»

Meta uvedla in začasno umaknila umetno inteligenco v WhatsAppu

Slo-Tech - Dober teden dni je uporabnike WhatsAppa v Evropi jezil modri krožec, ki je priklical umetno inteligenco Meta AI. V ZDA in Kanadi je na voljo že od leta 2023, lani je začela kapljati tudi na druge kontinente, letos pa je tudi v EU. Dobila sta ga tudi Messenger in Instagram, ki takisto sodita v Metin ekosistem. Medtem ko se uporabniki marsikod spraševali, kako se lahko znebijo novega gumba, je sredi tedna nenadoma izginil. Po besedah Mete zaradi tehničnih težav.

V Meti so potrdili, da je umetna inteligenca ponekod dosegljiva neposredno v pogovorih, če jo prikličemo z navedbo (@Meta AI), v drugih pa sploh ne. Prav tako jo vidimo kot novi stik, ki pa ni vedno na voljo, medtem ko se bo modri gumb vrnil malce pozneje. V EU smo Metino umetno inteligenco dobili še konec marca letos, pa še to v nekoliko okrnjeni obliki. Ker pa je ni bilo možno izključiti, je Meta naletela na burne odzive, o njej so razpravljali celo v Evropskem parlamentu in Evropski uniji.

Meta AI je pogovorni robot...

0 komentarjev

Se obeta konec prijav na lete in vstopnih kuponov?

Slo-Tech - Vstopni kuponi (boarding pass) za polete so ostanki nekih drugih časov, ki so se obdržali vse do danes. A morda se bo to v ne tako oddaljeni prihodnosti spremenilo, saj Mednarodna agencija za civilno letalstvo (ICAO) pripravlja spremembe sistema, ki bi lahko zaživele že leta 2028. Pripravljajo digitalne potovalne dokumente, ki bodo nadomestili prijavo na let in vstopne kupone v današnji obliki.

Današnji sistem je dolgočasno predvidljiv. Po nakupu vstopnice moramo še vedno urediti prijavo na let, ki jo lahko izvedemo tudi od doma 48 ali 24 ur pred poletom. Tedaj prejmemo vstopni kupon, ki ga lahko natisnemo ali pokažemo zgolj na telefonu. Kdor tega ne stori, se lahko na let prijavi tudi na okencu ob oddaji prtljage. Kodo na vstopnih kuponih na letališču večkrat skenirajo, ponekod moramo izvleči še potni list. Vse to želi ICAO odpraviti.

Novi sistem predvideva potovalne dokumente (journey pass), ki bi jih ob rezervaciji vstopnice prejeli na pametni telefon. Ti dokumenti bi se...

9 komentarjev

Računalniki, telefoni, elektronika izvzeti iz ameriških carin na kitajsko blago

Slo-Tech - Trump je iz astronomskih carin na kitajsko blago, ki so po zadnji eskalaciji dosegle 145 odstotkov, izvzel pametne telefone, računalnike in drugo elektroniko. Seznam izvzetih vrst blaga je carinska uprava na svojih spletnih straneh objavila v petek zvečer, medtem ko iz Bele hiše ni bilo nobenega uradnega obvestila o izjemah.

Izjeme obsegajo za 390 milijard dolarjev blaga, ki ga ZDA vsako leto uvozijo, od tega 100 milijard dolarjev iz Kitajske. Četudi gre za ameriška podjetja, kot je na primer Apple, imajo ta proizvodne kapacitete na Kitajskem bodisi tam zanje proizvajajo pogodbeni izvajalci, denimo Foxconn. Uvedba astronomskih carin bi vso elektroniko krepko podražila. Po prvih ocenah bi iPhone po najbolj optimističnem scenariju stal vsaj 300 dolarjev več, če bi Apple stroške razporedil po vsem svetu (torej bi iPhone še vedno povsod stal enako) in bi se zadovoljil z enakim dobičkom. Če bi želel ohraniti bruto maržo enako, bi cena poskočila še bolj.

Prav pametni telefoni so...

18 komentarjev