»

Napovedovanje potresnega vala deluje

Slo-Tech - Čeprav potresov ni možno napovedati in nič ne kaže, da se bo to v prihodnosti spremenilo, je od epicetra nekoliko bolj oddaljene kraje vseeno možno opozoriti sekunde pred rušilnim valom. V torek je na primer San Francisco stresel zmerno močan potres z magnitudo 5,1, pred katerim so pametni telefoni prebivalstvo opozorili z nekajsekundno prednostjo. Projekt ShakeAlert uporablja mrežo seizmoloških opazovalnic, pametne telefone in poznavanje zakonitosti potresov.

Potresni sunek sestavljajo valovi P in valovi S. Prvi so manj rušilni in potujejo hitreje, nato pa jim sledijo počasnejši in precej močnejši valovi S. Seizmološke opazovalnice v ZDA lahko zaznajo že valove P, ki nato izračunajo, ali in kdaj bodo sledili tudi valovi S. Opozorilo ljudem, četudi le nekaj sekund pred udarom, pomaga pri evakuaciji ali vsaj zapustitvi najnevarnejših mest. To se je zgodilo tudi v torek, ko je sistem opozoril na potres z magnitudo 4,8 (kasneje izmerjeno kot 5,1).

Projekt ni nov, postaja pa čedalje...

1 komentar

Opozarjanje na aktivni potres prek telefonov deluje

Slo-Tech - V ponedeljek je Kalifornijo stresel potres z magnitudo 6,2, ki sicer ni povzročil večje gmotne škode, je pa omogočil realni preizkus sistema za napovedovanje potresnega sunka. Čeprav potresov vnaprej ne moremo napovedati s kratkoročno natančnostjo, lahko ob pojavu nekoliko bolj oddaljena področja pravočasno opozorimo. Potresni valovi se namreč premikajo s hitrostmi do 14 kilometrov na sekundo, medtem ko elektronska sporočila letijo praktično s svetlobno hitrostjo (300.000 km/s).

Ponedeljkov potres je bil prvi večji potres po vzpostavitvi sistema ShakeAlert, ki počne točno to. Takoj po tresenju tal v epicentru je več sto tisoč pametnih telefonov lastnike opozorilo na bližajoči udarec. ShakeAlert opozarja na potrese z magnitudo nad 5,0 in prebivalce obvesti, naj se hitro umaknejo na varno oziroma kam zatečejo. Običajno gre za nekaj sekund, kar pa že zadostuje za preprečitev številnih poškodb ali celo smrtnih žrtev. Koordinator projekta Robert de Groot je nad delovanjem sistemu v...

11 komentarjev

Google želi zgraditi največjo seizmološko opazovalnico na svetu - v vašem žepu

Slo-Tech - Zamisel je že stara in tudi preverjena, a sedaj jo bo Google izvedel na večji ravni kot kadarkoli. Pametni telefoni imajo sorazmerno primitivne merilnike pospeškov, a ker jih je na svetu več kot milijarda, manko kvalitete nadoknadijo s kvantiteto. Androidni telefoni so lahko največji vir informacij o tresenju tal in delujejo kakor globalni seizmograf. Google je danes začel preizkušati to storitev, za zdaj le v delih ZDA.

Skrivnost se skriva v številkah. Medtem ko telefoni vsak dan izmerijo na tisoče različnih tresljajev in premikov, ko jih prenašamo po svetu, vsak trenutek veliko njih tudi počiva na mizah. Ob potresu se ti predvidljivo, predvsem pa usklajeno premaknejo. To omogoča, da algoritmi iz te množice podatkov izluščijo informacij o približnem epicentru potresa in njegovi magnitudi. To je podobno tako, kot če bi imeli seizmografske postaje povsod na svetu.

Google bo testiranje izvajal postopoma in previdno. Spočetka o zaznanih potresih ne bo nikogar svaril, temveč bo...

41 komentarjev

V Kaliforniji mobilna aplikacija prehiteva potrese

The Verge - Kalifornija je na ravni zvezne države lansirala mobilno aplikacijo MyShake, ki je namenjena čim hitrejšemu širjenju sporočil sistema opozarjanja na potrese ShakeAlert. Na ta način lahko opozorila do ljudi pridejo tudi do dvajset sekund pred začetkom tresenja tal, kar je lahko razlika med življenjem in smrtjo.

V ameriški zvezni državi Kaliforniji zaradi lokacije na tektonski prelomnici nenehno obstaja visoka nevarnost uničujočih potresov. Za zaščito prebivalstva so v okviru Ameriškega geološkega urada v zadnjem desetletju na noge postavili obsežen sistem zaznavanja potresov v teku ShakeAlert, ki se naslanja na izvirnega japonskega, napravljenega po uničujočem potresu v Kobeju leta 1995 (članek z omejenim dostopom). Koncept je zasnovan na oprezanju za tako imenovanimi primarnimi potresnimi valovi, ki so longitudinalni in skoraj dvakrat hitrejši od sekundarnih, ki nihajo prečno in so pretežno zaslužni za rušilni učinek. Računalnike z meritvami napaja več kot osemsto senzoričnih...

13 komentarjev

Aplikacija za pametne telefone pomaga seizmologom svariti pred potresi

Ars Technica - Ker postajajo pospeškomeri (akcelerometri) v modernih telefonih vse natančnejši, GPS modul pa tako ali tako najdemo že v vsakem, so raziskovalci z Berkeleyja dobili zamisel, kako bi lahko te podatke uporabili za analizo in napovedovanje potresov. Izdelali so aplikacijo za pametne telefone, ki v mirovanju meri podatke s pospeškomera. Na ta način lahko dobimo na milijone sicer primitivnih seizmografov, ki pa so razporejeni po celi državi.

O natančnosti modernih pospeškomerov smo pisali že pred poldrugim letom, ko so raziskovalci iz Illinoisa ugotovili, da je mogoče posamezne telefone identificirati na podlagi meritev njihovih akcelerometrov. Tako so tudi seizmologi z Berkeleyja razmišljali, kako bi lahko vso to tehnologijo, ki jo nosimo s seboj, tudi...

8 komentarjev

Moj prenosnik je lahko tudi seizmograf

Šest računalnikov je zaznalo potres magnitude 4,4 v LA 16. marca

Stanford - Današnji prenosnik so v večini opremljeni z akcelerometri, ki se uporabljajo za varovanje trdega diska. Ob nenadnem pospešku, ki je običajno posledica padca, izključijo trdi disk in s tem preprečijo poškodbe in izgubo podatkov. Raziskovalcem na Univerzi Stanford se je utrnila zamisel, kako te akcelerometre izkoristiti v seizmološke namene.

Ideja je preprosta. Vsi podatki o nenadnih pospeških se shranjujejo in če bi jih posredovali v centraliziran sistem, bi dobili dober pregled nad potresno aktivnostjo na svetu. Vse skupaj je s petdesetdolarskim USB-merilnikom moč prenesti tudi na namizne računalnike. Tako so v okviru projekta Quake-Catcher Network spisali program, ki teče v ozadju računalnika in odčitava podatke akcelerometrov. Vse podatke pošilja v...

6 komentarjev