»

Za nami je najtoplejše leto v zadnjih 2000 letih

Slo-Tech - Minulo leto je bilo toplo, druga polovica pa je bila prav peklensko vroča. Vse od junija dalje je bil vsak naslednji mesec najtoplejši med sebi enakimi v zgodovini, kar se je nadaljevalo do danes. Vse kaže, da bo tudi leto 2024 med izjemno vročimi, dasiravno je še prezgodaj za ocene, ali bo tudi absolutni rekorder.

Temperature seveda ne merimo dva tisoč let, temveč zadnjih 150 let, a o temperaturi v preteklosti lahko iz posrednih dokazov sklepamo zelo veliko. Raziskovalci iz Nemčije, Češke in Velike Britanije so objavili rezultate teh analiz v Nature in ugotovili, da je z zelo veliko verjetnostjo leto 2023 rekordno. K temu sta prispevala segrevanje ozračja zaradi izpustov ogljikovega dioksida, ki predstavlja sistematični razlog, ter periodični El Nino, ki je dosegal maksimum. Rekordno vroče je bilo tako ozračje kakor oceani.

Posredni dokazi so manj natančni od dokumentiranih meritev, zato je možno, da so se v preteklosti že pojavljala podobno vroča leta, pa smo jih preprosto...

84 komentarjev

Za nami je najbolj vroče poletje v dobi meritev

Slo-Tech - Pravzaprav se že ponavljamo, a ponovno so za nami najbolj vroči meseci, od kar merimo temperaturo. Po rekordno toplem juniju in juliju, ki je bil najtoplejši mesec v zgodovini, se je tudi avgusta nadaljevalo segrevanje. Letošnji avgust je bil po podatkih Copernicusa najtoplejši avgust doslej, s čimer je letošnje poletje (junij-avgust) osvojilo naslov najbolj vročega poletja, odkar organizirano merimo temperaturo.

Povprečna temperatura tega poletja je znašala 16,77 °C, s čimer je bistveno odstopala od rekordov v letih 2019 (16,48 °C), 2016 (16,45 °C) in 2022 (16,44 °C). Najbolj vročih dvajset poletij, od kar merimo temperaturo, se je zvrstilo v letih 1998-2023. Letošnja povprečna temperatura je poleti dolgoletno povprečje presegala za 0,66 °C, v Evropi pa kar za 0,83 °C. Posebej zaskrbljujoče je rekordno segrevanje oceanov, še zlasti Severnega Atlantika. Hkrati je letošnje poletje postreglo še s številnimi ekstremnimi dogodki, kot so suše in močna dežja s poplavami.

Tudi podatki...

37 komentarjev

Julij 2020 drugi ali tretji najtoplejši, od kar merimo

Slo-Tech - Minuli mesec je bil drugi najtoplejši mesec, od kar sistematično merimo temperaturo planeta, je sporočila ameriška oceanografska organizacija (NOAA). Globalna povprečna temperatura je bila 16,72 °C, kar je 0,92 °C nad povprečjem 20. stoletja. Tako vroče je bilo že julija 2016, s katerim si letošnji julij deli drugo mesto na seznamu najtoplejših. Lanski julij je bil le malenkostno toplejši (0,01 °C od letošnjega).

Letos so bile posebej visoke temperature v Severni Ameriki in delu Južne Amerike, v jugovzhodni Aziji, v severnem Pacifiku in Indijskem oceanu. Hladnejša od dolgoletnega povprečja pa je bila Severna Evropa, skrajna Južna Amerika in deli Aljaske. Vseeno je bilo to dovolj, da je bil to celo najtoplejši julij za severno poloblo. Na letni ravni je prvi sedem mesecev leta 2020 za 1,05 °C toplejših od povprečja minulega stoletja, s čimer zaostaja le za prvimi sedmimi meseci leta 2016. Še vedno obstaja zelo resna možnost, da bo tudi leto 2020 na koncu najtoplejše leto doslej.

...

51 komentarjev

Letošnji januar najtoplejši od začetka meritev

Slo-Tech - Po podatkih ameriške Nacionalne oceanografske in atmosferske agencije (NOAA) je za nami najtoplejši januar, odkar organizirano merimo temperaturo na celotnem planetu. Globalna temperatura (nad kopnim in morjem) je bila januarja za 1,14 °C višja od dolgoletnega povprečja 20. stoletja, s čimer je presegla dosedanji rekord iz leta 2016. Takrat je bil januar za 1,12 °C toplejši od povprečja. Trend je očiten: vsi štirje najtoplejši januarji doslej so bili po letu 2015, najtoplejših deset pa je se zgodilo v tem tisočletju.

To seveda ne pomeni, da je bilo čisto povsod topleje od povprečja. Najbolj so se letos januarja temperature dvignile v Rusiji, Skandinaviji in vzhodni Kanadi. Zelo toplo je bilo tudi v Aziji, Indijskem oceanu, zahodnem Pacifiku, obeh Amerikah in Atlantskem oceanu. Medtem pa je bilo na Aljaski in na zahodu Kanade hladneje kot sicer. Ni presenetljivo, da je bil tudi obseg ledu na severnem tečaju rekordno majhen. Poledenitev na Arktiki je bila za 5,3 odstotka nižja od...

155 komentarjev

Za nami je najbolj vroč oktober doslej

Slo-Tech - Minuli oktober je bil globalno najtoplejši oktober, odkar sistematično spremljamo temperaturo planeta, so sporočili evropski znanstveniki. Globalna temperatura je bila za 0,69 °C nad dolgoletnim povprečjem (1981-2010) in neopazno višja (0,01 °C) od oktobra 2015, ki je bil doslej najtoplejši. Tretji najtoplejši oktober je bil leta 2017. Temperature so bile najbolj nadpovprečne v arktičnih predelih, v Avstraliji, Aziji in Evropi. Deli Severne Amerike in severna Evropa pa so bili hladnejši od povprečja.

S tem se nadaljuje letošnji trend, saj je bil tudi september najtoplejši september doslej. Ena rekorda sta pripadla tudi juniju in juliju, medtem ko je bil avgust drugi najtoplejši v zgodovini (za letom 2016). Že sedaj je jasno, da bo leto 2019 eno izmed petih najtoplejših let v zgodovini meritev, če se ne bo zgodilo kaj kataklizmičnega. Doslej so bila najbolj vroča leta 2016, 2017, 2015, 2018 in 2014. Če se zdi to zaporedje sumljivo zgoščeno proti aktualnemu času, to drži. Še več,...

238 komentarjev

Avgust najtoplejši mesec v zgodovini

NASA - Nadaljujejo se temperaturni rekordi, ki se letos vrstijo mesec za mesecem, zaradi katerih je leto 2016 doslej prepričljivo najtoplejše leto na Zemlji od začetka organiziranih meritev temperature ozračja. Po podatkih NASE je bil avgust 2016 najtoplejši avgust v zadnjih 136 letih, odkar imamo zanesljive podatke o temperaturi na Zemlji.

Od doslej rekordnega avgusta 2014 je bil toplejši za 0,16 °C, od dolgoletnega povprečja 1951-1980 pa za 0,98 °C. Običajno je najtoplejši mesec na Zemlji julij, ko je poletje na severni poluti, kjer je manj vode in več kopnega, na vrhuncu, a je letos avgust z njim izenačen. To z drugimi besedami pomeni tudi, da sta bila letošnja julija in avgust...

97 komentarjev

Julij najtoplejši mesec od začetka meritev

Slo-Tech - Preteklo leto je bilo najtoplejše leto v zgodovini organiziranih meritev temperature površja Zemlje, torej od leta 1880 dalje. Že letos pa utegnemo ta rekord podreti, saj je bil julij najtoplejši mesec v zgodovini meritev, leto 2015 pa bo toplejše od lanskega, če se bo trenutni trend nadaljeval.

Povprečna temperatura na Zemlji je bila julija 16,61 °C, kar je 0,08 stopinje več kot doslej rekordnega julija 1998, so sporočili iz ameriške oceanografske in podnebne agencija (NOAA). Slaba desetinka stopinje se sliši malo, a je za celomesečno povprečje na celem planetu statistično pomemben porast. Tudi NASA in japonska meteorološka agencija sta potrdili, da je bil zadnji julij najtoplejši mesec v zadnjih sto letih.

Prav tako smo na...

34 komentarjev