»

Japonci v vesolje poslali leseni satelit

Slo-Tech - Japonska vesoljska agencija je v orbito poslala prvi leseni satelit, kar so napovedali že novembra lani. Satelit LignoSat je zgrajen iz lesa magnolije, saj je sodeč po rezultatih preizkusov na mednarodni vesoljski postajo najbolj odporen in stabilen. Satelit so zgradili na Univerzi v Kjotu in lesnopredelovalnem podjetju Sumitomo.

Namen misije je raziskati alternativne materiale za izgradnjo satelitov, ki bi lahko prispevali k zmanjšanju problema smetenja v vesolju. Že precej časa morajo imeti sateliti vgrajen mehanizem za premik v nizko orbito po preteku življenjske dobe, od koder potem padejo v atmosfero in zgorijo. A iz kovencionalnih satelitov nastajajo delci iz aluminija, ki lahko ostanejo v zgornjih plasteh atmosfere več let. Leseni sateliti teh težav ne bi imeli, a ključno vprašanje je njihova stabilnost v orbiti, kjer jih neusmiljeno biča sonce. Prvi laboratorijski testi so pokazali, da les ne bi smel imeti nobenih težav v orbiti.

Nato so preizkuse nadaljevali na ISS, kjer...

10 komentarjev

ZDA bodo zahtevale odstranitev satelitov pet let po koncu obratovanja

Slo-Tech - Ker postaja nesnaga v vesolju čedalje večji problem, ki bi po najbolj črnogledih scenariji lahko v prihodnosti celo preprečil izstrelitve, se vrstijo poizkusi za rešitev. V ZDA bo Zvezna komisija za telekomunikacije (FCC) odslej zahtevala, da imajo sateliti v nizki orbiti načrt, ko se bodo v petih letih po koncu delovanja odstranili. Za zdaj je novost še predlog, ki ga mora FCC po opravljeni javni obravnavi potrditi.

Trenutno namreč zavezujoče ureditve ni. Trenutno velja le Nasino priporočilo, da naj se sateliti tako ali drugače odstranijo 25 let po koncu uporabe. K temu sodijo tudi tako oblikovane orbite, da sateliti po tem času padejo v atmosfero in zgorijo, torej proizvajalci ne potrebujejo nobenih aktivnih postopkov za čiščenje. A to je prepočasi, zato bo FCC postavila strožja pravila. Odstranitev z nekontroliranim vstopom v atmosfero, kjer sateliti zgorijo, se bo moralo zgoditi po petih letih. To bo veljalo le za nove satelite, ne pa za tiste, ki so že v orbitah, in tiste, ki...

14 komentarjev

ESA: Trenutno smetenje po orbiti je nevzdržno

ESA - Evropska vesoljska agencija (ESA) je izdala redno letno poročilo o vesoljem okolju, v katerem analizirajo dogodke v orbitah okrog Zemlje in trende. Letos izrecno ugotavljajo, da se število objektov v orbiti povečuje prehitro. Trenutno ravnanje ni vzdržno in bo imelo hude posledice za uporabo satelitov in izstrelitve misij v prihodnosti, če ne bomo spremenili izrabe orbit.

Orbite so omejena dobrina, podobno kot elektromagnetni spekter, le da si jih delimo vsi Zemljani in da smeti v vesolju ostajajo dolgo časa. ESA ugotavlja, da je bilo od začetka vesoljskega raziskovanja v orbitah vedno več smeti kakor uporabnih satelitov, kar velja še danes. Število objektov v orbiti se še vedno hitro povečuje, tako po številu kakor po njihovi masi in površini. V zadnjem času se izboljšujejo tudi metode za spremljanje teh objektov, zato lahko sledimo čedalje manjših objektom. To je pomembno, ker se spreminja tudi porazdelitev satelitov. Čedalje več je manjših satelitov, ki so izstreljeni v...

40 komentarjev

Indija testno sestrelila satelit

Slo-Tech - Prejšnji teden je Indija z raketo prvič sestrelila svoj satelit v nizki Zemljini orbiti in s tem postala četrta država s protisatelitskimi zmogljivostmi. Dogodek je sprožil različne, pretežno negativne odzive, tako zaradi nevarnosti razbitin, kot strahu pred pospeševanjem militarizacije vesolja.

27. marca se je predsednik indijske vlade Narendra Modi v televizijskem nagovoru pohvalil, da so oborožene sile z raketo domače izdelave v tako imenovani misiji Shakti uspešno sestrelile vojaški satelit na višini približno tristotih kilometrov. S tem je Indija postala četrta država - za ZDA, Rusijo in Kitajsko, ki je tako uničila objekt v orbiti, Modi pa je dogodek označil za veliko zmagoslavje indijskih strokovnjakov, s katerim je Indija...

23 komentarjev

Gneča v vesolju povzročila trk ekvadorskega satelita

NEE-01 Pegaso

Ben Klemens - Vesolje v bližini Zemlje oziroma naša orbita je sicer velika, a satelitov, ostankov odsluženih satelitov in druge vesoljske šare je že tako veliko, da predstavlja resno nevarnost za vesoljske trke. Prvi večji primer se je zgodil leta 2009, ko sta se zaletela delujoč satelit Iridium 33 in odslužen ruski vojaški komunikacijski satelit. V silovitem trčenju z relativno hitrostjo satelitov nad 40.000 km/h sta bila oba v celoti uničena in sta razpadla na tisoče manjših delcev. V začetku tega leta pa sta trčila ruski satelit BLITS in ostanki satelita, ki so ga Kitajci razstrelili v testu rakete. Najnovejša žrtev vesoljske krame pa je prvi in edini ekvadorski satelit.

Satelit Pegaso so...

14 komentarjev

Švica razvija čistilni satelit za orbito

Slo-Tech - V orbiti okoli Zemlje je vedno večji problem vesoljska navlaka ali smeti, ki jo sestavljajo deli različnih velikosti in ki tavajo po orbiti. Večinoma gre za ostanke odsluženih satelitov ali potrošni material, ki v vesolju ostane pri izstrelitvah plovil in satelitov. Problem narašča, saj so se sateliti v vesolju že zaletavali, prav tako pa so morali že izvajati obvoze in popravke orbite. Mednarodna vesoljska postaja je morala januarja letos z izrednim manevrom obiti ostane kitajskega satelita, ki so ga v testu svojih sposobnosti uničevanja satelitov namenoma razstrelili v 3000 delcev. Večinoma so ostali v orbiti, a...

18 komentarjev