»

SpaceX oddal peticijo za inkorporacijo Starbase-a v mesto

Pogled iz zraka na Starbase v Teksasu

vir: Space
Space - SpaceX je oddal peticijo za inkorporacijo izstrelišča Starbase v južnem Teksasu v novo mesto, da bi si olajšal razvoj infrastrukture in podprl rastočo ekipo, ki dela na proizvodnji in testiranju plovila Starship.

Zasebno vesoljsko podjetje je 12. decembra lokalnim oblastem predložilo peticijo za izvedbo volitev o spremembi izstrelišča Starbase v samostojno mesto. Objekt Starbase, ki se nahaja blizu Boca Chice v Teksasu, je prizorišče najbolj odmevnih izstrelitev SpaceX-a, vključno z nedavnim zajemom rakete Starship, in bo postal novi sedež podjetja, ki se seli iz Kalifornije v Teksas.

To ni prvič, da se je pojavila ideja o preoblikovanju Starbase v lastno mesto. Ustanovitelj SpaceX-a Elon Musk je to idejo prvič predlagal na družbenih omrežjih leta 2021; vendar pa je bila peticija uradno vložena šele 12. decembra letos, in to s podporo prebivalcev Starbase.

Starbase služi kot glavno izstrelišče SpaceX-a za testne polete plovila Starship. Zadnja izstrelitev, ki je potekala 19....

40 komentarjev

SpaceX ujel prvo stopnjo Starshipa

vir: SpaceX
SpaceX - SpaceXu je danes popoldne uspel še en prelomen dosežek v vesoljskem inženiringu: pri peti testni odpravi Starshipa so uspeli izvesti nadzorovan pristanek nosilne rakete Super Heavy, ki so jo ujeli s kleščami stolpa na izstrelišču.

Preizkusne izstrelitve SpaceXovih raket Starship so vedno razburljiva paša za oči, bodisi zaradi eksplozij bodisi dih jemajočih inženirskih podvigov. Po tem ko so pri četrtem poskusu uspeli prvič (za silo) pristati s plovilom Starship, je v peto sledil nov zahteven mejnik: pristajanje nosilne rakete Super Heavy. Da je mera polna, ne gre za pristanek na nogah kot pri raketah Falcon 9, temveč mehanizem vključuje lovljenje lebdeče rakete s kleščami stolpa na izstrelišču, ki jim v podjetju hudomušno pravijo mechazilla ali chopsticks. To seveda pomeni, da mora biti približevanje rakete tlom zelo natančno, saj bi trk s stolpom pomenil katastrofo - SpaceXov podpredsednik Bill Gerstenmaier je pred dnevi navrgel, da bomo ali videli uspešen pristanek ali pa bo...

114 komentarjev

SpaceX pri četrtem poletu Starshipa uspešno simuliral mehki pristanek

vir: SpaceX
SpaceX - Ljubiteljem vesoljskih poletov so pri SpaceXu v četrtek popoldne pripravili prav posebno predstavo, kajti četrti preizkusni polet celovite rakete Starship je postregel s trilerjem, ki še lep čas ne bo pozabljen.

Preizkusni poleti polne različice rakete Starship, ki jo sestavljata istoimensko vesoljsko plovilo in pa njegova nosilna raketa Super Heavy, so vselej razburljiva paša za oči. Kot vemo, pri SpaceXu k raketnemu inženiringu pristopajo na načine, ob katerih bi starejše Nasine strokovnjake udarila kap, saj dajejo prednost hitrosti preizkušanja pred varnostjo in zanesljivostjo, kar botruje stalnim ognjenim kroglam, predvajanim v prenosih v stvarnem času. Za četrti preizkusni polet so se denimo odločili odstraniti dve od ploščic toplotnega ščita na Starshipu in za povrh eno zamenjati s tanjšo, da bi tako pridobili več podatkov o občutljivosti plovila na tovrstne defekte. Do sedaj se jim je ta strategija kar obrestovala; čeprav je prvi polet neslavno grdo poškodoval izstrelišče...

50 komentarjev

Starship v tretje razpadel ob povratku

SpaceX - Tudi tretji polet rakete Starship se je končal podobno kot prejšnja dva: SpaceX je zabeležil bistven napredek v eksperimentiranju, toda podvig se je končal predčasno, saj sta tako nosilna raketa Super Heavy kot plovilo Starship ob povratku razpadla.

Eksperimentalni poleti podjetja SpaceX so paša za oči, malo zaradi impozantne opreme in prenosov v živo, še precej bolj pa zaradi tega, ker Elon Musk zagovarja razvojni pristop, kjer "se hitro giblje in lomi stvari", zaradi česar so zasloni radi polni ognjenih zubljev. Tako je bilo tudi pri lanskih prvih dveh poletih polne različice Starshipa, torej plovila Starship, pritrjenega na orjaško nosilno raketo Super Heavy: tako prvi kakor drugi sta se končala z eksplozijama. Tretji, ki so ga izvedli v četrtek zgodaj popoldne po našem času, ni bil tako bombastičen, a je navdušil z vrsto drugih zanimivosti. Podobno kot pri drugem poletu, so tudi pri tretjem stopnico postavili višje, saj je plovilo v vesolju prvič postorilo še nekaj dodatnih...

46 komentarjev

Starship čaka odločitev inšpektorjev

Space News - Elon Musk je v nagovoru pretekli teden pojasnil aktualno situacijo programa razvoja vesoljskega plovila Starship, a ni postregel z bistvenimi podrobnostmi ali novostmi. Usoda izstrelišča v Boca Chici je še vedno pod vprašajem, kar lahko prvi polet zavleče za več mesecev.

SpaceXovo vesoljsko plovilo Starship je v lanskem letu naposled zgledno izvedlo prve preizkuse vzletanja in (v peto) pristajanja. Sedaj so na vrsti monumentalnejši eksperimenti: orbitalna izstrelitev na raketi Falcon Super Heavy. Postavljena kompozicija že od avgusta navdušuje opazovalce v teksaški Boca Chici. Od takrat so plovilo oblekli v toplotni ščit, dela pa izvajajo predvsem na izstrelišču, na čelu s stolpom, ki ni namenjen zgolj stabilizaciji plovila in njegovi oskrbi z gorivom, temveč naj bi tudi pomagal "ujeti" potisno stopnjo ob njeni vrnitvi na tla. Sama zase je namreč zaenkrat še tako velika, da se ne morejo zanašati zgolj na nožice.



Impozantna konstrukcija je služila kot kulisa Elonu Musku, ki je v...

5 komentarjev

V peto gre rado: Starship naposled zgledno pristal

Spaceflight Now - Po štirih eksplozivnih poskusih pristanka prototipov vesoljskega plovila Starship je SpaceXu z izvedenko SN15 naposled uspelo napravo spodobno pripeljati na tla v enem kosu.

Kdorkoli je zadnjega pol leta spremljal vesoljske polete, ni mogel mimo bombastičnih eksperimentov SpaceXa s prototipi plovila Starship, s katerim želijo nekoč na Mars. Firma je namreč ubrala zelo zanimiv konstrukcijski pristop: zelo hitro preizkušanje prototipov, od katerega si po eni strani obetajo hitrejši napredek, a po drugi neobhodno proizvaja tudi več neuspehov. V primeru Starshipa smo bili tako lahko že na tleh priče množici implozij rezerovarjev za gorivo, še posebno barviti pa so bili štirje dosedanji poleti naprave. Do te mere, da so celo tisti, ki razumejo samosvoj pristop, začeli zbijati šale na SpaceXov račun. Toda prejšnji mesec je NASA podjetju presenetljivo dodelila razvoj lunarnega pristajalnika, ki bo zasnovan ravno na osnovi Starshipa, in stric Musk je očitno udaril po mizi ter dejal, da je...

16 komentarjev

Starship je uspešno poskočil

Ars Technica - SpaceXu je ponoči v Boca Chici uspelo grob prototip Starshipa, SN5, končno odlepiti od tal in uspešno izvesti vzlet do višine 150 metrov ter pristanek.

SpaceX te dni novice polni predvsem spričo uspešne izstrelitve s človeško posadko in pa nadležnih komunikacijskih satelitov, toda Elon Musk in druščina obenem zrejo že daleč naprej. Tam v daljavi se izrisuje vesoljska ladja Starship, ki jo SpaceX snuje za polete s posadko na Luno, Mars in morda še dlje. Njen razvoj je precej samosvoj, saj so se v ameriški firmi odločili za zelo hitro in množično testiranje mnogoterih prototipov, namesto previdnejšega in bolj premišljenega postopka, kot je to sicer v navadi pri razvoju vesoljskih plovil. S tem se nadejajo hitrejšega razvoja, ki pa je hkrati tudi bolj tvegan: dva prototipa sta tako v preteklih mesecih že končala v eksploziji ter imploziji. In pa - ker so omenjeni prototipi kar se da okleščeni, so starshipi trenutno videti kot predimenzionirani bojlerji, saj vsebujejo zgolj en motor...

16 komentarjev

Elon Musk: Starship bo v pol leta v orbiti

Starship, ob njej pa mnogo manjši Falcon 1. Vir: SpaceX

Slo-Tech - "Tole bo zvenelo popolnoma noro, a Starship bo v šestih mesecih prvikrat utirjen v orbito," je v živem prenosu iz teksaške Boca Chice napovedal Elon Musk, izvršni direktor podjetja SpaceX. V resnici na dogodku nismo izvedeli kaj pretresljivo novega, le to, da bodo njihovi štirje prototipi medplanetarne vesoljske ladje, ki jo je mogoče ponovno uporabiti, v naslednjih mesecih najprej opravili dva podorbitalna testna poleta do višine okoli 20.000 metrov, nato pa se prvič utirili tudi v orbito.

Starship naj bi v naslednjih letih človeštvu omogočil potovanja, denimo do Lune ali Marsa, pri čemer bo vesoljsko vozilo s sabo lahko nosilo tudi do 100 ton tovora in kakih sto potnikov. To naj bi dosegli tako, da bo plovilo bo takoj po vzletu dotočilo gorivo prek tankerjev, ki bodo krožili okoli Zemlje. Starship bo za razliko od prejšnjih načrtov oblečen v nerjaveče jeklo, namesto v ogljikova vlakna, plovilo bo v višino merilo kakih 50 m, s premerom 9 m in nosilnostjo okoli 150 ton. V...

30 komentarjev

SpaceXov Starhopper uspešno prestal drugi preizkus

vir: Space
Space - SpaceXov raketni letalnik Starhopper, za preizkušanje motorja Raptor, je uspešno opravil "poskok" do višine 150 metrov in mehak pristanek, s čimer se zaključuje prva faza testnih poletov v razvoju vesoljskega plovila Starship, s katerim namerava Elon Musk kolonizirati Mars.

SpaceXovi načrti potovanja z ljudmi na Mars slonijo na vesoljski ladji Starship, ki so jo prvič predstavili pred dvema letoma in je torej še globoko v razvojni fazi. Toda napredek je zelo nagel in vse od začetka letošnjega leta imamo priložnost spremljati testiranja raketnega motorja Raptor, ki bo poganjal tako plovilo Starship kot njegovo nosilno raketo Falcon Super Heavy. Februarja so motor prvič vžgali, nakar so ga montirali na platformo Starhopper za prva leteča testiranja. Ta niso...

12 komentarjev