» »

Dobre strokovne, znanstvene in poljudnoznanstvene knjige

Dobre strokovne, znanstvene in poljudnoznanstvene knjige

«
1
2

_marko ::

Poznate kakšno dobro knjigo, ki bi se jo splačalo prebrat čez poletje?
Primerno temu oddelku, načeloma v slovenščini(ali angleščini).


LP marko
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.
  • preklicalo razglas: STASI ()

huelz ::

Drgac je nek ze ena tema o knjigah...

Ampak nej ti bo :D
Jez zele lih (spet) berem Roboti jutranje zore. Avtor Isaac Asimov.
Drgac je to trilogija. Prva knjiga je Jeklene votline, druga Golo sonce, tretja pa ze omenjena Roboti jutranje zore.
Mas pa to tko v ang kot slovenscini, poj pa izber, kaj ti je ljubse.

Mogoce se beseda dve o zgodbi (zgodbah): Mas enga fensi detektiva, vesoljce, robote pa ceu kup problemov... Problemov z umori, politiko, obstojem in prihodnostjo Zemlje, roboti, spolno zavrtostjo glavnega junaka...

Prijetno branje :D

Avian ::

poskusi najdit od Dan-a Browna: Da Vinci Code ali pa Angels & Demons.

priporocam prvo. stil hmmmm thriller bi bilo najblizje :D zves pa v obeh kar par stvari o cerkvi.

ce te zanima s/f potem hmm z Asimovom, Clarkom, Bova, Lem-om ne mores zgresit.

Zanimiva je tudi Into thin air (obstaja prevod samo ne vem ga zdele) od avtorja hmmmm nope ne bom se spomnil. gre pa opis nesrece, ki se je zgodila 1996 na Everestu.


lp Avi

NoUse4AName ::

Defenitivno: Ray Kurzweil - The age of spiritual machines

Zgodovina sprememb…

nicnevem ::

a se tole od Kurzweila da dobit pri nas - v kakšnem Konzorciju :\

Sicer bi pa tud sam enkrat rad prebral tole bukvo: Eric Drexler - Engines of creation...

koko ::

hmm.. COBISS najde samo eno Ray Kurzweil - The age of spiritual machines knjigo pri nas pa še ta je v eni od mariborskih knjižnic.. Za konzorcij ne vem, bi pa vprasal ce jo ima kdo v privatni zbirki, in če je kaksna možnost za posojo..

_marko ::

koko:
V kateri od mariborskih knjižnic?
Jaz je z cobbisem nisem našel.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Zakaj pa človek ne upošteva singularnosti?
Kurzweil ignores the effect of what author Vernor Vinge has called "The Singularity".
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Ni res.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

_marko ::

No ok, potem je pač en kritik narobe povzel.:\
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

koko ::

_marko:
Knjižnica tehniških fakultet, Maribor ... kot avtorja v cobiss napiši Raymond Kurzweil.. (in ne Ray)

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

nicnevem ::

Kurzweil je eden izmed glavnih zagovornikov Singularnosti, _marko ...poglej si mal njegov fleten site

Kaj pa če bi knjigo kr po netu nabavil? Gotov jo imajo kje v EU... sam za poštnino bi te pa verjetno tud obral :\

motorc ::

Carl Sagan - Stik

NoUse4AName ::

lol motorko, kaksno vezo ima ta knjiga z znanostjo ali tehnologijo?

motorc ::

Noja, ni neke hardcore znanosti in tehnologije noter ampak glede na to da je nekdo omenju Asimova in Robote jutranje zore se mi zdi da za poletno branje kr pase zraven? Nevem no, men se je kr dopadla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: motorc ()

NoUse4AName ::

Potlej sta obadva zgresila poanto topica.
Zanimivo da noben ni omenil: Stephen Wolfram: a new kind of science

snow ::

Mogoče ker je mela ta knjiga kar svojo temo, pa smo jo imeli nekako kot samoumevno :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

SavoKovac ::

Štoparski vodič preberite, če ga kdo SLUČAJNO še ni. Gibson(Neuromancer...) je tudi dober.

snow ::

Kupil The Age of Spiritual Machines v New York downtownu :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

_marko ::

Jaz pa naročil pri Konzorciju za 3800 SIT. Precej poceni. :)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Mnja ... zdej bodo v Sobotni prilogi dela kmalu začele kakšne brihte dvigati prst. Kakšen Gregor Tomc ... :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CaqKa ::

kak je poln naslov tega štoparskega vodnika? to bi res rad predelal skoz..

jaz sem pred dvemi leti na morju prebral tri knjige od hawkinga. dve sta ble zanimivi tretja pa je bla neka biografija in me ni tolko zanimala..

nicnevem ::

Richard Dawkins:
~ River out of Eden
~ The Blind Watchmaker
~ The Selfish Gene
~ The Extended Phenotype
~ Climbing Mount Improbable
~ Unweaving the Rainbow

Jerome H. Barkow, Leda Cosmides, John Tooby:
~ The Adapted Mind: Evolutionary Psychology and the Generation of Culture

Erik Drexler:
~ Engines of Creation

Lee Smolin:
~ Three Roads to Quantum Gravity
~ The Life of the Cosmos

....pa tak naprej.

p.s.(tole je bolj moj načrt za letos - pa verjetno še kako leto...omenjam zato da ne bo komu dolgčas;) )

nicnevem ::

Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid by Douglas R. Hofstadter

...je že kdo bral? Baje je mojstrovina....s skoraj 800 stranmi ;)

OwcA ::

Bral. Iz vsega srca priporočam.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

GEB sem bral, ja.

gzibret ::

_Marko: nisi povedal, kakšen nivo želiš. Katero področje? Spodaj naštete knjige so bolj osnoven nivo (razen morda strnada).

Bolj poljudne knjige, splošno dostopne, v slovenščini (varstvo okolja):

Rachel Carson: nema pomlad
J.E. Lovelock: Gaja - nov pogled na življenje na Zemlji

filozofiranje, kot v forumu Z&T

Borges, J.L. - Oko duha

fizika:

Strnad, J. - razvoj fizike
Hawking, S.W. - vesolje v orehovi lupini
Hawking, S.W. - Kratka zgodovina časa : od velikega poka do črnih lukenj

filozofija (avtor je malo mahnjen na religijo in boga, zato so nekateri "naravoslovni" filozofi - kot Wittgestein npr. - zelo slabo zastopani)

Trstenjak, A. - Zgodovina filozofije

Pa naj bo dovolj za enkrat.
Vse je za neki dobr!

_marko ::

gzibret:
Načeloma sem dobil takšne knjige, ki sem jih želel.
Hvala!

Mi pa preveč poljudno ni všeč, za to lahko gledam diskoveri.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Ker imam ravno te 2 knjigi doma, me zanima če ju je že kdo bral in kakšne sta se mu zdele.
Se splača prebrat?

knjigi:
- Matt Ridley: Genome (Genom)
- Spencer Wells: The Journey of a Man, A Genetic Odyssey (Odiseja človeštva)

LP _marko
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

STASI ::

Obe prebral. Odisejada precej slabša od Genoma(tu govorim o berljivosti knjige) Temi sta zelo dobro predstavljeni. Predlagam pa Stoletje biotehnologije( precej boljša od omenjenih knjig)
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

OwcA ::

Še en sticky.
Le pogumno s predlogi na plan!
Otroška radovednost - gonilo napredka.

nicnevem ::

...hm, že lep čas ni bilo kakega predloga. No, da ne bo komu zmanjkalo čtiva, predlagam da obiščete tole stran in malo pobrskate po Reality clubu in Third culture (trenutno imajo neke težave s serverjem, zato ne morem dati kakega linka). Večina del tam omenjenih avtorjev je vredna branja...pa bo šel moj poletni zaslužek :)

STASI ::

No kake znanstvene revije bi predlagali za branje. Ne neko poljudnoznanstveno v smeri national Geographica pa tudi ne preveč orientirane v eno smer. Sem malce gledu New Scinetista, pa če ma kdo kake predloge? Razmišljam da bi se na kako naročil pa ne vem kaj bi.0:)
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Marjan ::

STASI, pod "news" je nekaj tega: http://freeweb2.siol.net/znanost/links.htm

nicnevem ::

Že dalj časa študiram da bi se po malem lotil filozofije. Iz gimnazije imam neko podlago, sicer bolj trhlo, vendar iščem kaj bolj konkretnega, usmerjenega v filozofijo znanosti.
Pred časom sem bral Hawkinga, ki omenja pozitivizem, ki se mi zdi da ga kolikor toliko razumem. Glede ostalih reči pa bolj kot ne tipam v temi.

Kak predlog kaj bi bilo fino prebrat za vsaj nek splošen oris?

OwcA ::

Temelj pozitivizma sta Rusell in Wiettgenstein, ampak to ni ravno lahko čtivo.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Marjan ::

> Temelj pozitivizma sta Rusell in Wiettgenstein, ampak to ni ravno lahko čtivo.

Wittgenstein.

Filozofski pogled je fajn črpat iz sebe...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marjan ()

OwcA ::

Filozofski pogled je fajn črpat iz sebe...

Precej arogantna trditev. Načeloma je sicer res, ampak je res za vsako vedo, vklučno z matematiko, ampak bodimo odkriti, malo je junakov, ki zmorejo brez kakršnega koli (formalnega) predznanja postaviti na noge (torej sistem aksiomov in dokazanih izrekov) recimo pojem integrala do splošnosti Lebesgueovega integrala.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

nevone ::

> malo je junakov, ki zmorejo brez kakršnega koli (formalnega) predznanja postaviti na noge (torej sistem aksiomov in dokazanih izrekov) recimo pojem integrala do splošnosti Lebesgueovega integrala

So pa (bili), taki junaki. Ti so kreatorji novega videnja/znanja. Seveda na podlagi preteklih izkušenj tudi drugih, pa vendarle, so ljudje, ki s kritičnim premislekom že znanega vnašajo nove (pravilnjše) poglede na znanje, ki ga imamo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nicnevem ::

Res je. Ampak brez določenega predznanja "ni kaj praskati". Na žalost.

Če se ne motim je celo sam Newton priznal da je zgradil svojo teorijo na dosežkih svojih predhodnikov, on the shoulders of giants...

Sicer pa hvala za predloge. Bom prečekiral...

Marjan ::

> Precej arogantna trditev. Načeloma je sicer res, ampak je res za vsako vedo, vklučno z matematiko, ampak bodimo odkriti...

Seveda - več ko imaš informacij, sploh tistih temeljnih, bolje lahko potem sam sklepaš o "višjih" vprašanjih (no ja, ob tem bi morala naraščat tudi inteligenca :\).
Samosklepanje in izpeljevanje pa je bistvenega pomena, sploh v oziru filozofije samorealizacije, celo lastne eksistence; Cogito, ergo sum. ;)

(Ob pomanjkanju logično-kritičnega sistema lahko pride do goltanja tudi kontradiktornih idej.)

OwcA ::

So pa (bili), taki junaki. Ti so kreatorji novega videnja/znanja. Seveda na podlagi preteklih izkušenj tudi drugih, pa vendarle, so ljudje, ki s kritičnim premislekom že znanega vnašajo nove (pravilnjše) poglede na znanje, ki ga imamo.

Nikoli nisem trdil, da moramo samo že prežvečeno ponavljati kot papagaji, le da ni najboljši nasvet nekomu, ki sam priznava, da ima precej šibke temelje, "pozabi na vse in se loti od začetka". Če vse ostale, manj laskave, razplete odmislimo, s takšnim pristopom kaj lahko zapadeš v odkrivanje tople vode. S poenostavljenim Wittgensteinom izpadeš samo ubogo, četudi si se do zaključkov prigrebel čisto sam, s teorijo, ki iz njegovih sklepov izpelje še bolj dalnosežne (splošne) zaključke, pa si morda res nekaj doprinesel znanosti.

... seveda pa tudi v znanosti obstajajo vrtičkarji. :\
Otroška radovednost - gonilo napredka.

nevone ::

>Filozofski pogled je fajn črpat iz sebe...

>Precej arogantna trditev.

No meni se trditev ne zdi arogantna. Ne vem od kod tebi ideja za tako oznako.

Se pa strinjam, da je Tachyonu trenutno verjetno bolj ustrezal tvoj nasvet kot Marjanov.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

OwcA ::

Ne vem od kod tebi ideja za tako oznako.

Res je, preveč sem predpostavljal, pravilno bi bilo "bodisi arogantna, bodisi pod resnim (znanstvenim) nivojem". Kopičenje znanja pomeni tudi to, da je vse težje odkriti nekaj povsem neodvisno, brez opiranja na delo koga drugega.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Marjan ::

OwcA, malce preresno si zagrabil mojo trditev:

>Filozofski pogled je fajn črpat iz sebe...

Podčrtujem _fajn_ = it feels good :)

Seveda je tudi koristno za možgansko telovadbo. Pa še izcimi se lahko ven kaj zanimivega... :)

OwcA ::

OwcA, malce preresno si zagrabil mojo trditev:

Potemtakem se opravičujem, oziroma strinjam. :)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

nicnevem ::

> Se pa strinjam, da je Tachyonu trenutno verjetno bolj ustrezal tvoj nasvet kot Marjanov.

Prav imaš, čeprav tudi Marjanov ni za odmet ;)

Vedno ko se mi razjasni kakšna zadeva občutim določen užitek, pa naj bo že stokrat odkrita in prežvečena. Zame je pač nova in gledano s strani osebnega zadovoljstva je to edino kar šteje. Jasno pa je, da ne bom šel zdaj gruntat pozitivizma brez da bi vsaj bežno prebral kako reč - nimam ne časa, najverjetneje niti potrebne inteligence za to,...volja bi se morda že našla...

Glede na to da je Wittgenstein težko čtivo (vsaj tako praviš), bo že to dovolj velik izziv...

antonija ::

Sm vidu da ni noben napisu Del in celota od Heisenberga. Fajn knjigica.:)) Tud za nenaravolsovne duse je baje dobro branje.....;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

STASI ::

Trenutno berem knjigo Bill Bryson: A Short History of Nearly Everything
Kolikor sem prebral je kar v redu poljudnoznastvena knjiga.:D Bom dal v temo Knjige v Sedem umetnosti ko preberem do konca. :))
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: STASI ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametna, dobra knjige za izobraževanje

Oddelek: Loža
244255 (3135) globalna80
!

Z&T povezave

Oddelek: Znanost in tehnologija
839897 (33604) snow
»

POZOR vsi ljubitelji znanstvene fantastike! (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
8317129 (12301) Tanja.C
»

Par gud knjig. Predlogi?

Oddelek: Loža
192789 (2482) ChiefThunder

Več podobnih tem