnih napak občutno (95 %) manj.

Poleg tega smo prevedenost močno izboljšali (iz 84% na 99% privzetega UI - http://people.ubuntu.com/~dpm/ubuntu-10...

Kombinacija računalniških zanesenjakov in slavistov je precej redka zato bo določena mera slovničnih napak ostala, bomo pa sporočene napake vsekakor popravili. To lahko storite tukaj - http://www.ubuntu.si/punbb/topic/4313/. Poročanje napak se sedaj splača, saj bodo od sedaj naprej jezikovni paketi redno posodabljali, prvi izide že 24.10, kar pomeni, da je časa za popravke do 17.10.

Če pa bi radi prispevali kaj več v prevajalski ekosistem, se odpravite na ubuntu.si, lugosov wiki ali pa pridite na release party 12.10. v kiberpipi.

Sodelovati ni težko. Preverite in se nam pridružite!
Upanje je v nasih odlocitvah

echoman ::

Probal nadgraditi Ubuntu, pa mi je pri 900 paketih izpisalo error, da paketov ni mogoče pridobiti ;) Bom čez nekaj dni ponovno poskusil, ali pa enostavno naredil backup in nanovo naložil :)
««
«
1 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315819 (1331) polozweii
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182064 (148003) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134377 (97263) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981167640 (140287) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 11.04 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20648540 (38402) Icematxyz

Več podobnih tem