Space - Potem ko je NASA leta 2011 upokojila svoj Space Shuttle program, se je morala za prevoz svojih astronavtov do Mednarodne vesoljske postaje (ISS) zanašati na ruska vesoljska vozila Sojuz. To, napol prisilno sodelovanje, je ves čas teklo brez večjih težav, vse do letošnjega oktobra, ko je morala posadka 57. ekspedicije prekiniti vzlet Sojuza MS-10 in se s pomočjo sistema za evakuacijo vrniti nazaj na Zemljo. Mimogrede, ker je Sojuz tedaj prešel splošno sprejeto višino, ki opredeljuje vesolje, se ponesrečeni polet posadki vseeno štetje za polet v vesolje.
Zdaj je jasno, da se bo sodelovanje med NASO in Roskozmosom nadaljevalo tudi potem, ko in, če bodo ZDA v letu 2019 uspešno certificirala svoji dve novi vesoljski vozili s človeško posadko, Boeingov Starliner in SpaceXov Crew Dragon. Novico je za Space.com potrdila Stephanie Schierholz iz NASINEGA PR oddelka: "Vodstvo NASE je napovedalo, da bodo ameriški člani posadke ISS na vozilih Sojuz leteli tudi še po letu 2019, prav tako bodo na krovu prihajajočih ameriških vesoljskih vozil navzoči ruski kozmonavti." Schierholzeva je še dodala, da bo vzporedno delovanje ameriških in ruskih vozil zagotavljalo redundanco, po drugi strani pa je princip mešanih posadk prikladen tudi zaradi načina, kako je ISS zgrajena. Njena dva ključna dela sta ruski in ameriški, ki se med sabo precej razlikujeta, zato je za njeno nemoteno delovanje ključno, da sta v vsaki ekspediciji vsaj po en Američan in Rus.
Nov sporazum med vesoljskima agencijama sicer še ni podpisan, dosedanji pa je predvideval sodelovanje le še za prihajajoče leto; 28. februarja bosta tako s Sojuzom na ISS odpotovala Američana Nick Hague in Christina Koch.
Me prav zanima, kaj bo potem z rusko zadevo, ko bo 1x Američanom zalaufalo. Sedaj jim skoraj vse financirajo Američani. Kako bo kasneje, me pa malo skrbi. Mislim, da se bodo Rusi od vesolja kmalu poslovili.
Pregled zgodovine ruskega vesoljskega programa v zadnjih tridesetih letih. Veliko dokumentarcev je bilo narejenih že o tem. Imajo srečo, da je bil Sojuz v osnovi narejen dovolj robustno, da nimajo kaj preveč izgub. Koliko je zadeva učinkovita, je pa že druga reč. Več ali manj pa še danes vse deluje na osnovah raziskav in poskusov nemške vojske. Žal je to kruta resnica.
Konec osemdesetih je bilo v Rusiji vse v razsulu. Zato vesoljski program niti približno ni bil prioriteta. Skoraj vse uporabno je sfinancirala NASA oz. držala gor, sicer danes ne bi bilo nič. Še vedno bi se pa v vesolje vozili s SpaceShuttli. V Rusiji je bilo včasih dovolj sposobnih ljudi. Danes se noben ne bo spušal v razvaline. Mladi raje uidejo v USA. Tam v miru doštudirajo in delajo stvar, ki jih zanimajo. Ne pa da se morajo še ukvarjat z mrzlimi nogami. Tako večino Rusov pristane pri NASI.
O številkah ne morem pisat, ker jih ne vem oz. me tudi ne zanimajo. Je bilo pa dovolj dokumentarcev o teh rečeh. Pred kratkim je bil dokumentarec na BBC-ju. Sicer bolj rusko usmerjen, vendar kljub temu realen. Imaš pa na youtubu polno teh reči. Nekaj realnih, še več za lase privlečenih.
Pa so vsaj povedali, zakaj NASA financira ruski vesoljski program? Ali se morda to, da rusi furajo američane gor, smatra kot ameriško financiranje njihovega programa?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
Aja, pa da so vse razvili nemci je tudi bedarija. Američani so se trudili z raketami, ker niso hoteli da jim naci vodi raketni program, pa ni šlo. Tako da za američane potencialno še lahko rečeš, da so jim nemci vse razvili, medtem ko su rusi kar konkretno investirali v razvoj in naredili polno enih prebojev. To, da zdaj ne razvijajo več toliko, ker imajo kar rabijo, pa ne pomeni, da jim bo vesoljski program kar crknil. Sploh smešno je pa, da jim bo crnil zato, ker jih NASA ne podpira več.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
americani rusom placajo 81 milijonov po sedezu v sojuzu. brez tega bi se kar poznalo. znesek bo verjetno nizji - ali pa isti, pa bodo americani zaracunavali enako nazaj - ko bosta letela dragon 2 in starliner in sodelovanje vemo da bo potekalo vsaj se nekaj let.
ruski vesoljski program ima vecje probleme, predvsem v tem da so komercialni sektor skoraj povsem izgubili (vecinoma na racun spacex) in da novejsi poskusi zamenjave sojuz raket (angara) in kapsul (federacija) propadajo.
wow, 81 miljonov / sedež. Čudno, da še niso razvili teleporterja z vsem tem denarjem.
Koliko od tega je profit? Če ves ta denar od vožnje američanov gor sesteješ, a prideš vsaj do 1% sredstev, ki so jih porabili za razvoj soyuz-a?
Da bi pa rusi tekmovali s SpaceX in ostalimi se mi zdi pa malo verjetno. Itak bi hitro, ko bi bili konkurenčni, dobili kakšne sankcije. Za lastne potrebe, da malo znižajo stroške leta, se jim pa izgleda ne izplača oz. ni prioriteta.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
zdej cena za izstrelitev sojuza s clovesko posadko je verjetno vec kot pa od Soyuz U, ampak vseeno - ce imajo na krovu dva tujca in enega rusa, dobijo 162 milijonov. ce imajo tri ruse, ne dobijo nicesar.
ISS v veliki meri financira NASA, brez nje bi stvar bila ukinjena ze davno, tako da bi tudi ruskih poletov (cloveskih in oskrbovalnih) bilo precej manj - ce bi njihov sojuz program prezivel 90-ta in 00-ta, bi danes brez ISS verjetno videli podobno aktivnost kot pri kitajcih - polet ali dva na nekaj let.
do 2018 je NASA Roscosmosu placala preko 3.3 milijarde dolarjev, kar je skoraj 1.5 Roscosmosovega letnega proracuna. ne pravim, da je to blazno veliko, a vseeno ni nic.
Da bi pa rusi tekmovali s SpaceX in ostalimi se mi zdi pa malo verjetno. Itak bi hitro, ko bi bili konkurenčni, dobili kakšne sankcije. Za lastne potrebe, da malo znižajo stroške leta, se jim pa izgleda ne izplača oz. ni prioriteta.
lol, kaj? a pred leti niso bili konkurencni? koliko sankcij so dobili? a je kdorkoli bil/je se proti izstreljevanju sojuzov iz francoske gvajane?
tudi reci, da se jim ne splaca, je nesmiselno. to je vseeno pomembna panoga, ki je ne mores futrat samo iz vladnih projektov in ne smes pustit, da propade.
Glej, jaz samo pravim, da je trditev, da USA financira ruski vesoljski program, imbecilna. Razvili so, kar so potrebovali, če pa uspejo zdaj še kaj prodati, jim je pa to zgolj plus. Soyuz bi imeli tudi, če nikoli ne bi sodelovali z naso. Ker je pač strateškega pomena. In enako kot NASA se ne bodo podajali v boj s komercialnimi ponudniki, ker enostavno nima smisla.
Trditev, da NASA financira ruski raketni program je nekje ekvivalentna trditvi, da japonci financirajo Boing Dreamliner, ker so nabavili večino letal v zadnjem času ...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
"Trditev, da NASA financira ruski raketni program je nekje ekvivalentna trditvi, da japonci financirajo Boing Dreamliner, ker so nabavili večino letal v zadnjem času ... " Ja kdo pa drug financira, če ne naročnik? Svet Peter?
Si edini, ki pravi, da je financiranje ruskega vesoljskega programa s trani USA imbecilna trditev, v naslednjem postu pa da če USA neha najemati ruske storitve, ruski vesoljski program propade. Dejansko bo pa najprej NASA propadla - vsi jo prehitevajo po levi in desni, pa državna sisa tudi nima neskončno veliko petrodolarja in podobne zagate jo pestijo.