»

Izšel Linux 3.6

LKML - Izšla je nova verzija Linuxovega jedra. Nova inačica nosi oznako 3.6 in predstavlja naslednjo večjo verzijo po julijski 3.5. Novosti je zvrhan koš, zato si bomo pogledali le najvidnejše.

Precej dodelav je doživel datotečni sistem Btrfs, ki je dobil nove možnosti za določitev kvot, možnost računanja razlik med posnetkoma in možnost kloniranja prek podnosilcev (subvolumes); nekaj popravkov je še v ext4. Uporabna možnost za mobilne naprave je hkratna hibernacija in stanje pripravljenosti. Ta omogoča, da se sistem zbudi kakor iz stanja pripravljenosti, če pa zmanjka napajanja, se obnovi kakor iz hibernacije brez izgube seje. Podprt je tudi protokol SMBv2 in gonilnik VIFO. Procesorji Ivy Bridge sedaj znajo uporabljati funkcijo Idle, medtem ko je sedaj...

11 komentarjev

Slo-Tech Linux 2.1

Slo-Tech Linux 2.1

Slo-Tech - Po torkovi predstavitvi v Kiberpipi je tudi na internet prišla zadnja različica Slo-Tech Linuxa z zaporedno številko 2.1. Tokrat v dveh različicah - ena z 2.4 in druga 2.6 jedrom ter obilico drugih izboljšav v samem srcu sistema. Žal tako dramatične izboljšave prinašajo tudi težave, tako da objavljamo obe. Poleg tega smo tudi prenovili grafično podobo ter posodobili aplikacije.

Zaradi velikega zanimanja ter razvoja P2P tehnologij smo se odločili, da bo ta različica na voljo samo preko bittorrenta.

Slo-Tech GNU/Linux V2.1 [kernel 2.4]
Slo-Tech GNU/Linux V2.1 [kernel 2.6]

41 komentarjev

Izdano Linux jedro 2.6.7

Slo-Tech - Na domači strani Linux jedra je na voljo najnovejša različica le-tega in sicer verzija 2.6.7, ki prinaša kar precej posodobitev, med drugimi tudi popravek za pred nedavnim odkrito luknjo, ki zamrzne sistem že ob izvedbi preprostega C programa. Ranljivi so vsi sistemi z nepatchanimi 2.6.x ter tudi 2.4.x jedri. Pravtako so ranljive tudi 64-bitna inačice zgoraj omenjenih jeder. Na srečo sta na voljo že popravka za 2.4.x ter 2.6.x jedro.

Vsem Linuxašem, ki ste na 2.6.x jedru, priporočamo posodobitev. Ne pozabite uporabiti slovenskega zrcalnega strežnika.

Omenimo še veselo novico, da se bo razvoj varnostnih dodatkov za jedro grsecurity nadaljeval. Avtorju je namreč uspelo dobiti sponzorje, ki bodo poskrbeli za njegov vsakdanji kruh in mleko.

4 komentarji

Nove razpoke v Linuxu

Debian - Medtem ko se mi prevaja novo jedro za moj mali spletni strežniček, se mi zdi prav, da še vas opozorim na kopico napak v jedru Linux, ki imajo lahko usodne posledice za zdravje sistema. Gre za 5 različnih pomanjkljivosti v jedru, ki potencialno omogočijo napadalcu, da dobi skrbniški dostop do vašega sistema. Nova različica, ki te napake odpravlja, je seveda že na voljo.

Zjutraj Okna, zvečer Linux. Me je kar strah, kaj bo prinesel jutrišnji dan.

23 komentarjev

Prerokba datuma izida Linuxa 2.6

OSNews - Medtem, ko vsi nestrpno pričakujemo izid nove velike različice jedra Linux, se pojavlja čedalje več špekulacij glede datuma njegovega izida. Najpogosteje omenjeni termini sodijo v obdobje med septembrom in decembrom, resnici na ljubo pa najbrž niti tesni sodelavci Linusa Torvaldsa, niti on sam, ne vedo točno, kdaj bodo izdelek splavili. Na spletu pa se je pojavil graf nekega optimista, ki je natančno napovedal, da bo novi Linux izšel že 12. septembra. Zbral je podatke John Sherryja, ki dela znotraj OSDL, na katerih je predstavljeno nekaj statistike prevajanja preizkusnih različic Linuxa 2.6.0. Nato je narisal graf iz katerega je moč razbrati omenjeni datum.

Kdo bo pobiral stave?

2 komentarja

Novo stabilno jedro

več strani - Nekaj dni nazaj je Marcelo Tosatti izdal novo stabilno Linux jedro, ki nosi zaporedno številko 2.4.22. Trenutno različico so pripravljali malo dlje kot dva meseca. Glede na odzive ljudi, ki so ga že preskusili v praksi, ni večjih težav z njim, tako da vam lahko posodobitev le priporočim. Na dolgem seznamu popravkov in sprememb so tudi varnostni popravki.
Mimogrede velja omeniti še, da je prav tako izšlo novo razvojno jedro 2.6.test4, ki tudi prinaša marsikaj zanimivega.

5 komentarjev

Izšlo Linux jedro 2.5.75

Slo-Tech - Danes pozno ponoči je izšla nova razvojna različica Linux jedra z zaporedno številko 2.5.75 (zadnja stabilna je še vedno 2.4.21). To si samo posebi sicer še ne bi zaslužilo novice na Slo-Techu, vendar je to, po besedah Linus Torvaldsa na Linux Kernel poštnem seznamu, zadnja različica pred začetkom razvoja novega stabilnega jedra 2.6.x. Sicer to še ne pomeni, da bo kmalu dostopna navadnim smrtnikom -- a po mojih nezanesljivih napovedih bo v roku kakšnega leta stabilno jedro med nami.

Obstaja tudi zanimiv seznam stvari, ki jih bomo verjetno ugledali v jedru 2.6.

Če obstaja kakšna izredno pogumna duša, si lahko 2.5.75 sname z uradnega slovenskega zrcalnega strežnika. Osebno imam z jedrom 2.5.75 že skoraj enodneven uptime. Vsi podatki so še vedno prisotni, napak tudi še ni.

Ergo: še je upanje za razvojne in nestestirane različice srca operacijskega sistema [;)]

5 komentarjev

Kako izgleda jedro Linuxa?

Slashdot - Če ste zagrizen Linuxovec in vas zanima, kako izgleda jedro (kernel) Linuxa, potem brž odklikajte na to stran in si ga oglejte. Na isti strani boste našli tudi navodila za branje načrta. Interaktivni načrt kernela je sicer namenjen razvijalcem open source in podobnih programov, kar pa ne pomeni, da si ga ne smejo ogledati tudi drugi. Namig: Linuxov kernel je precej kompleksna stvar in če boste hoteli priti do kakšne podrobnosti, se boste kar pošteno naklikali [:D].

3 komentarji

Nov Linux kernel - 2.4.9.

kernel.org - Nov Linux kernel z zaporedno številko 2.4.9 je star že skoraj mesec dni, vendar ker ni nihče poročal o njem, bom to dolžnost prevzel jaz. Novosti novega Linux jedra si lahko preberete tukaj, downloadate pa si ga lahko tukaj (pogoj za uporabo je seveda nameščen Linux ). Kot vedno, so Linuxaši tudi tokrat sledili tradiciji in po izdaji najnovejšega kernela izdali tudi kup popravkov. Verzija 2.4.9. pa je tudi nekakšna prelomnica, saj nas bo (upam) kmalu obiskalo novo jedro 2.5. Sam sem pričakoval, da bodo nov kernel 2.5 izdali ob 10. obletnici Linuxa, vendar se to na žalost ni zgodilo. Ne preostane nam drugega, kot da še malo počakamo.

10 komentarjev

DVD na Linuxu

The Duke Of URL - Tudi DVD prihaja počasi na Linux. Na The Duke of URL so naredili članek, v katerem boste našli podatke, katere dekoderske kartice so podprte in kateri softverski DVD predvajalniki so na voljo. Obdelali so tudi razne problematike in stestirali, na kateri različici Linux jedra vse skupaj dela najbolje. Skratka, če imate Linux in bi ga radi usposobili za predvajanje DVD-jev, si le preberite ta članek.

2 komentarja

Linux kernel 2.5, 2.6

Byte - Na Bytu so se je pojavil članek, kaj lahko Linux uporabniki pričakujejo v naslednjih verzijah Linux jedra. Kakor v prejšnjih različicah, lahko tudi tukaj pričakujemo obilo novosti - večina softverskih. Kar pa se tiče podpore novim procesorjem: Itanium je že podprt, podpore za druge procesorje pa še niso najavljene (avtor članka sklepa, da bi Linux lahko v prihodnje deloval tudi na HP PA-RISC procesorjih, vendar so to le predvidevanja).
Ker so se začele za Linux močno zanimati tudi velika računalniška podjetja, lahko nova jedra pričakujemo malce prej, kot ponavadi.

2 komentarja