»

Wi-Fi zmore prešteti ljudi skozi stene

ScienceDaily - Raziskovalci Kalifornijske univerze iz Santa Barbare so uspešno demonstrirali sistem preštevanja oseb v nekem prostoru z uporabo vsakdanje tehnologije, kot je denimo Wi-Fi, pri čemer sta bila oddajnik in sprejemnik signala nameščena zunaj tega prostora. No, v resnici ne gre ravno za preštevanja, pač pa oceno števila oseb, ki pa se je med eksperimentom izkazala za še kar točno. Pri dvajsetih navzočih se je sistem zmotil za največ dva, pri čemer so raziskovalci uporabili samo naprave, ki jih je moč kupiti v običajnih trgovinah.

Merjenje poteka tako, da Wi-Fi oddajnik pošlje signal prek stene v prostor in sprejemnik izmeri njegovo povratno moč oz. RSSI. In ker človeška telesa v določeni meri vpijajo Wi-Fi signal, lahko sistem v svoji sedanji obliki z upoštevanjem moči samega signala...

9 komentarjev

Tencentova strojna pamet premaguje tisto v Starcraftu 2

TheNextWeb - V Tencentovem laboratoriju za umetno inteligenco so razvili dva bota, ki premagujeta najtežjo Blizzardovo vgrajeno pamet.

Čeprav je videti, da so ekipne igre postale glavna tarča raziskovalcev umetne inteligence, pa tudi njihova nekdanja ljubica, Starcraft 2, ni pozabljena. Inženirji pri Tencentu so pokazali dva AI agenta, ki sta nadvladala tiste, ki jih dobimo skupaj z igro. Sam uspeh niti ni revolucionaren; je pa za vse, ki jih zanima razvoj umetne inteligence, zelo zanimiv vpogled v postopke, ki so razvijalce vodili in so jih dovolj jedrnato popisali.

Med obema botoma namreč zgolj prvi uporablja deep learning, medtem ko ga drugi (še) ne. TSTARBOT1 je agent, ki se v svoji nevronski mreži odloča med 165 makro ukazi, kot je grajenje posameznih stavb, medtem ko ga...

13 komentarjev

Googlov AI napoveduje poplave v Indiji

Levo: simulacija poplav v Indiji na podlagi javnih podatkov. Na desni pa isto območje, obdelano z Googlovo tehnologijo, s precej boljšo ločljivostjo, natančnostjo in ažurnostjo dogajanja.

vir: Google
Google - Google se sicer že leta povezuje z raznoterimi vladnimi agencijami, katerih podatke potem v obliki javnih opozoril posreduje uporabnikom. Lani so tako v svojemu Iskalniku in Zemljevidih predstavili še SOS Alarm, ki prizadetemu prebivalstvu pomaga pri naravnih in drugih katastrofah in, ki so ga odtlej v posebej kriznih situacijah sprožili že okoli dvestokrat.

Zdaj so svoje AI kapacitete in velikansko računsko moč uporabili za izdelavo modelov za napovedovanje poplav, morebitne tovrstne grožnje pa bodo prav tako sporočali prek javnih opozoril. V svoje modele so vključili podatke o povodnjih iz preteklih let, pa podatke o vodostaju posameznih vodnih teles in terenu, ki jih obdaja, s čimer nato pridobijo napovedi ne le o tem, kje in kdaj grozijo poplave, pač pa tudi oceno, kako resno grožnjo morebitni dogodek predstavlja.

...

2 komentarja